عمل ابدو

عمل ابدو

عمل ابدو

عمل ابدو

در این مقاله می خوانید:


سلام من ۱۱۲کیلووزن دارم قدمن ۱۷۵تقریبا۳۰کیلو اضافه دارم ایااین روش خوبه

عمل جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی): مزایا، عوارض و هزینه

ا اگر پوست اضافی یا چربی زیادی در ناحیه شکمتان وجود دارد و با رژیم لاغری سختگیرانه و ورزش مداوم نتوانسته‌اید آن را از بین ببرید، عمل جراحی زیبایی شکم یا در اصطلاح پزشکی ابدومینوپلاستی را به شما توصیه می‌کنیم. در این عمل جراحی عضله‌های دیواره شکم سفت می‌شود و پوست و چربی اضافی برداشته می‌شود تا شکم صاف و تخت شود. عمل زیبایی شکم با لیپوساکشن تفاوت دارد، البته در صورتی که تمایل داشته باشید می‌توانید لیپوساکشن را نیز در کنار ابدومینوپلاستی انجام دهید.

متخصصین و جراحان ما در خانه پوست از جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی برای صاف کردن شکم، برداشتن پوست و چربی اضافی شکم و سفت کردن عضلات دیواره شکم استفاده می‌کنند. متخصصین ما در جلسه مشاوره وضعیت شکم شما را بطور کامل بررسی می‌کنند و اگر واجد شرایط باشید و قصد بارداری بعد از عمل جراحی شکم نداشته باشید و یا قصد کاهش وزن زیاد از طریق این عمل را نداشته باشید و مشکلی با جای زخم این عمل نداشته باشید، بسته به میزان چربی و افتادگی شکمتان، انجام عمل جراحی کوچک کردن شکم کامل یا جزئی را به شما توصیه می‌کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما جهت آگاهی از مناسب بودن جراحی زیبایی شکم برای شما یا رزرو نوبت، می‌توانید با شماره‌های ۲۲۹۱۹۹۱۵ و ۲۲۲۵۴۶۲۷ تماس حاصل فرمایید.

متقاضیان درمان

متقاضی جراحی زیبایی شکم باید از شرایط کلی زیر برخوردار باشد:

عمل ابدومینوپلاستی عملی است که تصمیم‌گیری برای انجام آن کاملاً شخصی است و باید به دلخواه خود بیمار نه تحت فشار دیگران یا برای برآورده کردن خواسته‌های آنان یا خودنمایی انجام شود.

انواع جراحی زیبایی شکم

جراح برش بلندی را روی شکم از یک استخوان مفصل ران تا استخوان دیگر ایجاد می‌کند و پوست، بافت و عضلات را شکل می‌دهد. در این عمل جراحی ناف باید جابجا شود و گاهی لازم است که لوله تخلیه تا چند روز زیر پوست باقی بماند.

عمل جزئی (محدود) زیبایی شکم غالباً بر روی افرادی انجام می‌شود که زیر ناف چربی اضافی دارند. جراح معمولاً در عمل جزیی ناف را جابجا نمی‌کند. این نوع عمل کوچک کردن شکم حدود دو ساعت طول می‌کشد.

عمل جراحی زیبایی شکم در خانه پوست

مشاوره

موضوعات زیر در جلسه مشاوره قبل از جراحی مطرح می‌شود:

جراح زیبایی شکم اقدامات زیر را نیز انجام می‌دهد:

آمادگی برای جراحی شکم

آمادگی قبل از جراحی زیبایی شکم شامل موارد زیر می‌شود:

مراحل ابدومینوپلاستی

در ادامه مراحل جراحی کوچک کردن شکم را به اختصار شرح می‌دهیم:

بیمار دارو دریافت می‌کند تا در طول عمل کاملاً راحت باشد. عمل با توجه به ترجیح بیمار و صلاحدید جراح تحت بیهوشی عمومی یا با تزریق داروی آرام‌بخش و بیهوشی درون وریدی انجام می‌شود. متخصص روش مناسب را توصیه می‌کند.

جراحی زیبایی شکم از طریق برشی افقی انجام می‌شود که جراح آن را بین خط رویش موی شرمگاهی و ناف ایجاد می‌کند.

شکل و طول برش به مقدار پوست اضافی بستگی دارد. جراح ابتدا پوست شکم را بلند می‌کند و سپس عضله‌های ضعیف شده شکم را ترمیم می‌کند. گاهی اوقات لازم است که برش دومی اطراف ناف ایجاد شود تا بتوان پوست اضافی بالای شکم را برداشت.

پوست بالای شکم مانند پرده کرکره‌ای پایین آورده می‌شود. پوست اضافی بریده می‌شود و پوست باقیمانده به هم بخیه زده می‌شود. جراح منفذ جدید ناف را ایجاد می‌کند، ناف به سطح آورده می‌شود و با بخیه ثابت می‌شود.

برش با بخیه، چسب پوست، نوار پانسمان چسبی یا گیره بسته می‌شود.

مدت زمان جراحی زیبایی شکم

عمل زیبایی شکم از یک تا پنج ساعت طول می‌کشد. بیمار شب عمل در بیمارستان بستری شود؛ مدت زمان بستری شدن به شرایط عمومی بیمار بستگی دارد.

مراقبت جراحی شکم

جراح توصیه‌های لازم را به بیمار ارائه می‌دهد که معمولاً شامل موارد زیر می‌شود:

دوره نقاهت

هیچ پاسخ واحدی برای مدت زمان بهبودی بعد از جراحی زیبایی شکم وجود ندارد. به طور کلی مانند هر عمل جراحی یگری، یک بازه زمانی کلی برای بهبودی بعد از عمل جراحی شکم وجود دارد، اما مدت بهبودی هر فرد به عوامل مختلفی از جمله موارد زیر بستگی دارد:

جراح بعد از اتمام عمل در مورد زمان بهبودی شما به طور ویژه صحبت خواهد کرد، اما به طور کلی اکثر بیماران بعد از حدود هشت هفته احساس می‌کنند به حالت عادی برگشته‌اند.

در طول دوره نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی انتظار چه چیزهایی را باید داشته باشیم

مهمترین چیزی که باید در طی این دوره به خاطر بسپارید این است که باید دستورالعمل‌های جراح خود را  جدی بگیرید و به دقت آن‌ها را انجام دهید. در صورت وجود هرگونه سؤال یا نگرانی از تماس با مطب پزشک دریغ نکنید.

همیشه توصیه می شود که یک جراح پلاستیک را برای جراحی زیبایی شکم انتخاب کنید، زیرا وی تمام دوره‌ها و الزامات ایمنی را گذرانده و به آن‌ها مسلط است در صورتی که درمورد سایر جراحان اینچنین نیست. جراح پلاستیک دارای مجوز جراحی زیبایی است و می‌تواند در طول فرایند بهبودی شما، مشاوره و کمک‌های لازم را ارائه دهد.

بلافاصله بعد از عمل

بلافاصله بعد از عمل جراحی زیبایی شکم، جراح شکم شما را پانسمان می‌کند. در بسیاری از موارد، لوله‌های نازک و کوچکی را در برش شکم قرار می‌دهند تا مایعاتی که در اطراف آن جمع می‌شود تخلیه شود. این امر معمول است و نباید باعث ناراحتی دیگری شود.

در چند روز اول بعد از عمل باید به پهلو دراز بکشید و برای پیشگیری از لخته شدن خون دستورالعمل‌هایی به شما داده خواهد شد.

وقتی در خانه هستید

مهم است که حداقل در یک یا دو روز اول بعد از عمل ابدومینوپلاستی که در منزل خود هستید از دیگران کمک بگیرید. پزشک برای شما داروهای مسکن تجویز می‌کند و تحرک شما محدود خواهد شد، بنابراین قادر به رانندگی نخواهید بود و باید کسی همراه شما باشد تا شما را به خانه ببرد.

پس از اینکه به خانه برگشتید، احتمالاً در خم شدن، بلند شدن، یا ایستادن برای طولانی مدت مشکل خواهید داشت. بنابراین داشتن کسی که در خانه در کنار شما باشد و در چند روز اول بعد از عمل در کارها به شما کمک کند، به بهبودی شما کمک چشمگیری خواهد کرد.

نگهداری روزانه

پزشک به شما یاد می‌دهد که چگونه در دوره نقاهت خود از لوله‌هایی که برای زهکشی در برش شما قرار داده شده است به درستی مراقبت کنید.

جراح برای اکثر بیماران داروهای آنتی‌بیوتیک و ضد انعقاد خون تجویز می‌کند و به برخی از آن‌ها کرم‌های موضعی داده می‌شود تا در اطراف محل برش استفاده کنند.

شما بعد از عمل باید از یک شکم‌بند استفاده کنید که در دوره بهبودی به کاهش تورم و ناراحتی شما کمک می‌کند، بنابراین مهم است که هر روز آن را به همان مقدار که پزشکتان توصیه کرده است بپوشید.

سیگار کشیدن و نوشیدن الکل می‌تواند به طور جدی مانع بهبودی شما شود، بنابراین باید از مصرف آن‌ها حداقل به مدت سه ماه بعد از عمل اجتناب شود.

از سرگیری زندگی عادی

اگر فرزندان خردسالی دارید، باید برای مراقبت از آن‌ها کمک بگیرید زیرا به شدت توصیه می‌شود که در چند هفته اول بعد از عمل از بلند کردن و بغل کردن بچه‌ها (یا بلند کردن اشیاء سنگین برای مراقبت از آن‌ها) خودداری کنید. اما رانندگی، آشپزی، یا خرید اغلب پس از یک یا دو هفته قابل کنترل خواهد بود.

بیشتر افراد برای بهبودی کامل خود تصمیم می‌گیرند حداکثر یک ماه سرکار نروند. اگر شغل شما به غعایت جسمی زیادی نیاز دارد، بسیار مهم است که مدت زیادی از محل کار خود مرخصی بگیرید تا بهبودی خود را به خطر نیاندازید. همچنین به همین دلایلی که گفته شد در این مدت باید از ورزش کردن نیز خودداری کنید.

اثرات بلند مدت 

بعضی از افراد بعد از عمل جراحی شکم، هفته‌ ها یا ماه ‌ها احساس بی‌ حسی یا کشش می‌کنند که معمولا طبیعی است و اغلب با گذشت زمان از بین می‌رود. ممکن است سه ماه طول بکشد تا تورم و کبودی به طور کامل از بین برود، اما جای برش و زخم شما ممکن است به زمان بیشتری برای بهبودی نیاز داشته باشد.

بهبودی یک فرآیند است

همکاری نزدیک با جراح پلاستیک و تیم جراحی برای درک و آمادگی برای زندگی بعد از عمل می‌تواند به بهبودی شما کمک کند. عمل جراحی ابدومینوپلاستی ‌ی تواند راهی شگفت‌انگیز برای دستیابی به اهداف زیبایی شناختی باشد، فقط به یاد داشته باشید که باید با بدن خود مهربان باشید و هر کاری که می‌توانید برای بهبودی کامل خود انجام دهید.

نتایج

نتایج نهایی جراحی زیبایی شکم به دلیل وجود ورم و ناتوانی بیمار در صاف ایستادن تا زمان بهبود کامل زخم‌های داخلی بلافاصله بعد از عمل مشخص نیست. بیمار باید بتواند پس از گذشت یک تا دو هفته تمام قد بایستد و انتظار می‌رود در این زمان نتیجه کلی و لاغر شدن شکم را مشاهده کند. عمل ابدومینوپلاستی شکمی صاف‌تر و محکم‌تر را به دست می‌دهد که با وزن و نوع بدن تناسب بیشتری دارد. انجام دادن جراحی زیبایی شکم در گذشته از کارآمدی عمل‌های بعدی می‌کاهد.

هزینه

هزینه جراحی لاغر کردن برای تمام بیماران یکسان نیست و در کل شامل موارد زیر می‌شود:

دستمزد جراح با توجه به تجربه ایشان، نوع عمل و موقعیت جغرافیایی کلینیک تعیین می‌شود. اکثر شرکت‌های بیمه هزینه جراحی زیبایی شکم یا عوارض آن را پوشش نمی‌دهند، با این حال اکثر جراحان پلاستیک تسهیلات ویژه‌ای را برای پرداخت هزینه عمل در نظر می‌گیرند.

عوارض و ایمنی درمان

تصمیم‌گیری برای انجام جراحی پلاستیک کاملاً به خود بیمار بستگی دارد و این بیمار است که در نهایت پس از اطلاع از عوارض احتمالی و نتیجه مورد انتظار و سبک و سنگین کردن وضعیت با انجام عمل ابدومینوپلاستی موافقت می‌کند. خطرات و عوارض جراحی لاغر کردن شکم عبارت است از:

سوالات متداول

بله، پزشکان معمولاً با متخصص زنان و زایمان برای انجام عملی در رحم یا تخمدان که نیاز به برش دیواره شکم دارد، همکاری خواهند کرد. برای ترمیم فتق نیز، پزشکان اغلب با جراحان عمومی همکاری می‌کنند.

این رویکرد تیمی به بیمار اجازه می‌دهد که با یک بیهوشی و یک دوره نقاهت، دو عمل جراحی انجام دهد.

با سفت شدن عضلات، بیمار دچار ناراحتی می‌شود. با این حال، ما می‌توانیم این ناراحتی را با آرام‌بخش‌های عضلانی، داروهای غیر مواد مخدر مانند استامینوفن و در صورت لزوم داروهای مخدر مدیریت کنیم.

این کار توصیه نمی‌شود زیرا پوست دوباره کشیده می‌شود و بعید است که دوباره به حالت بعد از عمل بازگردد. بهتر است برای اینکه بهترین نتیجه زیبایی‌شناسی را از عمل خود بگیرید، منتظر بمانید و بعد از به دنیا آمدن فرزندهایتان برای عمل جراحی زیبایی شکم اقدام کنید.

بهترین راه برای تعیین اینکه کدام گزینه درمانی برای شما مناسب است مشورت با پزشک است که یک برنامه درمانی شخصی را در اختیار شما قرار می‌دهد و پرسنل وی در هر مرحله از پیش درمانی، عمل و دوره نقاهت به شما کمک می‌کنند.

تحقیقات نشان می‌دهد که برخی از فواید پزشکی با عمل ابدومینوپلاستی همراه بوده است. از جمله این فواید می‌توان به کاهش بی‌اختیاری ادرار اضطرابی، بهبود صدا و حالت شکم و همچنین اصلاح فتق شکمی و ناف اشاره کرد. طبق مطالعات اخیر، ابدومینوپلاستی به کاهش وزن درازمدت نیز کمک کرده است.

این تحقیق با نتایج اولیه مثبت، فرض کرده است که تغییرات در سیستم عصبی و غشایی در نتیجه از بین رفتن سلول‌های چربی در بدن می‌تواند منجر به افزایش سطح سیری (احساس پر شدن بعد از خوردن غذا) شود. سلول‌های چربی کمتر ممکن است منجر به کاهش فعالیت هورمونی تأثیرگذار در اشتها شوند و در نهایت منجر به کاهش وزن طولانی مدت شود.

البته برای ارائه نتایج بیشتر آزمایش‌های بیشتری لازم است، اما درک این نکته ضروری است که ابدومینوپلاستی تازه شروع کار است. به منظور دستیابی به نتایج مثبت کاهش وزن در طولانی مدت، باید یک رژیم غذایی سالم و منظم داشته باشید.

انواع مختلفی از روش‌های جراحی زیبایی شکم وجود دارد.

در صورت نیاز به صاف کردن ناحیه بالا و پایین شکم، انتخاب ابدومینوپلاستی کامل گزینه مناسبی است. این روش شامل ۲ برش است. اولین مورد برش افقی در بالای ناحیه شرمگاهی و برش دوم در اطراف ناف است.

ابدومینوپلاستی وسیع برای کسانی که پوست روی شکم، باسن و قسمت‌های تحتانی کمرشان شل شده است مناسب است. در این موارد، هرچه منطقه تحت درمان وسیع‌تر باشد نتیجه بهتری حاصل می‌شود. برای انجام این روش، علاوه بر برش افقی یک برش عمودی نیز نیاز است.

ابدومینوپلاستی با برش کوچک برای افرادی مناسب است که در شکم تحتانی خود پوست شلی دارند که از بین نمی‌روند. در این روش فقط یک برش افقی بین استخوان‌های لگن زده می‌شود. یکی از مزایای ابدومینوپلاستی با برش کوچک، دوره نقاهت کوتاه‌تر است.

بسیاری از بیماران از انجام عمل جراحی زیبایی شکم خودداری می‌کنند زیرا نگران این هستند که بعد از عمل جای زخم روی شکم آن‌ها بماند. در مورد نوع زخم‌هایی که باید انتظار داشته باشید و چگونگی به حداقل رساندن آن‌ها با پزشک خود صحبت کنید تا بتوانید به ترس خود غلبه کنید.

زخم‌های ناشی از جراحی زیبایی شکم می‌توانند در زیر خط شلوار پنهان شوند.

دو نوع جای زخم وجود دارد که می‌توان بعد از عمل جراحی زیبایی شکم پیش‌بینی کرد. یکی زخم‌های افقی و دیگری زخم‌های ناف هستند. اسکارهای افقی در اثر برش‌هایی که در عمل جراحی ابدومینوپلاستی به منظور از بین بردن پوست اضافی و برخی از ترک‌های پوستی در زیر شکم و بالای برآمدگی شرمگاهی انجام می‌شود، ایجاد شده و این برش عموما در زیر خط شلوار قرار می‌گیرد. با توجه به وضعیت فردی شما، قبل از انجام عمل جراحی با جراح خود صحبت کنید.

اسکارهای ناف در نزدیکی شکم واقع شده است و نتیجه برش برای حفظ جایگاه ناف در شکم در طی عمل است. این برش باید تا حد امکان با احتیاط زده شود تا ظاهر اسکار بعد از عمل  به حداقل برسد. زخم‌هایی که به شکل U به نظر می‌رسند طبیعی‌ترین زخم‌ها هستند و اغلب به اسکار دایره‌ای ترجیح داده می‌شوند که نشانه آشکار یک عمل زیبایی است.

همیشه عکس‌های قبل و بعد از عمل را با دقت نگاه کنید تا ببینید بعد از عمل جراحی شکم چه نوع زخم‌هایی ممکن است روی پوست شما به جا بماند. با دقت به اسکارهای اطراف خط بیکینی و مناطق شکم توجه کنید.

ترس از وجود اسکار نباید شما را از این عمل منصرف کند. همچنین برای اطمینان از کم‌رنگ بودن جای زخم می‌توان اقداماتی را انجام داد.

عمل ابدو

  • مطلب جدید
  • 5 ژوئن 2022
دکمه بازگشت به بالا