قرآن دارای چند سوره می باشد؟

پاسخ:

به اتفاق تمام مسلمانان و اهل فنی که نظرشان قابل توجه می باشد قرآن 114 سوره دارد.(1) اما اینکه اختلاف هایی در تعداد سوره ها در بین بعضی صحابی پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ دیده می شود بیشتر به این بر می گردد که مثلاً: سوره فیل و قریش یک سوره اند یا دو سوره و یا اینکه. سوره توبه و انفال دو سوره مجزّا هستند یا یک سوره محسوب می شوند.
و این اختلاف در تعداد سوره ها به تحریف قرآن بر نمی گردد. و موجب ثبوت آن نمی شود. بعضی از صحابه در مصحف خود سوره حمد را نیاورده اند. به این دلیل که نوشتن سوره ها در یک کتاب به خاطر حفظ آن از نابودی بوده ولی سوره فاتحه به خاطر اشتهار بین مسلمین و خوانده شدن در پنج نوبت نماز از این آفت مصون می باشد، فلذا این سوره را در مصحف خود نیاورده اند.(2)
اما امامان معصوم ـ علیهم السلام ـ گاه با کلام خویش و گاه با تقریر و سکوت خود بر صحت قرآن فعلی تأکید می کردند و همه را به آن ارجاع می دادند.
چنانکه نقل شده: در زمان عثمان، طلحه از امام علی ـ علیه السلام ـ درخواست کرد تا قرآنی را که آن حضرت گردآوری کرده بود (و تأویل تفسیر و ناسخ و منسوخ آن و دیگر علوم را در آن آورده بودند)، ارائه دهند، حضرت از این کار امتناع ورزیده و می فرماید:
«آیا این قرآن که امروزه در دست مردم است، تماماً قرآن است یا غیر قرآن نیز داخل آن شده است؟
طلحه در جواب گفت: البته تمام آن قرآن است».(3)
حضرت علی ـ علیه السلام ـ با این بیان و بیانات دیگر خود بر صحت قرآن موجود مهر تأیید گذاشته و بر قرآن بودن آن تأکید می کند.

______________________________

پاورقی:

1. سیوطی، جلال الدین، الاتقان فی علوم القرآن، مؤسسه الکتب الثقافیه، الطبعه الاولی، ج1، ص177.
2. ر.ک: الاتقان، همان، ص178. و معرفت، محمد هادی، التمهید فی علوم القرآن، موسسه نشر اسلامی، ج1، ص383.
3. ر.ک: معرفت، محمد هادی، علوم قرآنی، همان، ص123. و ر.ک: مظلومی، رجبعلی، پژوهشی پیرامون آخرین کتاب الهی، نشر آفاق، چاپ اول، بهار 1360، ص81 .

منبع: نرم افزار پاسخ

دکمه بازگشت به بالا