نماز کامل حضور قلب و تعقیبات نماز

 نماز کامل حضور قلب و تعقیبات نماز

برای رسیدن به این هدف دستوراتی واردشده است،توجه دارید که تنوع دادن باید مطابق مقررات ومستندات شرعی باشد نه ازپیش خود،دردرجه اول خواندن نماز با حضور قلب است ،بعدقرائت صحیح وکامل با آرامش بدن،تکراراذکاررکوع وسجود ،انجام قنوت کامل بادعاهای وارد شده،بعد از نماز انجام تعقیبات که تکمیل کننده نماز است،تعقیباتی که بطور مفصل دراول مفاتیح الجنان آمده است وآثار وثمرات زیادی دارد،بخشی هم درحاشیه مفاتیح آمده تحت عنوان تعقیبات مشترکه با محتواهای غنی وسرشار ازتوحید ناب وبیان خواسته مادی ومعنوی ازخداوند متعال است وآثار تربیتی زیاد دارد امید است موفق شوید ومارا هم دعا کنید.براى تعقیبات نمازهاى یومیه ادعیه و اذکار بیشمارى از سوى معصومین(علیهم السلام) بیان گردیده است که هر کدام در جایگاه خود بهترین تعقیبات مى باشد. ر.ک: کتاب مفاتیح الجنان تعقیبات مشترکه و تعقیبات مختصه.؛ اما از آنجا که نسبت به برخى از تعقیبات نماز توصیه هاى بسیارى شده است اشاره اى گذرا به آنها مى نماییم:

الف. سجده شکر

حسن بن على بن فضال از حضرت رضا(علیه السلام) روایت کرده است که آن جناب فرمود سجده بعد از اداء نماز واجب شکرگزارى است بر این که پروردگار بنده را توفیق داده است بر اداء واجب خود و کمتر چیزى که در آن سجده مجزى است اینست که سه مرتبه بگویند: شکر اللَّه شکر اللَّه عرض کردم معنى شکر اللَّه چیست فرمود که سجده کننده میگوید این سجده من شکرگزارى پروردگار من است که مرا توفیق داده است که خدمت او را بانجام رسانیده ام و ادا کرده ام واجب او را و شکر موجب زیادتى است پس اگر در نماز تقصیرى کرده باشد که بنمازهاى نافله تمام نشود باین سجده نقصان آن بر طرف مى شود و نماز تمام مى شود.. عیون أخبار الرضا(علیه السلام)، ج 1، ص 282.در روایت دیگرى امام صادق(علیه السلام) فرمود: سجده شکر بعد از نماز، دلیل کامل شدن نماز و رضاى خدا و اعجاب و خوش آمدن فرشتگان است. خداوند بارها از آنان مى پرسد، پاداش این بنده شاکر چیست؟ مى گویند: رحمت تو، بهشت تو، حلّ مشکل او، و هر خیرى را که فرشتگان میگویند، جوابى نمى شنوند، به خدا عرضه میدارند: ما نمى دانیم پاداش این سجده چیست خداوند مى فرماید: همچنانکه او از من تشکر کرد، من هم از او تشکر مى کنم، و با این جمله به فرشتگان مى فهماند که رضا و سپاس الهى از او، بالاتر از بهشت و رحمت و حلّ مشکلات است.. وسائل الشیعه، ج 7، ص 6.

ب. تسبیح حضرت زهرا)علیها السلام(

امام صادق(علیه السلام) فرمودند: «تَسْبِیحُ فَاطِمَهَ)علیها السلام( فِى کُلِّ یوْمٍ فِى دُبُرِ کُلِّ صَلَاهٍ أَحَبُّ إِلَى مِنْ صَلَاهِ أَلْفِ رَکْعَهٍ فِى کُلِّ یوْم». الکافى، ج 3، ص 343.؛ ( تسبیح فاطمه زهرا علیها السّلام بعد از نماز واجب در نزد من محبوبتر است از هزار رکعت نماز در هر روز.»

ج. صلوات بر محمد و خاندان طاهرینش

حضرت امام صادق(علیه السلام) مى فرماید: هر کس بعد از نماز صبح و نماز مغرب قبل از آن که پاهایش را حرکت دهد (هیئت نشستن در حال نماز را به هم بزند) و یا کسى سخنى بگوید یک بار بگوید: «إِنَّ اللَّهَ وَ مَلَائِکَتَهُ یصَلُّونَ عَلَى النَّبِى یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَیهِ وَ سَلِّمُوا تَسْلِیماً اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ النَّبِى وَ عَلَى ذُرِّیتِهِ وَ عَلَى أَهْلِ بَیتِهِ» خداوند صد حاجت او را برآورده مى کند که هفتاد حاجت در دنیا و سى حاجت دیگر در آخرت براى او برآورده مى شود.. مستدرک الوسائل، ج 5، ص 100.

د. خواند سوره حمد، آیه الکرسى، آیه شهد الله و آیه ملک

بنابر آنچه از امام صادق(علیه السلام) نقل گردیده هریک از شیعیان بعد نمازهاى واجب خود سوره حمد و آیه شهد الله و آیه الکرسى و آیه ملک را بخواند
چون خداوند اراده نمود که فاتحه الکتاب، و آیه الکرسى. و شهد اللّه(ال عمران 26و 27(، وقل اللهم مالک الملک (ال عمران 18و 19( را نازل نماید اینان بعرش چنگ انداختند در حالى که بین آنها و بین خدا حجابى نبود و گفتنداى پروردگار ما را به دار گناه و سراى معصیت و به میان کسانى که معصیت تو میکنند فرود مى آورى در حالیکه ما به طهور و قدس متعلق هستیم خطاب رسید به عزت و جلالم سوگند هیچ بنده اى از آل محمد و شیعیانشان نیست که شما را پس از هر نماز قرائت کند مگر این که او در حظیره – القدس بر آنچه که در او است ساکن گردانم، و با نگاه مکنون خود به او نظر کنم و در هر روز هفتاد مرتبه باو مى نگرم، و در هر روز هفتاد حاجت براى او روا کنم که کمترین آن مغفرت و آمرزش او باشد.. الکافى، ج 2، ص 620.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

دکمه بازگشت به بالا