علت ورم پاها چیست

علت ورم پاها چیست

علت ورم پاها چیست

علت ورم پاها چیست

ورم پا از مشکلاتی است که ممکن است در طول زندگی با آن مواجه شوید. ورم پا همانطور که می تواند علامتی از یک مشکل ساده باشد، اما گاهی می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی باشد.


لینک دانلود

بنده ۸۵ ساله مذکر هستم برای جلو گیری از فشار خون دکتر قرص وراپامیل ۲ عدد در روز تجویز کرده و عصر ه تا موقع خوابیدن پنجه های پاها متورم میشود ولی از صبح تا عصر این ورم از بین میرود خواستم راهنمایی بفرمایید فبلا تشکر می کنم.

تورم در پاها و مچ پا، ادم نامیده می‌شود و موارد زیادی وجود دارد از فشار خون بالا گرفته تا بارداری، که می‌تواند این مشکل را ایجاد کند. آن چه در بدن شما اتفاق می‌افتد مشکل در غلبه بر گرانش است برای این که خون و مایعات را از پاها بازگرداند، بنابراین روی پا، مچ پا و حتی بالای پاها ممکن است متورم شود.

ادم به خودی خود مضر نیست، اما ناراحت کننده است. اگر متوجه شدید که یک پا بیشتر از پای دیگر دچار ورم شده است، باید با پزشک خود تماس بگیرید، زیرا علت ممکن است لخته خون باشد و شما نباید برای حل این مشکل صبر کنید. در کلینیک تخصصی پای امید با وجود تیم متخصص پزشکی کلیه مشکلات مربوط به پا تشخیص داده شده و درمان می‌شوند برای کسب آگاهی بیشتر و مراجعه به کلینیک امید می‌توانید با کلینیک سلامت پا امید از طریق شماره‌های ۶۶۰۱۵۲۱۱ – ۶۶۰۱۵۲۱۷ – ۶۶۰۱۴۱۵۸ تماس حاصل فرمایید. همچنین می‌توانید به آیدی تلگرام omidheal hfoo ce e @ مراجعه کنید.

تعریف و حقایقی در مورد ورم پا و مچ پا

ورم مچ پا و پاها در بسیاری از افراد نشانه‌های نسبتا شایعی است. به خودی خود نشان دهنده بیماری نیستند اما وجود یک بیماری زمینه‌ای را نشان می‌دهد.

 علل مچ پا و پاهای تورم شامل موارد زیر است:

• بیشتر افرادی که زمان‌هایی را به صورت ایستاده یا نشسته صرف می‌کنند و کسانی که علل ذکر شده در بالا را دارند، در معرض خطر ورم پا و مچ پا قرار دارند. • علائم ورم وابسته به علت زمینه‌ای می‌باشند، بنابراین ممکن است از افزایش قطر (اندازه) پا و مچ پا بدون درد تا تغییرات رنگ پوست و تغییرات بافتی که ممکن است در یک یا هر دو پا مشاهده شود، متفاوت باشد. سایر علائم ممکن است شامل داغی پوست و زخم‌های همراه با ترشح چرک باشند • تقریبا تمام تورم‌های موجود در پاها و مچ پا با مشاهدات بالینی و معاینه فیزیکی تشخیص داده می‌شوند. آزمایش‌ها به منظور تشخیص علل زمینه‌ای انجام می‌شوند • درمان ورم پا و مچ پا به تشخیص علت زمینه‌ای بستگی دارد؛ برخی افراد نیازمند درمان نیستند در حالی که دیگر افراد دارای علت زمینه‌ای ممکن است نیاز به درمان‌های مختلفی داشته باشند. • عوارض ناشی از فرآیند بیماری زمینه ای متفاوت است و ممکن است بدون عارضه باشد یا با زخم‌های پوستی که می‌توامند منجر به عفونت و مرگ شوند، همراه شود. • ورم مچ پا و پا در بسیاری از افراد با روش‌های ساده قابل جلوگیری است، اما ط کاهش یا پیشگیری از علائم در بعضی افراد به روش‌های پیچیده‌تر مربوط به علت اصلی بستگی دارد.

چه چیزی باعث ورم پا و مچ پا می‌شود؟

ورم مچ پا و پا دارای علل متعددی است. از لحاظ پزشکی، کلمه “تورم” به معنی باد کردن یا بزرگ شدن غیر طبیعی است. بنابراین، اگر مچ پا یا پا متورم شود، به معنی آن است که اندازه آن بزرگ شده است. در موارد شایع، هنگامی که کلمه ورم در ارتباط با پاها و مچ پا استفاده می‌شود، منظور کاربر بزرگ شدن یا افزایش سایز به علت افزایش مایع در بافت‌ها است (که ادم نامیده می‌شود). با این حال، تعریف گسترده شامل هر گونه عاملی است که باعث افزایش سایز مچ پا و یا پا می‌شود (برای مثال افزایش مایعات، افزایش سلولهای التهابی یا هر دو). از آن جایی که اکثر عواملی که موجب ورم پا می‌شوند ممکن است موجب ورم مچ پا نیز شوند، در این مقاله ورم به عنوان یک موضوع عمومی برای پوشش ورم پا و مچ پا مورد بحث قرار خواهد گرفت. بعضی از موارد استثنایی که در آن فقط تورم پا و یا مچ پا اتفاق می‌افتد، بدون این که هر دو قسمت درگیر شوند، مورد بحث قرار خواهند گرفت. ورم پاها و مچ پا معمولا نشانه یا علامت برخی مشکلات زمینه‌ای است که اکثر آنها دلیل عمده ای برای نگرانی نیستند. با این حال، در بعضی موارد، تورم پا، مچ پا و انگشتان ممکن است به فرد هشدار دهند که یک مشکل اساسی وجود دارد که نیاز به اقدام پزشکی فوری دارد.

علائم ورم پا و مچ پا

ورم پا و مچ پا می‌تواند در نتیجه شرایطی رخ دهد که شامل اندام‌های محلی است و یا بیماری‌ها و مشکلاتی که بر کل بدن تاثیر می‌گذارد. نمونه‌هایی از علل تورم تنها یک مچ پا یا پا رگ به رگ شدن و کشیدگی هستند. گاهی اوقات بیماریهایی که بر کل بدن تاثیر میگذارند، مانند بیماری قلبی و نارسایی کلیه یا کبد، ممکن است باعث تجمع مایع بیش از حد (ادم) شوند که اغلب در پاها متمرکز شده و نه تنها منجر به تورم مچ پا، بلکه تورم پایین پا و روی پا نیز می‌شود. این وضعیت می‌تواند در بارداری نیز رخ دهد.

درمان‌های خانگی ورم با ادم پا

مصرف مکمل منیزیم

کمبود منیزیم می‌تواند به ادم مربوط شود و مصرف مکمل می‌تواند به شما در رهایی از آن کمک کند. بسیاری از توصیه‌هایی که من دیده‌ام، میلی گرم دو بار در روز می‌باشد، اما اگر باردار هستید، بهتر است با پزشک خود در باره آن صحبت کنید. دوز توصیه شده برای منیزیم ۳۵۰ میلی گرم در روز است و پزشک شما ممکن است مصرف بیشتر از ۴۰۰ میلی گرم اضافی را مناسب نداند، زیرا احتمالا در مکمل‌های ویتامین بارداری و رژیم غذایی‌تان نیز منیزیم وجود دارد.

انجام کمی یوگا

ورزش می‌تواند به بهبود گردش خون کمک کند و یوگا یک راه عالی برای تحرک است و واقعا بر روی سیستم گردش خون تمرکز می‌کند.

قرار دادن در آب نیرو بخش

این روش ممکن است کمی عجیب و غریب به نظر برسد، اما قرار دادن پاها آب با دمای اتاق – و یا سرد، اگر خیلی ناراحت کننده نباشد – می‌تواند به تورم کمک کند. گنه گنه و حباب‌ها می‌توانند به کاهش التهاب کمک کنند، و قرار دادن صرف پاهای متورم بیچاره در آب می‌تواند احساس فوق العاده ای به همراه داشته باشد.

کمی روغن اسانس گریپ فروت اضافه کنید

حمام گرم نیز می‌تواند به کاهش تورم کمک کند و شما می‌توانید اثر آن را با چند قطره روغن اسانس گریپ فروت افزایش دهید. همچنین می‌توانید یک سطل را با آب ولرم و گرم برای خیساندن پاها پر کنید. اگر حمام برای شما کارساز نبود، می‌توانید مخلوط چند قطره روغن گریپ فروت با روغن دیگری مانند روغن زیتون یا روغن بادام را اضافه کنید و ماساژی به پاها و مچ پا بدهید. همان طور که پاها، مچ پا و ساق‌ها را مالش می‌دهید، فشار را به جای وارد کردن رو به پایین یا به صورت یک حرکت دایره‌ای، به سمت بالا متمرکز کنید.

در آب نمک بخیسانید

اضافه کردن یک دوز سالم نمک اپسوم به وان یکی دیگر از راه‌های افزایش تاثیر این حمام آب است. مانند روغن گریپ فروت، همچنین می‌توانید از یک سطل استفاده کنید، اگر فقط دچار ورم در پا و مچ پا هستید. اگر ساق پاهای شما نیز متورم شده باشد، احتمالا وان بهترین گزینه است.

با ماساژ درمانگر خود را درمان کنید

ماساژ درمانگر می‌تواند شگفتی‌هایی برای پا و مچ پا به همراه داشته باشد! در هنگام مراجعه به پزشک خجالت نکشید که مشکل خود را مطرح کنید، تا او بتواند بر روی حرکت دادن اندام‌های پایین شما تمرکز کند.

جوراب محافظ استفاده کنید

جوراب محافظ یا ساق بند می‌تواند از تورم، به خصوص روی پاها جلوگیری کند. شما می‌توانید جوراب‌های متراکم کننده ای را پیدا کنید که تا زانو و یا تا ران بالا می‌آید و یا به صورت جوراب شلواری است. پوشیدن این جوراب‌ها ممکن است دشوار باشد، زیرا هدف از طراحی آن‌ها این است که تنگ باشند اما واقعا می‌توانند تفاوت‌هایی ایجاد کنند.

پاها را بالا نگه دارید

وقتی که صحبت از ادم به میان می‌آید، گرانش دوست شما نیست. بنابراین هنگامی که این احتمال وجود دارد پاهای خود را بالا بگیرید. زمانی که در شب در حال استراحت هستید، پاهای خود را بر روی چند بالش قرار دهید. به صورت ایده آل، بهتر است پاهای تان بالاتر از سطح قلب شما باشند. گرانش را مهار کنید!

در آب حرکت کنید

شنا کردن و یا حتی شناور بودن در آب می‌تواند به ورم پا و مچ پا کمک کند. فشار ناشی از آب می‌تواند به حرکت همه چیز در پاهای شما کمک کند، و شناور بودن باعث می‌شود استراحتی به سیستم گردش خون شما از کشش دائمی گرانش داده شود. اگر استخر ندارید، به سالن‌های ورزشی محلی مراجعه کنید تا ببینید آن‌ها چه پیشنهادی می‌دهند.

آب فراوان بنوشید!

نمک اضافی یک عامل مهم در ایجاد تورم است و افزایش مصرف مایعات می‌تواند به رقیق کردن نمک در سیستم بدن شما کمک کند. ۸ تا ۱۰ لیوان آب در روز بنوشید تا مواد ناسالم را دفع کنید. روش بهتر؟ سعی کنید آب خیار و لیمو تهیه کنید! فقط یک عدد خیار و چند برش لیمو در لیوان خود بیاندازید و لذت ببرید! هر دوی این میوه‌ها دارای خواص ضد التهابی هستند، بنابراین به این آب اثر ضد تورم می‌بخشد.

علت ورم پاها چیست

  • مطلب جدید
  • 5 ژوئن 2022
دکمه بازگشت به بالا