دعای تقویت حافظه

 دعای تقویت حافظه

1 . اللهم ارزقنی فهم النبیین و حفظ المرسلین و الهام الملائکه المقربین آمین رب العالمین.[2]ترجمه: خدا زودفهمی پیامبران را بر من نصیب گردان، یادسپاری فرستادگانت را عطایم نما و نیک الهام گیری فرشتگان شایسته را عنایتم نما، این خواسته هایم را از من پذیرا باش ای خدائی که پرونده تمام مخلوقات هستی.2 . سُبْحَانَ مَنْ لَا یَعْتَدِی عَلَى أَهْلِ مَمْلَکَتِهِ ، سُبْحَانَ مَنْ لَا یَأْخُذُ أَهْلَ الْأَرْضِ بِأَلْوَانِ الْعَذَابِ، سُبْحَانَ الرَّءُوفِ الرَّحِیمِ، اللَّهُمَّ اجْعَلْ لِی فِی قَلْبِی نُورًا وَ بَصَرًا وَ فَهْمًا وَ عِلْمًا، إِنَّکَ عَلى کُلِّ شَیْ ءٍ قَدِیرٌ .
منزه است پادشاهى که بر زیردستانش ستم نمی‌کند. منزه است خدایى که اهل زمین را به عذاب‌هاى رنگارنگ گرفتار نمی‌کند. منزه است آن خداى بنده‌نواز مهربان. خدایا قرار ده در دلم نور و بینایى و فهم و دانش، مسلماً تو بر هر چیز توانایى.
3 . فَفَهَّمْناها سُلَیْمانَ وَ کُلًّا آتَیْنا حُکْماً وَ عِلْماً وَ سَخَّرْنا مَعَ داوُدَ الْجِبالَ یُسَبِّحْنَ وَ الطَّیْرَ وَ کُنَّا فاعِلِینَ [انبیاء / 79]
پس ما آن (حکم حقّ) را به سلیمان تفهیم کردیم و ما به هر یک از آنها، فرزانگى و دانش دادیم، و کوهها را رام داود ساختیم (بطورى که آنها) و پرندگان (با او) تسبیح مى‌گفتند، و ما انجام دهنده‌ى این کارها بودیم.
4 . «یا حیُّ یا قیُّوم فلا یَفُوتُ شیئاً عِلْمُهُ و لا یَؤُدُهُ » [ کفعمی، ابراهیم، مصباح، ص۱۹۹، قم، انتشارات رضی، ۱۴۰۵ ق.]
ای زنده و پاینده که فوت نشود چیزی از دانشش و بر او سنگین و سخت نباشد».
5 . اَللَّهُمَّ لا تُنسِنی ما اَقْرَءُ فی یَوْم هذا فَانَّکَ قُلْتَ سَنَفْرَئَکَ فلا تُنسی.
خداوندا از تو می خواهم که فراموش نکنم آنچه را که امروز خوانده ام ، همانا فرمودی : ما به زودی (قرآن را) بر تو می خوانیم و هرگز فراموش نخواهی کرد.
6 . مَا أَنْسانِیهِ الشَّیْطانُ.
یادم آر آنچه را شیطان از یادم برده.
7 . اللّٰهُمَّ أَخْرِجْنِی مِنْ ظُلُماتِ الْوَهْمِ، وَأَکرِمْنِی بِنُورِ الْفَهْمِ . اللّٰهُمَّ افْتَحْ عَلَیْنا أَبْوابَ رَحْمَتِکَ، وَانْشُرْ عَلَیْنا خَزائِنَ عُلُومِکَ، بِرَحْمَتِکَ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ.
خدایا، مرا بیرون آور از تاریکی‌های وهم و به نور فهم گرامی‌ام بدار، خدایا درهای رحمتت را به روی ما بگشا و خزانه‌های علومت را بر ما باز کن، به مهربانی‌ات ای مهربان‌ترین مهربانان.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

دکمه بازگشت به بالا