اولویت های جهاد تبیین

 اولویت های جهاد تبیین

گستره جنگ نرم و شناختی دشمن، ارزش های اسلامی و انقلابی را در برگرفته و کانون آن باورها و اعتقادات و نظام ارزشی دین و انقلاب است که از طریق تضعیف باورها، جایگزینی ارزش‌های مورد نظر آنها، تحریف واقعیات، القای یأس و ناامیدی، در هم شکستن مقاومت و ایستادگی مردم ،تضعیف پشتوانه مردمی نظام و… دنبال می شود‌.
از این رو در جهاد تبیین سه حوزه اولویت و فوریت بیشتری پیدا می کند.
نخست؛ حوزه تحکیم اعتقادات و باورهای دینی و آرمان ها ‌و اصول انقلاب اسلامی
مقام معظم رهبری فرمودند:« در قبال این حرکت گمراه‌کننده‌ای که از صد طرف به سمت ملّت ایران سرازیر است و تأثیرگذاری بر افکار عمومی که یکی از هدفهای بزرگ دشمنان ایران و اسلام و انقلاب اسلامی است و دچار ابهام نگه داشتنِ افکار و رها کردن اذهان مردم و به خصوص جوانها، «حرکت تبیین» خنثی‌کننده‌ این توطئه‌ دشمن و این حرکت دشمن است … و امروز همه‌‌ ما بایستی در این میدان حرکت بکنیم؛ هر کدام به نحوی و با سهمی که در این راه داریم.»(بیانات در جمع هیأت های عزاداری دانشجویی در روز اربعین؛۱۴۰۰/۰۷/۰۵)
دوم؛ مقابله با جریان تحریف و تبیین واقعیات
مقام معظم رهبری در این باره فرمودند:«امروز نیز دشمن‌ و بلندگوهای‌ تبلیغاتی‌ سیاسی‌ برای‌ تحریف‌ حقایق‌ اسلام‌ و انقلاب‌، مخدوش‌ کردن‌ ارزشهای‌ اسلام‌ و زیر سؤال‌ بردن‌ مجاهدتهای‌ ملت‌ در تلاش‌ است‌ و عناصری‌ را که‌ در داخل‌ در همین‌ مسیر گام‌ برمی‌دارند تشویق‌ می‌کند لذا همه‌ وظیفه‌ دارند با تبیین‌ حقایق‌ اسلام‌، تاریخ‌ انقلاب‌ و دفاع‌ مقدس‌ با این‌ توطئه‌ مقابله‌ کنند.»(بیانات در مراسم سالگرد رحلت امام‌ خمینی‌(رض‌)؛ 1380/3/14)
سوم؛ آگاهی و امید بخشی در جامعه
مقام معظم رهبری فرمودند:«سیاست تبلیغی و رسانه‌ای دشمن و فعّال‌ترین برنامه‌های آن، مأیوس‌سازی مردم و حتّی مسئولان و مدیران ما از آینده است. خبرهای دروغ، تحلیل‌های مغرضانه، وارونه‌ نشان دادن واقعیّتها، پنهان کردن جلوه‌های امیدبخش، بزرگ کردن عیوب کوچک و کوچک نشان دادن یا انکار محسّنات بزرگ، برنامه‌‌ همیشگی هزاران رسانه‌ صوتی و تصویری و اینترنتی دشمنان ملّت ایران است؛ و البتّه دنباله‌های آنان در داخل کشور نیز قابل مشاهده‌اند که با استفاده از آزادی‌ها در خدمت دشمن حرکت میکنند. شما جوانان باید پیش‌گام در شکستن این محاصره‌ تبلیغاتی باشید. در خود و دیگران نهال امید به آینده را پرورش دهید. ترس و نومیدی را از خود و دیگران برانید. این نخستین و ریشه‌ای‌ترین جهاد شما است»
(بیانیه «گام دوم انقلاب» خطاب به ملت ایران؛۹۷/۱۱/۲۲)
روایت صحیح، بالا بردن جنبه هنرمندانه روایت و استفاده از ابزار و شیوه های جذاب و متنوع، بیان واقعیت‌ها، دستاوردها، پیشرفت‌ها و حماسه‌ها، مقابله با بزک دشمن داخلی و خارجی و مقابله با تخریب انقلاب از راهبردهای لازم و موثر در جهاد تبیین است.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

دکمه بازگشت به بالا