اگر در لباسی که توسط ماشین لباس‌شویی شسته شده آثار نجاست مانده باشد، آیا خود این لباس و لباس‌های دیگری که در ماشین لباس‌شویی بوده‌اند نجس هستند؟

پاسخ :
اگر لکه باقی‌مانده رنگ نجس -مثل رنگ خون که با شستن از بین نمی‌رود- است، یا در این امر شک دارید همه لباس‌ها پاک محسوب می‌شود. اما اگر یقین دارید لکه باقی‌مانده عین نجاست است، آن لباس و لباس‌هایی که بعد از پایان آب‌کشی ماشین، با آن لباس (با رطوبت سرایت کننده) تماس پیدا کرده‌اند نجس می‌باشند. و اگر در تحقق چنین تماسی شک کردید، پاک حساب می‌شوند.

ضمائم:
پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سؤال، چنین است:[1]
حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (مد ظله العالی):
اگر عین نجاست باقی مانده باشد، نجس هستند و الا اگر جرم نداشته و صرف رنگ باشد که با شستن از بین نمی‌رود و تطهیر لازم انجام گرفته، لباس‌ها محکوم به طهارت هستند.
و توجه داشته باشید اگر شستن لباس‌شویی به گونه‌ای باشد که بعد از زوال عین نجاست، آب متصل به لوله در داخل ماشین لباس‌شویی به لباس‌ها و همه قسمت‏هاى داخل ماشین برسد و از آن جدا و خارج شود، محکوم به طهارت است.
حضرت آیت الله العظمی سیستانی(مد ظله العالی):
اگر فقط رنگ نجاست باقی مانده باشد، هم لباس‌ها وهم لباس‌شویی پاک هستند.
حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مد ظله العالی):
هرگاه چیز نجسی را بشویند و عین نجس برطرف شود اما بو یا رنگ آن بماند ضرری ندارد و اگر شک کند عین نجس مانده یا نه، باید بیشتر بشوید تا یقین کند از بین رفته است. و اگر واقعا عین نجاست باقی مانده لباس و لباس‌شویی نجس است.
حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی(مد ظله العالی):
در صورتی که مکلف شک در پاک شدن و تطهیر لباس مذکور داشته باشد، محکوم به نجاست است.

_________________________________________
[1]. استفتا از دفاتر آیات عظام: خامنه ای، سیستانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی (مد ظلهم العالی) توسط سایت اسلام کوئست.

دکمه بازگشت به بالا