اهداف صدیقه طاهره از ایراد خطبه فدکیه

 اهداف صدیقه طاهره از ایراد خطبه فدکیه

جواب اجمالی:
خیر، حضرت زهرا(س) در دفاع از ولایت و غصب خلافت به مسجد رفت و شیوه اعتقادات صحیح را یادآوری نمود. ایشان جایگاه نبوت و بعد از او جایگاه امامت را تبیین نمود که در خلال این بیانات به غصب فدک به عنوان حقی که خداوند به ایشان داده است پافشاری کرد.
جواب تفصیلی:
در رابطه با مساله فدک و علت بیان خطبه فدکیه باید مقدماتی را دانست که در این مجال امکان بررسی همه آنها نیست. اما به طور خلاصه وقایع صدر اسلام بعد از رحلت شهادت گونه رسول خدا(ص) و انحراف مساله جانشینی در خلافت وهمچنین غصب فدک توسط کارگزاران خلیفه انگیزه ای شد برای رسالت و به میدان آمدن حضرت زهرا (س) و دفاع تاریخی از ولایت و جانشینی حضرت علی(ع).
اگر به متن و محتوای خطبه فدکیه مراجعه شود و بیانات حضرت زهرا(س) مورد بررسی قرار داده شود، خواهید یافت که حضرت صدیقه طاهر(س) کمترین دفاع را مساله مادی و دنیایی این انحرافات می داند.
خطبه فدکیه مجموعه‌ای از معارف را در زمینه‌های خداشناسی، معادشناسی، نبوت و بعثت پیامبر اسلام(ص)، عظمت قرآن، فلسفه احکام و ولایت دربردارد. لذا اگر بخواهیم به اهداف حضرت در بیان این خطبه اشاره کنیم، باید گفت که حضرت علت غصب و انحراف را در اصحاب پیامبر(ص) عدم آشنایی صحیح آنها از مسایل دینی و مذهبی و اعتقادی می داند لذا در این خطبه بیشترین مجال را برای بیان این اعتقادات به صورت صحیح می داند.
طبق داده های تاریخی و حدیثی حضرت در هنگام حیاط پیامبر(ص) تمام دارایی های فدک را به فقرا می بخشید لذا این صحیح نیست که گفته شود هدف حضرت رسیدن به اموال و مادیات بوده است.
برای اطلاع بیشتر می توانید به ششرح هایی که توسط بزرگان بر این خطبه زده شده مانند شرح آیت الله مصباح یزدی(ره) مراجعه بفرمایید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

دکمه بازگشت به بالا