شکم درد

شکم درد

شکم درد

شکم درد

علت درد شکم هر چه زودتر یافته شود روند درمان و بهبودی نیز سریع تر خواهد بود، در این مقاله می توانید تمام علل درد شکم به همراه درمان آن ها را


دانلود مستقیم

علت و راه‌های درمان انواع درد شکم

درد شکم دردی است که در ناحیه بین قفسه سینه و لگن احساس می شود. درد شکم می تواند ماهیت کرامپی (گرفتگی های متناوب عضلانی)، مبهم، متناوب و تیز داشته باشد. التهاب یا بیماری هایی که بر ارگان های موجود در شکم اثر می گذارند می توانند باعث درد شکم شوند. ارگان های اصلی واقع در شکم عبارتند از:

عفونت های ویروسی، باکتریایی و انگلی با اثر بر معده و روده ها ممکن است باعث درد شدید و چشمگیر شکم شوند.

علت درد شکم چیست؟

عوامل متعددی می توانند باعث درد شکم شوند. با این حال علل اصلی آن عبارتند از عفونت، رشد غیر طبیعی، التهاب، انسداد و اختلالات روده ای. عفونت حلق، روده ها و خون باعث ورود باکتری ها به دستگاه گوارش می شود که به نوبه خود باعث درد در دستگاه گوارش می شود. این عفونت ها ممکن است باعث تغییر در عملکرد دستگاه گوارش و بروز مواردی نظیر اسهال و یبوست شوند. کرامپ هایی که در زمان قاعدگی دیده می شوند یکی دیگر از علل اصلی درد قسمت تحتانی شکم می باشند اما عمدتا در مقوله درد لگن طبقه بندی می شوند. دیگر علل شایع درد شکم عبارتند از:

بیماری هایی که دستگاه گوارش را درگیر می کنند گاهی مواقع باعث ایجاد دردهای مزمن می شوند. از جمله ی این بیماری ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

علل درد شدید شکم عبارتند از:

مطب پزشک گوارش مورد نظرتان را آنلاین رزرو کنید به صفحه پزشکان گوارش درمانکده بروید و زمان مراجعه به مطب پزشک دلخواهتان را آنلاین انتخاب کنید. دریافت نوبت آنلاین

مطب پزشک گوارش مورد نظرتان را آنلاین رزرو کنید

انواع درد شکم

درد شکم می تواند موضعی، کرامپی یا کولیکی باشد. درد موضعی فقط به یک ناحیه از شکم محدود می شود. این نوع درد معمولا در اثر درگیری یک اندام داخلی خاص بوجود می آید. شایع ترین علت درد موضعی، زخم های گوارشی هستند (زخم هایی هستند که در مخاط دستگاه گوارش و بویژه در معده و دوازدهه ایجاد می شوند). درد کرامپی ممکن است با اسهال، یبوست و نفخ همراه باشد. در زنان، درد کرامپی ممکن است ناشی از قاعدگی، سقط جنین و یا مشکلات ارگان های تناسلی باشد. این درد مدتی پس از ایجاد از بین می رود و ممکن است بدون اقدام درمانی کاملا بهبود پیدا کند. درد کولیکی حاکی از بیماری شدیدتر، نظیر سنگ صفراوی و یا کلیوی است. این درد معمولا به صورت ناگهانی ایجاد شده و همانند اسپاسم شدید عضلانی به نظر می رسد.

محل درد در شکم

محل درد در شکم ممکن است سرنخی برای شناسایی علت زمینه ای باشد. درد منتشر شکم (در سرتاسر بدن) ممکن است نشان دهنده موارد زیر باشد:

درد بخش تحتانی شکم در اثر موارد زیر بوجود می آید:

در زنان درد اندام های تناسلی موجود در بخش تحتانی شکم ممکن است در اثر موارد زیر بوجود بیاید:

علل درد بخش فوقانی شکم عبارتند از:

درد در مرکز شکم ممکن است در موارد زیر دیده شود:

علل درد بخش تحتانی چپ شکم عبارتند از:

مشاوره آنلاین گوارش با پزشک مورد نظرتان را رزرو کنید

علل درد بخش فوقانی چپ شکم:

علل درد بخش تحتانی راست شکم:

علل درد بخش فوقانی راست شکم:

چه زمانی باید به پزشک متخصص گوارش مراجعه کرد؟

درد خفیف شکم ممکن است بدون درمان بهبود پیدا کند. با این حال در برخی موارد، درد شکم نیازمند مراجعه به پزشک متخصص گوارش می باشد. در صورت داشتن درد شدید شکم پس از وارد شدن ضربه (در اثر تصادف یا درگیری) یا احساس فشار و درد در قفسه سینه تان به سرعت با اورژانس تماس بگیرید. در صورتی که درد به حدی شدید باشد که فرد نتواند بنشیند یا مجبور باشد مثل یک توپ خود را جمع کند تا احساس راحتی کند باید سریعا به پزشک مراجعه شود. موارد زیر نیز نیازمند اقدامات درمانی فوری هستند:

در صورت داشتن هر کدام از علایم زیر با پزشک تان ملاقات کنید:

در صورتی که درد شکم در دوره شیردهی یا بارداری رخ داد باید با پزشک زنان در مورد آن گفتگو نمایید.

در عرض چند دقیقه جواب سوالات تان را دریافت کنید!

آیا سوالات پزشکی دارید؟ با یک متخصص مورد تایید یا پزشک متخصص گوارش با تجربه به صورت آنلاین یا تلفنی تماس بگیرید. به این منظور متخصصین اطفال و دیگر متخصصین در دسترس شما هستند.

مشاورۀ فوریِ آنلاین را همین الان دریافت کنید. به صفحه مشاورۀ آنلاین و فوریِ بروید و در کوتاه‌ترین زمان مشاورۀ تصویری، صوتی و متنی دریافت کنید. رزرو مشاورۀ فوری

مشاورۀ فوریِ آنلاین را همین الان دریافت کنید.

علت درد شکم چگونه تشخیص داده می شود؟

علت درد شکم را می توان با مجموعه ای از آزمایش ها تشخیص داد. پیش از درخواست آزمایش ها، پزشک یک معاینه فیزیکی انجام خواهد داد. این معاینه شامل فشار آرام بر نواحی مختلف شکم برای بررسی وجود ورم و تندرنس (دردی که در اثر لمس یک ناحیه ایجاد می شود) می باشد. اطلاعات حاصل از معاینه فیزیکی در ترکیب با شدت و محل درد در شکم، به پزشک برای تعیین آزمایش های مورد نیاز کمک خواهد کرد.آزمایش هایی چون تصویربرداری نظیر MRI ، سونوگرافی و گرافی پرتوی ایکس به منظور مشاهده جزییات ارگان ها، بافت ها و دیگر ساختارهای درون شکم به کار می روند. این آزمایش ها می توانند به تشخیص تومورها، شکستگی ها، پارگی ها و انواع التهاب کمک کنند. دیگر آزمایش ها عبارتند از:

ممکن است نمونه ی خون، ادرار یا مدفوع نیز جمع آوری شود تا وجود عفونت باکتریایی، ویروسی و یا انگلی مورد بررسی قرار گیرد.

چگونه می توان از درد شکم پیشگیری کرد؟

تمام انواع درد های شکمی قابل پیشگیری نیستند. با این حال با انجام اقدامات زیر می توان احتمال بروز شکم درد را کاهش داد:

اگر روده های شما دچار مشکل خاصی، نظیر بیماری کرون هستند از رژیم غذایی که پزشک توصیه کرده است پیروی کنید تا احساس ناراحتی تان به حداقل برسد. اگر مبتلا به GERD ( رفلاکس معده ) هستید، دو ساعت قبل از خواب چیزی نخورید. دراز کشیدن بلافاصله پس از مصرف غذا، ممکن است باعث سوزش سردل و درد شکم شود بنابراین توصیه می شود حداقل تا دو ساعت بعد از صرف غذا دراز نکشید.

اگر درد شکم شما ادامه داشت، از بهترین متخصصین گوارش نوبت بگیرید و مشاوره کنید.

اگر نمی دانید که به کدام پزشک باید مراجعه کنید، راهنمای تخصص های پزشکی به کار شما می آید.

sibwp_fo m id=5

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز ۳.۸ ۵. تعداد رای‌ها ۴۰

هنوز امتیازی ثبت نشده

علت درد شکم چیست؟

خانه تخصص گوارش، کبد و صفرا علت درد شکم چیست؟

درد شکم دردیست که بین قفسه سینه و ناحیه لگن رخ می‌دهد. درد شکم می‌تواند گرفتگی عضلات شکمی، درد خفیف، متناوب یا شدید باشد. درد شکم، درد نسبتا شایعی است که بسیاری از افراد آن را  در طول زندگیشان تجربه می‌کنند.

بیشتر دردهای شکمی دلیل ساده‌ای دارند و چندان جدی نیستند اما بعضی از این دردها را باید جدی گرفت و هرچه زودتر در صدد تشخیص و درمان آن برآمد. اغلب علل درد شکم نگران‌کننده نیستند و پزشک شما به راحتی می‌تواند مشکل را شناسایی و درمان کند. اما گاهی اوقات درد شکمی نشانه‌ای از یک بیماری جدی است.

درد شکم چیست؟

درد شکمی در شکم احساس می‌شود. شکم در آناتومی به قسمتی از تنه گفته می‌شود که مابین دیافراگم از بالا و سطح فوقانی لگن از پایین قرار دارد. درد شکم معمولا به منظور توصیف ناراحتی ناشی از اندام‌های داخل حفره شکم مورد استفاده قرار می‌گیرد. ارگان‌های شکم شامل معده، روده کوچک، روده بزرگ، کبد، کیسه صفرا، طحال و پانکراس هستند.

گاهی اوقات ممکن است دردی از اندام‌هایی که در حفره شکمی قرار ندارند، مثل ریه‌ها، کلیه‌ها و رحم یا تخمدان‌ها در شکم احساس شود. از سوی دیگر، ممکن است دردِ اندام‌‌های داخل شکم نیز خارج از آن احساس شود. به عنوان مثال، درد التهاب لوزالمعده ممکن است در پشت احساس شود.

التهاب یا بیماری‌هایی که بر اندام‌های شکمی تاثیرگذار است؛ می‌توانند درد شکم را ایجاد کنند. اندام‌های عمده‌ای که در شکم قرار دارند عبارتند از:

عفونت‌های ویروسی، باکتری یا انگلی که روی معده و روده تاثیر می‌گذارد؛ درد شکم را ایجاد می‌کنند.

درد شکمی به چه علت ایجاد می‌شود؟

بسیاری از بیماری‌ها می‌تواند علت درد شکمی باشد. با این حال، علت اصلی: عفونت، رشد غیرطبیعی، التهاب، انسداد و اختلالات روده است.

عفونت در گلو، روده و خون می‌تواند باکتری‌ها را به داخل دستگاه گوارش وارد کند و درد شکمی ایجاد کند. این عفونت‌ها همچنین ممکن است باعث ایجاد تغییر در هضم شوند، مانند اسهال یا یبوست.

گرفتگی عضلات مرتبط با قاعدگی نیز یک منبع بالقوه از درد ناحیه تحتانی شکم هستند، اما معمولا این درد به درد لگنی شناخته می‌شود.

سایر علت‌های‌ شایع درد شکم

علائم درد شکم

علائمی که معمولا با درد شکمی رخ می‌دهد شامل درد پشت، درد قفسه سینه، یبوست، اسهال، تب، تهوع، استفراغ، سرفه و مشکل تنفس است.

علائم مرتبط با درد شکم عبارتند از:

نشانه‌های جدی‌تر درد شکم عبارتند از:

بیماری‌های گوارشی که باعث درد شکم می‌شوند

بیماری‌هایی که سیستم گوارش را تحت تاثیر قرار می‌دهند نیز می‌توانند باعث درد شکم شوند. رایج‌ترین آنها عبارتند از:

علل درد ناگهانی و شدید شکم چیست؟

تشخیص درد شکم

علت درد شکمی بر اساس ویژگی‌های آن، معاینه فیزیکی و آزمایش تشخیص داده می‌شود. پزشک شما احتمالا یک سری سوال از ویژگی‌های درد، الگوها و تداوم درد می‌پرسد. و در مورد شرایط فیزیکی یا روانی شما مطلع می‌شود.

تشخیص درد شکم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

درمان درد شکم

انواع درد شکمی

درد شکمی را می‌توان به صورت موضعی به نوعی گرفتگی عضلات یا کولیکی توصیف کرد. دردهای شکمی همچنین از نظر شدت و نوع درد به دردهای حاد و مزمن تقسیم می‌شوند.

تعریف درد شکم حاد

درد شکم حاد به درد شکمی شدید و ناگهانی گفته می‌شود که در دسته فوریت‌های پزشکی جای می‌گیرد. درد شکم حاد نیازمند تشخیص فوری و در اغلب موارد نیازمند جراحی است. هم مردان و هم زنان در سنین مختلف ممکن است به این بیماری مبتلا شوند؛ چرا که این بیماری علل گوناگونی دارد.

درمان این بیماری برای افرادی که در شرایط پایدار یا غیرپایدار قرار دارند متفاوت است. افرادی که شرایط ناپایدار دارند نیازمند جراحی فوری هستند؛ در حالی که افرادی که در شرایطی پایدار به سر می‌برند ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند یا با توجه به نوع بیماری با دیگر روش‌های پزشکی درمان شوند.

درد شکم حاد طیف وسیعی از شرایط خوش‌خیم تا جراحی‌های فوری را شامل می‌شود. اگر نیاز به جراحی فوری باشد باید برای درمان خیلی سریع اقدام کرد.

علائم مهم درد شکم حاد

مهم‌ترین نشانه درد شکم حاد، درد شدید در ناحیه شکم است. البته این درد ممکن است همراه با دیگر علائم نیز بروز کند.

دیگر علائم درد شکم حاد

علل اصلی و مهم درد شکم حاد (محل بروز دردها و کیفیت آن‌ها)

جراحی شکم یکی از عوامل مهم این بیماری است. علل اصلی درد شکم حاد به ۶ دسته طبقه‌بندی می‌شوند:

التهاب و تورم

 سوزش حفره داخلی شکمی یا پوشش آن می‌تواند باعث ایجاد تورم و در نهایت درد شکمی حاد شود. سوزش و تورمی که سبب ایجاد درد شکمی حاد می‌شود دو عامل اصلی دارد:

علل فیزیکی

علل فیزیکی شامل هر عملی در محتویات شکمی است که سبب ایجاد انسداد شکمی می‌شود، نظیر:

نئوپلاستیک

نئوپلاستیک به فرآیندهای خوش‌خیم یا بدخیم سرطانی اشاره دارد. درد شکم حاد زمانی رخ می‌دهد که تومور یا توده سرطانی در شکم بر اندام‌ها فشار آورد یا انسداد ایجاد کند.

مشکلات عروقی

در اثر تاثیر منبع خونی نیز ممکن است درد شکمی حاد رخ دهد؛ به طور مثال از طریق انسداد شریان‌های خونی یا لخته شدن خون در داخل رگ‌ها.

عیوب مادرزادی

نقص‌هایی که در بدو تولد در ساختار شکمی فرد وجود دارد نیز منجر به تورم یا مشکلات خونی خواهد شد که در نهایت سبب انسداد می‌شود.

مشکلات ناشی از جراحت

ضربه مستقیم به شکم در صورت ایجاد جراحت می‎تواند منجر به درد شکم حاد شود که شامل موارد زیر است:

اصلی‌ترین دلایل درد شکم حاد

آپاندیسیت

به التهاب آپاندیس، آپاندیسیت می‌گویند. آپاندیسیت سبب ایجاد درد در قسمت پایین سمت راست شکم می‌شود. با این حال، اغلب افراد در ابتدا درد در اطراف ناف خود دارند و سپس این درد به قسمت راست شکم آن‌ها منتقل می‌شود. هرچقدر تورم آپاندیسیت بیشتر شود، درد آن نیز افزایش می‌یابد.

اگرچه هر فردی می‎تواند دچار التهاب آپاندیس شود، اما این اتفاق اغلب در افراد بین ۱۰ تا ۳۰ سال رخ می‌دهد. راه درمانی استاندارد این بیماری برداشتن آپاندیس با جراحی است.

علائم و نشانه‌های آپاندیسیت شامل موارد زیر هستند:

کوله سیست

کوله سیست التهاب کیسه صفراست. کیسه صفرا عضوی کوچک و گلابی شکل در سمت راست شکم، زیر کبد است. کیسه صفرا حاوی مایعی گوارشی است که به درون روده کوچک ترشح می‌کند.

در اغلب موارد، سنگ کیسه صفرا سبب انسداد لوله خروجی کیسه صفرا شده و در نهایت کوله سیست ایجاد می‌کند. دیگر علل کوله سیست می‌تواند مشکلات مجاری صفراوی، تومورها، بیماری‌های جدی و عفونت‌های خاص باشد.

علائم و نشانه‌های کوله سیست می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

پانکراتیت

پانکراتیت التهاب پانکراس یا همان لوزالمعده است. لوزالمعده غده‎ای بلند و مسطح است که به پشت شکم در قسمت بالایی آن چسبیده است. پانکراس آنزیم‌هایی ترشح می‌کند که به هضم غذا کمک می‌کنند و هورمون‌هایی ترشح می‌کند که به تنظیم فرایند تهیه قند (گلوکز) کمک می‌کند.

پانکراتیت می‌تواند به صورت پانکراتیت حاد بروز کند. به این معنا که ناگهانی بروز می‌کند و روزها نیز به طول می‌انجامد. پانکراتیت می‌تواند به صورت مزمن نیز رخ دهد که در این صورت طی چندین سال ادامه می‌یابد.

نشانه‌ها و علائم پانکراتیت ممکن است براساس نوع پانکراتیت متفاوت باشد.

علائم و نشانه‌های پانکراتیت حاد شامل موارد زیر است:

علائم و نشانه‌های پانکراتیت مزمن شامل موارد زیر است:

پرفوراسیون احشا

پرفوراسیون احشا زمانی رخ می‌دهد که حفره‌ای در شکم، روده بزرگ یا روده کوچک ایجاد شود. ایجاد این حفره می‌تواند به دلیل بیماری‌های مختلفی نظیر آپاندیسیت یا دیورتیکول باشد. این عارضه می‌تواند در نتیجه زخم نیز ایجاد شود؛ نظیر زخم چاقو یا زخم گلوله. ممکن است پرفوراسیون در کیسه صفرا نیز رخ دهد. نشانه‌های آن همانند پرفوراسیون در دستگاه گوارشی است.

علائم پرفوراسیون احشا شامل موارد زیر است:

انسداد روده

حرکات کم و اغلب دردناک روده سبب انسداد آن می‌شود. انسداد روده زمانی رخ می‌دهد که روده‌ها نتوانند به صورت طبیعی غذا را در طول روده به حرکت درآورند. این اتفاق اغلب پس از جراحی شکم رخ می‌دهد.

این شرایط بسیار وخیم است و اگر انسداد روده درمان نشود سبب قطع شدن منبع تامین خون در روده‌ها شده و در نهایت منجر به مرگ بافت‌ها می‌‌شود. این اتفاق سبب پارگی روده یا عفونتی خطرناک در حفره شکمی می‌شود.

علائم انسداد روده شامل موارد زیر است:

انفارکتوس روده‌ها

انفارکتوس زمانی رخ می‌دهد که مقدار خون‌رسانی به یکی از اعضا یا دیگر بخش‌های بدن کاهش یابد. انفارکتوس روده‌ها نیز زمانی رخ می‌دهد که جریان خون به روده‌ها کاهش می‌یابد.

حاملگی خارج رحمی

حاملگی با ایجاد یک تخم بارور آغاز می‌شود. به طور معمول، تخم بارور شده به پوشش رحم متصل می‌شود. حاملگی خارج رحمی زمانی رخ می‌دهد که تخمک بارور شده بیرون از حفره اصلی رحم رشد کند.

حاملگی خارج رحمی اغلب در لوله فالوپ که تخمک‌ها را از تخمدان به رحم منتقل می‌کند رخ می‌دهد. گاهی اوقات نیز حاملگی خارج رحمی در ناحیه‌های دیگری از بدن رخ می‌دهد؛ نظیر تخمدان، حفره شکمی یا قسمت پایینی رحم که به واژن متصل است.

علائم و نشانه‌های حاملگی خارج رحمی

در ابتدا ممکن است هیچ علائمی بروز نکند. با این حال، خانم‌هایی که حاملگی خارج رحمی دارند علائم معمولی نظیر عقب افتادن زمان قاعدگی، سوزش سینه و حالت تهوع دارند.

اگر این افراد آزمایش حاملگی بدهند، نتیجه مثبت خواهد بود. با این حال، حاملگی خارج رحمی به صورت طبیعی پیش نمی‌رود. همانطور که تخمک بارور شده در جای نامناسب در حال رشد است، علائم و نشانه‌های حاملگی خارج رحمی بیشتر بروز می‌کند.

هپاتیت

تورم کبد را هپاتیت گویند. این بیماری اغلب در اثر عفونت ویروسی رخ می‌دهد، اما عوامل دیگری نیز در ایجاد بیماری هپاتیت موثرند. این عوامل دیگر در نتیجه هپاتیت خودایمنی یا هپاتیتی رخ می‌دهد که در نتیجه ثانویه داروها، سموم و الکل ایجاد می‌شود.

هپاتیت خودایمنی زمانی رخ می‌دهد که بدن در مقابل بافت کبد پادتن تولید کند.

علائم و نشانه‌های هپاتیت حاد به سرعت بروز می‌کنند. این علائم شامل موارد زیر است:

پنومونی

پنومونی عفونت ایجاد شده در یک شش یا هر دو شش است. عوامل ایجاد پنومونی باکتری، ویروس و قارچ است. عفونت سبب ایجاد تورم در کیسه‌های هوایی شش‌ها می‌شود. کیسه‌های هوایی با مایعات یا چرک پر شده و تنفس را دشوار می‌کنند.

علائم و نشانه‌های پنومونی شامل موارد زیر هستند:

سنگ کلیه

سنگ‌های کلیه رسوبات سختی هستند که از مواد معدنی و نمکی کلیه شکل می‌گیرند.

رژیم غذایی، اضافه وزن زیاد و برخی داروهای خاص از دلایل ایجاد سنگ کلیه هستند. سنگ‌های کلیه می‌توانند بر هر قسمتی از مجاری ادراری تاثیر بگذارند. اغلب این سنگ‌ها زمانی رخ می‌دهند که ادرار جمع شده باشد و به مواد معدنی اجازه چسبیدن به یکدیگر را می‌دهند.

برخی از علائم و نشانه‌های سنگ کلیه عبارتند از:

بیشتر بخوانید: سنگ کلیه چطور به وجود می‌آید و علایم بیماری سنگ کلیه چیست؟

موقع بروز درد شکمی حاد چکار کنیم؟

در هنگام بروز درد شکمی حاد در وهله اول باید به پزشک مربوطه مراجعه کرد تا پزشک با تشخیص علت آن نوع درمان را تجویز کند. به صورت کلی افرادی که به این نوع بیماری دچار می‌شوند به دو دسته اصلی تقسیم می‎شوند؛ افرادی که در شرایط پایدار قرار دارند و افرادی که شرایطی ناپایدار دارند.

روش‌های درمانی برای هر گروه از این افراد متفاوت بوده و باید طبق دستور پزشک نسبت به درمان آن اقدام کرد.

آزمایش‌ها و اقدامات تشخیصی برای درد شکم حاد

افرادی که درد شکمی حاد دارند ممکن است در شرایط پایدار یا غیر پایدار باشند. نوع درمان این افراد با یکدیگر متفاوت است. هم‌چنین نوع درمان درد شکمی حاد در زنان باردار و افراد مسن نیز متفاوت است.

افرادی که در شرایط غیر پایدار قرار دارند

این افراد کسانی هستند که درد شکمی شدید همراه با علائم غیر طبیعی و نگران‌کننده دارند، نظیر:

افرادی که در شرایط پایدار قرار دارند

این افراد درد شکمی شدیدی را تجربه می‌کنند، اما علائم غیر طبیعی ندارند و همچنین هوشیاری خود را نیز از دست نمی‌دهند.

اقدامات درمانی که اصولا در درد شکم حاد انجام می‌شود

درمان درد شکمی حاد بستگی به بررسی و تشخیص دقیق علت آن دارد. درمان درد شکمی حاد برای افرادی که در شرایط پایدار و در شرایط غیر پایدار قرار دارند، متفاوت است.

افرادی که در شرایط غیر پایدار قرار دارند به جراحی اورژانسی (که اغلب لاپاراتومی اکتشافی نامیده می‌شود) نیاز دارند تا علت درد شکمی حاد آن‌ها مشخص شود. سونوگرافی نیز می‎تواند در این شرایط به کار برده شود تا شکم بررسی شده و احتمالا محل دقیق درد نیز شناسایی شود. با این حال نیز جراحی باید فورا و به صورت اورژانسی صورت گیرد.

افرادی که در شرایط پایدار قرار دارند باید سی‌تی‌اسکن کنند. پس از بررسی سی‌تی‌اسکن پزشک مربوطه می‌تواند بهترین درمان را ارائه دهد. این درمان می‌تواند همان جراحی باشد که قبل‌تر هم به آن اشاره کردیم، یا می‌تواند مدیریت پزشکی را شامل شود و گاهی اوقات نیز با آنتی‌بیوتیک درمان صورت گیرد.

تعریف درد شکم مزمن

شکم‌ دردی که گاهی اوقات ایجاد می‌شود و گاهی اوقات از بین می‌رود اما به صورت همیشگی از بین نمی‌رود مشکل‌ساز است. اگر شما در طول ۳ ماه حداقل سه بار این نوع شکم درد را تجربه می‌کنید و این درد آنقدر شدید است تا شما را از انجام کارهای روزانه بازدارد، دچار درد شکم مزمن شده‌اید. درمانی که به آن نیاز دارید بستگی به علت درد شکم شما دارد.

علائم مهم درد شکم مزمن

درد شکم مزمن در افراد مختلف، متفاوت است. این درد ممکن است بدون هیچ هشداری آغاز شده یا پایان یابد و همچنین می‌تواند ادامه‌دار باشد. بعضی افراد از این درد به عنوان دردی مبهم در شکم یاد می‌کنند. برخی ممکن است گرفتگی‌های شدید داشته باشند. علاوه بر درد شکمی ممکن است علائم دیگری نظیر اسهال یا استفراغ نیز با آن همراه باشد.

علل اصلی و مهم درد شکم مزمن (محل بروز دردها و کیفیت آن‌ها)

بزرگسالان و کودکان ممکن است به دلایل گوناگونی دچار درد شکمی مزمن شوند که این دلایل می‌تواند شامل مشکلات سلامتی باشد.

مشکلات درد شکمی مزمن برای کودکان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

مشکلات سلامتی که در بزرگسالان سبب ایجاد درد شکمی مزمن می‌شود شامل موارد زیر است:

هنوز هم بزرگسالان و کودکان بسیاری وجود دارند که دلیل واضحی برای درد شکمی مزمن آن‌ها وجود ندارد؛ به این نوع از درد شکمی، مزمن عملکردی می‌گویند. پزشکان دلیل اصلی این نوع بیماری را نمی‌دانند؛ اما عواملی نظیر استرس، شخصیت و ژن می‌تواند در آن تاثیرگذار باشد. عامل دیگری که برای این مسئله مطرح است آن است که سلول‌های عصبی در مجاری گوارشی این افراد بسیار حساس‌تر از دیگر افراد است.

ازوفاژیت

ازوفاژیت به هر نوع تورم یا سوزش در ناحیه مری گویند. مری لوله‌ای است که غذا را از دهان شما به شکمتان منتقل می‌کند. نشانه‌های اصلی آن اغلب شامل رفلاکس اسید معده، عوارض جانبی برخی داروهای مشخص و عفونت‌های ویروسی یا باکتریایی است. رفلاکس زمانی رخ می‌دهد که محتویات معده و اسید آن به مری بازگردد.

اختلال ازوفاژیت می‌تواند نشانه‌های گوناگونی داشته باشد، نظیر:

زخم پپتیک

زخم معده شامل زخم‌های بازی است که در لایه‌های داخلی شکم و بخش بیرونی روده کوچک شما وجود دارد. شایع‌ترین نشانه زخم معده درد شکمی است. اصلی‌ترین دلیل زخم معده عفونتی است که توسط هلیکوباکترپیلوری ایجاد می‌شود. همچنین مصرف طولانی‌مدت داروهای ضد انعقادی غیر استروئیدی نظیر ایبوپروفن نیز سبب ایجاد زخم معده (زخم پپتیک) می‌شود. استرس و غذاهای تند سبب ایجاد زخم معده نمی‌شوند، اما می‌توانند علائم آن را تشدید کنند.

از علائم زخم پپتیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دیسفاژی

سختی در بلع (دیسفاژی) به این معناست که برای انتقال غذا یا مایعات باید زمان بیشتری بگذارید و تلاش بیشتری انجام دهید. دیسفاژی ممکن است همراه با درد باشد. در برخی موارد نیز بلع غیر ممکن می‌شود.

گاهی اوقات مشکل بلعی که به دلیل خوردن سریع غذا یا نجویدن درست غذا پیش می‌آید جای نگرانی ندارد. اما دیسفاژی دائمی نشان‌دهنده مشکل پزشکی جدی است و نیاز به درمان دارد.

علائم و نشانه‌هایی که همراه با دیسفاژی پیش می‌آیند شامل موارد زیر هستند:

IBS (سندروم روده تحریک‌پذیر)

سندروم روده تحریک‌پذیر اختلالی شایع است که روده بزرگ را تحت تاثیر قرار می‌دهد. نشانه‌ها و علائم آن شامل گرفتگی، درد شکمی، نفخ، اسهال یا یبوست است. سندروم روده تحریک‌پذیر بیماری مزمنی است که نیاز به درمان طولانی‌مدت دارد.

تنها تعداد بسیار کمی از افراد دارای سندروم روده تحریک‌پذیر هستند که علائم و نشانه‌های شدید دارند. برخی افراد با مدیریت رژیم غذایی، سبک زندگی و همچنین استرس خود می‌توانند این نشانه‌ها را کنترل کنند. نشانه‌های شدید با داروهای پزشکی و مشورت با پزشک مربوطه درمان خواهند شد.

علائم و نشانه‌های سندروم روده تحریک‌پذیر متفاوتند. شایع‌ترین این علائم عبارتند از:

کولیت

کولیت روده یک بیماری التهابی روده است که سبب ایجاد تورم طولانی‌مدت و زخم‌هایی در مجرای گوارشی می‌شود. کولیت روده بر پوشش داخلی روده بزرگ تاثیر می‌گذارد. علائم این بیماری به ندرت پیشرفت می‌کنند و این اتفاق به صورت ناگهانی رخ نمی‌دهد.

کولیت روده می‌تواند سبب ناتوانی و ضعف شده و گاهی اوقات نیز سبب عوارضی تهدیدکننده شود. از آنجایی که این بیماری درمان شناخته‌شده‌ای ندارد، درمان برای این بیماری تنها تسکینی بر نشانه‌های این بیماری است. علائم بیماری کولیت روده گستره بالایی دارند که به شدت تورم و محل ایجاد آن وابسته است.

نشانه‌ها و علائم کولیت روده می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

در کودکان، رشد نامناسب نشانه بیماری کولیت است.

بیشتر بخوانید: کولیت روده یا کولیت اولسراتیو را بهتر بشناسیم

موقع بروز درد شکمی مزمن چکار کنیم؟

در هنگام بروز درد شکمی مزمن و ادامه‌دار، بهترین کار در وهله اول مراجعه به پزشک است. این بیماری در بزرگسالان و کودکان تفاوت‌هایی دارد و هر گروه از افراد ممکن است نشانه‌ها و علائم متفاوتی را بروز دهند. پزشک مربوطه با توجه به آزمایش‌ها و بررسی علائم و نشانه‌ها بهترین روش درمانی را برای شما یا کودکتان تجویز می‌کند.

آزمایش‌ها و اقدامات تشخیصی برای درد شکم مزمن

زمانی که برای درمان درد شکمی مزمن خود یا کودکتان به پزشک مراجعه می‌کنید، اولین سوالی که پزشک از شما می‌پرسد در مورد علائم بیماری و سابقه بیماری خانوادگی شماست. پزشک در صدد آن است که تشخیص دهد چه زمانی درد آغاز می‌شود و چه زمانی درد تسکین می‌یابد یا بدتر می‌شود. سپس پزشک معاینه فیزیکی کامل را انجام می‌دهد.

ممکن است پزشک نمونه خون و ادرار از شما بگیرد تا آزمایش‌های لازم برای تشخیص علت و نوع بیماری مشخص شود. همچنین ممکن است پزشک از شما درخواست کند تا سی‌تی‌اسکن، ام‌آرآی، یا اسکن فراصوت دهید تا بتواند داخل بدن شما را مشاهده کند و مشکل را بیاید.

اگر سن شما بالای ۵۰ سال باشد، ممکن است مجبور به انجام کولونوسکوپی نیز باشید؛ در این آزمایش پزشک از یک ابزار باریک و انعطاف‌پذیر که همراه آن یک دوربین است؛ استفاده می‌کند تا داخل روده شما را مشاهده کند.

نتایج این آزمایش‌ها به پزشک شما کمک می‌کند تا بهترین روش درمانی را برای شما یا کودکتان تجویز کند. اگر مشکل خاصی سبب شده تا درد شکمی در شما ایجاد شود، نیاز به درمان همان مشکل خاص خواهید داشت تا در نهایت درد شکمی شما نیز بهبود یابد.

پزشک شما ممکن است پیشنهاداتی برای تغییر در سبک زندگیتان ارائه دهد که این تغییر ممکن است تغییر در رژیم غذایی شما باشد، یا حتی روش‌هایی برای کنترل استرستان. اغلب ترکیبی از چند روش درمانی می‌تواند تاثیرگذار باشد.

اگر درد شکمی شما پس از ۶ ماه درمان بازگشت و پزشک شما دلیل اصلی آن را نیافت، شما ممکن است به درد شکمی مزمن عملکردی دچار شده باشید.

اقدامات درمانی که اصولا در درد شکم مزمن انجام می‌شود

اگر شما یا کودکتان یکی از علائم زیر را داشتید حتما و خیلی فوری به پزشک برای درمان درد شکمی مزمن خود مراجعه کنید:

در کودکان، موارد زیر نیز نیازمند مراجعه فوری به پزشک است:

زمانی که برای درمان شکم درد مزمن کودک خود به پزشک مراجعه می‌کنید؛ پزشک نحوه رشد کودک و تغذیه او و همچنین سابقه خانوادگی شما را در خصوص بیماری التهابی روده جویا می‌شود.

چگونه می‌توانیم درد شکمی را کنترل کنیم؟

همه انواع درد شکمی قابل پیشگیری نیستند. با این وجود، می‌توانید خطر ابتلا به درد شکمی را با انجام موارد زیر به حداقل برسانید:

منابع:

Heal hli e

Be e Heal h

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوارش و کبد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوارش و کبد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

شکم درد

  • مطلب جدید
  • 5 ژوئن 2022
دکمه بازگشت به بالا