خُلق مهدوی

 خُلق مهدوی

خوش خلقی ، مهرورزی و عدالت گستری از مهمترین وعده های معصومین علیهم السلام در مورد وجود مقدس امام مهدی ارواحنا فداه است . «السلام علی ربیع الانام و نضره الایام»؛سلام بر بهار مردم و خرمی دوران
سلام فوق بخشی از زیارت و توصیف رفتار اجتماعی امام مهدی ارواحنا فداه در روایات است .
باران فراوان،
جوشش نهرها و چشمه ساران است.
الامام السحاب الماطر و الغیث الماطل و الشمس المضیئه و السماء الظلیله و الارض البسیطه و العین الغریزه و الغدیر و الروضه.(1)
امام، ابر بارنده، باران پیاپی، آسمان سایه افکن،‌ زمین گسترده،‌ چشمه جوشان، برکه و گلزار است.
او چون پیامبر عمل می کند، چنانکه پیامبر آنچه قبل بوده را از بین برده،‌ جاهلیت را نابود ساخته و اسلام را بنا نهاد، او نیز گذشته را نابود و پس از ریشه کن ساختن بدعت ها، اسلام را از نو پیاده می کند.
هنگام ظهور از کویرها و خشکی ها، سخنی نباید گفت
یسقیه الله الغیث و تخرج الارض نباتاتها و تکثر الماشیه.(2)
خداوند با باران رحمتش او را سیراب می سازد، زمین گیاه خود را بیرون می فرستد و دام ها فراوان می شود.
چون بهار جان ها، مهدی زهرا عجل الله تعالی فرجه است . با تازگی توام است،‌ جاهلیت ها را زدوده و اسلام را از نو بنا می کند.
یصنع کما صنع رسول الله صلی الله علیه و آله یهدم ما کان قبله کما هدم رسول الله صلی الله علیه و آله امر الجاهلیه … . (3)
او چون پیامبر عمل می کند، چنانکه پیامبر آنچه قبل بوده را از بین برده،‌ جاهلیت را نابود ساخته و اسلام را بنا نهاد، او نیز گذشته را نابود و پس از ریشه کن ساختن بدعت ها، اسلام را از نو پیاده می کند.
پیامبر اکرم حضرت محمد صلی الله علیه و آله درباره امیر مومنان امام علی علیه السلام فرمودند:« علی خوش خلق ترین مردم است».(4)
صَعصَعه بن صُوحان و دیگر یاران و پیروانش گفته اند: او در بین ما مانند یکی از ما بود ، نرم خوی، پُر تواضع و آسانگیر بود و در عین حال ، هیبتی از او در دل داشتیم ، چون هیبتی که اسیر در زنجیر کشیده شده ، از جلّاد بالای سرِ خود دارد.
معاویه به قیس بن سعد گفت:خدا ابو الحسن را بیامرزد! او خوش و خندان و بسیار شوخْ طبع بود.
قیس گفت:آری. پیامبر خدا شوخی می کرد و به یارانش لبخند می زد. تو را می بینم که به ظاهر ، مدح می کنی و در درون و به این وسیله ، بر او خُرده می گیری. آگاه باش که او ، به خدا سوگند ، با همه شوخ طبعی و خوش رویی ، از شیر گرسنه پُر هیبت تر بود ، و این هیبت ، هیبت تقوا بود ، نه چون بزرگْ شماریِ تو از سوی اراذل شام.(5)
پی نوشتها:
(1). کافی جلد 1 صفحه 198.
(1). مناقب علی بن ابی طالب، ج151، ص188.
(3). . الغیبه نعمانی باب 13،‌ 234.
(4). مستدرک علی الصحیحین جلد 4 صفحه 577.
(5). شرح نهج البلاغه: ج1ص25.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

دکمه بازگشت به بالا