پیک مصرف برق

پیک مصرف برق

پیک مصرف برق

پیک مصرف برق

پیک مصرف برق در فصل‌های مختلف سال و با توجه به مدت روشنایی روزانه و درجه هوا متفاوت است ولی به طور معمول در شش ماه نخست سال طی ساعت های ۱۲ تا ۱۶ در روز (پیک روزانه) و ۲۰ تا ۲۴ در شب (پیک شبانه) است و در شش ماه دوم ساعات ۱۷ تا ۲۲ اعلام شده است.


پیک روزانه مصرف برق چیست؟

پیک مصرف برق در فصل‌های مختلف سال و با توجه به مدت روشنایی روزانه و درجه هوا متفاوت است ولی به طور معمول در شش ماه نخست سال طی ساعت های ۱۲ تا ۱۶ در روز (پیک روزانه) و ۲۰ تا ۲۴ در شب (پیک شبانه) است و در شش ماه دوم ساعات ۱۷ تا ۲۲ اعلام شده است.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید لغو پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه * docume .ge Eleme ById(comme ).se A ibu e( id, a00c859af626df6c724083bfb44a045a );docume .ge Eleme ById(c08a1a06c7).se A ibu e( id, comme );

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

ساعات اوج مصرف برق (پیک) و ساعات کم باری شبکه چه ساعاتی است؟

به ساعت ‎ هایی که مصرف برق در کل کشور زیاد است، ساعت اوج مصرف یا پیک مصرف می ‎ گویند. در ساعات اوج مصرف برق که در اواخر روز می‌باشد، وسایل روشنایی نیز به جمع مصرف‌کنندگان برق می‌پیوندد. و این در حالی است که مصرف‌کنندگان ثابتی نظیر یخچال و فریزر و … از قبل در مدار بوده‌‌اند. در این صورت است که مصرف انرژی الکتریکی به حداکثر میزان خود می‌رسد و اصطلاحاً به آن پیک مصرف برق می‌گوئیم. لازم به ذکر است که در کشورهای پیشرفته صنعتی، ساعات پیک مصرف عموماً در روز اتفاق می‌افتد. در حالی که ساعات پیک کشور ما همانطور که گفته شد در تابستان بین ساعات ۱۹ تا ۲۳ و در زمستان بین ساعات ۱۸ تا ۲۲ است همچنین در بعضی از فصلهای سال مصرف برق نسبت به سایر فصول سال بیشتر است مثلاً در ساعات پیک مصرف کارخانجات نیز بسته به نوع محصولات و فرآیندهای تولید، متفاوت است. اما متأسفانه وجود ساعات اوج مصرف برق در کشور ما، به دلیل استفاده بی ‎ رویه مصرف‌کنندگان بخش‌های خانگی و تجاری است نه بخش صنعت. برای تأمین نیروی برق مورد نیاز در ساعات پیک (اوج مصرف برق) نیاز به سرمایه‌گذاری‌‌های کلان برای احداث نیروگاه‌های جدید می‌باشد که تنها چند ساعت در شبانه‌روز به تولید برق بپردازند. بنابراین برق تولید شده توسط این نیروگاه‌ها بسیار گران تمام می‌شود. مثلاً در ساعات پیک سال ۱۳۷۲، ۲۰۰۰ مگاوات برق تنها در یک درصد از طول زمانی سال به مصرف رسیده که این رقم معادل حدود ۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای احداث نیروگاه‌های جدیدبوده است.

ساعات پیک شبکه سراسری(در این ساعات نباید از وسایل برقی پر مصرف استفاده کرد)تابستان (از ساعت ۱۹ الی ۲۳)زمستان (از ساعت ۱۸ الی ۲۲)ساعات کم باری شبکه سراسری (بهترین زمان برای استفاده از وسایل برقی پر مصرف)شش ماهه اول (از ساعت ۲۳ الی ۷)شش ماهه دوم (از ساعت ۲۲الی ۶)

در ساعات پیک مصرف هزینه برق شبکه حدودا سه برابر حساب میشه و در این زمان نباید از وسایل برقی پر مصرف مانند (لباس شویی، اتو، جاروبرقی و … استفاده کرد چون فشار خیلی زیادی به شبکه میاره ولی در ساعات کم باری بهترین زمان برای استفاده از این وسایل هست و هزینه برق در این ساعت حدود یک چهارم بهای واقعی محاسبه میشه.

با رعایت الگوی مصرف در مصرف برق هزینه ای کمتری برای بهای برق مصرفی خواهید داد

پیک مصرف برق

  • مطلب جدید
  • 5 ژوئن 2022
دکمه بازگشت به بالا