زیارت قبور در شب

بنا بر روایتی که از پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله نقل شده است، آن حضرت به ابوذر می فرماید: در روز برخی اوقات قبور را زیارت کن و در شب زیارت نکن . (مستدرک، ج 2، ص 363)
در کامل الزیاره از حضرت صادق علیه السلام روایت شده که فرمود: مردگان را چون پیش از طلوع آفتاب زیارت کنید مى شنوند و جواب مى دهند شما را و اگر بعد از طلوع آفتاب زیارت کنید مى شنوند و جواب نمى دهند .
و در دعوات راوندى حدیثى مرویست از حضرت رسول صلى الله علیه و آله در کراهت زیارت اموات درشب چنانچه حضرت به ابوذرفرمود: « وَلاتَزُرْهُمْ اَحْیاناً بِالّلَیْلِ» .
یکی از بهترین مواقع زیارت بعد از ظهر روز پنجشنبه تا غروب است و همچنین است روز دوشنبه زیرا در روایت است که فاطمه(علیهاالسلام) بعد از وفات پدر بزرگوارش هفته ای دو روز یعنی روز دوشنبه و روز پنجشنبه به زیارت شهدا می رفت و صبح شنبه و صبح جمعه قبل از طلوع آفتاب هم فضیلت دارد.
اما زیارت اهل قبور در شب کراهت دارد زیرا در حدیث است که ارواح شب ها جمع می شوند در وادی السلام و توجه خصوصی به قبر آنان خوش آیندشان نیست پس بهتر آن است که اگر انسان در شب عبورش در قبرستان افتاد، فاتحه و زیارت عمومی بخواند و ردّ شود. و مکروه است ماندن بر سر قبر غیر پیغمبر و امام خصوصا در شب مگر برای غرض صحیحی مثل تلاوت قرآن؛
و نیز حضور در قبرستان در شب ، ممکن است عواقبی برای عقل انسان داشته باشد و دچار توهماتی بشود و سبب پیدایش اختلالاتی گردد.
آداب زیارت اهل قبور:
1. مستحب است در نزد قبر میت خواندن سوره حمد و ناس و فلق و توحید و آیه الکرسی هر کدام سه مرتبه و سوره قدر هفت مرتبه
2. از رسول خدا صلى الله علیه و آله چنین نقل شده است : هر که بر قبرستان عبور کند و 11 مرتبه سوره توحید را بخواند و ثوابش را به اموات آن قبرستان هدیه کند به تعداد آن مردگان اجر و پاداش می یابد .
3. در روایات معتبر آمده است که اگر کسی به نزد قبر برادر مومن خود برود و رو به قبله دستش را بر روی قبر بگذارد و 11 مرتبه سوره قدر را بخواند از ترس بزرگ روز قیامت در امان خواهد بود . و در روایت دیگر دیگر آمده که خداوند او و صاحب قبر هر دو را بیامرزد .
4. در روایت آمده که حضرت باقر (ع) نزد قبر یکی از شیعیان ایستادند و این دعا را خواندند : اللهم ارحم غربته و صل وحدته و آنس وحشته و آمن روعته و اسکن الیه من رحمتک ما یستغنی بها عن رحمه من سواک و الحقه بمن کان یتولاه .
5. طبق روایاتی که از حضرات معصومین (ع ) وارد شده است زیارت اهل قبور موئمنین در روزهای دوشنبه و پنج شنبه و جمعه مستحب مؤکد است، و سنت پیامبر و سیره اهل بیت (ع ) نیز چنین بوده است و فعل معصوم نیز برای ما حجت است. و در روایتی از رسول خدا(ص ) آمده است که حضرت فرمود: « هدیه بفرستید برای مردگان خود» پس سوال شد چیست هدیه مرده ها؟ فرمود: صدقه و دعا. و فرمود ارواح مؤمنین هر جمعه به آسمان دنیا مقابل خانه ها و منزل های خود فریاد می کنند هر یک از ایشان به آواز حزین با گریه ای اهل من و اولاد من ای پدر من و مادر من و خویشان من مهربانی کنید بر ما … » .
برای آگاهی بیشتر ر.ک :
1 . مفاتیح الجنان , مرحوم حاج شیخ عباس قمی، قسمت قبور زیارت مؤمنین , ص 1014 .
2 . اصول کافی , ج 3, باب 13 از ابواب المزار .
3 . کامل الزیارات , ابن قولویه , ص 320 .
4 . وسائل الشیعه , ج 3, باب 55, ص 223, انتشارات آل البیت .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

دکمه بازگشت به بالا