آغاز و پایان قیام مختار

 آغاز و پایان قیام مختار

مختار بن ابی عبید ثَقَفی (۱-۶۷ق) رهبر یکی از قیام‌ها برای خونخواهی امام حسین(ع)، از تابعین و اهل طائف بود. مختار میزبانی مسلم بن عقیل، سفیر امام حسین(ع) را در کوفه بر عهده داشت و تا شهادت مسلم با وی همکاری کرد؛ ولی هنگام واقعه کربلا در زندان عبیدالله بن زیاد بود.
آغاز قیام مختار
در چهاردهم ربیع الاول سال ۶۶ق مختار به خونخواهی امام حسین(ع) قیام کرد و شیعیان کوفه وی را در این امر همراهی کردند. وی می‌گفت: به خدا سوگند اگر دو سوم قریش را بکشم تلافی یکی از انگشتان امام حسین(ع) نمی‌شود. او در این قیام شمر بن ذی الجوشن، خولی بن یزید، عمر بن سعد و عبیدالله بن زیاد را به قتل رساند.
در این قیام ابراهیم بن مالک اشتر فرماندهی لشکر را برعهده داشت و او بود که عبیدالله بن زیاد را در موصل به قتل رساند.
در جریان قیام مختار، بسیاری از قاتلان و مجرمان واقعه عاشورا به قتل رسیدند. برخی قیام او را با اذن امام زین العابدین(ع) می‌دانند.
مدت قیام و حکومت مختار
مختار پس از ۱۸ ماه حکومت بر کوفه، به دست مصعب بن زبیر به قتل رسید. قبری منسوب به او در کنار مسجد کوفه نزدیک مزار مسلم بن عقیل قرار دارد.
مرگ مختار
مختار در ۱۴ رمضان سال ۶۷ هجری قمری توسط مصعب بن زبیر کشته شد. تاریخ ابن خلدون/ترجمه متن،ج‌۲،ص: ،42، ۴۳ ، 44 ، و أسدالغابه،ج‌۴،ص:۳۴۷
برای مطالعه بیشتر به کناب
ماهیت قیام مختار ،سیدابوالفضل رضوی اردکانی، و مقتل جامع سید الشهدا(ع)، جمعی ازتاریخ پژوهان زیر نظر حجه الاسلام مهدی پیشوایی، مراجعه نمایید .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

دکمه بازگشت به بالا