تفاوت اوکراین با یمن و سوریه

 تفاوت اوکراین با یمن و سوریه

جمهوری اسلامی با جنگ و ظلم در هر کجای جهان مخالف است اما مقایسه اوکراین با فلسطین و یمن و سوریه و عراق نادرست است. آنچه در این کشورها رخ داد، تجاوز طلبی رژیم صهیونیستی، رژیم سعودی و آمریکا علیه مردمی بود که به دنبال احقاق حق و حقوق پایمال خود بوده و به مقابله با تروریست هایی پرداخته بودند که دست ساخته نظام سلطه و مورد حمایت ایادی آنها برای پیشبرد اهداف آنها بودند و این متفاوت است با اوکراین که با اقدامات و تحریکات خود و بر خلاف توافقات با روسیه به دنبال گسترش روابط با غرب و عضویت در ناتو بوده و با اعتماد به آمریکا و ناتو در روابط دو کشور تنش ایجاد نمود. نتیجه ایجاد تنش و تحریک روسیه همسو با اهداف امریکا و ناتو و خواست آنها، آغاز چنین جنگی شد. فلسطین، سوریه، عراق و یمن چیزی جز حقوق خود را مطالبه نمی کردند آن هم در برابر دشمنی که موجودیت آنها را نادیده گرفته و برخلاف تمام اصول انسانی، غیر نظامیان و زیر ساختهای غیر نظامی این کشور را هدف قرار داده است. اما مسأله اوکراین با این کشورها متفاوت است. ماجراجویی رییس جمهور این کشور و همسو شدن با آمریکا و ناتو موجب بروز این بحران گردید. گرچه آغاز جنگ از سوی روسیه اقدامی نادرست بود، اما تلاش این کشور این بوده است که غیر نظامیان و زیر ساخت های غیر نظامی این کشور آسیب نبینند و دستگاه حاکمه این کشور را متقاعد نماید تا به توافقات قبلی خود پایبند باشد.موضع جمهوری اسلامی نسبت به این مسأله واقع گرایانه و بر اساس منافع ملی است. آنچه زمینه ساز تشدید این بحران شده است اقدامات تحریک آمیز آمریکا و ناتو بوده است. در جنگ آغاز شده میان اوکراین و روسیه، جمهوری اسلامی با حفظ موضع مستقل خود، از یک سو توسعه­‌طلبی­‌های ناتو و آمریکا را در شرق اروپا به عنوان محرّک آغاز جنگ ارزیابی می­‌کند و از سوی دیگر جنگ را راه­‌حل هیچ بحرانی نمی­‌داند و دو کشور را به گفت و گو برای حل بحران دعوت نموده است.
سعید خطیب­‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه در این رابطه گفت: «جمهوری اسلامی ایران طرفین را به توقف درگیری‌ها و آتش بس برای مذاکره فوری به منظور حل و فصل سیاسی بحران دعوت کرده و ضرورت رعایت حقوق بین‌الملل و حقوق بشردوستانه در درگیری‌های نظامی را مجدانه یادآوری می‌کند.»
برخلاف پروپاگاندای رسانه‌­ای ایجاد شده علیه دولت در روزهای گذشته، آنچه در نگاه منصفانه به مواضع جمهوری اسلامی ایران در این جنگ مشهود است، عدم شتاب‌زدگی در بحرانی پیچیده است که طرفین آن نیز به دلیل همین پیچیدگی در هرگونه واکنشی محتاط هستند، اروپا و کاخ سفید قصدی برای اعزام نیروهای ناتو به اوکراین ندارند، دبیرکل سازمان ملل از روسیه می­‌خواهد به رسم انسان­‌دوستی جنگ را متوقف کند، چین هم از روسیه خواسته است بحران را از طریق گفت­‌وگو حل کند. شماری از کشورهای جهان هم با دقت و حتی بدون موضع‌­گیری در حال رصد تحولات هستند. با این همه انتظارات گروه­‌های خاصی از کشورما در اتخاذ مواضع تندتر در قبال این بحران، انتظاری خلاف رویه جهانی موجود است و دولت بی­‌آنکه تحت تاثیر این هیاهو قرار گیرد، در تلاش است تا بحران به وجود آمده را با هدف تامین منافع ملی مورد رصد و تحلیل قرار دهد.(www.irna.ir/news/84662706)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

دکمه بازگشت به بالا