پاسخ اجمالی:

آنچه مهم است این است که انسان در ایمان و اخلاق نیکو و اصل و نسب شریک زندگی خود به حدنصاب خوب توجه داشته باشد و به کمتر از آن رضایت ندهد. و در بقیه صفات معدل گیری کند که آیا این فرد با داشتن این صفات معدل خوبی می گیرد یا نه، چون انسان ها، کامل کامل نیستند، هر فردی در برخی از جهات نقص دارد و در برخی صفات عیب ندارد. که البته برای انتخاب بهتر، می توانید از مشورت، تحقیق (از دوستان، مدرسه، همسایه ها، اقوام، و…) و مشاوره ازدواج کمک بگیرید و پس از اینکه تصمیم جدی برای انتخاب داشتید و به خواستگاری رفتید از گفتگوهای حضوری (بحث در مورد نقاط مشترک و تفاوت ها)، مکاتبه، تماس های تلفنی و… کمک بگیرید.

پاسخ تفصیلی:

برای ازدواج لازم است به ملاک های انتخاب همسر دقت کنید.
این ملاک ها از این قرارند:
1. ایمان و تدین: یکی از اصلی ترین معیارهای همسر خوب تدین و ایمان اوست. اگر این عامل در شریک زندگی شما باشد، در پرتو آن بسیاری از مسائل زندگی از جمله تفاهم، گذشت، ایثار، تعاون، تربیت دینی فرزندان و وفاداری، حیا، عفت، حجاب و آسایش و… حل خواهد شد. چرا که ایمان یک نیروی بسیار قوی معنوی و باطنی است که همیشگی است و آثار مستمر خود را به همراه دارد.
2. اخلاق خوب: اخلاق و صفات پسندیده میوه های تدین و ایمان و عمل صالح است. فردی که دارای صفات خوب اخلاقی است در خود شما اثر می گذارد، صبور است و با مشکلات زندگی کنار می آید و در آینده فرزندان خوبی تربیت می کند.
3. اصل و نسب خانوادگی: همسر و شریک زندگی انسان شاخه ای از درخت خانواده اش است. خصلت های آنها به طور اجمالی در او هست. اگر آنها دیندار باشند یا خانواده ای شجاع و… باشند(1) این صفات در فرزندشان نیز اثر گذاشته است. البته گاهی هم فرد با اراده خود مسیر دیگری (خوب یا بد) جدای از مسیر خانواده برای خود بر می گزیند.
4. هم کفو و هماهنگ: دو زوج وقتی با هم تفاهم و رابطه ای ناگسستنی دارند که اشتراکات و هماهنگی های زیادی با هم داشته باشند. هر قدر شما برای یافتن شریک زندگی خود که تناسب بیشتری با شما داشته باشد زیادتر تلاش کنید زندگی ای سرشار از نشاط، آرامش، تفاهم بیشتری خواهید داشت.
حال به برخی از هماهنگی ها اشاره می کنیم:
1. هماهنگی و تناسب در دینداری: اینگونه نباشد که یکی اعتقادی نداشته باشد و دیگری اهل عبادت و معتقد باشد. مگر اینکه انسان دارای اراده الهی راسخ و ایمانی قوی باشد و مطمئن باشد که با این ازدواج می تواند مسیر همسرش را عوض کند و بر او اثر مثبت بگذارد و رنگ نپذیرد چنین فردی حتماً باید از نظر ایمان و اعتقادات قوی و خود ساخته باشد.
2. تناسب در مال: همسر انسان باید با او تناسب مالی داشته باشند. به گونه ای نباشد که یکی در ناز و نعمت زندگی می کرده و دیگری با مشقت و سختی. به عنوان مثال اگر جوانی متوسط از لحاظ مالی، خانمی از خانواده ای ثروتمند را به همسری برگزیند، اگر شبانه روز هم کار و تلاش کند نمی تواند همسرش را راضی کند، مگر اینکه آن فرد و خانواده اش از لحاظ ایمان بسیار قوی باشند و بتوانند به خاطر خدا گذشت کنند و از مالشان بدون منّت در اختیار او هم قرار دهند (دقت در انتخاب چنین همسری لازم است در غیر این صورت این همسر بعد از ازدواج وقتی که با شرایط سختی که مواجه شد شروع به ناسازگاری می کند.
3. تناسب در سن: بهتر است بین زن و شوهر 5-3 سال اختلاف سنی باشد (مرد بزرگتر باشد) البته این یک قانون کلی نیست و بر حسب موارد فرق دارد برای ازدواج بلوغ جنسی، عقلی، اجتماعی، اقتصادی و شرعی لازم است.
4. تناسب در عقل: دو زوج نباید از نظر عقلی تفاوت زیادی با هم داشته باشند و الا زندگی آنها سخت خواهد شد.
5. تناسب در جسم: دو زوج بهتر است از نظر جسمانی تناسب داشته باشند (قد، وزن، سلامت جسمانی) گاهی مواقع زوج ها در ابتدا به این عامل توجه نمی کنند و بعد از ازدواج نسبت به این عوامل حساسیت به خرج می دهند که باعث تلخی و اختلاف در زندگی می شود.
6. تناسب روحی: روحیات افراد با هم فرق دارد، مثلاً برخی برون گرا (اهل شوخی، ارتباط با دیگران و معاشرت، تفریح، جنب و جوش و تحرک زیاد و…) و برخی دورن گرا (تمرکز بر خود، تفکر زیاد، عدم ارتباط زیاد با دیگران و…) هستند، اگر این تناسب حفظ نشود (یعنی هر دو از یک گروه نباشند) در زندگی مشترک به احتمال زیاد با مشکل مواجه می شوند و همچنین از نظر سلامت روحی و روانی باید هم خوانی داشته باشند.
7. تناسب در زیبایی: گاهی افراد بدون توجه به حد زیبایی خود دنبال شریک زندگی ای زیباتر از خود می گردند و به همین دلیل مشکل پسند می شوند، حال آنکه آنها باید زیبایی را در مقایسه با خود بسنجند. البته معیار زیبایی ها نزد افراد فرق دارد، ممکن است فردی نسبت به شخصی زیبا باشد و همان فرد نسبت به دیگری نازیبا. روایات، ما را از انتخاب زن زیبایی که در خانواده ای بی ایمان رشد کرده نهی کرده اند.
معدل گیری: آنچه مهم است این است که انسان در ایمان و اخلاق نیکو و اصل و نسب شریک زندگی خود به حدنصاب خوب توجه داشته باشد و به کمتر از آن رضایت ندهد. و در بقیه صفات معدل گیری کند که آیا این فرد با داشتن این صفات معدل خوبی می گیرد یا نه، چون انسان ها، کامل کامل نیستند، هر فردی در برخی از جهات نقص دارد و در برخی صفات عیب ندارد. که البته برای انتخاب بهتر، می توانید از مشورت، تحقیق (از دوستان، مدرسه، همسایه ها، اقوام، و…) و مشاوره ازدواج کمک بگیرید و پس از اینکه تصمیم جدی برای انتخاب داشتید و به خواستگاری رفتید از گفتگوهای حضوری (بحث در مورد نقاط مشترک و تفاوت ها)، مکاتبه، تماس های تلفنی و… کمک بگیرید.


پاورقی:

1. برخی از خانواده ها در برخی صفات شاخص هستند. به عنوان مثال مادر حضرت ابوالفضل ـ علیه السلام ـ با عنایت و مشورت عقیل برادر حضرت علی ـ علیه السلام ـ انتخاب شد، چرا که برادر امام نسب شناس بودند و اعتقاد داشتند او بچه های شجاعی به دنیا می آورند.

منبع: نرم افزار پاسخ