چه کنم که نمازهایم برای رضای خدا باشد؟

پاسخ :

جنگ بین «سپاه فطرت و عقل» با «لشکر هوس ها و خواهش های نفسانی» دائمی است. بنابراین باید همیشه آماده باشیم تا با این تمایلات نفسانی که دائماً به سراغمان می آید مبارزه کنیم. بزرگانی که به مقامات والا رسیده اند نیز سال های زیادی مبارزه می کردند تا بتوانند بر صفات رذیله و بد پیروز شوند. بنابر این باید عضله ی معنوی خود را در باشگاه عبادات و نیایش ورزیده کنیم تا در مبارزه، پیروز شویم. آری ممکن است ریا به جان عبادات بیفتد اما آن چه مهم است این است که به مبارزه خود ادامه دهیم تا پیروز شویم.(1)
2. توجه به نکات که عمل برای مردم پوچ است و این که رضایت ظاهری مردم کوتاه مدت است و رضایت خداوند پرفائده و دائمی است و غیر قابل مقایسه با رضایت مردم، می تواند انگیزه ما را برای کسب رضایت الهی تقویت کند به شرط این که پیوسته این امر را در نظر داشته باشیم و مرور کنیم که «رضایت خداوند پایدار تر و پربرکت تر است.»
3. در خلوت، خودتان را آزمایش کنید، اگر مثل زمانی که مردم شاهد عبادت شمایند، با نشاط نیستید بدانید که مبتلا به ریا هستید. با توجه به نعمت ها آیات و صفات خداوند، با تفکر به معاد تأمل به پوچی عبادت ریایی، همنشینی با افراد معنوی، دیدار علماء ربانی یا خواندن کتاب ها و یا شنیدن سخنرانی ها و دروس اخلاق آنها،زیارت اهل قبور و امامان و امام زادگان، تلاوت قرآن و دعا (کم ولی پیوسته) روحیه معنوی را در خود تقویت کنید.
4. برای خود برنامه مکتوب معنوی داشته باشید. هر روز صبح با خود شرط و عهد کنید که یک قدم نسبت به روز گذشته به جلو حرکت کنید و خدا را در نظر داشته باشید (مشارطه) ، بر شرط خود مراقبت کنید و مواظب باشید در طول روز شرط خود را زیر پا نگذارید (مراقبه)، در پایان روز به محاسبه اعمال خود اقدام کنید (محاسبه)، اگر موفق بودید خدا را شکر کنید و خود را تشویق نمائید ، اما اگر موفق نبودید خود را تنبیه و مواخذه کلامی و غیر کلامی کنید مثل سکوت، گرسنگی، ذکر، خدمت به بندگان خدا و انعام و … (معاتبه)(2) البته جریمه و پاداش باید متناسب با عمل باشد و نباید در این امر افراط کرد.

توجه 1. تأیید اجتماعی و رضای مردم یک میل روان شناختی و باطنی است که می توانیم آنرا با میل یا پرستش و خداجویی خود جمع کنیم، هر گاه میل به رضایت اجتماعی و مردم بر میل بر رضایت الهی غالب شد خطر سقوط اخلاقی زیاد می شود اما هر گاه میل به رضایت الهی غالب بود و زیر چتر آن رضایت مردم بود مانع رشد نیست.(3) آن جا باید خدا را شکر کنیم که خداوند مهر و توجه دیگران را به ما جلب کرده است قرآن شریف وعده داده که ایمان سبب می شود که خداوند، مؤمن را محبوب دیگران قرار دهد. من آمن و عمل صالحاً سیجعل لهم الرحمن وداً
2. در نماز خیر و برکت زیادی به انسان می رسد و این امر در نماز جماعت بسیار بیشتر است.یکی از مواضعی که شیطان می تواند در آن مانور دهد و باعث تشویش و مانع خیر شود ، همین جاست. ممکن است القاءات شیطان این جا کارگر باشد. با خواندن سوره های معوذتین (الناس و فلق) و گفتن ذکر “لا اله الا الله” و ذکر “لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم” به خود آرامش دهید و القائات شیطان را نیز دفع کنید.(4)

_________________________________________________________________________

پاورقی:

1. برای اطلاع بیشتر به کتاب خلاصه معراج السعاده، چاپ موسسه در راه حق، قم، رجوع فرمایید.
2. نقطه های آغاز در اخلاق عملی، مهدوی کنی، محمد رضا، چاپ چهارم دفتر نشر فرهنگ اسلامی، 1374، ص 375 – 354.
3. ر.ک: چکیده اخلاق در قرآن، ج2، شیروانی، علی، نشر دار الفکر یا دیدگاه های روان شناختی استاد مصباح یزدی، شجاعی، محمد صادق نشر موسسه امام خمینی (ره).
4. ر.ک: حاشیه مفاتیح الجنان دعا برای رفع وسوسه و جزوه موسسه تحقیقاتی نور استاد حسن عرفان، وسواس و درمان آن درآیات و روایات.

منبع: مرکز ملی پاسخگویی به سوالات و شبهات حوزه علمیه قم

دکمه بازگشت به بالا