اهمیت خمس را بیان فرمایید.

پاسخ :
«خمس» یکی از فرایض اسلامی است. قرآن مجید در بیان اهمیت آن، ایمان را با آن پیوند داده است: «و اعلموا انما غنمتم من شی‌ء فان لله خمسه و للرسول و لذی القربی و الیتامی و المساکین و ابن السبیل ان کنتم آمنتم بالله و ما انزلنا علی عبدنا یوم الفرقان یوم التقی الجمعان و الله علی کل شی‌ء قدیر»؛ «و بدانید که هر چه غنیمت گرفتید، یک پنجم آن برای خدا و رسول و از آن خویشاوندان [او] و یتیمان و بینوایان و در راه ماندگان است؛ اگر به خدا و آنچه بر بنده خود (حضرت محمد) در روز جدایی [حق از باطل ]- روزی که آن دو گروه با هم رو به رو شدند – نازل کردیم، ایمان آورده‌اید و خدا بر هر چیزی توانا است».انفال (8)، آیه 21.
خمس و جهاد دو اصل از ریشه ایمان است و صداقت آن به وسیله مبارزه با مال‌اندوزی و تطهیر نفس خود، از مظاهر فریبنده دنیا و تزکیه آن از آزمندی و حرص تجلّی می‌یابد.
خداوند متعال، خمس را به پیامبر اسلام و ذریه گرامی او، جهت اکرام و احترام آنان، اختصاص داده است.
حضرت باقرعلیه السلام فرموده است: «برای هیچ کس جایز نیست از مالی که خمس به آن تعلق گرفته، چیزی بخرد؛ مگر اینکه حق ما را به ما برساند».«لا یحلّ لاحد ان یشتری من الخمس شیئاً حتی یصل الینا حقّنا»: وسائل الشیعه، ج 6، باب 1، ح 4.
عمران بن موسی می‌گوید: آیه خمس را بر حضرت خواندم، پس فرمود: «هر آنچه از آن خدا است، به پیامبر می‌رسد و هر آنچه از آن پیامبر گردد، به ما (اهل بیت) خواهد رسید». سپس فرمود: «خداوند ارزاق مؤمنان را به پنج قسمت به آنان ارزانی داشته است، تا یکی را در راه خدا انفاق کنند و چهار قسمت را به حلال بخورند … این دستورها سخت و دشوار است و کسانی به آن عمل می‌کنند و سختی‌ها را تحمل دارند که خداوند آنان را در راه ایمان امتحان کرده است».«ما کان للّه فهو لرسوله و ما کان لرسوله فهو لنا ثم کان و الله لقد یسّر الله علی المؤمنین ارزاقهم بخمسه دراهم قبلوا لربّهم واحداً و اکلوا اربعه احلاّء ثم قال هذا من حدیثنا صعب مستصعب لایعمل به و لایصبر علی الاّ ممتحن قلبه للایمان»: همان، ابواب ما یجب فیه الخمس، باب 1، ح 6.

دکمه بازگشت به بالا