آداب تبلیغ

 آداب تبلیغ

اشتغال به یک امر مقدس بسیار ارزنده است . ترجمه و نشر معارف دینی با اهمیت ترین کار برای یک مبلغ دین است . تصمیم بسیار ارزنده شما قابل احترام بوده و امیدواریم با عنایت باریتعالی و همّت و تلاشی که از خود نشان می­دهید به خواسته زیبای خود دست یابید. تبلیغ دین کار ساده ­ای نیست و خودتان را برای شرایط بسیار سختی باید آماده نمایید. اگر به نیکی بنگرید با مراجعه به متون دینی و یا مطالعه زندگی­نامه مبلّغان بزرگی همچون پیامبر گرامی خدا صلّی الله علیه و آله چنین برداشت می­شود که تبلیغ دین، کاری بس پیچیده است. البتّه دشواری مسئولیّت تبلیغ نباید موجب شود که از این حرکت انسان ساز دست بردارید; بلکه باید با همّتی بلند و تلاشی مردانه مقدّمات آن را آموخته و با مدیریّتی قوی این مسیر پرفراز و نشیب را با موفّقیّت بپیمایید. مبلّغ دین باید با ابلاغ پیام الهی در عقل­، دل­ و احساسات طرف مقابل خود نفوذ کند؛ لذا لازم است با فراهم آوردن لوازم چنین امری خود را چنان برای رسیدن به این هدف بزرگ آماده سازید که ناملایمات مسیری که برگزیده­ اید چیزی از پشتکارتان نکاهد.به عنوان مثال موفّقیّت در این مسئولیت خطیر، آگاهی از ظرافت­های ارتباطی را می­طلبد; زیرا بدون برقرار کردن ارتباط مناسب، امر تبلیغ به خوبی شکل نمی­گیرد . به عبارت دیگر تبلیغ مؤثر و سازنده، رابطه مستقیم با چگونگی برقراری ارتباط با کسی که می­خواهید بر وی تأثیرگذار باشید، دارد. یکی از عواملی که اعتبار فرستنده پیام را افزایش می­دهد، مهارت­های علمی و میزان دانش اوست. همه انسان­ها به طور طبیعی برای افرادی که در حیطه کاری خود، تخصص و دانش لازم را دارا هستند احترام و اعتبار ویژه ­ای قائل ­اند و سعی می­کنند از نظر کارشناسی آن­ها در آن زمینه استفاده کنند; ولی اگر فردی بخواهد در فضاهایی که تخصص ندارد، اظهار نظر کند و آن را در قالب پیام ارسال کند، مخاطبین او نه تنها به سخنانش گوش نداده و ترتیب اثر نمی­دهند، بلکه اعتماد آن­ها به او سلب می­شود، به گونه ­ای که حتی در مواردی که در حیطه تخصّصی اوست، آمادگی پذیرش سخنانش را ندارند­. در این رابطه امیرالمؤمنین علیه السلام می فرماید: «لا تقل ما لا تعلم فتتهم باخبارک بما تعلم; چیزی را که نمی­دانی نگو، در غیر این صورت نسبت به گزارشاتت در آنچه که می­دانی، مورد اتهام قرار می­گیری»[1]. در مورد جلب نظر دوستتان به اسلام چند نکته مفید است: 1- به هیچ وجه تحت فشار قرار نگیرد تا شوقش به شناخت اسلام از بین نرود. 2- معمولاً ممکن است فرد تفکرات و برداشتهای غلطی در مورد اسلام در ذهن داشته باشد که ناشی از سیستم تبلیغاتی دشمنان اسلام است. گام نخست در آشنا کردن مخالفین با اسلام باید زدودن این گونه پیش فرض­ها باشد. در این زمینه بهتر است ابتدا به طرف مقابل بقبولانید که خیلی چیز­ها از اسلام است که او نمی­داند یا به دروغ در مورد اسلام در ذهنش جای داده شده است. بهتر است خودتان در ابتدای بحث به این مباحث اشاره کنید یا از او سؤالی بپرسید که مربوط به یکی از زمینه­های تبلیغی دشمنان اسلام است که معمولاً این افراد تحت تأثیر تبلیغات، پاسخ اشتباه را میدهند. 3- در ابتدا به عقاید وی حمله نشود. یکی از عواملی که باعث می­شود که افراد به سوی اسلام نیایند تعلّق خاطر به راه خودشان است، پس باید به طور متقابل عقاید این افراد را نیز به صورت کاملاً مؤدبانه و منطقی نقد نمایید.
4- سطح توانایی و استعداد او در درک معارف دینی، مورد توجه بوده و براساس آن کتاب هایی معرفی شود.
5- به میل و ذوق او در مباحث توجه شده و متناسب با آن کتاب هایی پیشنهاد شود. مثلاً اگر میل او به مباحث عقلی است، از کتاب های استدلالی مثل کتاب های شهید مطهری و استاد مصباح استفاده شود و اگر به مباحث معنوی عرفانی و اخلاقی علاقه دارد کتاب های متناسب با آن معرفی گردد.
6- آشنایی با معارف اصیل اسلامی از طریق قرآن و روایات اهل بیت یکی از بهترین راه های دعوت به اسلام می باشد؛ لذا با توجه به آگاهی شخص، او را با معارف قرآن و روایات به خصوص نهج البلاغه و مضامین عالی دعاها آشنایش کنید.
7- صبر و حوصله زیادی داشته باشید. یادمان باشد که ما هم به سرعت مسلمانانی حقیقی نشدیم و مدتها طول کشید تا به سؤالات ذهنیمان پاسخ داده شود.
پیشنهاد می­گردد با الهام از سخنان مقام معظّم رهبری حفظه الله در دیدار طلاب غیر ایرانی که اخلاق، تواضع و محبّت را بهترین روش تبلیغ عنوان نمودند، از این ظرفیّت­ها برای هدایت دوستتان به سوی اسلام بهره جسته و همزمان سعی نمایید با برقراری ارتباط با مؤسساتی که در زمینه ­های مشابه فعّالیّت می­نمایند، از تجربیات آنها در این زمینه بهره ­مند گردید.
[1] غرر الحکم و درر الکلم، عبد الواحد آمدی، ح 10426

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

دکمه بازگشت به بالا