ظلم و ستم در زمان غیبت

 ظلم و ستم در زمان غیبت

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در حدیثی فرمود:المهدی منّی و هو أجلی الجبهه، أقنی الأنف، یملاء الأرض قسطا و عدلاً کما ملئت جورا و ظلما، یملک سبع سنین.مهدی از من است، چهره ای نورانی دارد، و بینی ای خمیده. زمین را از قسط و عدل پر می سازد. چنان که از ظلم و جور پر شده بود.( یحیی بن الحسن بن الحسین الاسدی الربعی الحلی (ابن بطریق) العمده (قم: مؤسسه الامام الصادق (ع)، 1412) ص 433.)
در این روایات خبر از واقعیتى خارجى هنگام ظهور مى دهد . ما وظیفه داریم گسترش دهنده عدالت یعنى همان چیزى باشیم که حضرت به جهت آن ظهور مى کند و در این امر بزرگ سهیم شویم. دنیا هم می تواند با یک رئیس جمهور پر از ظلم و جور شود، همانگونه که یک فرد سیگاری می تواند خانه ای را پر از دود سیگار کند.
این حدیث تصریح دارد که ظلم و جور حاکم هست و ایشان به جایش قسط و عدل را حاکم می‌گرداند.
ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی ، به عنوان «خاتم الاوصیا» و منجی بشریت و کسی که در زمین دین اسلام را بر تمامی دین ها پیروز می گرداند، قطعاً زمینه آمادگی جهانی نیازمند است. معلوم است که انجام این برنامه و انقلاب بزرگ و همه جانبه نیازمند ترقی و رشد بشر در ناحیه علوم، معارف، فکر، اخلاق و آمادگی سیاسی و اجتماعی ، مشارکت همه جانبه آحاد مردم برای پیشرفت و توسعه چنین خواست و تکلیفی است . شرکت در انتخابات یکی از همین مصادیق مهم به شمار می آید. شخص رییس جمهور نیز نقش بی بدیلی در آماده سازی چنین زمینه ای دارد . پس باید جامعه را برای برای پذیرش و استقبال از این نهضت آماده نمود . اگر وجود یاران پاک و پاکیزه به تعداد313 نفر به عنوان هسته مرکزی انقلاب آن حضرت و در مرحله بعدی ده هزار نفرند ، این افراد انسان های ساده ، عادی و بی مشارکت و تنبل نیستند، بلکه از بین میلیون ها انسان باید آنان انتخاب شوند، البته به وجود آمدن افراد زمان لازم دارد:
سالها باید که تا یک سنگ اصلی ز آفتاب
در بدخشان لعل گردد یا عقیق اندر یمن
می توان گفت عامل عمده تأخیر ظهور، نبودن یاران صالح و پاک است. و این می طلبد که شیعیان و دوستداران آن حضرت بیشتر تلاش کنند تا زمینه ظهور زودتر فراهم گردد، خود آن امام رئوف فرمود: « اگر شیعیان ما- که خدای آنان را بر انجام طاعت خویش موفق بدارد- در راه ایفای پیمانی که بر دوش دارند، همدل می شدند، میمنت دیدار ما از ایشان به تأخیر نمی افتاد.» حتی میتوان گفت: نیامدن حضرت به خاطر فراهم نشدن زمینه ظهور در بشریت است و تأخیر ظهور اگر از جهتی باعث افزایش و زیاد شدن ظلم و فساد می شود از سویی باعث فراهم آمدن ورزیده ترین و پاک ترین انسان ها به عنوان کارگزاران نظام عدالت مهدوی می شود.
ظهور مهدی موعود، تحقق بخش وعده ای است که خداوند متعال از قدیم ترین زمان ها در کتب آسمانی به صالحان و متقیان داده است که زمین از آن آنان است و پایان، تنها به به متقیان تعلق دارد.
در طول تاریخ غیبت به ویژه در قرون اخیر نوعی تفکر آسایش طلبانه در برخی پدید آمده و آنان بهانه ای می طلبند تا از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنند! حال چه بهتر که این بهانه رنگ دینی داشته باشد. این تفکر ناشی از عدم شناخت مسئولیت و نشناختن دین الهی و برداشت غلط از موضوع ظهور است . پرچم دار مبارزه با ظلم وستم واستکبار درجهان جمهوری اسلامی ایران میباشد، نه اینکه مبارزه ما بااستکبار هیچ تضادی باظهور مهدی فاطمه ندارد بلکه انقلاب اسلامی ایران نهضتی مبارک و نوری فراگیر در عالم خواهد شد . رهبر و ناخدای انقلاب اسلامی فرمود: «انقلاب ما نقطه شروع انقلاب بزرگ جهان اسلام، به پرچمداری حضرت حجت ارواحنا فداه است که خداوند بر همه مسلمانان و جهانیان منت نهد و ظهور فرجش را در عصر حاضر قرار دهد».( . صحیفه نور، ج ۲۱، ص ۱۸۰٫)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

دکمه بازگشت به بالا