علت درد شقیقه سمت راست

علت درد شقیقه سمت راست

علت درد شقیقه سمت راست

علت درد شقیقه سمت راست

سردرد پیشانی یکی از شایع‌ترین شکایاتی است که بیماران دارند. سردرد پیشانی معمولا به همراه درد چشم یا درد شقیقه ها در فرد ایجاد می‌شود و باعث آزار بیمار می‌شود. در این مقاله درباره علت سردرد پیشانی و روش های درمان دردهای ناحیه پیشانی و شقیقه صحبت می‌کنیم. علت سردرد پیشانی و شقیقه ها چیست؟ […]


پخش آنلاین ویدئو
https://rokhsatyazdi.com/wp-content/uploads/2017/10/درمان-انواع-سردرد.mp4
لینک دانلود

سردرد پیشانی یکی از شایع‌ترین شکایاتی است که بیماران دارند. سردرد پیشانی معمولا به همراه درد چشم یا درد شقیقه ها در فرد ایجاد می‌شود و باعث آزار بیمار می‌شود. در این مقاله درباره علت سردرد پیشانی و روش های درمان دردهای ناحیه پیشانی و شقیقه صحبت می‌کنیم.

علت سردرد پیشانی و شقیقه ها چیست؟

اکثر اوقات افراد از سردرد خود شکایت می‌کنند طور‌ی‌ که درد آن تمام پیشانی را دربرمی‌گیرد. درد پیشانی و شقیقه ممکن است تمام پیشانی یا نقطه ‌خاصی را درگیر کند. سردرد پیشانی ممکن است به سمت پایین و چشم‌ها هم کشیده شود و منجر به ایجاد درد چشم ها شود. همچنین احتمال دارد این درد تمام صورت را احاطه کند و شاید تا زمان برطرف شدن سردرد همراه با بیمار باشد.

درد شقیقه و چشم معمولا برای یک مدت کوتاه شاید چند ساعت طول بکشد اما احتمال شروع دوباره آن وجود دارد. به‌ندرت دیده می‌شود سردرد بی‌وفقه و برای چند روز ادامه داشته باشد.

در صورتی‌ که علائم سردرد شقیقه ها باعث آزار فرد شود، بهتر است جهت تشخیص و درمان زود هنگام به یک دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید.

به طور کلی سردرد شقیقه نشانه یک بیماری حاد پزشکی نیست اما اگر فرد دچار سردرد شدید و حالت تهوع و یا سردرد غیر قابل تحمل باشد، به آزمایشات خاصی به منظور تشخیص علت سردرد پیشـانی نیاز است.

علاوه بر این، این احتمال دارد علت درد پیشانی و شقیقه ها ناشی از وجود عوامل دیگری نظیر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض تابش آفتاب باشد. استفاده از عینک‌ آفتابی و کرم ضد آفتاب می‌تواند از بروز چنین سردردهایی پیشگیری کند.

دلایل سردرد پیشانی و شقیقه ها

برخی از شایع‌ترین دلایل سردرد پیشانی عبارتند از:

درد پیشانی ناشی از کشیدگی عضلانی

کشیدگی عضلانی یکی از دلایل اصلی سردرد پیشانی محسوب می‌شود. این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که ماهیچه‌های اطراف ناحیه قدامی سر تحت فشار قرار گیرند یا دچار گرفتگی عضلانی شوند.

دلایل شایع کشیدگی عضلانی عبارتند، از فشار بیش‌ از‌ اندازه، خستگی زیاد بعد از یک روز کاری دشوار و طرز قرارگیری نادرست سر حین نگاه کردن طولانی به صفحه کامپیوتر.

علاوه بر این ممکن است از دست رفتن آب بدن، سپری کردن زمان زیاد در هوای گرم بدون مصرف مایعات و یا استراحت در سایه، علت درد پیشانی شما باشند.

سردرد پیشانی و چشم ناشی از کشیدگی چشم

فعالیت بیش‌ از اندازه چشم‌ها نیز می‌توانند موجب سردرد شقیقه ای شود. در دنیای امروزی جا‌یی‌ که کامپیوتر و تلویزیون جزئی از زندگی ما شده است، بعد از اینکه چشم‌ها برای مدت طولانی به صفحه نمایش کامپیوتر یا تلویزیون خیره می‌شوند، فرد دچار سرد چشمی می‌شود.

همچنین امکان دارد مطالعه زیر نور کم هم باعث تحت فشار قرارگرفتن چشم‌ها و در نهایت سردرد شقیقه و چشم شود.

سردرد سینوسی

ممکن است سینوس‌های پارانازال علت درد شقیقه ای باشند. علاوه بر این بیماری‌هایی مانند سینوزیت، عفونت سینوس‌ها یا گرفتگی سینوس از دلایل درد سینوسی هستند و ممکن است باعث درد شدید پیشانی شوند.

سردرد میگرنی

اختلال میگرنی یک نوع بیماری بالینی است که در اثر آن افراد در معرض سردردهای پیاپی قرار می‌گیرند و به‌ همین‌ دلیل ممکن است دچار سردرد غیرقابل تحمل در تمام قسمت پیشانی و شقیقه های خود شوند.

هنوز علت سردرد میگرنی مشخص نیست، اما مدارک حاکی از آن است که تغییرات خاص در سطح هورمون‌ها‌ مغزی بر اثر عوامل ژنتیکی و زیست‌محیطی، علت سردردهای میگرنی می‌باشند. سردرد پیشانی بر اثر میگرن معمولا با علائمی دیگری مانند تاری دید، تهوع، استفراغ یا سرگیجه همراه است. این نوع علائم را می‌توان با دراز کشیدن در یک اتاق تاریک برطرف کرد.

علائم سردرد پیشانی چیست؟

سردرد پیشانی یک بیماری به حساب نمی‌آید اما نشانه‌ای از یک شرایط بالینی دیگر است. ممکن است محل درد، شدت و تعداد دفعات تکرار آن بسته به علت سردرد پیشانی در هر شخصی متفاوت باشد.

یک دلیل آن می‌تواند مطالعه زیاد، مکان و تعداد دفعات یک سردرد باشد، هرچند این نتایج همیشه هم درست نیستند.

برخی از علانم سردرد در پیشانی عبارتند از:

نحوه تشخیص سردرد پیشانی

در صورتی‌ که فردی مرتب از سردرد در ناحیه پیشانی رنج می‌برد، پیدا کردن علت درد کاملا ضروری است. در این وضعیت پزشک به منظور تشخیص علت سردرد پیشانی و شقیقه ها شروع به بررسی سوابق قبلی بیمار می‌کند، مثلا زمان دقیق آغاز سردرد را جویا می‌شود، یا اینکه توضیحاتی درباره حالت و روحیه بیمار پیش از شروع سردرد می‌خواهد.

بیشتر اوقات علائمی که بیمار به آن دچار می‌شود سرنخ‌هایی از علت سردرد پیشانی و چشم ها می‌دهد. اما در صورت قانع‌نشدن ممکن است پزشک از بیمار درخواست عکس‌برداری ام‌ آر آی یا سی‌ تی‌ اسکن از مغز و سینوس ها جهت تشخیص علت اصلی سردرد پیشانی کند.

درمان سردرد پیشانی

از جمله روش های درمان سردرد پیشانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

درمان سردرد شقیقه‌ای با تغییر سبک‌ زندگی

در صورتی‌ که ارتباط سردرد پیشانی به نوعی بیماری وخیم دیگر غیرمحتمل پنداشته شود، ممکن است پزشک معالج کار را با برخی روش‌های درمانی محافظه‌کارانه آغاز کند.

این روش‌ها معمولا شامل تغییرات در سبک‌ زندگی می‌شوند. مثلا بیمار باید عوامل بروز سردرد را شناسایی کرده و سپس از انجام آنها پرهیز کند. بگذارید با یک مثال توضیح دهیم:

اگر علت سردرد پیشانی به‌ خاطر صرف کردن زمان زیاد جلوی رایانه باشد، پزشک از بیمار می‌خواهد در هر ساعت یک استراحت ۵ تا ۱۰ دقیقه‌ای به چشمان خود بدهد و از تحت فشار قرار دادن آنها جلوگیری کند.

این امکان وجود دارد که پزشک معالج انجام برخی حرکات جهت بهبود درد چشم ها را به بیمار توصیه کند و همچنین درمان سردرد با دستگاه را پیشنهاد دهد.

دارو برای سردرد پیشانی

در صورتی‌ که تغییر سبک‌ زندگی به تنهایی کمکی به بهبود سردرد پیشانی نکند، به منظور بهتر شدن حال بیمار احتمالا پزشک مصرف برخی داروها را در کنار تغییر سبک‌ زندگی توصیه کند.

قرص‌های مسکن همانند ایبوپروفن یا تیلنول از این دسته هستند. داروهای آرام‌بخش عضلانی و بلسان هم به بهبود سردرد شقیقه ای کمک می‌کنند.

در برخی موارد ممکن است داروهای اپیوئید هم به میزان محدود تجویز شوند. همچنین در موارد نادری هم داروهای ضد افسردگی یا ضد‌ تشنج جهت تسکین سردرد پیشانی تجویز می‌شوند.

در صورتی‌ که کشیدگی چشم علت سردرد پیشانی و چشم باشد، علاوه بر تغییر سبک‌ زندگی به هیچ داروی خاصی جهت تسکین درد نیاز نیست و اگر سینوزیت علت سردرد باشد، گزینه‌های دیگری جهت درمان سردرد به بیمار توصیه می‌شود:

در شرایطی که علت سردرد پیشانی به اختلال میگرنی مربوط شود، روش درمانی به دو صورت انجام می‌گیرد. یکی پیشگیری و دیگری درمان در مراحل ابتدایی. تعدادی دارو برای هر شیوه وجود دارد.

برای پیشگیری از بیماری، هر زمان که علائم هشدار دهنده سردرد مانند احساس سرگیجه، حالت تهوع یا تاری دید بروز کرد، باید به بیمار دارو تجویز شود. در مورد درمان در آغاز کار، داروها بعد از شروع سردرد به بیمار داده ‌می‌شوند. داروهای تریپان بیشترین مصرف را جهت برطرف کردن سردرد پیشانی ناشی از اختلال میگرن دارند.

برای سردرد چه دکتری بریم؟

پزشکان متخصص مغز و اعصاب به صورت کاملا تخصصی در زمینه درمان انواع سردرد شامل سردرد خوشه‌ای، سینوسی، میگرنی، عصبی و … فعالیت می‌نمایند. این پزشکان با در نظر گرفتن شرایط بیمار، بهترین روش درمان را پیشنهاد می‌دهند.

دکتر خوب برای سردرد در تهران کیست؟

دکتر خوب برای سردرد در تهران به سخنان بیمار به طور کامل گوش داده و علائم بیمار را به صورت دقیق بررسی می‌نماید. پزشک پس از معاینه بیمار و یافتن علت سردرد راهکار درمانی مناسب را پیشنهاد می‌دهد که می‌تواند شامل تزریق بوتاکس، دارودرمانی یا سایر روش‌ها باشد.

دکتر حمیدرضا رخصت‌یزدی متخصص سردرد پیشانی

برای مشاوره درمانی توسط متخصص درمان سردرد پیشانی و دریافت نوبت ویزیت دکتر حمیدرضا رخصت‌یزدی (عضو انجمن مغز و اعصاب ایران و انجمن سردرد اتحادیه اروپا) با ما در ارتباط باشید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

۳.۸ ۵. ۳۰

علت درد شقیقه سمت راست

  • مطلب جدید
  • 6 ژوئن 2022
دکمه بازگشت به بالا