اهمیت شرکت در انتخابات

 اهمیت شرکت در انتخابات

1. انتخابات نشانه اهمیت به سرنوشت کشور و حق مشارکت در اداره کشور و مظهر مردم سالاری است. اهمیت نسبت به کشور و دفاع از حق مشارکت خود و حل مشکلات ایجاب می کند که در انتخاب شرکت کنیم. نمی توان مدعی علاقه به کشور و وطن بود، اما نسبت به آینده آن بی تفاوت بود؟ 
مشارکت در انتخابات و تعیین سرنوشت در هر نظامی به عنوان یک حقّ قلمداد می گردد؛ حقّی که در همه جوامع به عنوان ارزش شناخته می شود، از طرفی ویژگی هر حقّی این است که صاحب حق باید از آن دفاع کرده و در پی احقاق و استیفای آن باشد و هر گونه بی اعتنایی نسبت به آن اقدامی نارواست که به از بین رفتن حقّ، منجر خواهد شد. بر این اساس مشارکت در انتخابات گامی در راستای مطالبه و دفاع از حقّ مسلّمی است که هر ایرانی فارغ از هر دین و اعتقادی حتی اگر تعلق خاطری نسبت به نظام نداشته باشد نسبت به سرنوشت کشور داراست. 
کسی که برای کشور و آینده آن اهمیت قائل است، نمی تواند نسبت به انتخابات بی تفاوت باشد، مگر نه اینکه ما باید خود برای آینده کشور تصمیم بگیریم آیا خواهیم پذیرفت که دیگران برای ما تصمیم گیری کند یا سرنوشت کشور را به دیگران بسپاریم؟! حضور پیدا نکردن در انتخابات به معنای خالی کردن صحنه به نفع بدخواهان و دشمنان نظام بوده و نتیجه آن انگیزه بخشیدن به دشمن، به طمع انداختن و جری نمودن آنان در دشمنی با ما خواهد بود.
امروز شاهدیم که چگونه قدرتهای غربی در برابر حق طبیعی کشورمان در برخورداری از فناوری صلح آمیز هسته ای با وجود همه اقدامات اعتماد ساز، ایستادگی نموده و کارشکنی می کنند و حتی به برجامی که حاصل مذاکرات طولانی در این زمینه است، پایبند نبوده و به تعهدات خود عمل نکردند.روشن است که حضور پر شور مردم در انتخابات این پیام روشن را برای این کشورها خواهد داشت که مردم پای منافع و حقوق خود ایستاده اند و فشارها و تهدیدها نمی تواند آنها را از صحنه خارج نماید و حضور و مشارکت چشمگیر مردم در انتخابات موجب تجدید نظر آنان در سیاست های خصمانه خود خواهد نمود.
2. اگر کسی از وضعیت کنونی ناراحت است وخواهان تغییر و تحول در آن است، باید بداند که با شرکت نکردن در انتخابات مشکلی حل نخواهد شد، به هر حال چه ما در انتخابات شرکت کنیم و چه نکنیم، چه با مشارکت بالا و چه پایین انتخابات برگزار خواهد شد و مسئولان کشور مشخص خواهند شد و رأی و تصمیم و نظرشان به صورت مستقیم و غیر مستقیم تک تک افراد جامعه را تحت تاثیر خویش قرار خواهد داد. اگر ما برای خود تصمیم نگیریم، دیگران برای ما تصمیم خواهند گرفت.
از این رو بهترین راهکار این است که با مشارکت فعالانه از یک سو و انتخاب ناشی از بصیرت و آگاهی و نه از روی احساسات و علایق حزبی و وابستگی جناحی، از سوی دیگر، بهترین گزینه ها انتخاب شوند تا در نهایت افراد و نهادهای قوی و کارآمدی که دغدغه اصلی شان حل مشکلات مردم باشد، شکل گیرد،پس اگر خواهان تغییر در وضعیت کشور و حل مشکلات هستیم باید در این زمینه به نقش خود عمل کنیم و بعد مطالبه گری داشته باشیم. تغییر و اصلاح نابسامانیها و حل مشکلات نیازمند عمل و تلاش است. نقش و عمل مردم با مشارکت و انتخاب صحیح تحقق پیدا می کند و زمینه ساز روی کار آمدن افراد توانمند و کارآمد و تغییر وضعیت موجود خواهد شد.
مگر نه این است که مشکلات کشور باید توسط خود ما حل شود،آیا این راهی به جز انتخاب افراد کارآمد و شایسته دارد؟ آیا انتظار داریم کسانی از بیرون کشور بیایند و مشکلات را حل کنند؟ 
وجود مشکلات و عملکرد ضعیف مسئولان نه تنها نباید موجب کاهش انگیزه برای حضور و مشارکت در انتخابات شود، بلکه باید انگیزه تغییر وضعیت موجود را در افراد بیشتر کند تا وضعیت به وجود آمده را اصلاح نمایند. جریان انقلابی و همه دلسوزان کشور باید امید و انگیزه لازم را به مردم بدهند که راه حل منطقی حل مشکلات کشور، حضور پرشور آنان در انتخابات و انتخاب یک دولت کارآمد، ارزشی و انقلابی است که بتواند با اتکار به ظرفیت های فراوان کشور و با عزم جهادی و روحیه انقلابی مشکلات را برطرف نماید. مقام معظم رهبری فرمودند:«ما …[در کشور] مشکلاتی داریم. ما مشکلات را باید مقایسه کنیم با نقاط مثبتی که الان در ما هست… دشمنان در تبلیغاتشان سعی می کنند سایه‌ یأس و ناامیدی و بحران را بیندازند بر روی حوادث کشور، مشکلات کوچک را چند برابر بزرگ کنند؛ مشکلاتی که وجود ندارد، بیخود ملت را، کشور را متهم به آن کنند؛ آینده را تاریک نشان دهند، ملت را ناامید کنند؛ هدف دشمن این است. این ناامیدی از نظر آنها مقدمه‌ای است برای از رونق انداختن انتخابات. شما باید بعکس عمل کنید. عزیزان! جوانان! مسئولان! مبلّغان! کسانی که عرصه‌ سخن گفتن با مردم در مقابل شما است! شما باید بعکس عمل کنید؛ به مردم امید دهید. این امید، امید واهی نیست؛ امید واقعی است.»( بیانات در دیدار اقشار مختلف مردم؛ 25 اردیبهشت 1392)
3. برای امنیت امروز کشور مجاهدت ها، تلاش ها و ایثارهای فراوانی شده است و جوان های عزیزی جان خود را فدا کرده اند که نمی توان به سادگی آن را نادیده گرفت و نسبت به آن بی تفاوت بود. اگر آن عزیزان با جان و ایثار خود، امنیت کشور را حفظ کردند، پاسداشت و قدر دانی از این ایثار و مجاهدت ایجاب می کند که ما نیز سهم خود را نسبت به امنیت کشور ادا کنیم که یکی از جلوه های آن حضور و مشارکت در انتخابات است که نماد اقتدار ملی و تقویت کشور است. از نتایج حضور و مشارکت مردم در انتخابات و بالا رفتن جنبه مقبولیت نظام این است که دشمنان را مأیوس نموده و از حجم توطئه های آنان می کاهد و انگیزه و جرأت پیگیری دشمنی را از آنها خواهد گرفت. انتخابات مظهر قدرت یک کشور است و کشوری که از این پشتوانه برخوردار باشد در عرصه بین المللی به عنوانی کشوری قدرتمند شناخته می شود هر چند در ظاهر به آن اعتراف نکنند و این مسأله در معادلات سایر کشورها با آن تأثیر گذار خواهد بود. 
شرکت پرشکوه مردم در انتخابات عامل حفظ کشور و مصونیت آفرین در برابر توطئه ها و آسیب های پیش رو خواهد بود. همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند:«حضور حداکثری در انتخابات به دلیل نمایش اقتدار ملی و پشتوانه عظیم مردمی، خنثی کننده بسیاری از توطئه ها و زمینه ساز حل مشکلات کشور است… انتخاب حداکثری تضمین کننده امنیت، اقتدار و مصونیت کشور و مأیوس کننده دشمنان است و ضامن آینده کشور است. روشن است که اگر امنیت و اقتدار کشور و پشتوانه مردمی نظام ضعیف شود، دشمنان امید بیشتری برای ضربه زدن به نظام خواهند داشت. یک عدّه‌ای کمین کرده‌اند که با عدم ورود مردم در عرصه‌ انتخابات یا با تحریم انتخابات یا با سست‌کردنِ انتخابات… یک مچ‌گیری از نظام جمهوری اسلامی بکنند؛ یک عدّه‌ای کمین کرده‌اند. ملّت در مقابل این کمین‌کرده‌های نابکار، کارآمدیِ خودش را نشان داده است، امروز هم نشان خواهد داد. این حرف اوّل من و مهم‌ترین حرف من در همه‌ دوره‌ها انتخابات بوده است، الان هم هست: شرکت همگانی و بانشاط مردم. »( بیانات در دیدار دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات؛30دی1394)
اگر به دنبال رشد و رونق اقتصادی هم باشیم، باید بدانیم که رونق اقتصادی در هر کشوری به مؤلفه های مختلفی بستگی دارد که در رأس آنها امنیت است زیرا در پرتو امنیت، بستر و زمینه رشد اقتصادی فراهم خواهد شد و امکان سرمایه گذاری و جذب سرمایه های لازم ایجاد می شود.
مقام معظم رهبری:« ملت عزیز ما در همه‌ نقاط کشور این را بدانند؛ حضور گسترده‌ آنها در پای صندوق رأی، در آینده‌ کشور تأثیر دارد؛ در امنیت، در استقلال، در ثروت ملی، در اقتصاد، در همه‌ مسائل مهم کشور تأثیر می گذارد.»(بیانات در دیدار زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی؛1 فروردین1392)
4. در انتخابات تک تک آرا اهمیت دارد و با حضور نیافتن عده ای و حتی گاهی با یک رأی ممکن است در نتیجه آرا تغییر ایجاد شود اگر هر کسی بگوید، رأی من چه تأثیری دارد و به این بهانه در انتخابات حضور پیدا نکند، آیا می توان به تغییر مثبت وضعیت موجود خوشبین بود.در یک اداره و کارگاه وجود تمامی افراد و عمل هر کدام به وظیفه و مسئولیت خود، می تواند اهداف آن مجموعه را تحقق ببخشد و برایند مجموعه عملکرد افراد تولید یک محصول و یک خدمت و… خواهد بود. در عرصه انتخابات نیز مجموعه آرا با هم تعیین کننده است همچون ساختمانی که تک تک آجر ها و اجزای آن در ایجاد آن بنا مؤثر هستند و در کنار هم و با هم آن بنا را شکل می دهند.یکایک آرا مردم نیز همچون احداث بنا در ترسیم مسئولیت های آینده تأثیر گذار است. رأی مردم به یک میزان ارزش دارد، همان ارزشی را که رأی یک رأی اولی داراست، رأی بالاترین مقامات کشور دارد از این رو نباید از تأثیر رأی خود غافل شد.
5.گاهی شنیده می شود که برخی می گویند هر کسی که روی کار بیاید،تفاوتی نخواهد داشت و تغییری در روند کشور و وضعیت ما ایجاد نمی شود، سؤال اینجاست آیا در همه دوره های انتخابات مردم بهترین ها را انتخاب کرده اند و نتیجه ای به دست نیاورده اند که نسبت به انتخابات مأیوس شوند، یا آنکه تحت تأثیر برخی عوامل و وعده و وعیدها و به هر دلیل افرادی را برگزیده اند که از توانمندی لازم برای انجام این مسئولیت سنگین برخوردار نبوده اند. 
بخش عمده ای از مشکلات اقتصادی امروز کشور به انتخاب خود ما باز می گردد و ناشی از عملکرد مسئولان، ضعف برنامه ریزی، ضعفهای مدیریتی، نگاه نادرست در مدیریت اقتصادی و چشم دوختن به بیرون کشور و شبفتگی نسبت به الگوهای غربی و تلاش برای نسخه برداری از آن و استفاده نکردن از ظرفیت های داخلی کشور و ضعف روحیه انقلابی و جهادی است. 
مردم نمی توانند نسبت به مبارزه با فساد و حل مشکلات کشور و پیشرفت اقتصادی و… دغدغه و مطالبه داشته باشند، اما در هنگام انتخابات معیارهای دیگری را در نظر بگیرند و یا افرادی را انتخاب کنند که یا چنین دغدغه هایی در آنها جدی نبوده و یا برنامه عملی مشخصی برای تحقق وعده های خود نداشته باشند.
مردم باید نسبت به این واقعیت آگاهی پیدا نمایند که نظام جمهوری اسلامی با وجود مشکلات و ضعف هایی مدیریتی و داخلی و دشمنی ها و کارشکنی های خارجی توانسته است در مسیر پیشرفت گام برداشته و به دستاوردهای ارزنده ای در عرصه های مختلف علمی؛ پزشکی، نانو، هوافضا، الکترونیک، هسته ای و دفاعی دست یابد و آنگاه اهمیت پیشرفت های به دست آمده بیشتر نمایان می شود که توجه داشته باشیم که همه این پیشرفت ها با وجود تحریم ها، فشارها و مانع تراشیها به دست آمده است. بی تردید اگر همین نگاه و روحیه در عرصه اداره و مسائل اقتصادی و اجرایی کشور به کار گرفته شود، بی تردید مشکلات کشور را حل و پیشرفت را برای کشور به ارمغان خواهد آورد و این جز با پشتیبانی و همراهی مردم و انتخاب صحیح آنها امکان پذیر نخواهد بود.همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند: «به نظر من علاج مشکلات کشور، دولت جوان حزب‌اللهی و جوان مؤمن است که می تواند کشور را از راه‌های دشوار عبور بدهد.(نشست تشکل‌های دانشجویی؛۲۸اردیبهشت۱۳۹۹)
همین طور فرمودند:«علاج دردهای مُزمن کشور در پر شور بودن انتخابات و حضور عمومی مردم، و بعد، انتخاب اصلح و شخصیت مناسب در انتخابات ریاست جمهوری است.»( بیانات در دیدارتصویری جمعی از مردم آذربایجان شرقی؛ 29 بهمن1399)
 

دکمه بازگشت به بالا