طالع بینی

 طالع بینی

پرسشگر گرامی از اعتماد و ارتباط شما با این مجموعه سپاسگزاریم.
در رابطه با سوالی که مطرح کرده اید ابتدا نکاتی در مورد طالع بینی تقدیمتان می کنیم و آنگاه مطالبی در مورد اسامی سالها با نامهای حیوانات بیان می کنیم.
* طالع بینی
1- طالع بینی نه از نظر دینی و شرعی قابل اعتماد است و نه منشأ علمی شناخته شده و معتبری دارد.
2- مطابقت آن چه با طالع بینی به دست می آید با واقعیت زندگی افراد امری تصادفی و اتفاقی است و چنین نیست که همیشه صادق باشد و تخلفی نداشته باشد.
3- بسیارى بلکه اکثر قریب به اتفاق کسانى که امروزه طالع بینى یا فال بینى و دعانویسی مى کنند مدعیان دروغ گویند و بر اساس حدس و تخمین چیزهایى مى گویند و مراجعه به آنان وجه درستى ندارد. پس اعتقاد به پیش بینی جزمی و قطعی آینده به طور مستقل و با صرف نظر از اراده و مشیت خداوند و بدون موثر دانستن خداوند شرعا جایز نیست و نیز بیشتر مدعیان طالع بینی و پیش بینی آینده افرادی دروغ گو و فرصت طلب هستند و هدفشان دکان باز کردن و سرکیسه کردن مردم است. بنابراین نباید حرف مدعیان طالع بینی را باور کرد و به جای تدبیر و تعقل و اندیشه و به کارگیری نیروها و استعدادهای خداداد و توکل بر خداوند و استمداد از عنایت ها و نیروی بیکران او و توسل به اولیای پاک او، به حرف افرادی که نیت و هدفشان یا مشخص نیست و یا به فکر فریب دادن و مشغول کردن ذهن مردم با حرف های بی اساس و نامربوط و مشتی اوهام و تخیلات می باشند، گوش فرا داد و بدون دلیل اسباب نگرانی یا شادی بی مورد و موهوم را برای خود ایجاد کرد.
* نامگذاری سالها
اسم گذاری سالها به آن روشی که در ایران مرسوم بود (اسم گذاری سالها با اسامی حیوانات ) از ابداعات مغولهاست؛ که یک قرارداد صرف است که نه ریشه علمی دارد ونه ریشه وحیانی؛ لذا نام یک سال ربطی به خلق وخوی انسانهای متولد شده در آن سال ندارد. طالع بینی های مبتنی بر این نام گذاریها نیز توهماتی بیش نیست. این که می بینیم در مواردی پیشگوییهای این چنینی درست از آب درمی آیند به این علت است که اکثر انسانها در صفات اخلاقی دارای اشتراکاتند؛ و کمتر دو انسانی پیدا می شوند که دارای چند صفت مشترک اخلاقی نباشند همانطور که کمتر دو انسانی هستند که با هم تفاوتهای اخلاقی نداشته باشند. حتی گاه دیده می شودکه دو شخص دوقلو از نظر اخلاقی درست در مقابل همند.
میلیاردها میلیارد عوامل گوناگون در تفکرات و اخلاقیات ما انسانها مؤثرند؛ محل تولدمان ، والدینمان ، دوستان و خویشان و معلمانمان ، آب و هوای محل زندگی و نوع غذاهایی که می خوریم و… . در این میان خورشید و ماه و ستارگان نیز در وجود ما مؤثرند. شکی نیست که خورشید و ماه و ستارگان در سرنوشت اهل زمین مؤثرند؛ تشعشعات آنها، جاذبه آنها و دیگر خصوصیاتشان در زندگی اهل زمین مؤثرند. اشعه های کیهانی باعث جهشهای ژنی می شوند، جاذبه ماه وخورشید باعث جذر و مد می شوند، انفجارات خورشیدی کار وسائل ارتباطی را مختل می کنند و… . حتی جاذبه ماه و خورشید می تواند بر نطفه نیز تأثیرگذار باشد. بنابراین تنها اجرام آسمانی نیستند که بر ما اثر می گذارند؛ همه اشیاء در هم مؤثرند. ولی باز ما در افعال و صفات اختیاریمان، خود سازنده سرنوشت خود هستیم؛ و ما مکلفیم که در حیطه اختیار خود سعادت خود را کسب کنیم. خدایی که خالق هستی است با لحاظ قواعد حاکم بر نظام هستی، دینی را در اختیار ما گذاشته است که اگر بر اساس آن عمل کنیم تمام عالم هستی در خدمت ما خواهد بود؛ و به نفع حقیقی ما ـ نه نفع توهمی ما ـ کار خواهد کرد. خداوند متعال می فرماید « وَ لَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرى آمَنُوا وَ اتَّقَوْا لَفَتَحْنا عَلَیْهِمْ بَرَکاتٍ مِنَ السَّماءِ وَ الْأَرْضِ وَ لکِنْ کَذَّبُوا فَأَخَذْناهُمْ بِما کانُوا یَکْسِبُونَ »(اعراف: 96)( و اگر اهل شهرها و آبادیها، ایمان مى آوردند و تقوا پیشه مى کردند، برکات آسمان و زمین را بر آنها مى گشودیم؛ ولى(آنها حق را) تکذیب کردند؛ ما هم آنان را به کیفر اعمالشان مجازات کردیم. ) همه چیز در تسخیر خداست و تنها اوست که می تواند در روابط عالم تصرف کند؛ پس در حیطه اختیار خود باید به دستور او عمل نماییم و باقی را به او بسپاریم؛ چون تنها خداست که می تواند از نتیجه این همه تأثیرات عوامل گوناگون مطلع باشد؛ چون تنها اوست که عالم به جمیع اشیاء و روابط آنهاست. بر همین اساس خداوند متعال از طریق انبیاء و ائمه (ع) از تأثیر برخی اجرام سماوی بر زندگی انسانها خبر داده و برای در امان ماندن از تأثیرات مضر آنها دستوراتی داده است ، ولی اینها مؤید طالع بینی نیست ؛ چون خود بزرگان دین از طالع بینی و کهانت نهی کرده اند و آن را با شرک برابر دانسته اند . این گونه روایات در واقع خبرهایی از منبع علم الهی هستند که ما را راهنمایی می کنند تا از مضرات احتمالی این گونه امور در امان باشیم .
توصیه ما به شما در مورد ازدواج و انتخاب همسر این است که به جای توجه داشتن به این قبیل مسایل خرافی، پس از انجام تحقیقات لازم و مشورت با افراد خبره و دلسوز در این مورد و اطمینان از صلاحیت فرد مورد نظر بر خداوند توکل و اعتماد کنید و با عقلانیت و برخورد خوب و انسانی و مهر ورزی و خرد ورزی خیر و صلاح و سعادت خود را رقم بزنید و اطمینان داشته باشید با لطف و عنایت و مدد الهی زندگی خوب و سعادتمندانه ای خواهید داشت.
همچنین با جستجویی ساده می توانید افرادی را بیابید که به قول خودتان متولد سال اسب و اژدها هستند و زندگی سراسر آرامشی را تجربه می کنند و یا با مراجعه به دادگاه های خانواده خواهید یافت که منشاء اختلافات خانوادگی عدم تفاهم بوده است نه سال تولد.
باز هم با ما مکاتبه کنید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

دکمه بازگشت به بالا