امام مهدی علیه السلام و جمکران

 امام مهدی علیه السلام و جمکران

مسجد مقدس جمکران از اماکن بسیار مقدس دینی است . مورد وثوق دانشمندان بزرگی مانند مرحوم میرزا حسین نوری از قول دانشمندان معاصر شیخ صدوق در کتاب «تاریخ قم» به نقل از کتاب «مونس الحزین فی معرفته الحق و الیقین»(1) نقل کرده است: حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف مرا به نام خواندند و فرمودند: برو به حسن بن مثله جمکرانی بگو: اینجا زمین شریفی است و حق تعالی این زمین را بر زمین های دیگر برگزیده و شریف کرده است. … آن گاه فرمود : به مردم بگو:به این مکان رغبت کنند و آن را عزیز بدارند.(النجم الثاقب، صفحه 383 – 292)
آیت الله العظمی مرعشی نجفی در تأیید مسجد جمکران می فرماید: این مسجد شریف؛ مورد احترام کافه شیعه از غیبت صغرا تا به امروز بوده است که بیش از 1202 سال می گذرد. بالجمله این مسجد مقدس مورد احترام علمای اعلام و محدثان کرام شیعه بوده و کرامات متعددی از مسجد جمکران دیده شده است .( به نقل از با گام های سبز انتظار، ص 194). 
الزامی بر تشرف به محضر مقدس حضرت امام مهدی ارواحنا فداه در این مکان نیست .

پی نوشت:

(1) انتساب کتاب «مونس الحزین فی معرفه الحق و الیقین» به شیخ صدوق(علیه الرحمه) مورد تردید قرار دارد. در کتاب مناقب آل أبی طالب(علیهم السلام) اثر ابن شهر آشوب، ج 4، ص 8، (علامه ، قم ، 1379 قمری ، چاپ اول، فصل فی معجزاته) کتاب یاد شده را به محمد بن حسن فتال نیشابوری (از واعظین بزرگ قرن 5 و 6 ه.ق و شاگرد شیخ طوسی)، نسبت داده و در کتاب الذریعه الی تصانیف الشیعه، مرحوم آقابزرگ تهرانی، ج 23، ص 282 انتساب این کتاب را به شیخ صدوق (علیه الرحمه) نسبت داده اند.

دکمه بازگشت به بالا