اعمال خیر و بهره مندی میت

 اعمال خیر و بهره مندی میت

هر عبادت و کار خیری انسان انجام می دهد دارای ثواب و پاداش برای آن شخص و اگر به نیت اموات باشد برای آن اموات نیز ثبت و ضبط و موجب بخشش و ارتقای درجه آن اموات است. امام صادق علیه السلام فرمود: ثواب اعمال خیری که انسان براى مُردگان انجام مى دهد، براى او و براى آن مُرده، هر دو نوشته مى شود. هدایا و ثواب‌هایی که زندگان برای اموات می‌فرستد، برای خودشان نیز مؤثر است و برای خودشان ثواب دارد. کسی که سوره حمد یا آیت الکرسی یا صدقه یا نمازی برای اموات می‌خواند، اول اثرش به خود زنده می‌رسد، بعد برای میت.
* – مرحوم صدوق (ره ) در من لایحضر به نقل از حضرت رضا علیه السلام آورده است : هر مؤ منى که قبر مؤ‌من دیگرى را زیارت کند و بر مزار او هفت مرتبه سوره مبارکه «قدر» بخواند، خداوند هر دو را مى آمرزد. – مرحوم شیخ حر عاملى در وسائل الشیعه به نقل از عده الداعى آورده است : – حضرت صادق علیه السلام فرمودند: چرا در حق پدر و مادر خودتان زنده باشند یا مرده ، نیکى نمى کنید؟ اگر براى آنها نماز بخوانید، روزه بگیرید، صدقه بدهید خداوند ثواب این اعمال را به آنها مى رساند و به شما براى این عمل نیکى که انجام داده اید پاداش بیشترى عنایت می‌کند.
**از آیات و روایات به خوبی استفاده می شود که ثواب هدیه هر عملی نیکی به اموات می رسد. ازجمله:
ثواب استغفار و قرائت قرآن، به مردگان می رسد. در قرآن مجید می خوانیم: (((وَالَّذینَ جآؤُوا مِن بَعدِهِم یَقُولُونَ رَبَّنَا اغفِر لَنا وَ لأِخوانِنَا الَّذِینَ سَبَقُونا بِالإِیمانِ…))) [ حشر، آیه 10.] «و آنان که پس از مهاجران و انصار آمدند، دائم در دعا به درگاه خدا عرض می کنند: پروردگارا! بر ما و برادران دینی ما که در ایمان پیش از ما شتافتند ببخش».
همچنین از روایات استفاده می شود که میت از اعمال خیری که زندگان برایش می فرستند بهره مند می شود.

ممکن است این مطلب هم برای شما مفید باشد:

دکمه بازگشت به بالا