علت آب دادن کولر گازی

علت آب دادن کولر گازی

علت آب دادن کولر گازی

علت آب دادن کولر گازی

آشنایی با ۵ دلیل آبریزی کولر گازی و راه های رفع آنها .اگر خودتان نتوانستید مشکل را برطرف کنید ما درکمترین زمان ممکن خود را به شما میرسانی


سلام خسته نباشید اسپیلت ۱۸۰۰۰دارم از وقتی ک خریدم یک ماه بعد شروع ب ابریزی کرد لوله خروجی هم تمیز اب خارج میشه سینی هم تمیز و بدون ترک خلاصه هر کاری بود ما واس این کولر کردیم بازم اب میریزه از داخل پنل یه وقتایی هم از داخل فن داخل پنل اب میاد اما اکثر مواقع از داخل جلد پنل اب میریزه.در ضمن این کولر رو چون از خارج از کشور اوردم هیچ نمایندگی هم تحویل نمیگیره تعمیرکارهم اوردم گفتن ک درست نمیشه ممنون میشم اگر راهنماییم کنید

علت آب دادن کولر گازی چیست؟

علت ریزش آب از کولر گازی چیست؟ آب کولر گازی از کجا می آید؟ چرا آب کولر گازی تخلیه نمی شود؟ این سوالات به همراه بسیاری از پرسش های دیگر، از جمله سوالاتی است که ممکن است افرادی که از کولر گازی استفاده می کنند برایشان به وجود بیاید. آب ریزی کولر گازی از جمله مشکلات متداولی است که معمولا در فصل تابستان اتفاق می افتد و می تواند منجر به بروز خساراتی به ساختمان گردد. در این مطلب به دلایل آب دادن کولر گازی و راه های برطرف کردن آن پرداخته شده است.

تکنیک سرویس پارس پیشرو در ارائه خدمات اجرا و تعمیر تاسیسات ساختمانی مختلف نظیر تعمیر کولر گازی ، لوله کشی ساختمان ، تعمیر پکیج و تعمیر رادیاتور می باشد. این مرکز تمامی خدمات خود را با تضمین کیفیت و تعرفه مصوب اتحادیه ارائه می دهد. جهت سفارش خدمات مورد نظر خود با شماره های ۰۹۳۳۷۷۸۸۹۸۹ – ۰۲۱۶۶۱۷۵۷۴۴ تماس بگیرید.

فهرست مطالب

چرا کولر گازی آب تولید می کند؟

کولر گازی یک سیستم خنک کننده است که با استفاده از مکانیسم تبرید کار می کند. در واقع یک گاز مبرد در بین پنل داخلی و خارجی و لوله های اواپراتور در حرکت است تا هوای گرم را دریافت کرده و آن را به هوای خنک تبدیل نماید. با توجه به نام “کولر گازی” شاید این سوال برای بسیاری پیش بیاید که آیا کولر گازی آب مصرف میکند؟ پاسخ این سوال مثبت است و گاز مبرد موجود در کمپرسور کولر، پس از طی کردن عملیاتی به مایع تبدیل شده و این آب در نهایت منجر به خنک کردن فضای خارجی می گردد.

پس از این که کولر آغاز به کار می کند، گاز مبرد وارد لوله های اواپراتور شده و در آنجا به مایع تبدیل می گردد. این تغییر فاز باعث می شود تا لوله های اواپراتور شروع به سرد شدن کرده و دمای آنها به صفر درجه سانتیگراد برسد. با توجه به این که دمای اتاق بالاتر از ۲۵ درجه است، کویل های اسپیلت رطوبتی که در محیط وجود دارد را جمع کرده و در نهایت آن را به صورت مایع از کولر خارج می سازند. این آب جمع شده وارد یک لوله درین شده و به بیرون از دستگاه انتقال می یابد.

پیشنهاد می کنیم مقاله بهترین درجه دما برای کولر گازی را مطالعه بفرمایید.

اما گاهی ممکن است آب کولر به دلیل وجود مشکلات فنی از مسیر اصلی خود خارج شود و این آب از پنل داخلی سرریز شود. در این حالت گفته می شود که آب دادن کولر گازی یا نشت آب از کولر گازی اتفاق افتاده و باید هرچه سریعتر برطرف گردد.

علت های ریزش آب از کولر گازی چیست؟

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث آب دادن اسپیلت می شود و در صورت مشاهده آبریزی از دستگاه، نیاز است تا هرچه سریعتر به تعمیرکار کولر گازی جهت برطرف نمودن مشکل مراجعه نمود. در ادامه به علت های ریزش آب در اسپیلت ها اشاره شده است:

مسدود شدن فیلتر هوا

یکی از مهم ترین کارها برای عملکرد صحیح اسپیلت ها، تمیز کردن فیلترهاست. این کار باید در سرویس های سالیانه کولر انجام گیرد و عدم انجام این کار می تواند سبب کاهش کارایی دستگاه گردد. در صورتی که این فیلترها مسدود یا خراب شوند، ممکن است سبب آب دادن کولر گازی گردد. دلیل این امر، آن است که با انسداد فیلترها، هوا به درستی از دریچه عبور نکرده  و رطوبتی که در هوا وجود دارد یخ می زند. با خاموش شدن کولر ، یخ هایی که در فیلتر ایجاد شده اند ذوب شده و در نهایت آبریزی از کولر گازی اتفاق می افتد.

شکستن پمپ کولر

پمپ در اسپلیت ها وظیفه دارد تا تخلیه آب را انجام دهد و از نشتی آب جلوگیری نماید. گاهی ممکن است پمپ دستگاه دچار شکستگی شده و در نتیجه امکان تخلیه آب به طور کامل وجود نداشته باشد. این امر موجب آب دادن کولر گازی شده و باید نسبت به تعویض پمپ اقدام نمود.

مسدود شدن خروجی سینی تخلیه آب

ناودانی یا خروجی سینی تخلیه آب، در مسیر خروجی پنل داخلی کولر قرار دارد و آبی که توسط دستگاه تولید می شود را به خارج از دستگاه هدایت می کند. گاهی ممکن است گرد و خاک و یا پرزهای فرش و موکت، در این خروجی تجمع کرده و مسیر را مسدود نمایند. انسداد سینی تخلیه آب باعث نشت آب از کولر گازی می گردد.

برای رفع این مشکل نیاز است تا پنل داخلی را باز کرده و مسیر خروجی را به دقت تخلیه نمایید. همچنین در مقاله آموزش نحوه تمیز کردن اسپلیت حرفه ای به طور کامل نحوه تمیز کردن کولر گازی را آموزش داده است.

قرار گرفتن لوله درین یا شلنگ تخلیه در مکان نامناسب

گاهی ممکن است لوله درین یا شلنگ تخلیه آب کولر به شکل نامناسبی قرار گرفته باشد و باعث شود تا آب قادر به خروج از پنل و وارد شدن ظرف آب کولر گازی نباشد و در نتیجه نشتی یا آب دادن کولر گازی اتفاق بیفتد. به عنوان مثال ممکن است این لوله دچار تا خوردگی و خم شدگی شده باشد. همچنین امکان مناسب نبودن شیب شلنگ تخلیه نیز وجود دارد که سبب خارج شدن آب از پنل داخلی کولر گازی می گردد. باید این شلنگ را به گونه ای تنظیم کرد که دارای یک شیب ملایم بوده و کاملا صاف و بدون هیچ گونه تا خوردگی باشد.

عایق نبودن لوله های اسپیلت

یک علت آب دادن کمپرسور کولر گازی در تابستان، عایق  نبودن لوله هایی است که در زیر پنل داخلی قرار گرفته اند. این لوله ها دارای دمای بسیار پایینی هستند و در صورتی که به طور کامل عایق نشوند، باعث می شود تا رطوبت محیط را به خود جذب نموده و در نتیجه آب دادن کولر گازی به صورت قطره قطره اتفاق بیفتد.

کافی نبودن گاز کولر

میزان کم گاز مبرد نیز از دیگر عواملی است که باعث می شود آب دادن کولر گازی اتفاق بیفتد. چرا که زمانی که گاز مبرد کم شود بر عملکرد سیستم سرمایشی اسپیلت تاثیر گذاشته و باعث می شود تا کمپرسور دستگاه شروع به یخ زدن کند. این یخ زدگی باعث می شود تا در هنگام روشن شدن دستگاه و آب شدن یخ ها، آب به صورت قطره قطره نشت کند.

علاوه بر عوامل ذکر شده، دلایل بسیار دیگر وجود دارد که باعث نشتی و آب دادن کولر گازی می گردد. از جمله این موارد می توان به کثیفی سیم پیچ کندانسور، دمای بسیار پایین محیط، شکستگی یا زنگ زدگی سینی یا قاب ناودانی و غیره اشاره کرد.

علت آب دادن کمپرسور کولر گازی در زمستان

شاید تصور کنید که آب دادن اسپلیت ها تنها در فصل تابستان اتفاق می افتد. اما این اتفاق در فصل زمستان نیز امری رایج است و دلیل آن می تواند به یخ زدن پنل بیرونی مربوط باشد. در صورتی که در زمستان، نگهداری مناسبی از یونیت خارجی نگردد و پوشش دهی به درستی انجام نشود، امکان یخ زدگی دستگاه وجود خواهد داشت. این یخ زدگی باعث می شود تا کولر شروع به نشتی کرده و مشکلاتی را به دنبال آن ایجاد نماید.

استفاده بهینه از آب اسپلیت

همانطور که در مکانیسم عملکرد کولر گازی گفته شد، در هنگام روشن بودن دستگاه مقداری آب تولید می گردد که وارد یک ظرف شده و آب این ظرف پیش از سرریز شدن باید دور ریخته شود تا به داخل شلنگ تخلیه برنگردد و موجب اختلال در کارکرد دستگاه نشود.

اما با توجه به بحران آبی که این روزها جهان با آن مواجه است، بهتر است از این آب استفاده بهینه شده و به مصارف دیگری برسد. می توان این آب را برای آب دادن به گیاهان در باغچه و گلدان های کوچک استفاده نمود. البته ممکن است گیاهانی که ظریف و حساس هستند با این آب که سرشار از املاح و یون های مختلف است سازگاری نداشته باشند.

می توان اتومبیل های خود را با استفاده از آب خارج شده از کولر به جای آب شهری شست و شو داد و از این طریق در مصرف آب صرفه جویی کرد.

استفاده از آب کولر برای رادیاتور ماشین، پر کردن مخزن اتوهای بخار، نظافت و بسیاری از موارد دیگر نیز می تواند مفید واقع شود.

چرا کولر گازی آب نمی دهد؟

اما مشکل اسپلیت ها، تنها آب دادن و نشتی آب نیست و آب ندادن کولر نیز مشکل بزرگی است که باعث ایجاد اختلال در عملکرد دستگاه می گردد. گاهی مشاهده می شود که اسپلیت عمل خنک کردن را انجام می دهد اما از شلنگ تخلیه آن، هیچ آبی خارج نمی گردد. این مشکل ممکن است به دلیل کم بودن و یا عدم رطوبت در محیط ایجاد گردد. البته در صورت خنک کردن دستگاه، این مشکل، جدی محسوب نشود و ممکن است با تغییر شرایط محیط برطرف گردد. اما در صورتی که کولر قادر به خنک کردن نباشد و همچنین آبی هم از آن خارج نمی شود می توان گفت دستگاه با یک مشکل جدی مواجه است و باید برای برطرف نمودن این مشکل هرچه سریعتر به تعمیرکار متخصص مراجعه نمود.

جمع بندی نهایی

آبریزی کولر گازی یکی از مشکلات رایجی است که بسیاری از افراد با آن مواجه هستند. آبریزش اسپلیت می تواند سبب آسیب رساندن به گچ دیوارها شده و همچنین سبب بروز قارچ و کپک گردد. نشت آب از اسپیلت دلایل مختلفی دارد که در این مقاله به آنها پرداخته شد. مسدود شدن فیلتر هوا، مسدود شدن سینی خروجی، شکستن قالب ناودانی، کم بودن گاز مبرد، عایق نبودن لوله ها و … از جمله علل آبریزی از اسپیلت ها هستند که امکان برطرف نمودن این مشکل با کمی دقت و توجه توسط خود فرد یا تعمیرکار امکان پذیر خواهد بود.

مجموعه تکنیک سرویس پارس همچنین خدمات نصب و تعمیرات لوازم خانگی مختلف از جمله تعمیر لباسشویی ، تعمیر یخچال و دیگر وسایل برقی و آشپزخانه را توسط تعمیرکاران ماهر و آموزش دیده ارائه می دهد.

علت آب دادن کولر گازی

  • مطلب جدید
  • 6 ژوئن 2022
دکمه بازگشت به بالا