پرسش : آیا به سود، خمس تعلق می‏گیرد؟

پرسش : آیا به سود، خمس تعلق می‏گیرد؟

کد سوال : 14334

موضوع : گنجینه مذهبی>موسسه درراه حق

پرسش : آیا به سود، خمس تعلق می‏گیرد؟

پاسخ : پولی که سود است اگر بیشتر از خرج سالیانه باشد، خمس آن پرداخت شود. « بخش پاسخ به سؤالات »

کد سوال : 14335

موضوع : گنجینه مذهبی>موسسه درراه حق

پرسش : درباره خمس و زکوه بود؟

پاسخ : خمس و زکات دو واجب مالی هستند که با وجود شرایطی بر انسان واجب می‏شوند. خمس به هفت چیز تعلّق می‏گیرد: 1. منفعت کسب؛ 2. معدن؛ 3. گنج؛ 4. مال حلال مخلوط به حرام؛ 5. جواهری که بواسطه غوّاصی(فرورفتن در دریا) به دست می‏آید؛ 6. غنیمت جنگ؛ 7. زمینی که کافر ذِمّی از مسلمان بخرد. هرگاه انسان از راه تجارت، صنعت یا دیگر کسب‏ها مالی به دست آورد، اگر مخارج سال او و عیالاتش زیاد باشد باید خمس 15 آن را پرداخت کند؛ بنابراین کسی که احتمال می‏دهد درآمدش اضافه بر خرج سالش باشد، باید برای خویش حساب سال قرار دهد و در پایان سال 15 مقدار از مخارج سال خود را که اضافه آمده به مرجع تقلید و یا وکیل وی پرداخت کند. زکات در نُه چیز واجب می‏شود: 1. گندم؛ 2. جو؛ 3. خرما؛ 4. کشمش؛ 5. طلا؛ 6. نقره؛ 7. شتر؛ 8. گاو؛ 9. گوسفند. اگر کسی مالک یکی از این نه چیز باشد(شرایطی که در رساله‏های عملیّه آمده است) باید مقدار معیّن شده‏ای از این نُه چیز را به یکی از مصارفی که دستور داده‏اند برساند. برای آگاهی تفصیلی از مسایل مربوط به خمس و زکات و شرایط و مصارف آنها می‏توان به رساله توضیح‏المسایل مرجع تقلید مراجعه کرد. « بخش پاسخ به سؤالات »

کد سوال : 14336

موضوع : گنجینه مذهبی>موسسه درراه حق

پرسش : کسی که طواف نساء انجام ندهد، حکمش چیست؟

پاسخ : کسی که طواف نساء و نماز آن را ترک کند، گرچه حجش باطل نیست، زن بر او حرام است. امام خمینی«رحمه الله» در رساله تحریرالوسیله، مسئله هشتم می‏نویسد: «طواف نساء و نماز آن واجب می‏باشند و این دو، رکن نیستند. بنابراین، حتّی اگر عمداً هم ترک شوند، حج باطل نمی‏شود، ولی ترک آنها باعث می‏شود که زن بر انسان همچنان حرام بماند، بلکه احتیاط واجب این است که عقد کردن هم جایز نیست.» در مسئله‏ای دیگر می‏نویسد: «اگر طواف نساء را سهواً ترک نماید و به شهرش باز گردد، اگر متمکن است بدون مشقّت برگردد، باید برگردد و خود، آنها را انجام دهد وگرنه نایب بگیرد و به هر حال پس ا زاین که [از سوی خود یا نایبش‏] طواف نساء انجام گرفت، زن بر او حلال می‏شود.» « بخش پاسخ به سؤالات »

کد سوال : 14337

موضوع : گنجینه مذهبی>موسسه درراه حق

پرسش : آیا احرام باید از محاذی میقات باشد؟

پاسخ : زائران ایرانی که نخست به مدینه می‏روند، چون می‏خواهند از مدینه به مکّه رَوَند، باید از مسجد شجره، که یکی از میقاتهاست، محرم شوند و به سوی مکّه حرکت کنند؛ و زائرانی که نخست به مکّه می‏روند، باید از جحفه، که یکی دیگر از میقاتهاست، محرم شوند و به مکّه روند. ولی زائرانی که عمره می‏روند نخست باید به مدینه روند و از مسجد شجره محرم شوند. بنابراین، نیازی ندارند که از محاذی میقات محرم شوند. « بخش پاسخ به سؤالات »

کد سوال : 14338

موضوع : گنجینه مذهبی>موسسه درراه حق

پرسش : منشأ اراده و فکر چیست؟

پاسخ : اراده و فکر کار روح است و مغز نقش ابزار برای تفکر را دارد و اشکال ندارد که یک عضو مادی ابزار برای تفکر باشد. جریان تولید اراده چنین است که تصور یک مطلوب و هدف در ذهن شکل می‏گیرد، سپس شوق برانگیخته می‏شود و آنگاه اعضاء آدمی به طرف مقصد گام برمی‏دارد. « بخش پاسخ به سؤالات »

کد سوال : 14339

موضوع : گنجینه مذهبی>موسسه درراه حق

پرسش : ضعف اراده در تکالیف دینی چگونه برطرف می‏شود؟

پاسخ : اگر در خطابات قرآنی دقت نموده باشیم قبل از عمل صالح می‏فرماید: «الذین آمنو، سپس عمل و الصالحات؛ عشق و ایمان زمینه ساز عمل به دستورات است و عشق و ایمان حاصل معرفت ما به سود و فایده امرها و زیان نهی‏ها است ، کسیت که چندین مرتبه این آیه را بخواند که « هیچکس نمی‏داند در نماز شب چه نور چشمی (کنایه از فوائد بی شمار) نهان است؛و سپس برای برخاستن شب اقدام نکند؟ ما وقتی غیر از این آیه به فواید و آثار اعمال در سازندگی و ارتقاء درجه خویش، پی می‏بریم آن کارها را پی می‏گیریم، پس باید مبانی فکری خود را در اطاعت و گناه بالا ببریم، تصویر ساده‏ای از گناه خیلی بازدارنده نیست. و آدمی با یک استغفار خود را راضی می‏کند. اما اگر بدانیم گناه، مخالفت و ضدیت با نظام حاکم بر هستی است، خشیت، خشوع در آدمی پایه ریزی می‏شود. این با ترس فرق می‏کند چون خشیت خاص آگاهی است. «انما یخش الله من عباده العلماء؛ در این باره باید قرآن و تفسیر و کتب ویژه‏ای ، مطالعه گردد، و با نیایش‏های ائمه«علیهم السلام» اُنس بگیریم. « بخش پاسخ به سؤالات »

کد سوال : 14340

موضوع : گنجینه مذهبی>موسسه درراه حق

پرسش : چگونه می‏توان اعمال و افکار خویش را تحت تسلط منطبق و دین درآورد و اراده خویش را تقویت نمود؟

پاسخ : در حدیثی از امیرالمؤمنین علی«علیه السلام» می‏خوانیم: المؤمن ملجمٌ مومن لجام زده است. یعنی افسار گسیخته نیست. این همان تسلط است اما چنان که حدیث نشان می‏دهد، این ویژگی، حاصل ایمان است. و ایمان ریشه در شناخت و معرفت دارد. پس اولین قدم تلاش برای درک ارزش‏ها و مبانی آن است و پس از آگاهی به خدا و معاد که همانا استمرار وجود آدمی بعد از مرگ است تمرین و محافظت بر دستورات دین و عدم پیروی از هواها و وسواس شیطان، از ما انسانی منطقی، دیندار و با اراده می‏سازد. و خود بخود حرکات تنظیم می‏شود چنانکه حضرت علی«علیه السلام»در نهج‏البلاغه می‏فرماید:(1) زبان مؤمن پشت قلب او و زبان احمق مقدم بر دل اوست. یعنی مؤمن اول می‏اندیشد، تأمل می‏کند و سپس حرف می‏زند و احمق اول می‏گوید و سپس عواقب آنرا تحمل می‏کند. البته غیر از تلاش و تمرین، اصل تدریج را هم باید افزود زیرا چنین امر مهمی تدریجاً حاصل می‏شود برنامه‏های دین مثل نماز، روزه، دوری از امور بیهوده (لغو) و… اگر با توجه به شرایط انجام شود، بی‏تردید نتیجه مطلوب را خواهد داشت هر چند از رهنمود بزرگان دین و اساتید و مطالعه کتب مربوط بی‏نیاز نیستیم. در اصل، اشتباه کردن و دیدن آثار سوء یعنی تجربه و بازگشت از اشتباهات و توبه نمودن در مرور زمان نیز آدمی را می‏سازد. « بخش پاسخ به سؤالات »1) نهج‏البلاغه کلمات قصار.

کد سوال : 14341

موضوع : گنجینه مذهبی>موسسه درراه حق

پرسش : شکّی نیست که پیغمبر اسلام«صلی الله علیه وآله» به ازای آن همه جان‏فشانی و فداکاری‏ها برای راهنمایی مردم تنها از خداوند پاداش خواسته است. در بعضی آیات، «مودّت ذوی القربی»،(دوستی خاندان پیامبر«صلی الله علیه وآله») مزد رسالت معرّفی شده است. این امر نیز خود خد

پاسخ : می‏دانیم که خمس فقط به مصرف سادات فقیر می‏رسد نه تمام آنها؛ همچنین اگر خمس اموالی که به آنها خمس تعلّق گرفته بیشتر از احتیاج سادات باشد باید به بیت‏المال مسلمانان داده شود تا در راه مصالح عمومی مصرف شود؛ همچنان که اگر احتیاج سادات فقیر، بیشتر از میزان خمس باشد باید کمبود آن را از بیت‏المال تأمین کرد. از طرفی سادات به طور کلّی از گرفتن زکات – که حقّ فقیران و محتاجان دیگر است- محرومند(مگر اینکه زکات از مال ثروتمندان سادات باشد). بنابراین در حقیقت خمس به جای همان زکاتی است که به سایر مستمندان داده می‏شود و شرایط پرداخت آن به سادات نیز مشابه شرایط پرداخت زکات به فقیران دیگر است. امّا برای حفظ حیثیت خاندان پیغمبر«صلی الله علیه وآله» و رعایت مقام شامخ او این مبالغ و اموال صورت و عنوان دیگری داده می‏شود و این نشانه ادب و احترام به شخصیّت والای پیغمبر گرامی اسلام است و به هیچ وجه پاداش نیست و بدیهی است که احترام و ادب و حفظ حیثیّت مردان بزرگ با پاداش فرق بسیار دارد(1). « بخش پاسخ به سؤالات »1) پرسش‏ها و پاسخ‏های مذهبی، ج 4، ص 168.

کد سوال : 14342

موضوع : گنجینه مذهبی>موسسه درراه حق

پرسش : سود قربانی روز عید قربان در سرزمین منی چیست با این که بسیاری از قربانیها ژبه مصرف نمی‏رسد و در دل خاک مدفون می‏گردد؟

پاسخ : یکی از اعمال حج، برای حاجیان در روز دهم ذی حجه الحرام این است که حیوانی را در منی قربانی کنند و این فریضه‏ای مهم و دستوری صریح است و یکی از اسرار آن، یادآوری خاطره فداکاری بزرگ قهرمان توحید، حضرت ابراهیم خلیل«علیه السلام» است. ماجرای فداکاری حضرت ابراهیم خلیل«علیه السلام» چنین است که خداوند برای آزمودن او و رسانیدنش به بالاترین مراتب کمال دستور داد که فرزند بسیار عزیزش را در سرزمین منی قربانی کند. البته، این فرمان، گونه‏ای آزمون و برای اثبات شایستگی آن مرد الهی بود و از این رو، هنگامی که حضرت ابراهیم«علیه السلام» آماده شد تا دستور خداوند را به انجام رساند، فرمان رسید که به جای فرزند خویش گوسفندی را ذبح کند. آمادگی وی برای فرمانبرداری، ثابت کرد که می‏تواند در پرتو ایمان بر هر چیز حتی بر عواطف و احساسات ریشه دار پدرانه پیروز آید و برای هدفی والا و معنوی از فرزند خویش بگذرد. زئران خانه خدا با کشتن حیوانی در سرزمین منی، خاطره اخلاص و استواری ایمان و فداکاری حضرت ابراهیم«علیه السلام» را در دلها زنده می‏سازند و از این رهگذر به یکدیگر درس فداکاری و جانبازی می‏دهند و گویا چنین می‏گویند که مرد خدا کسی است که در راه او از همه چیز بگذرد؛ چنان که آن مرد بزرگ درگذشت. این گوشه‏ای از اسرار قربانی روز منی است. اکنون باید دید نظر اسلام درباره چگونگی مصرف گوشتهای قربانی چیست و آیا مسلمانان در این باره وظیفه‏ای دارند. برای پاسخ به این پرسش شایسته است به کتاب آسمانی قرآن مجید بنگریم. که خداوند در سوره حج به کسانی که روز عید قربان در منی قربانی می‏کنند چنین دستور می‏دهد«واطعموا البائس الفقیر؛ از گوشت قربانی درماندگان را اطعام کنید».(4) در رساله مناسک حج فقیهان نیز آمده است که زائران خانه خدا گوشت قربانی را سه بخش کنند بخشی از آن را خود بخورند و بخشی را به مؤمنان و بخشی دیگر را به نیازمندان دهند. این دستورها، حاکی از این است که قربانی، افزون بر سودهای معنوی، دارای سود مادّی نیز هست. اکنون وظیفه حجّاج مسلمان و دولتهای اسلامی است که از این قربانیها به گونه درست بهره برداری کنند و وظیفه اسلامی آنهاست که مثلاً به وسیله سردخانه نگذارند که گوشتها در دل خاک دفن شوند. در زمانهای گذشته که شمار حجاج چنین بسیار نبود از گوشت قربانی در همان روز به گونه درتس بهره می‏بردند، ولی امروز حجاج فزونی یافته است. پس اگر در این جا کاستی و اشکالی هست، از آن مسلمانان و دولت حاکم بر عربستان است، نه فریضه انسان ساز و ارزشمند حج. « بخش پاسخ به سؤالات »4) سوره حج، آیه 28،

کد سوال : 14343

موضوع : گنجینه مذهبی>موسسه درراه حق

پرسش : سود حج و اعمال آن چیست؟

پاسخ : اگر درباره احکام و دستورهای نورانی اسلام بیندیشیم، خواهیم دید که دین اسلام در همه جنبه‏های زندگی مادّی و معنوی انسان – یعنی از جنبه‏های دینی و اخلاقی گرفته تا اقتصادی و سیاسی و نظامی و فرهنگی و مانند آن – دارای بهترین و عالی‏ترین دستورها و قانونهاست. از دستورهای والای اسلام، فریضه حج است که دارای مناسک و اعمالی ویژه، مانند احرام و طواف و سعی صفا و مروه و رمی جمرات و قربانی و برخی کارهای دیگر است. اینک به گوشه‏ای از اسرار این فریضه بزرگ دینی می‏نگریم: همه افراد بشر، چون یک خانواده‏اند که در نقاط مختلف زمین زندگی می‏کنند و شکّی نیست که اگر همه آدمیان – از هر طبقه و نژاد و ملیّتی که باشند – از حال یکدیگر آگاه گردند و یگانه و همیشه شوند، زندگی برای آنان گوارا و آرام خواهد شد. یکی از حکمتهای فریضه حج این است که مسلمانان از هر گوشه دنیا و از هر نژاد و طبقه‏ای گرد هم آیند و اعمالی ویژه را انجام دهند که هر یک از این اعمال به نوبه خود در تزکیه روحی و اخلاقی و تکامل انسان تأثیری ژرف برمی‏نهد. مسلمانان در این فرصت، با روحیه‏ای به دور از هرگونه تکبّر و بی‏توجّه به ویژگیها و تفاوتها گرد هم می‏آیند و از حال یکدیگر آگاه می‏شوند و درباره مسائل و مشکلات زندگی خود تبادل نظر می‏کنند و گامهایی برای حلّ و رفع آنها برمی‏دارند. نماز جماعت نیز، که اجتماعی کوچکتر است، همین است و از این روست که دین اسلام سفارشی بسیار کرده است که مسلمانان نماز خویش را به جماعت برپاکنند. « بخش پاسخ به سؤالات »

امیدوارم که پاسخ «پرسش : آیا به سود، خمس تعلق می‏گیرد؟» را دریافت کرده باشید.

دکمه بازگشت به بالا