مدیریت انقلابی رمز پیشرفت کشور

 مدیریت انقلابی رمز پیشرفت کشور

پیشرفت چشمگیر قدرت نظامی و دفاعی کشور در مقایسه با برخی عرصه های دیگر ریشه در عوامل گوناگونی دارد که مهترین آنها عبارتند از:
1. مدیریت کارآمد، سیاستگزاری اصولی و برنامه ریزی مناسب و صحیح؛در عرصه نظامی به کارگیری مدیریت کارآمد و سیاستگزاری منطقی و هدف گذاری اصولی و برنامه ریزی دقیق، پیشرفت های این حوزه را رقم زد و شاهد تحولی چشمگیر در این عرصه بوده ایم.
2. روحیه انقلابی و عزم جهادی؛ آنچه در عرصه نظامی کشور کاملاً مشهود است، روحیه انقلابی و عزم جهادی است که با تکیه بر همین عامل، پیشرفت های خیره کننده در این عرصه رقم خورده است با آنکه در این حوزه از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی با تحریم گسترده دشمن روبرو بوده ایم.
3.تلاش و کوشش مضاعف و بهره گیری از ظرفیت ها و توانمندیها؛ در سایه روحیه انقلابی و عزم و اراده جهادی در این زمینه تلاش و کوشش گسترده ای به کار گرفته شد و از همه ظرفیت ها و توانمندیها استفاده شد و همین یکی از عامل تحول در این عرصه بوده است.
4. باور به توانمندی داخلی؛ باور به توانمندی داخلی در این زمینه و شعار« ما می توانیم» از دیگر عوامل پیشرفت در عرصه نظامی است.
5. اولویت داشتن خودکفایی و پیشرفت در این عرصه و قطع وابستگی به دیگران؛در حوزه نظامی شاهد اولویت داشتن خودکفایی و قطع وابستگی به دیگران هستیم و همین اولویت موجب شده تا تمامی توان و همت و انرژی معطوف به این مهم شود.
اگر شاهد چنین تحولی در عرصه اقتصادی، فرهنگی کشور نیستیم به دلیل ضعف در این عوامل بوده است، مدیریت ها متأسفانه آنچنان که باید کارآمد نبوده و سیاستگزاریها و برنامه ریزی ها معطوف به تحقق سندهای بالا دستی و ضرورتهای کشور از جمله قطع وابستگی و تحقق اقتصاد مقاومتی نبوده است. شاهد ضعف روحیه و باور انقلابی و عزم واراده جهادی در این حوزه ها بوده ایم و بر این اساس، تلاش و کوشش لازم انجام نشده و از ظرفیت ها و توانمندیهای کشور آنگونه که باید استفاده نشده است و باور لازم به توانمندی داخلی در میان مسئولان و فعالان این عرصه وجود نداشته و اولویت ها متناسب با نیازها و ضرورتها تنظیم نشده و مورد بی مهری و کم توجهی قرار گرفته و به جای معطوف شدن به تحقق الگوی بومی و اسلامی، به الگوهای دیگر گرایش پیدا شده است و متأسفانه برخی سطحی نگری ها ،سیاست زدگی و جناح بازی ها بر اولویت ها و ضرورت های اصلی کشور سایه افکنده استو تلاش لازم برای اصلاح و ترمیم ساختار اقتصادی و فرهنگی و اموزشی کشور و تحقق سندهای تحول صورت نگرفته است.
در عین حال تحول و پیشرفت های خیره کننده در حوزه های علمی، پزشکی، نانو، هوا فضا، الکترونیک و هسته ای بیانگر این است که اگر مدیریت صحیح و روحیه انقلابی و عزم و اراده جهادی و باور به توانمندیهای داخلی و اعتماد به جوانان مستعد این مرز وبوم در هر حوزه ه ای به کار بسته شود، می تواند پیشرفت را برای کشور رقم بزند و عرصه اقتصادی و فرهنگی و آموزشی نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود. همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند:« ما هرجا یک مدیریّت انقلابیِ فعّالِ پُرتحرّک داشتیم، کار پیش رفته است؛ هرجا مدیریّتهای ضعیف، بی‌حال، ناامید، غیرانقلابی، و بی‌تحرّک داشتیم؛ کارها یا متوقّف مانده است، یا انحراف پیدا کرده است. این مسئله‌ای است که وجود دارد؛ یک اشکالی و یک ضعفی است که وجود دارد؛ باید مدیرانمان ان‌شاءالله پُرانگیزه‌تر باشند، کارآمدتر باشند، تلاش بیشتری را انجام بدهند، و به حول و قوّه‌ الهی همین‌جور هم خواهد شد. من به‌طور قاطع عرض میکنم که اگر مدیریّت در بخشهای مختلف کشور، متدیّن باشد، انقلابی باشد و کارآمد باشد، همه‌ مشکلات کشور حل خواهد شد؛ ما مشکل غیرقابل حلّی در کشور نداریم. »( بیانات مقام معظم رهبری در حرم مطهر رضوی ،96/1/1)

ممکن است این مطلب هم برای شما مفید باشد:

دکمه بازگشت به بالا