شناسایی و مقابله با جریان نفوذ

 شناسایی و مقابله با جریان نفوذ

ملاک شناسایی جریان نفوذ از نگاه مقام معظم رهبری: شناسایی جریان نفوذ و رصد اقدامات آنان و مقابله با آن در درجه نخست وظیفه دستگاههای امنیتی و اطلاعاتی است، اما ملاک کلی که برای شناسایی جریان نفوذ وجود دارد و می تواند به عنوان یک معیار در نظر گرفته شود، توجه به مواضع و دیدگاههای افراد و جریان ها و سنجش آن با مواضع اصولی انقلاب اسلامی است. هر کجا مبانی و مواضع یک جریان با نظام زاویه داشت، به دنبال سیاه نمایی و مأیوس نمودن مردم از آینده کشور بوده و نسخه سازش و کنار گذاشتن مقاومت تجویز شود و یا به دنبال ترویج باورها و فرهنگ غربی بوده و مرز بندی مشخصی با دشمنان وجود ندارد، یا جریان نفوذ عملاً حضور دارد یا زمینه حضور پیدا می کند و یا اهداف و برنامه های خود را با استفاده از عناصر وابسته یا ناآگاهی که وابستگی فکری داشته و نادانسته مجری اهداف دشمن هستند، دنبال می کند. مقام معظم رهبری در این باره فرمودند:« یک عده‌ای در جامعه، ممکن است به هر دلیلی شیفته‌ یک تمدنی یا یک کشوری باشند؛ اما این وقتی به بدنه‌ مدیران انقلاب و مجموعه‌های انقلاب نفوذ می کند، چیز خیلی خطرناکی می شود. این دیده می شد…گرایش‌های سکولاریستی – که متأسفانه باز داشت در بدنه‌ مجموعه‌ مدیران کشور نفوذ می کرد – جلویش گرفته شد. نظام انقلابی، بر مبنای دین و بر مبنای اسلام و بر مبنای قرآن شکل گرفته و به همین دلیل از حمایت میلیونی این ملت برخوردار شده و جانهایشان را کف دستشان گرفته‌اند و جوانهایشان را به میدانهای خطر فرستاده‌اند؛ آن وقت مسئولان یک چنین نظامی دم از مفاهیم سکولاریستی بزنند!؟ «یکی بر سر شاخ و بن میبرید»؛ یعنی خودشان بنشینند و بنا کنند بنِ این‌مبنا و قاعده را کلنگ زدن!»(بیانات در دیدار رئیس‌جمهوری و اعضای هیأت دولت؛2/6/1387)
البته همانگونه که ایشان فرمودند:« معنای نفوذی این نیست که حتماً رفته باشد پول گرفته باشد برای اینکه بیاید در فلان دستگاه نفوذ کند و خودش هم بداند چه‌کار دارد می کند؛ نه، گاهی نفوذی، نفوذی است، خودش هم نمی داند! امام (رضوان‌الله‌علیه) فرمودند گاهی حرف دشمن با چند واسطه از دهان مردمان موجّه شنیده میشود. امام هوشیار بود، امام مجرّب بود. دشمن یک چیزی میگوید، یک چیزی میخواهد، این را با وسایل گوناگونی، با چند واسطه کاری میکند که از زبان فلان آدم موجّه که نه پولی از دشمن گرفته، نه تعهّدی به دشمن داده، بیرون بیاید…[مگر] نفوذ شاخ‌ودم دارد که بعضی تا گفته می شود نفوذ، برآشفته می شوند که آقا، گفتید نفوذ، گفتید نفوذ؟ بله، باید مراقب بود.»( بیانات در دیدار مردم نجف‌آباد؛ 25/12/1394) 
راهکارهای مقابله با جریان نفوذ از منظر مقام معظم رهبری:
1. شناسایی راههای نفوذ دشمنان
نخستین راه مقابله با جریان نفوذ، شناخت راههای نفوذ دشمنان است.
مقام معظم رهبری در این باره فرمودند:«آنچه در گام دوّم انقلاب باید اتّفاق بیفتد، اوّلاً شناختن و جدّی گرفتن داشته‌های خود [است]؛ داشته‌ها‌ی خودمان را بایستی بشناسیم و آنها را جدّی بگیریم؛ مزیّتهای خود، ظرفیّتهای خود، مزیّتهای کشور، ظرفیّتهای کشور، اینها را باید بشناسیم، جدّی بگیریم اینها را، اینها را به کار بگیریم و از اینها استفاده کنیم؛ کشور خیلی ظرفیّت وسیعی دارد؛ ثانیاً، آفتها را بشناسیم، فسادها را بشناسیم، راه‌های رخنه‌ دشمن را بشناسیم و در مقابل آنها به طور جدّی ایستادگی کنیم.» (بیانات در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی؛ 1/1/1398)
2.حساسیت و جدی گرفتن مسأله نفوذ
کم توجهی و کم اهمیت دادن به مقوله نفوذ، زمینه ساز نفوذ دشمن است و از نخستین شرایط مقابله با آن جدی گرفتن آن است. 
«لازم است که یک حسّاسیّتی در زمینه‌ِی نفوذ دشمن همه پیدا کنند، همه [حسّاسیّت] داشته باشند و مراقب باشند. او اصرار دارد به نفوذ؛ شما باید بدانید او چرا اصرار دارد. او با این نفوذ میخواهد مقاصد خودش را، اهداف پلید خودش را عملیّاتی کند و آدمهایی درست کند که مثل او فکر کنند؛ بنابراین فرض کنید او که میخواهد یک کشوری را غارت کند، وقتی در داخل کشور کسانی بودند که با این غارت موافق بودند، با او هم‌فکر بودند، این غارت براحتی و آسانی انجام میگیرد. و به ‌هرحال بایستی به این معنا توجّه کرد.»(بیانات در ارتباط تصویری با رؤسا و مدیران آموزش و پرورش؛11/6/1399)
3. مرز بندی با دشمنان
مرزبندی مشخص و روشن با دشمنان از راههای مقابله با جریان نفوذ است. 
مقام معظم رهبری در این زمینه فرمودند:«یکی از کارهای بسیار لازم همین است که ما نگذاریم مرزمان با دشمن کم‌رنگ بشود. مرزبندی با دشمن، اگر مرزبندی با دشمن نبود و مرز، برجسته نبود، عبور از این مرز -چه از این طرف به آن طرف، چه از آن طرف به این طرف- ممکن می شود؛ درست مثل مرزهای جغرافیایی. اگر مرزِ جغرافیایی نباشد و برجسته نباشد، خب از آن طرف یک نفری بلند می شود می‌آید اینجا نفوذ پیدا می کند؛ آدم قاچاقچی، آدم دزد، آدم جاسوس از آن طرف می‌آید این طرف؛ از این طرف هم یک آدم غافل، آدم خواب‌آلوده از مرز عبور می کند می رود آنجا گیر می‌افتد. مرز اعتقادی و مرز سیاسی هم عیناً همین ‌جور است؛ وقتی که مرز روشن نبود، دشمن می تواند نفوذ کند، می تواند خدعه کند، می تواند فریبنده عمل بکند، می تواند بر فضای مجازی مسلّط بشود. اگر مرز با دشمن روشن بود، تسلّط او بر فضای مجازی، بر محیط فرهنگی به این آسانی نخواهد بود.» (بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری؛ 23/12/1397)
4. شناخت نقشه دشمن
مقام معظم رهبری فرمودند:« مهم این است که در هر دوره‌ای از دوره‌ها ما بفهمیم دشمنیِ دشمن چگونه است و چه‌کار دارد با ما می کند؛ نقشه‌ دشمن را بفهمیم؛ درست مثل جنگ نظامی. در جنگ نظامی اگر شما توانستی حدس بزنی که نقشه‌ دشمن چیست، پیشگیری می کنی، خودت را آماده می کنی؛ یا دفاعِ خوب می کنی یا حمله‌ پیش‌دستانه می کنی؛ در جنگ نظامی این‌جوری است. در جنگ تبلیغاتی، در جنگ اقتصادی، در جنگ فرهنگی، در جنگ امنیّتی، در جنگ نفوذ… در همه‌ اینها قضیّه این است: باید حدس بزنید دشمن چه‌کار می خواهد بکند.»(بیانات در دیدار اعضای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی؛6/10/1396)
5. روشنگری
مقام معظم رهبری در این زمینه فرمودند:« در این زمینه [مسئله‌ نفوذ]روشنگری لازم است؛ روشنگریِ بدون اتّهام، بدون تهمت زدن، بدون مصداق معیّن کردن، امّا روشنگری اذهان مردم؛ چیز لازمی است. ببینید، یکی از آن چیزهایی که قرآن کریم خطاب به مخالفین، به یهود در آن روز، [می گوید] و بر آنها ایراد می گیرد این است: لِمَ تَلبِسونَ الحَقَّ بِالباطِلِ وَ تَکتُمونَ الحَقَّ وَ اَنتُم تَعلَمون؛یکی از ایرادهای بزرگ این است که شما باطل را با حق مخلوط می کنید، مشتبِه می کنید؛ «لبس» یعنی اشتباه، «تَلبِسونَ» [یعنی‌] مشتبِه می کنید حق را با باطل، وَ تکتُمونَ الحَقَّ، حق را کتمان می کنید. حقیقت را باید بیان کرد که این وظیفه‌ ما است.»(بیانات در دیدار ائمه جمعه سراسر کشور؛14/10/1394)
6. قوی شدن در همه زمینه ها
مقام معظم رهبری تأکید فرمودند:«باید قوی بشوید. عناصر قوّت چیست؟ چگونه می شود فهمید و قبول کرد که ما قوی هستیم؟ روحیّه، امید، کاروتلاش، شناخت رخنه‌های اقتصادی، رخنه‌های فرهنگی، رخنه‌های امنیّتی – اینها را بشناسید و این رخنه‌ها را ببندید – هم‌افزایی دستگاه‌های مسئول – به هم کمک کنند دستگاه‌ها – هم‌افزایی دستگاه‌های مسئول با مردم؛ اینها عناصر قوّت است.»(بیانات در دیدار مسئولان نظام؛16/4/1393)
7. حفظ آمادگی،حضور و عزم راسخ
مقام معظم رهبری فرمودند«آن ملتی که آمادگی خود را، حضور خود را، عزم راسخ خود را در همه‌ میدانها به نمایش می گذارد، دشمن را از نفوذ در خود و غلبه‌ بر خود مأیوس می کند. در مقابل افکار جهانی و نگاههای جهانی، ملت ایران در هیچ مسئله‌ای، باید اظهار ضعف و عقب‌نشینی نکند.»(بیانات در دیدار مردم ابرکوه‌؛15/10/1386)
همچنین فرمودند:«اینکه قرآن به ما امر می کند: وَ اَعِدّوا لَهُم مَّا اسْتَطَعتُم مِّن قُوَّهٍ وَ مِن رِّباطِ الخَیلِ تُرهِبونَ بِه‌ عَدُوَّ اللهِ وَ عَدُوَّکُم، بایست حضور شما، وضعیّت شما، حرکت شما جوری باشد که دشمن را دچار رعب کند. دشمن متجاوزِ بالطّبع است؛ طبیعت جهان‌خواران تجاوز است، جلو آمدن است، تصرّف است، پنجه انداختن است، طبیعت اینها است؛ اگر خاک‌ریز شما قابل نفوذ باشد، نفوذ می کند؛ باید جوری حرکت کنید که او احساس کند نمی تواند نفوذ کند.»(بیانات در دیدار فرماندهان و کارکنان نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و خانواده‌های آنان؛15/7/1394)

دکمه بازگشت به بالا