مراحل کلی سلوک الی الله

 مراحل کلی سلوک الی الله

دوست گرامی. راه کمال و قرب انسان به خدا سه مرحله دارد:
مرحله اول. رضایت
«رضایت» اولین گام و مهم‌ترین انگیزه و هدف میانی سالک راه خداست که تا محقق نشود، سلوک اتفاق نمی‌افتد و عمل و تلاش دینی برای کمال و سعادت بی‌ثمر خواهد بود.
در این مرحله از سلوک اخلاقی، سالک با انجام واجبات و وظایف دینی، در پی کسب رضایت خدا است. وادی بیداری، حقیقت، ایمان، اخلاص، سلامت، ولایت و بصیرت، عرصه‌هایی برای کسب رضایت الهی هستند که گام نهادن در آن‌ها برای هر مسلمان و مؤمن واجب است و بدون آن نجات و رستگاری محقق و میسر نخواهد بود.
مرحله دوم. محبت
در این مرحله از سلوک اخلاقی – پس از کسب رضایت الهی – سالک همت خویش را ارتقا می‌بخشد و برای کسب محبت الهی با انجام امور مستحبی و اخلاقی همت می‌گمارد و هرچه بیشتر به خداوند نزدیک می‌گردد. این مرحله شامل دو ‌گام اساسی عبادت، اخوت است.
مرحله سوم. عشق
راه عشق که از آن تحت عنوان «سلوک عرفانی» یاد می‌شود، اختصاص به اخص مؤمنین و سالکین راه خدا دارد. در این مرحله، سالک با انجام ریاضت شرعی، قرب نهایی و فنای فی الله را هدف‌گیری می‌کند و به نتایج نهایی دین‌داری و سلوک که معرفت، توحید و ولایت است، دست می‌یابد.
نکته مهم این است که سالک با طی نمودن هر مرحله به کمالی که خاص آن مرحله است دست می یابد و اینگونه نیست که با طی کردن مرحله اول نتایج مرحله سوم عاید کسی شود اما در هر صورت نتیجه و دستاورد هر مرحله ای بسیار مهم است و حتی اگر کسی بتواند با کارهای خود رضایت خدا را بدست آورد از گردنه راه خدا عبور کرده و از عذاب آخرت نجات یافته و مراتبی از بهشت را خواهد داشت. موفق باشید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

دکمه بازگشت به بالا