توکل و ازدواج

 توکل و ازدواج

پرسشگر گرامی ، معنای چیزی نخواستن و تکیه نکردن به دیگران به این معنا نیست که اسباب و واسطه های مادی را کنار گذاشته و از آنها استفاده نکنیم ، حقیقت امر این است که جامه عمل پوشیدن و به کرسى نشستن اراده انسان، و دست یافتن به هدف و مقصد در این عالم (که عالم ماده است)، احتیاج به اسباب طبیعى دارد ، اما آنچه که مهم است و مورد تأکید فراوان واقع شده، عبارت از آن است که، قلب در تمام امور به خداوند متعال اعتماد نموده و از غیر او منقطع شود، وقتی امری را اراده می‌کند و به منظور رسیدند به آن، متوسل به اسباب عادی‌ای که در دسترس اوست می‌شود، باید چنین معتقد باشد که تنها کسی که مستقل به تدبیر امور است خدای سبحان است، و استقلال و اصالت را از خودش، و از اسبابی که در طریق رسیدن به امری، مورد استفاده قرارمی دهد، نفی نموده و بر خدا توکل و اعتماد نماید؛ بنابراین تحصیل اسباب و وسایل طبیعی هیچ‌گونه منافات با توکل ندارد، مشروط به اینکه انسان بر اسباب تکیه و اعتماد نکند بلکه اعتمادش تنها بر خدا و آرامش و سکونش فقط با نام خدا باشد، به اسباب و عوامل طبیعی به صورت ابزار و وسیله نگاه کند نه به عنوان علت تامه، و از یاد نبرد که خداوند متعال می‌تواند بدون اسباب و وسایل طبیعی مطلوبش را از طریقی و به گونه‌ای که گمان هم نمی‌کند، عطا فرماید، چنانکه می‌تواند این اسباب را چنان بی خاصیت کند که اثر طبیعی خود را نبخشد (2). چنانکه در تاریخ نمونه‌های فراوان از این قبیل وجود دارد، از باب نمونه و مثال، کارد برّنده و تیزی که وسیله قطع کردن و بریدن است، گلوی نازک و نرم حضرت اسماعیل (ع) را نبرید، و این خاصیتش را به فرمان خداوند از دست داد، و آتش سوزان نمرود که با تپه‌ای از هیزم، روشن و برافروخته شده بود و شعله‌های آن به طرف آسمان زبانه می‌کشید، ولی برای ابراهیم خلیل (ع) به فرمان خدای سبحان، نه تنها سوزنده نبود و اثرش را از دست داده بود بلکه گلستان شد، و از این قبیل نمونه‌ها؛ بنابراین شرط توکل این است که انسان اثربخشی اسباب را از ذات اقدس حق تعالی بداند، و به این نکته ایمان داشته باشد، که اگر او نخواهد هیچ سببی مسبب خود را به دنبال نخواهد داشت، و هیچ مؤثری اثر طبیعی خود را بجای نخواهد گذاشت. اگر کسی این مطلب را در نظر داشته باشد و به این باور قلبی رسیده باشد، می‌تواند برای تهیه اسباب و وسایل معاش تلاش کند، بدون اینکه در توکلش خدشه‌ای وارد شود.
بنابراین انسان در امر ازدواج می تواند از اسباب و واسطه های مادی استفاده کند و اشکالی هم ندارد.
توکل برخدا و دعا کردن براى همسر شایسته و مناسب، عملى مستحب و مورد ترغیب خداوند است. چرا که قبل از اقدامات شخصى و تصمیم گرفتن بر اساس فهم و شناخت فردى به خداوند روى آورده و از او خیرخواهى نموده اید و از او هدایت جسته اید. در روایات متعدد حضرات ائمه(علیهم السلام) ما را به دعا کردن و نماز خواندن براى دست یافتن به یک ازدواج موفق توصیه و سفارش نموده اند.
اما توسل به ائمه(علیهم السلام) در امر ازدواج و دعا کردن برای بهره مند شدن از همسری شایسته و صالح با تحقیق و بررسی و جستجو با توجه به ملاک هایی که در آیات و روایات آمده منافاتی ندارد. به عبارت دیگر نباید دست روی دست گذاشت و از طلب و تحقیق و جستجو دست بر داشت و منتطر بود که همسری شایسته و صالح برای ما پیداشود. باید برای رسیدن به مقصد و مقصود راه های طبیعی آن را پیمود و در کنار آن باید از توسل و دعا و درخواست از خداو اولیای او بهره جست.
دعا و توسل به اهل بیت(علیهم السلام) هرچند برای هر کاری لازم است، ولی اگر انسان در خانه بنشیند و فقط دعا کند و توقع داشته باشد،همسری از غیب پیدا شود و با او ازدواج کند، هرگز به سرانجام نخواهد رسد. برای ازدواج کردن چه زن و چه مرد مانند هر کار دیگری راهکارهای مشخصی وجود دارد. باید از این روش ها استفاده کنید،
به طور مثال حضور اجتماعی در مجالس و مساجد می تواند یکی از راهکارها باشد مشروط به اینکه اگر خانم هستید، ظاهر شما مانند زنان ازدواج کرده نباشد. یا درخواست از افرادی مطمئن و رازدار در فامیل و آشنایان برای این که اگر پسری را می شناسند شما را به آنها معرفی کنند. لذا تردید و دودلی را از خود دور کرده، اقداماتی را که خدمتتان عرض شد انجام دهید. و البته از توکل و توسل نیز غافل نشوید.
ضمنا برای گشوده شدن گره از مشکل تان خوب است راهکارهای زیر را انجام دهید:
1.در هر شبانه روز، یک بار زیارت عاشوراو دعاى توسل به نیت این حاجت قرائت شود.
2.در شب جمعه غسل کنید (غسل مستحبى) و بعد از نیمه شب، نماز امام زمان (عج) را بخوانید (کیفیت آن در مفاتیح الجنان در ضمن اعمال شب جمعه آمده است).
3.در برخی هفته ها سه روز چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه را روزه بگیرید و روز جمعه نماز جعفر طیار به جاى آورید (کیفیت آن در مفاتیح الجنان در ضمن اعمال روز جمعه آمده است). این عمل که مورد توجه بزرگان دین بوده، در استجابت دعا بسیار مؤثر است.
4. سوره های ناس و فلق را زیاد بخوانید
5. به محض ورود به منزل به همه سلام کنید حتی اگر کسی نباشد انهم با صدای بلند
6. بهنگام ورود به منزل سه بار سوره توحید بخوانید
7. بسیار خوش اخلاق و خوش برخورد باشید
8. توکل به خداوند در همه امور زندگى و اعتماد و اعتقاد به قضا و قدر الهى ، به شما آرامش خاصی خواهد داد. (احزاب، آیه 23)
9. مشکلات را عادى بدانید و به همان اندازه آنها را بپذیرید که کامیابى ها را پذیرا هستید.
10. همواره از خداوند در همه امور مدد جویید و نسبت به آنچه او مقدر مى فرماید راضى باشید.
11. از دعاها و مناجات هاى دلنشین اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) بهره مند شوید. در این راستا نیایش هایى هم چون: مناجات خمسهعشر، کمیل و نیز صحیفه سجادیه بویژه دعاى بیستم (مکارم الاخلاق) را همواره بخوانید و باور داشته باشید که نیایش و دعا سرنوشت ساز است.
همچنان به انس با خدا و درد دل با او ادامه دهید. شما می توانید این ارتباط با خدا را حتی در حین راه رفتن و… داشته باشید. پیشنهاد مى شود که در اوقات فراغت، به تفصیل نعمت ها و الطاف الهى از قبیل اصل وجود، سلامتى، توفیق تحصیل و… هم چنین بلایایى را که خدا از شما دور کرده است، یادآور شوید و ضمن سپاسگزارى از او، قلب خویش را مالامال از محبت و عشق الهى کنید.
توجه به چند نکته در پاسخ به سؤال شما ضروری است:
– رسیدن به هر خواسته ای راه خود را دارد و باید از مسیر طبیعی خودش بدان دست یافت. نکته ی مهم این است که باید گام به گام حرکت کرد. لذا با توکل بر خدای متعال و پی گیری مستمر،تلاش کنید. ممکن است در ابتدای امر، همسردل خواه خود را نیابید، اما در صورت سعی و تلاش و توکل بر خدای رحمان موفق خواهید شد.
– رشد و سازندگى و تکامل مادى و معنوى انسان در زمینه سختى ها و رنج ها شکل گرفته و مى گیرد.
نازپرورده تنعم نبرد راه به دوست * عاشقی شیوه رندان بلاکش باشد
سختى ها و گرفتارى ها مقدمه کمال و پیشرفت مادی و معنوی بشر است. به عنوان مثال اگر بشر، جهانى همواره روشن داشت، هیچ گاه به فکر کشف الکتریسته نمى افتاد و اگر بیمارى ها وجود نداشتند، هیچ گاه اندام خود و عوامل مؤثر بر سلامت و یا بیمارى آن را نمى شناخت. در زمینه مسائل زندگی هم همین قانون حکمفرماست. بنابراین وجود سختی ها در زندگی- از هر نوع که باشد- موجبات رشد و تعالی انسان را فراهم می کند؛ به شرط این که راه مبارزه با مشکلات را بدانیم و از تلاش و کوشش در این جهت خسته نشویم.
زندگی همه انسان‌ها با مشکلات و سختی‌ها همراه است. ممکن است دیگران با مشکل شما مواجه نباشند، اما آنان نیز مشکلاتی دارند که شما با آن‌ها درگیر نیستید. افراد بسیاری هم هستند که با مشکلاتی بسیار بیشتر از شما دچار سختی و مشکل هستند. پس بهتر است به قسمت پر لیوان بنگرید، آنگاه خواهید دید که تنها بخش ناچیزی از لیوان – آنهم از روی حکمت- خالی است!
خلاصه کلام اینکه؛
دوست گرامی؛ توکل از اقتضاءات مهم ایمان است. توکل داشته باش یعنی به قدرت و علم و احاطه و عنایت خدا ایمان داشته باش. با تمام قوا وظیفه خود را انجام بده و برای رسیدن به نتیجه ای که مد نظر است, تلاش و کوشش کن و دعا هم بکن, ولی در مورد نتیجه نهایی به خدا اعتماد کن و او را وکیل خود قرار بده و راضی باش . تلاش و کوشش تا حدی دست ما است, اما پیروزی و نتیجه ها دست خدا است, بدان که الخیر فیما وقع, خداوند برای بندگانش شر نمی خواهد پس آنچه در نهایت اتفاق خواهد افتاد به صلاح شما است.
بنابراین بى اعتنایى به عالم اسباب نه تنها توکل نیست ، بلکه به معنى بى اعتنایى به سنت هاى الهى است، و این با روح توکل سازگار نیست.
اگر جنسیت خود را ذکر می کردید، بهتر می توانستیم با هم صحبت کنیم. در هر صورت، در امر ازدواج امیدت به خدای رحمان باشد، اما تلاش و کوشش را فراموش نکن؛ وبدان که همه ی سختی هایی که در این مسیر تحمل می کنی در منظر خدای سبحان است و بدون اجر نخواهد بود.
در پایان برای شما و تمامی جوانان این مرز و بوم آرزوی موفقیت و سربلندی داریم. در صورت نیاز به مشاوره بیشتر باز هم می‌توانید با ما تماس بگیرید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

دکمه بازگشت به بالا