اشتباه محاسباتی آذربایجان و ترکیه

 اشتباه محاسباتی آذربایجان و ترکیه

متأسفانه آذربایجان و ترکیه با تحلیل نادرست و اشتباه محاسباتی مجری اهداف امریکایی صهیونیستی در بی ثبات نمودن منطقه قفقاز با هدف مهار ایران هستند. پروژه ناامن سازی منطقه قفقاز به دنبال بی ثبات نمودن مرز‌های شمالی ایران و در نهایت مهار آن است و در این راستا گروهی از جنگجویان تروریست خارجی از جمله عناصر داعش،جبهه‌النصره و پ.ک.ک به منطقه منتقل شدند تا با توجه به کاهش درگیری در سوریه، زمین‌بازی جدیدی برای اهداف خاص فراهم شود.
ایجاد تنش و اختلاف میان ایران و آذربایجان و درگیر کردن دستگاه محاسباتی ایران به کشورهای کوچک مانند آذربایجان که در دایره تهدید نظامی علیه ایران نمی گنجند، هدف استراتژیک آمریکا برای مهار جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود.
در شرایطی که آمریکا بر روی مهار چین متمرکز شده و در حال کاهش حضور نظامی خود در منطقه غرب آسیا است، برخی وظایف خود را به کشورهای دیگری مانند ترکیه محول کرده و این کشور با هدف افزایش قدرت و کسب هژمونی منطقه ای در رقابت با ایران، محاصره اقتصادی، امنیتی و اطلاعاتی ایران را در دستور کار خود قرار داده است.
همچنین باکو و آنکارا پای رژیم صهیونیستی را به مرزهای شمالی ایران باز کرده اند و در حالی که اجازه حضور هیچ شرکت ایرانی را برای بازسازی مناطق تازه آزادشده نداده اند و حتی به تجار و بازرگانان ایرانی ویزا نیز نمی دهند، صهیونیست ها را به ایجاد دهکده های هوشمند در مرزهای شمالی ایران و تاسیس پایگاه های اطلاعاتی و امنیتی در پوشش راه اندازی کارخانه جات تشویق کرده اند.
(ریشه های برخورد خصمانه جمهوری آذربایجان با ایران چیست؟irdiplomacy.ir/fa/news/2006383)
سال گذشته پس از انجام برخی اقدامات خرابکارانه علیه برنامه هسته‌ای ایران (از جمله حادثه در تأسیسات نطنز و ترور یک دانشمند هسته‌ای برجسته ایران) که بطور گسترده به اسرائیل نسبت داده شد، روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی، با اشاره به نفوذ و فعالیت گسترده سازمان جاسوسی موساد در این کشور، باکو را «حیاط‌خلوت اسرائیل برای زمینه‌چینی توطئه علیه ایران» توصیف کرد.(www.eghtesadnews.com/fa/tiny/news-444047)
اقدامات آذربایجان و ترکیه موجب شده تا شمال غرب ایران جایگاهی برای ماجراجویی غرب و صهیونیست ها شود.
مقام معظم رهبری در مورد تحرکات اخیر با اشاره به ابعاد و دخالت های خارجی در این منطقه با هشدار به این کشورها خاطر نشان فرمودند:«صلاح منطقه در این است که همه کشورها از ارتشی مستقل و متکی به ملت خود و هم‌افزا با ارتش‌های همسایگان برخوردار باشند. ارتش‌های منطقه می‌توانند امنیت منطقه را تأمین کنند و نباید اجازه دهند که ارتش‌های بیگانه برای حفظ منافع خود، دخالت یا حضور نظامی داشته باشند. حوادثی که در شمال‌غرب ایران، در برخی کشورهای همسایه در جریان است باید با همین منطق پرهیز از دادن مجوز حضور بیگانگان حل شود…همه بدانند که اگر کسی برای برادران خود چاه بکَند اول خودش در چاه می‌افتد.»(بیانات در مراسم مشترک دانش‌آموختگی دانشگاههای افسری نیروهای مسلح در دانشگاه امام حسین(ع)؛ 11 مهر 1400)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

دکمه بازگشت به بالا