اعتراض به افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

اعتراض به افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

اعتراض به افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

اعتراض به افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

بازنشستگان تأمین اجتماعی در شهرهای مشهد، اصفهان، رشت، ایلام و کرمانشاه در برابر سازمان و ادارات تأمین اجتماعی تجمع کردند و خواستار افزایش مستمری‌های خود متناسب با میزان تورم شدند.


تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی در کدام شهرها بود؟ جزئیات

بازنشستگان تأمین اجتماعی در شهرهای مشهد، اصفهان، رشت، ایلام و کرمانشاه در برابر سازمان و ادارات تأمین اجتماعی تجمع کردند و خواستار افزایش مستمری‌های خود متناسب با میزان تورم شدند.

به گزارش ایمنا، در استان اصفهان حدود ۱۰۰ نفر از بازنشستگان تأمین اجتماعی استان اصفهان روز یکشنبه در اعتراض به افزایش‌نیافتنِ حقوق براساس مصوبه شورای عالی کار، در مقابل ساختمان این اداره کل در اصفهان تجمع کردند و خواستار اجرای دقیق مواد ۹۶ و ۱۱۱ قانون تأمین اجتماعی به عنوان مهم‌ترین خواسته خود شدند.

به موجب ماده ۹۶ قانون سازمان تأمین اجتماعی، این سازمان مکلف است میزان کلیه مستمری‌های بازنشستگی از کارافتادگی کلی و مجموع مستمری بازماندگان را در فواصل زمانی که حداکثر از سالی یک بار کمتر نباشد، با توجه به افزایش هزینه زندگی افزایش دهد؛ این در حالی است که به گفته بازنشستگان، طی سال‌های گذشته هزینه زندگی چنان زیاد شده که می‌توان گفت ماده ۹۶ هرگز اجرایی نشده است.

همچنین برابر ماده ۱۱۱ قانون تأمین اجتماعی حداقل حقوق مستمری بازماندگان یا مستمری بازنشستگان و مستمری از کارافتادگان کلی جمع حقوق و مزایای آنان، نباید از حداقل حقوق کمتر باشد. با این حال بازنشستگان اصفهانی بر این باور بودند که دریافتی آنان از حداقل حقوق دریافتی اعلامی وزارت کار کمتر است.

تجمع بازنشستگان مشهد و کرمانشاه

تجمع بازنشستگان تأمین اجتماعی در مشهد با حضور ۱۲ نفر در مقابل اداره کل در تقاطع خیام و ارشاد برگزار شد. در استان کرمانشاه نیز امروز بیش از ۱۰۰ نفر از بازنشستگان تأمین اجتماعی کرمانشاه از ساعت ۱۰ صبح در محوطه اداره کل تأمین اجتماعی استان در بلوار شهید بهشتی تجمع و خواسته‌های معیشتی خود را بیان کردند. آنان اعلام کردند که غیر از پیگیری حق و حقوق خود دنبال هیچ هدف و خواسته دیگری نیستند.

مدیرکل تأمین اجتماعی استان کرمانشاه نیز با حضور در میان تجمع کنندگان اعلام کرد که این اداره کل مجری تصمیمات سازمان مرکزی است و در صورت تصویب، افزایش حقوق و مستمری بلافاصله در استان اجرا می‌شود.

بهبود حقوق خواسته بازنشستگان ایلام و گیلان

بازنشستگان تأمین اجتماعی ایلام امروز نیز برای چندمین بار مقابل اداره کل این سازمان در ایلام تجمع کردند و خواستار افزایش حقوق خود شدند. از جمله خواسته‌های بازنشستگان تأمین اجتماعی، اجرای کامل قانون همسان‌سازی و افزایش دستمزد است. افراد تجمع کننده حدود ۱۵ نفر از بازنشستگان این سازمان بودند.

رشت، پنجمین شهری بود که حدود ۶۰ نفر از بازنشستگان کارگری تأمین اجتماعی به دلیل کم بودن حقوق بازنشستگی مقابل تأمین اجتماعی گیلان گرد هم آمدند و مطالبات خود را از این سازمان بیمه‌گر بیان کردند.

منبع: ایرنا

تجمعات اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی در ایران

ایران در سال‌های اخیر شاهد افزایش پیوسته اعتراضات عمومی گسترده در همه بخش‌های اقتصادی، اجتماعی، زیست‌محیطی و صنفی بوده است

دبی – العربیه فارسی

بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی، در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته‌های خود، در شهرهای تبریز، اهواز، کرمان و قزوین تجمع کردند.

معترضان، یکشنبه،۱ خرداد، با سر دادن شعارهایی علیه تبعیض و بی‌عدالتی، خواستار افزایش مستمری‌های دریافتی به موازات خط فقر، اجرای قانون همسان‌سازی حقوق و رفع مشکلات بیمه تکمیلی شدند.

A pos sha ed by Ala abiya_fa si العربیه فارسی (@ala abiya.fa si)

بازنشستگان در شهرهای مختلف شعارهایی مانند «وزیر بی‌لیاقت استعفا استعفا»، «مسئول بی‌لیاقت استعفا استعفا»، «یه اختلاس کم بشه مشکل ما حل میشه» و «وعده وعید چه خوب بود ولی همش دروغ بود» سر دادند.

ایران در سال‌های اخیر شاهد افزایش پیوسته اعتراضات عمومی گسترده در همه بخش‌های اقتصادی، اجتماعی، زیست‌محیطی، قومی و صنفی بوده است.

لایحه «همسان‌سازی حقوق بازنشستگان» از دولت گذشته به مجلس ارائه شده اما به دلایل متعدد از جمله اولویت‌های دیگر جمهوری اسلامی مانند توسعه برنامه‌های نظامی و کمک به گروه‌های نیابتی در منطقه به تصویب نرسیده است.

صندوق‌های بازنشستگی در ایران نیز به‌دلیل فساد مدیران و استفاده از سرمایه این صندوق‌ها برای جبران کسری بودجه دولت با ورشکستگی مواجه شده‌اند.

طبق آمارهای رسمی اعلام شده در ایران دست کم نیمی از مردم کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

بنا به همین آمارها، خط فقر در ایران حداقل ۱۰ میلیون تومان است که در حال حاضر قریب به اتفاق کارمندان دولتی، کارگران رسمی و پیمانی و روزمزد، بازنشستگان و دیگر حقوق‌بگیران دولتی بسیار کمتر از این مبلغ دریافت می‌کنند.

اعتراض به افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

  • مطلب جدید
  • 6 ژوئن 2022
دکمه بازگشت به بالا