برخی از صفات یاران

 برخی از صفات یاران

برای نتیجه گرفتن از زندگی و رسیدن به اهداف والا ، انسان در تصمیم های آنی باید دقت فراوان داشته باشد . هر هدفی به اندازه ارزشمندی خود گرفتار آفت های بیشتر و سختتر خواهد شد . یاران امام زمان عجل الله فرجه الشریف منحصر به عددهای ذکر شده نیست. علاوه بر اینکه هرفردی باید تلاش کند تادر زمره خوبان قرار گیرد . ما هم باید کوشش کنیم مثل ویا شبیه آن بزرگان شویم والا خسارت کرده ایم، راه بسته نیست . انسان تا همیشه حتی تا پایان عمر فرصت دارد به مدارج عالی برسد.انقلابى بزرگ و جهانى، نیازمند رهبران و مدیرانى لایق، کارکشته، وارسته و پرتوان است که هم پیروزى اش تأمین گردد و هم اهداف و برنامه هاى فراگیر آن تحقق یابد. بستر زمان و تاریخ، دروازه ورودى انسان ها به دانشگاه مهدوى است؛ دانشگاهى که در آن ملیّت و قومیّت، مذهب، نژاد، مقطع زمانى و… مطرح نیست؛ بلکه فراتر از هر ملیت ، قوم ، نژاد و … است. براین اساس قیام مهدوى، به حدى گسترده و فراگیر است که در قلمرو آن، همه ملیت ها و گروه ها – از گذشته تا حال و آینده – حضور دارند . ملائکه الهى نیز در آن به ایفاى نقش مى پردازند. پیامبران و اولیاى الهى ( عیسى، یوشع، خضر، اصحاب کهف تا سلمان و مالکاشتر ، ابوذر و…) حضور دارند، مى توان گفت آنان عصاره تاریخ خواهند بود. حضرت مهدى عجل الله تعالی فرجه الشریف ادامه دهنده راه همه پیامبران و اوصیا ، دارنده همه سنن و مواریث آنان علیهم السلام است . به طور طبیعى یارانش نیز باید در بردارنده و نگاهدار این میراث گران بها باشند.برخی از اوصاف یاران :

شناخت عمیق نسبت به خدا :

امام صادق علیه السلام فرموده اند:
«در قلوب آنان (یاران مهدى)، نسبت به ذات خدا شکى نیست» ، «آنان به وحدانیت خداوند آن چنان که حق وحدانیت اوست، اعتقاد دارند»
بشاره الاسلام، ص 220.
معرفت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف :
امام سجاد علیه السلام فرموده اند: «آنان کسانى اند که به امامت مهدى عجل الله تعالی فرجه الشریف اعتقاد دارند» کمال الدین، ح 1، باب 31، ح 2.
اخلاص :
امام جواد علیه السلام فرموده اند : «هنگامى که براى مهدى، 313 تن از اهل اخلاص جمع شد، خداوند امر او را ظاهر خواهد کرد»
همان، ح 2، ص 378-377.
.اطاعت و فرمانبرى :
امام صادق علیه السلام فرموده اند : «اطاعت آنان از امام، بیشتر از فرمانبرى کنیز در برابر مولایش است»
بحارالانوار، ج 52، ص 308.
استقامت :
امام صادق علیه السلام فرموده اند : «… گویا قلب هاى آنان مانند تکه هاى آهن است… محکم تر از سنگ است»
همان، ص 307، ح 82.
جان نثارى :
امام صادق علیه السلام فرموده اند : «آنان پروانه وار شمع وجود امام را در میان گرفته و او را با جانشان محافظت میدارند . (یحفون به)»
همان، ص 308.
برخوردارى از تأییدات الهى:
امام على علیه السلام فرموده اند : «… خداوند مردى (مهدى) را در آخرالزمان مى انگیزاند… او را به ملائکه اش تأیید کرده و انصارش را حفظ خواهد نمود»
همان، ص 280،ح 6.
شهادت طلبى :
امام صادق علیه السلام فرموده اند : «یاران مهدى، آرزو مى کنند که در راه خدا به شهادت برسند»
همان، ص 307، ح 82.
صبر و بردبارى :
امام على علیه السلام فرموده اند : «یاران مهدى، گروهى اند که به خاطر صبر و بردبارى در راه خدا، بر او منت نمى گذارند و از این که جان خویش را تقدیم حضرت حق مى کنند، به خود نمى بالند و تکبر نمى کنند»
یوم الخلاص، ص 224.
شیران روز و زاهدان شب :
امام صادق علیه السلام فرموده اند : «گویا من نظر مى کنم به قائم و اصحاب او در نجف و کوفه، سجده ها به پیشانى هاى آنها اثر گذاشته است؛ شیران در روز و راهبان در شب اند…»
بحارالانوار، ج 52، ص 386.
همدلى :
امام على علیه السلام فرموده اند : «ایشان یکدل و هماهنگ هستند»
یوم الخلاص، ص 224.
خواستار برکت :
امام صادق علیه السلام فرموده اند : «آنان بر فراز اسب هاى خود دست بر زین امام مى کشند و تبرک مى جویند»
بحارالانوار، ج 52، ص 308.
عبادت الهى :
امام صادق علیه السلام فرموده اند : «در دل شب، از خشیت خداوند، ناله هایى دارند مانند ناله مادران پسر مرده» و «شب ها را با عبادت به صبح مى رسانند و روزها را با روزه به پایان مى برند»
یوم الخلاص، ص 224.
شجاعت :
امام على علیه السلام فرموده اند : «همه شیرانى اند که از بیشه ها خارج شده اند و اگر اراده کنند کوه ها را از جا بر مى کنند»
همان.
علم و بصیرت:
امام على علیه السلام فرموده اند : «پس گروهى در آن فتنه ها صیقلى مى شوند، مانند صیقل دادن آهنگر، شمشیر را. دیده هاى آنان به نور قرآن جلا داده و تفسیر در گوش هایشان جا گرفته است. در شب جام حکمت را به آنها مى نوشانند، بعد از این که در بامداد هم نوشیده باشند»
بحارالانوار، ج 52، ص 334، ح 64.
حق یاورى :
امام صادق علیه السلام فرموده اند : «خداوند به وسیله آنها، امام حق را یارى مى کند»
همان، ص 308.
حکمت نورانى :
از امام صادق علیه السلام فرموده اند : «گویى دل هاى آنان مشعل نورانى است (کان قلوبهم القنادیل)»
همان.
یاران حضرت مهدى عجل الله تعالی فرجه الشریف داراى چنان ویژگى ها و اوصاف برتر و کم نظیرى هستند که به حق در این مقام و موقعیت قرار گرفته اند و بدین جهت نقش مهمى در پیروزى آن قیام جهانى خواهند داشت.
برای مطالعه بیشتر ر.ک : مهدویت ( پس از ظهور ) ، رحیم کارگر

دکمه بازگشت به بالا