سال قمری ملاک انجام امور دینی

 سال قمری ملاک انجام امور دینی

آنچه امروزه در جهان و روابط اجتماعی کشورها، ملت‌ها و یا فرهنگ‌ها مرسوم و معروف است، این است که سه جور تقویم وجود دارد، یعنی محاسبات و تنظیم روابط اجتماعی ذیل ایام، ماه‌ها و سال‌ها یا مطابق سال قمری است یا شمسی و یا میلادی، در کشور ما سال میلادی غیر از روابط بین‌الملل جایگاهی ندارد. اما سال قمری و شمسی دارای کاربرد و مورد استفاده است، هرچند در موضوعی ممکن است بیشتر مورد توجه و عنایت باشد مثلا در حوزه دین و انجام تکالیف شرعی، ملاک و محور سال طبق آیات قرانی و دستورات معصومین(ع) هجری قمری است نه هجری شمسی. هرچند از نظر منشا، سال قمری و شمسی هجرت پیامبر اکرم(ص) از مکه به مدینه است و باهم تفاوتی ندارند، اما از نظر مقدار و اندازه باهم تفاوت دارند، ملاک در سال شمسی حرکت زمین به دور خورشید و ملاک در سال قمری حرکت ماه به دور زمین است که در اندازه و مقدار باهم متفاوتند.فرق مقدار سال شمسی و قمری :
یک‌سال هجری شمسی حقیقی سیصد و شصت و پنج روز و پنج ساعت و چهل و هشت دقیقه و چهل و شش ثانیه و شش ثالثه و ده رابعه است .
و یک‌سال هجری قمری حقیقی سیصد وپنجاه و چهار روز و هشت ساعت و چهل و هشت دقیقه و سی و شش ثانیه و سی وهفت ثالثه و پنجاه و پنج رابعه و دوازده خامسه است.
پس فرق حقیقی سال شمسی و سال قمری می شود :
ده روز و بیست و یک ساعت و نه ثانیه و بیست و هشت ثالثه و چهارده رابعه و چهل و هشت خامسه، این مقدار دقیق و همیشه ثابت است.
به خاطر این اختلاف، همیشه سال قمری زودتر تمام می شود اما سال شمسی دیرتر تمام می شود، در نتیجه مناسبت‌های مذهبی که بر اساس سال قمری محاسبه می‌شود در طول سال شمسی در حال جابجا شدن و گردش است. و ما مطابق آموزه‌های دینی وظایف شرعی خود را یا برپایی مناسبت‌های تاریخی را بر اساس تقویم قمری انجام می‌دهیم .
لذا تاریخ قمری ناقص نیست فقط مقدار آن با شمسی فرق می‌کند.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

دکمه بازگشت به بالا