نماز شب و آثار

 نماز شب و آثار

الف ) کیفیت نماز شب
کیفیت نماز شب به طور اختصار:
نماز شب مجموعا یازده رکعت است که ده رکعت آن به صورت پنج نماز دو رکعتی خوانده می شود. هشت رکعت اول را به نیت نافله شب می خوانند و دو رکعت بعد را به نیت نماز (شفع ) و یک رکعت آن را به نیت نماز (وتر). افضل آن است که نماز شب به هنگام سحر خوانده شود و هنگام سحر عبارت است از یک سوم آخر شب و هر قدر به صبح نزدیک تر باشد افضل خواهد بود. البته می تواند به همین مقدار بسنده کند و به مثل نماز صبح این یازده رکعت را به جا آورد ولکن عاشقان و سالکان طریق دوست هیچ گاه به این مقدار بسنده نمیکنند و مستحبات آن را هم به جا می آورند. چون ذکر تمام مستحبات مقدور نیست به بیان مستحبات 3 رکعت آخر نماز شب (نماز شفع و وتر) اکتفا می کنیم . در نماز شفع در رکعت اول حمد و سوره ناس و در رکعت دوم حمد و سوره فلق بخواند و بعد از فراغ از نماز شفع خواندن دعای «الهی تعرض لک فی هذا اللیل المتعرضون …» مستحب است که در مفاتیح در اعمال شب نیمه شعبان مذکور است و بعد نماز وتر را شروع می کند و بعد از حمد سه مرتبه سوره توحید و سوره های ناس و فلق هر کدام یک مرتبه می خواند و قنوت می گیرد و هر دعایی که دوست دارد می خواند و مستحب است که انسان در قنوت آن از خوف خدا گریه کند و اگر گریه اش نیاید تباکی کند; یعنی , انسان حالت گریه را به خود بگیرد و مستحب است که دعا برای برادران مؤمن خود کند و مستحب است که چهل نفر را نام ببرد که کسی که برای چهل مؤمن دعا کند دعایش مستجاب می شود و سزاوار است که هفتاد مرتبه «استغفرالله و اتوب الیه» بگوید و سزاوار است که دست چپ را به دعا بلند کند و استغفار را به دست راست بشمارد و بعد از استغفار از حضرت رسول (ص ) روایت شده که هفت مرتبه می خوانده است «هذا مقام العائذ بک من النار» و حضرت امام سجاد(ع ) در نماز وتر سیصد مرتبه «العفو» می گفته است و البته مستحبات دیگری هم هست که در صورت امکان به کتاب «شمع سحر» نوشته سید احمد فهری و یا مفاتیح الجنان مراجعه کنید. و اما نتایج دنیوی و اخروی نماز شب که از روایات استفاده می شود: نماز شب باعث صحت بدن و کفاره گناهان روز و برطرف کننده وحشت قبر است . روی را سفید و بوی را پاکیزه و روزی را جلب می نماید والبته روایات در این باب بسیار است و ما به همین مقدار بسنده می کنیم.
ب ) آثار نماز شب
1 . بخشش گناهان روز انسان
در حدیثى حضرت صادق(علیه السلام) در تفسیر آیه مبارکه«إِنَّ الْحَسَناتِ یذْهِبْنَ السَّیئات ». هود )11( 114.؛ (بى شک کارهاى نیک، کارهاى بد را پاکسازى مى کند» فرمود: «صَلَاهُ اللَّیلِ تَذْهَبُ بِذُنُوبِ النَّهَارِ ». بحارالأنوار، ج 84، ص 143.؛ (نماز شب گناهان روز را پاک مى کند»
2 . زیبایى چهره
در حدیثى از امام زین العابدین(علیه السلام) پرسیدند: «مَا بَالُ الْمُتَهَجِّدِینَ بِاللَّیلِ مِنْ أَحْسَنِ النَّاسِ وَجْهاً قَالَ لِأَنَّهُمْ خَلُّوا بِرَبِّهِمْ فَکَسَاهُمُ اللَّهُ مِنْ نُورِه». بحارالأنوار، ج 84، ص 159.؛ (چرا چهره و صورت شب زنده ترین این چنین زیبا است؟ فرمود: چون آنان با پروردگار خویش خلوت کرده اند و خداوند به آنها جامه اى از نور خویش پوشانده است»
3 . به دنبال داشتن دوستى خداوند متعال
جابرن بن عبدالله انصارى مى گوید: شنیدم رسول خدا(صلى الله علیه وآله) مى فرمود: «مَا اتَّخَذَ اللَّهُ إِبْرَاهِیمَ خَلِیلًا إِلَّا لِإِطْعَامِهِ الطَّعَامَ- وَ صَلَاتِهِ بِاللَّیلِ وَ النَّاسُ نِیام ». بحار الأنوار، ج 71، ص 384.؛ (خداوند ابراهیم را دوست خود قرار نداد مگر به این خاطر که سفره اش باز بود و هنگامى که مردم در خواب بودند به نماز مى ایستاد»
4 . سلامتى بدن و زیاد شدن روزى
در روایتى آمده است: «نماز شب باعث شرف و آبروى مؤمن، سلامت بدن، کفاره گناهان، برطرف کننده وحشت قبر، سفید شدن صورت و نورانى شدن آن و زیاد شدن رزق مى شود».
5 . نجات از وحشت قبر
امام باقر(علیه السلام) مى فرماید: «صَلِّ رَکْعَتَینِ فِى سَوَادِ اللَّیلِ لِوَحْشَهِ الْقُبُور ». بحار الأنوار، ج 75، ص 448.؛ ( براى نجات از وحشت قبر، دو رکعت نماز در دل شب بخوان»
6 . کسب هیبت و ابهت با نماز شب
امیرالمومنین على(علیه السلام) مى فراید: «ان الله سبحانه وضع خمسه فى خمسه: العز فى الطاعه، والذل فى المعصیه و الحکمه فى جوف البطن و الهیبه فى صلاه اللیل و الغنا فى القناعه ». إرشاد القلوب إلى الصواب، ج 1، ص 119.؛ ( خداوند متعال پنج چیز را در پنج چیز دیگر قرار داده است: عزت را در بندگى، ذلت را در معصیت حکمت را در کم خوردن و خالى بودن شکم، هیبت و ابهت را در روى آوردن به نماز شب و ثروتمندى و بى نیازى را در قناعت.
7 . طولانى شدن عمر
ثامن الحجج على ابن موسى الرضا(علیه السلام) فرموده اند: «عَلَیکُمْ بِصَلَاهِ اللَّیلِ فَمَا مِنْ عَبْدٍ مُؤْمِنٍ یقُومُ آخِرَ اللَّیلِ فَیصَلِّى ثَمَانِى رَکَعَاتٍ وَ رَکْعَتَى الشَّفْعِ وَ رَکْعَهَ الْوَتْرِ وَ اسْتَغْفَرَ اللَّهَ فِى قُنُوتِهِ سَبْعِینَ مَرَّهً إِلَّا أُجِیرَ مِنْ عَذَابِ الْقَبْرِ وَ مِنْ عَذَابِ النَّارِ وَ مُدَّ لَهُ فِى عُمُرِهِ وَ وُسِّعَ عَلَیهِ فِى مَعِیشَتِهِ ». مستدرک الوسائل، ج 6، ص 331.؛ ( بر شما باد به نماز شب، زیرا هر بنده اى که در آخر شب بیدار شود و هشت رکعت نماز شب، و دو رکعت نماز شفع، و یک رکعت نماز وتر بخواند و در قنوت آن، هفتاد بار استغفار کند خداوند اورا از عذاب قبر و آتش در امان دارد وعمر او را طولانى کرده و به زندگى اوگشایش خواهد داد. »
8 . رفع غم اندوه و گرفتارى هاى مالى
عن الصادق(علیه السلام): «َ صَلَاهُ اللَّیلِ تُحَسِّنُ الْوَجْهَ وَ تُحَسِّنُ الْخُلُقَ وَ تُطَیبُ الرِّیحَ وَ تُدِرُّ الرِّزْقَ وَ تَقْضِى الدَّینَ وَ تَذْهَبُ بِالْهَمِّ وَ تَجْلُو الْبَصَر ». ثواب الأعمال و عقاب الأعمال، ص 42.؛ ( نمازشب باعث زیبایى سیما ونیکویى اخلاق و خوشبویى بدن و فراوانى رزق و مایه اداى قرض ها و از بین رفتن اندوه و تقویت نور چشم است. »
9 . کسب جایگاه مخصوص در بهشت
پیامبر اعظم(صلى الله علیه وآله) فرمود: «إِنَّ فِى الْجَنَّهِ غُرَفاً یرَى ظَاهِرُهَا مِنْ بَاطِنِهَا وَ بَاطِنُهَا مِنْ ظَاهِرِهَا یسْکُنُهَا مِنْ أُمَّتِى مَنْ أَطَابَ الْکَلَامَ وَ أَطْعَمَ الطَّعَامَ وَ أَفْشَى السَّلَامَ وَ صَلَّى بِاللَّیلِ وَ النَّاسُ نِیام ». بحار الأنوار، ج 66، ص 369.؛ ( در بهشت غرفه هایى است که داخل آن از بیرون وبیرون آن از درون نمایان است و در آن افرادى از امت من اسکان مى یابند که سخن شایسته بر زبان مى آورند و به اطعام طعام مى پردازند و سلام را در میان مردم گسترش مى دهند و همیشه روزه دارند و شب هنگام که همگان در خوابند، به نماز برمى خیزند.». نورالثقلین، ج 3 ص د د 263(.
10 . گریان نبودن در قیامت
امام صادق(علیه السلام) مى فرماید: «کُلُّ عَینٍ بَاکِیهٌ یوْمَ الْقِیامَهِ إِلَّا ثَلَاثَهً عَینٌ غُضَّتْ عَنْ مَحَارِمِ اللَّهِ وَ عَینٌ سَهِرَتْ فِى طَاعَهِ اللَّهِ وَ عَینٌ بَکَتْ فِى جَوْفِ اللَّیلِ مِنْ خَشْیهِ اللَّه ». الکافى، ج 2، ص 482.؛ ( در قیامت همه چشم ها گریان است مگر سه چشم:
– چشمى که از (دین و نظر به ) آنچه خداوند حرام کره بر هم نهاده شود؛
– چشمى که در شب جهت عبادت بیدار بماند.
– چشمى که در دل شب از خوف خدا بگرید. »

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

دکمه بازگشت به بالا