امام مهدی علیه السلام و شهادت

 امام مهدی علیه السلام و شهادت

بر اساس احادیث، حکومت و فرمانروایی آن حضرت از هفت تا هفتاد سال ( یا بیشتر) طول می کشد و در این مدت جهان تحت مدیریت و زعامت سیاسی – الهی آن حضرت ، دوران خوشی را سپری خواهد کرد .برخی از محققان ، این تفاوت ها را اشاره به مراحل و دوران های حکومت آن حضرت می دانند و معتقدند : آغاز شکل گرفتن و پیاده شدن حکومت پنج یا هفت سال و دوران تکامل آن چهل سال و دوران نهایی اش بیش از سیصد سال است .(1)
علّامه مجلسی در این باره نوشته است : روایاتی را که درباره ی مدت حکومت امام علیه السلام آمده است ، باید به احتمالات زیر توجیه کرد : برخی روایات بر تمام مدت حکومت دلالت دارد و بعضی بر مدت ثبات و استقرار حکومت . بعضی بر طبق سال ها و روزهایی است که ما با آنها آشناییم و بعضی احادیث دیگر بر طبق سال ها و ماه های روزگار آن حضرت است که طولانی می باشد و خداوند به حقیقت مطلب آگاه است . (2)
– رجعت به معنى عود و بازگشت است. در اصطلاح معنى رجعت از نظر علما و دانشمندان شیعه چنین است که مى گویند، پیش از قیام قیامت در ادامه حکومت حضرت مهدى عجل الله تعالی فرجه الشریف به ترتیب، دوران رجعت هر یک از ائمه هدا علیهم السلام فرا رسد و جمعى از نیکان بسیار نیک از هر دوران و هم چنین بدکاران بسیار بد از هر زمان به دنیا بازگردند. نیکان براى دیدن دولت کریمه اهل بیت و رسیدن به آرزوى حکومت عدل و داد و بدکاران از براى عقوبت و عذاب دنیا که سزاى اعمال خود را در این دنیا ندیده اند.
برخی روایات بیانگر شهادت همه معصومین علیهم السلام است . برخی نیز بیانگر اتفاق رجعت در زمان حضور امام زمان ارواحنا فداه هستند .

1. ر. ک : ناصر مکارم شیرازی ، حکومت جهانی مهدی (عج) ، ( قم : مدرسه امام علی علیه السلام 1376 ) ، ص 13 و 14 و نیز ر. ک : لطف الله صافی ، منتخب الاثر ، ص 618 .

2. محمّد باقر مجلسی ، بحار الأنوار ، ج 52 ، ص 280 .
برای مطالعه بیشتر رک : آینده جهان ، رحیم کارگر
1- رجعت از نظر شیعه، نجم الدین طبسی.
2- رجعت، محمد باقر بهبودی.

دکمه بازگشت به بالا