چمستان

چمستان

چمستان

چمستان

خرید ویلا در چمستان در مقایسه با شهرهای ویلایی برند شمال اصلا قابل برابری نیست و در اولویت آخر قرار دارد، بیشتر افرادی که توان خرید ویلای ارزان‌قیمت در شمال را دارند ناخواسته به سمت چمستان کشیده خواهند شد.


چمستان کجاست؟ نگاهی به بهترین منطقه چمستان برای خرید ویلا

وضعیت خرید ویلا در چمستان

آن‌چه سبب شده خرید ویلا در چمستان کساد باشد

چمستان از دیگر شهرهای شمالی کشور است، هم‌چون نوشهر و متل قو، مثل رویان و نمک‌آبرود. اما میان چمستان با شهرهای مذکور تفاوت‌های فاحشی وجود دارد، آن زمان که نام نمک‌آبرود به میان می‌آید، همه خرید ویلا در این منطقه را به ضرس قاطع پیشنهاد می‌دهند و آن را معامله‌ای پرسود خطاب می‌کنند، هنگامی که عنوان می‌کنید خواهان خرید ویلای نوشهر هستید کمتر کسی است  با شما مخالفت کند یا از خرید دلسردتان نماید، اگر بگویید قصدتان خرید ویلا در رویان است باز هم آن چه از سوی اطرافیان می‌شنوید بی‌تردید تأیید و تشویق است.

چمستان اما گویی شرایطش فرق دارد، به رغم این که چمستان نیز از شهرهای مازندران است با این حال خرید و فروش ویلا در آن کساد است و طرفداران زیادی ندارد. در ادامه دلیلش را خواهیم گفت، با ما همراه باشید. 

چمستان کجاست؟

موقعیت جغرافیایی چمستان

همان‌طور که اشاره کردیم چمستان از شهرهای استان مازندران است، در غرب این استان جای خوش کرده و به عنوان شهری در شمال کشور سرسبز است و بکر. به عقیده قدیمی‌ها نام چمستان در گذشته چمازستان بوده که دلیلش به رشد زیاد سرخس در این منطقه بر می‌گردد. برخی دیگر اما چمنستان را به عنوان نخستین نام این دیار معرفی می‌کنند و علت چنین نام‌گذاری را وجود چمن‌های عدید می‌دانند. آن زمان که از آمل حرکت می‌کنید و راهی چمستان می‌شوید به وفور بنگاه‌های املاکی می‌بینید که مبالغه‌آمیز خرید ویلای چمستان را تبلیغ می‌کنند و از مزایایش می‌گویند حال آن که واقعیت جز این است.

بهترین منطقه چمستان کجاست ؟

چمستان شهری کوچک در غرب آمل و شرق شهرستان نور است که بافت شهری کوچکی را در برگرفته و در حیطه بافت شهری چمستان می‌توان خیابان کشاورز، بلوار شیخ فضل‌الاه نوری، بالا بازار را جزو بهترین منطقه چمستان یا در اصطلاح بالا شهر چمستان نام برد و باید خاطر نشان کرد ارزش ملک و مسکن در این مناطق نسبت به دیگر نقاط شهری بیشتر است، طبق نظر سنجی و بررسی‌های دقیق باکلاس‌ترین و بهترین منطقه چمستان به محله‌های فوق اختصاص می‌یابد که بیشتر مورد پسند و اسکان بومیان است، اما بهترین منطقه چمستان برای خرید ویلا و غیر بومیان را باید در خارج از بافت شهری چمستان و حوالی این شهر در روستاهایی چون امیرآباد، سعادت آباد، واز، جوربند، لاویج جستجو کرد.

برای سرمایه گذاری کدام منطقه چمستان بهتر است؟

بهترین منطقه چمستان برای سرمایه گذاری را می‌توان به منطقه کوهستانی لاویج نسبت داد، چرا که در این مدت رشد چشم‌گیری از لحاظ قیمتی نسبت به دیگر مناطق چمستان داشته و هنوز هم جای رشد و پیشرفت با توجه به تقاضای روز افزون خریداران در آینده را دارد.

شهرک‌های ویلایی معروف چمستان کدامند؟ از شهرک‌های معروف و برند چمستان می‌توان به شهرک آپادانا، شهرک ویهان، شهرک کاج و شهرک شهاب اشاره داشت. بهترین شهرک ویلایی را می‌توان به شهرک آپادانا چمستان که در مسیر جاده‌ای به نام آپادانا واقع گردیده اختصاص داد.

گنبد چمستان کجاست؟

گنبد چمستان یادگاری از سده ۹ هجری قمری و نامی آشنا است که به بقعه شاه بالو زاهد در غرب روستای آهودشت در مسیر چمستان به آمل نسبت داده واقع شده است. گنبد چمستان در دوره سامانیان و دوره علویان حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و از مراکز گردشگری و تاریخی شهر چمستان است که بیانگر تاریخ و پیشینه این شهر مازندران است و در تاریخ ۱۳۶۴۱۲۲۳ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

حال که دانستید چمستان در کدام استان است می‌خواهیم شما را با روستاهای مطرح این شهر آشنا کنیم. چمستان دارای روستاهای معروف و دیدنی است که رونق ویلا سازی در آن زیاد است، همچنین فروش ویلا در چمستان مازندران بیشتر مربوط به روستاهای زیر است.

روستاهای مطرح چمستان کدامند؟

از نور به چمستان

از غرب به شرق یعنی از شهرستان نور به سمت چمستان روستاهای شناخته شده‌ای وجود دارند که شاید در بحث خرید ویلا در چمستان از این روستاها یاد شود و با اسامی چون روستای گنج‌یاب، افراسیاب‌کلا، سلیاکتی، سرکاج، ایزخورده، کاردی‌کلا، نصرت‌آباد، سیدکلا، مرداب، حاجی‌آباد، کردآباد، عباس‌کلا اشاره داشت.

از چمستان به سمت آمل

در این مسیر شاهد روستاهایی چون لسبیجان، عبدالاه‌آباد، آهودشت، بهدشت، اناده، مرغنده، عرب خیل، نعمت آباد، کردآباد، سیدکلا، ورازده، بلویج و … هستیم.

لاویج

روستای لاویج از روستاهای ییلاقی و کوهستانی مطرح بخش نور و شهرستان چمستان است که از مسیر ۲ کیلومتری به سمت نور به دوراهی روستای کردآباد خواهید رسید و بعد از گذر مسیری کوتاه به پارک جنگلی کشپل می‌رسیم، سپس آغوزکتی بعد تنگه و گراز را طی می‌کنیم و در نهایت به لاویج می‌رسیم.

روستاهای لاویج

لاویج حدود ۷ روستای مطرح به نام‌های کرچی، بهبنک، دیزیرکلا، رییس کلا، ملاکلا، خطیب کلا و کیاکلا دارد.

بهترین روستای چمستان کدام است؟

بهترین روستای چمستان از لحاظ ویلانشینی و تجمع غیر بومیان را می‌توان به روستای واز، روستای جوربند، روستای سعادت آباد و روستای امیر آیاد و منطقه کوهستانی لاویج نسبت داد چرا که این روستاها به مناطق توریستی و امکانات گردشگری طبیعی شهره بوده و در زمینه خرید و فروش ویلا در چمستان گوی سبقت را از دیگر روستاهای این شهرستان ربوده‌اند و بیشتر خریداران ویلا در چمستان بی شک یکی از این مناطق را به دلیل موقعیت مناسب و چشم انداز جنگل بکر و آب و هوای خوب می‌پسندند. البته روستای واز و جوربند بافتی سنتی و طبیعی داشته و روستای امیر آباد و سعادت آباد بافتی مدرن‌تر و امکانات بیشتری را در خود جای داده است.

معرفی مناطق تفریحی توریستی چمستان 

سد و دریاچه الیمالات

دریاچه‌ای در دل جنگل که در مسیر نور به چمستان قرار گرفته و برای رفتن به دریاچه الیمالات باید مسیر فوق را سپری کرده تا به دو راهی روستای کارگرکلا برسید و بعد از آن به سمت گردشگاه دریاچه بروید.

آب گرم لاویج

آب گرم لاویج در روستای ملاکلا لاویج واقع شده است، در ضمن باید بدانید که تمامی آب گرم‌های موجود به نام لاویج در منطقه ملاکلا واقع گردیده است.

فیل سنگی

سنگی به شکل فیل که در حاشیه روستای ملاکلا لاویج واقع شده و جزو مناطق دیدنی لاویج به شمار می‌رود، که بعضی از بومیان از آن به معجزه حضرت امام حسن مجتبی میدانند و شعری در این باره به زبان خود سروده‌اند. یارون بوینن چه خاره جاعه لاویج — بی تش و کله آب گرماعه لاویج فیل هندستون سنگ سیاه لاویج — معجز نمای امام حسن مجتبی لاویج

پارک کشپل

این پارک در ۱۳ کیلومتری شهرستان نور به سمت چمستان و در ۲ کیلومتری چمستان به سمت نور در ضلع جنوبی جاده واقع شده که پارکی است جنگلی و مسیر ییلاقات چمستان مازندران را طی می‌کند.

جنگل واز

منطقه‌ای جنگلی کوهستانی است که از مسیر روستای جوربند چمستان می‌گذرد و روستاهای شناخته شده‌ای چون رودبارک، ایزوآ، نوجمه در اطراف آن جلوه گری می‌کنند.

بقعه آقا شاه بالو زاهد

در کیلومتر ۳ شرق چمستان واقع شده است، این مرشد شیخ حسن جوری از علمای نهضت سربداران بوده است و دارای مقبره‌ای آجری با گنبد مخروطی شکل است.

بهدشت کجاست؟

 بهدشت نام روستایی است جنگلی در منطقه چمستان که با آمل ۲۰ کیلومتر و ۱۵ کیلومتر تا مرکز شهر چمستان فاصله دارد، باید گفت مسیر آمل به چمستان را شما با گذر از بهدشت سپس آهو دشت و در نهایت به چمستان خواهید رسید.

بهدشت در بر گیرنده ۵ روستا به نام‌های (خطیب کلا، بلویج، ورازده، جلیکان، قاسم آباد) در حوالی خود و پروژه بهدشت چمستان است که از این ۵ روستا دو روستای جلیکان، قاسم آباد در قسمت چپ و پایین دست جنگل واقع شده‌اند مناطق ضعیف بهدشت را در بر دارند! بافت روستا، کاربری کشاورزی زمین‌ها و ضعف در سند مالکیت دلایل سطح پایین این دو روستاست. توجه؛ البته مسافران و خریدارانی که وارد منطقه بهدشت می‌شوند با نگاهی اجمالی و گشت و گذار در اطراف و مقایسه روستاهای مجاور این ضعف را به چشم خواهند دید. البته مناطق و روستاهایی که در بالا دست و چسبیده به جنگل قرار دارند، از مناطق خوب بهدشت هستند که شامل بلویج، خطیب کلا، ورازده می‌شود که ساخت و ساز و خرید و فروش ویلا در آن بیشتر به چشم می‌خورد.

آشنایی با پروژه مجتمع گردشگری و تفریحی بهدشت – چمستان 

مکان پروژه: زمین پروژه در استان مازندران و در ۱۸ کیلومتری جاده آمل به چمستان و در قسمت بر اصلی جاده جنگلی واقع شده است.

آشنایی با پروژه بهدشت چمستان: 

بهدشت چمستان با نام کامل “مجموعه تفریحی و گردشگری بهدشت شاهد چمستان” بعد از انقلاب به بنیاد مستضعفان واگذار شده که سهام داران آن فرزندان و همسران شهدا بوده‌اند و دارای ۱۷۲ هزار سهام دار است.

مساحت زمین پروژه بهدشت در حدود ۳۸۰ هکتار است و باید گفت چنین متراژ زمین‌هایی در شمال که توریست پذیر و تفریحی باشد به ندرت یافت می‌شوند و  همین مقدار مساحت زمین، اهمیت پروژه بهدشت چمستان را به رخ می‌کشد.

با توجه به بزرگی پروژه و کاربری ابتدایی آن، حدود ۲۰۰ هکتار از اراضی ۳۸۰ هکتاری مورد طراحی قرار گرفته که شامل هتل ۵ و ۴ ستاره با مساحت بنایی بالغ بر ۶۶۰۰۰ مترمربع (هتل ۵ ستاره) و ۵۱۰۰۰ مترمربع (هتل ۴ ستاره)، هتل آپارتمان، دهکده ویلایی بومی و مدرن به تعداد ۷۴۵ واحد ویلایی در ۴ بلوک، مجموعه درمانی، توریسم ورزشی در سه مجموعه مجزا، مجموعه تجاری- فرهنگی، مجموعه تفریحی، مجموعه خدمات پشتیبانی، تاسیسات، خدمات و فضای سبز است و ۱۸۰ هکتار دیگر آن با کاربری کشاورزی در دستور کار فاز دوم توسعه قرار دارد.

 توجه؛ البته حدود کمتر از ۱۰% این پروژه انجام شده و فقط محدوده و اسم پروژه در ذهن خودنمایی می‌کند.

خریداران ویلا و زمین در شمال توجه کنند.  منطقه بهدشت چمستان و روستاهای بالا دست آن از مناطق رو به رشد و بهترین گزینه سرمایه گذاری ملک در شمال می‌تواند باشد! چون مانند مناطق برند و معروف شمال هنوز سقف رشد را انجام نداده و جا برای افزایش قیمت دارد، از این رو ما شاهد ساخت و ساز ویلا و افزایش هر روزه ملک در این منطقه هستیم.

در چمستان ویلا بخریم؟

حتما شما هم با شنیدن نام شمال زیباترین تصاویر را به خاطر می‌آورید، قطعا خود را در میان بوته‌های تمشک و درختان سر به فلک کشیده متصور می‌شوید، نم نم باران را در ذهنتان مجسم می‌کنید و خرید ویلایی ولو کوچک را در شمال نعمتی بزرگ می‌پندارید. ما نیز با شما هم عقیده‌ایم شمال بکرترین طبیعت را دارد و دنج‌ترین جای ایران است. همه چیز خوب و قشنگ پیش می‌رود تا با افرادی مواجه می‌شوید که می‌گویند اگر فلان جای شمال ویلا بخری پولت را حرام کرده‌ای! شمال بی‌تردید جای زیبایی است و برای آنان که علاقمند به جنگلند و شیفته بوی ساحل، بی‌مثل است اما نه هر جای شمال و نه هر شهری از این خطه.

چرا بازار ویلا در چمستان راکد است؟

نکته جالب توجه این که بیشتر ویلاهایی که در شهرچمستان برای فروش مشاهده می‌شوند ارزانند، هر چند گران بودن هرگز ضامن خوب بودن نیست اما قیمت‌های ارزان و عجیب را هم باید محتاطانه قبول کرد. در چمستان تبلیغاتی را می‌بینید که با حروف بزرگ فروش ویلایی مجهز را تنها به ازای ۳۰ میلیون پول وعده می‌دهند یا خریدار ویلای شمال را ترغیب می‌سازند ویلا را چشم بسته قبول کند. می‌گویند ویلا خوش ساخت است و بهتر از آن را هرگز نمی‌توان پیدا کرد. گاها فروشنده از ویلای ساخته شده با بهترین مصالح می‌گوید اما وقتی به سر وقتش می‌روید متوجه می‌شوید از کمترین امکانات هم بی‌بهره است. برخی اوقات یک ویلای جنگلی به شما معرفی می‌کنند حال آن که این ویلا جایگزین باغی پر محصول بوده است، باغ را پرپر کرده‌اند و ویلا را بالا برده‌اند.

چمستان مازندران؛ هر آن چه باید درباره نگین نور بدانید

بدون تردید می‌توان مناطق شمالی ایران، علی‌الخصوص استان‌های گیلان و مازندران را به عنوان دو قطب گردشگری مهم کشور به حساب آورد که سالانه پذیرای بسیاری از مسافران و گردشگران است. چمستان را می‌توان یکی از شهرهای خاص و منحصر به فرد شمال کشور دانست که در استان مازندران واقع شده و طبیعت بکر آن می‌تواند نظر هر گردشگری را به خود جلب کند. در صورتی که می‌خواهید بدانید چمستان کجاست، با ما در علی بابا همراه باشید تا یک سفر مجازی به شهر زیبای چمستان داشته باشیم.

اطلاعاتی مختصر درباره چمستان

همانطور که گفته شد، شهر چمستان در استان سرسبز و همیشه جذاب مازندران قرار دارد که در هر سال، گردشگران زیادی را به خود می‌بیند و جالب آن که این روند در طول فصل‌های پاییز و زمستان هم ادامه دارد. این شهر از بخش‌های شهرستان نور به حساب می‌آید و با آن، چیزی در حدود ۱۵ کیلومتر فاصله دارد. با این که شهرستان نور را می‌توان یک شهر ساحلی معرفی کرد، اما چمستان در نوار ساحلی واقع شده و در بخش جنوبی قرار گرفته است و همین مسئله باعث شده تا بتوان از آن به عنوان یک شهر کوهستانی یاد کرد که پوشش گیاهی آن توانسته این شهر زیبا را به یک قطب گردشگری تبدیل کند.

لازم به ذکر است این شهر فاصله زیادی با تهران ندارد و همین مسئله موجب شده تا به بهانه‌های مختلف و حتی تعطیلات آخر هفته، چمستان شاهد سیل عظیمی از گردشگران باشد که به دلایل مختلف همانند آلودگی هوا یا خستگی ناشی از کار در محیط‌های شلوغ، قصد دارند آرامش مجدد خود را در دل جنگل های هیرکانی شمال کشور و محیط‌های سرسبز و با صفای آن به دست آورند.

این شهر دارای مساحتی معادل ۱۵۴۷ کیلومتر مربع بوده و دارای معادن خدادادی زیادی همانند شن، ماسه و زغال سنگ است که مهم‌ترین منابع طبیعی چمستان به حساب می‌آیند و توانسته باعث اشتغال تعداد زیادی از مردم این شهر شود. بدون تردید مردم چمستان را می‌توان مردمانی خونگرم معرفی کرد و بازارهای این شهر را هم می‌توان در زمره بازارهایی دانست که محصولات محلی در آن، حرف اول را می‌زنند؛ محصولات محلی که حاصل زحمت مردمانی بی‌ریا و بی‌آلایش است و برای به دست آوردن آن‌ها، تلاش زیادی کرده‌اند.

در صورتی که موفق شدید به شهر چمستان سفر کنید، بازدید از بازارهای محلی آن را فراموش نکنید که در کنار جذابیت، می‌تواند شما را با فرهنگ و سبک زندگی این مردم با صفا هم آشنا کند.

آب و هوای چمستان چگونه است؟

بدون تردید تمام مناطق شمالی به دلیل وجود رشته کوه‌های البرز و جنگل‌های هیرکانی که فاصله اندکی با دریا دارند، خاص و منحصر به فرد به حساب می‌آیند و این مسئله درباره شهر چمستان هم صدق می‌کند.شهر چمستان دارای مناطقی بوده که حتی در فصل تابستان هم خنک هستند و برای استراحت در شب‌های این فصل هم باید از پتو یا حتی وسایل گرمایشی استفاده کنید.

قطعا باران‌های ناگهانی در بهار و تابستان می‌تواند برای هر مسافری که از شهرهای شلوغ همانند تهران برای به دست آوردن آرامش و دوری از آلودگی فرار کرده‌اند، یک موهبت الهی به حساب آید و باید بدانید که چمستان به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص می‌تواند از این غافلگیری‌های زیبا برای شما به ارمغان بیاورد.

در صورتی که قصد سفر به این شهر توریستی را دارید، باید خود را در فصل‌های بهار و تابستان برای گرما، سرما در شب و باران‌های احتمالی آماده کنید که همین موارد سبب می‌شود خود را در یک بهشت زمینی ببینید. با این که این شهر را باید یک شهر کوهستانی به حساب آورد، اما فاصله زیادی با دریا ندارد که همین مسئله سبب شده شرایط آب و هوایی آن، منحصر به فرد شود و نظر هر گردشگری را به خود جلب کند.

اگر به سمت شمال کشور سفر کردید، دوست دارید جنگل های مازندران را بگردید؟ یا شاید اصلا در یکی از این جنگل‌ها اقامت داشته باشد.

جاهای دیدنی چمستان را می‌شناسید؟

سراسر سرزمین‌های شمالی ایران دارای جاذبه‌های طبیعی و گردشگری زیادی هستند که هر کدام از آن‌ها می‌توانند به نوبه خود خستگی مسافران و گردشگران را رفع کنند. همانطور که در ابتدای مقاله هم گفته شد، بخش‌های زیادی از ایران را مناطق کویری تشکیل می‌دهند و گردشگران در فصل تابستان سعی می‌کنند خود را به مناطق شمالی برسانند، اما داشتن آشنایی اولیه با شهرهایی که قصد سفر دارید، می‌تواند باعث شود هنگام ورود به مشکل برخورد نکنید و همین مسئله می‌تواند کیفیت سفر شما را افزایش دهد.

امروزه اینترنت به فضایی تبدیل شده که اطلاعات بسیار زیادی را می‌توان تنها با گذاشتن چند دقیقه وقت، پیدا کرد و در ادامه قصد داریم شما را با جاهای دیدنی شهر چمستان آشنا کنیم تا بتوانید هنگام ورود، مستقیما خود را به مناطق بکر و طبیعت بسیار دلنشین و آرامش‌بخش چمستان برسانید.

دریاچه الیمالات

جنگل‌های هیرکانی شمال در دل خود دارای جاذبه‌های دیدنی بسیار زیادی هستند که شاید برخی از آن‌ها هنوز ناشناخته باقی مانده باشند. دریاچه الیمالات یکی از دریاچه‌های طبیعی موجود در دل این جنگل‌ها بوده که زیبایی‌های فوق‌العاده دارد و می‌تواند نظر هر گردشگری را به خود جلب کند.

این دریاچه که در دل جنگل قرار دارد و برای رسیدن به آن باید از ۹ کیلومتری جاده اصلی نور به چمستان خارج شوید و با گذراندن ۳ کیلومتر دیگر از دل جنگل و طبیعتی باصفا، خود را به دریاچه‌ای زیبا برسانید.

لازم به ذکر است این دریاچه در حال حاضر به عنوان یکی از مناطق مهم گردشگری چمستان به حساب می‌آید و امکانات رفاهی در آن وجود دارد. مسافران می‌توانند با ورود به این دریاچه، خاطرات خوبی را برای خود رقم بزنند. توجه داشته باشید که قایقرانی و امکان ماهیگیری در این دریاچه فراهم است و سکوت دلپذیر آن می‌تواند به روح انسان آرامش ببخشد. در صورتی که قصد دارید دریاچه الیمالات را به عنوان اقامتگاه خود در نظر بگیرید، باید به هوای سرد آن توجه داشته باشید و حتی در شب‌های تابستان هم با خود پتو ببرید و لباس گرم بپوشید.

البته نباید فراموش کنید که در نزدیکی یک دریاچه واقع در جنگل قرار دارید و قطعا حشرات مزاحم می‌توانند دردسرهایی برایتان ایجاد کنند، بنابراین بهتر است اقدامات احتیاطی را انجام دهید.

بدون شک اقامت در اطراف دریاچه الیمالات می‌تواند لحظات خوشی را برای شما رقم بزند تا خستگی سفر و کارهای روزمره خود را به باد فراموشی بسپارید. کلیه موارد رفاهی توسط ساکنان محلی به صورت دائمی در این دریاچه فراهم شده است و جایی برای نگرانی وجود ندارد.

پارک کشپل

پارک کشپل یکی از پارک‌های قرار گرفته در میانه راه شهر چمستان و لاویج بوده که جذابیت آن، می‌تواند نظر شما را به خود جلب کند. این پارک جنگلی می‌تواند ساعت‌ها شما را مجذوب خود کند تا جایی که دل کندن از آن برایتان سخت و دشوار باشد.

ده‌ها چشمه در این پارک جنگلی وجود دارد که هر کدام را می‌توان به عنوان یک جاذبه گردشگری مهم به حساب آورد.‌ در پارک جنگلی کشپل، امکانات رفاهی و آلاچیق‌های متعددی در دل جنگل و درختان سر به فلک کشیده مشاهده خواهید کرد که می‌توانید ساعت‌ها در کنار خانواده بنشینید و از این موهبت الهی لذت ببرید.

گشت و گذار در این پارک جنگلی به واسطه وجود چشمه‌های زیاد، می‌تواند جذابیت خاصی داشته باشد، اما توصیه می‌کنیم هنگام خروج از این پارک، کلیه زباله‌هایی که ایجاد کرده‌اید را در یک کیسه پلاستیکی قرار داده و با خود از این محیط طبیعی زیبا که میراث همگان و نسل‌های آینده است، خارج کنید. حفظ طبیعتی که بدون منت باعث می‌شود آرامش روحی نصیب ما شود، بر همگان واجب است و با این کار، می‌توان رسم مهمان بودن را به جای آورد.

آب گرم لاویج

شمال ایران و علی‌الخصوص استان مازندران دارای چشمه‌های آبگرم زیادی بوده که هر کدام از آن‌ها می‌توانند خاصیت‌های درمانی داشته باشند. هنگامی که از پارک جنگلی کشپل عبور کنید، اندکی با روستای لاویج فاصله خواهید داشت که می‌تواند به عنوان مقصد بعدی شما پس از شهر زیبای چمستان باشد.

چشمه‌های آبگرم طبیعی را می‌توان هدیه‌ای از جانب خداوند دانست؛ در حقیقت آن‌ها به دلیل حجم بالای گوگرد و املاح معدنی که دارند، می‌توانند در درمان بسیاری از بیماری‌ها تاثیرگذار باشند و همین مسئله باعث شده است در سال، علاقه‌مندان و گردشگران زیادی وارد این روستا شوند، البته نباید جاذبه‌های گردشگری لاویج را محدود به آبگرم آن کرد. این روستای چمستان دارای یک طبیعت جذاب و دیدنی بوده که نگاه کردن و گشت و گذار در آن، نه تنها باعث خستگی نمی‌شود، بلکه می‌تواند سلامت روح و روان را هم به همراه داشته باشد.

اگر بخواهیم یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری چمستان در روستای لاویج را به شما معرفی کنیم، قطعا فیل سنگی را نباید از یاد ببریم. هنگامی که از آبگرم لاویج خارج شدید، کافی‌ست چند متری حرکت کنید تا یک سنگ بزرگ را در دل کوه مشاهده کنید که شباهت زیادی به یک فیل دارد.

مردم این روستا در کنار مشاغل ایجاد شده از طریق جذب گردشگر، فعالیت زیادی در زمینه تولید محصولات مختلف کشاورزی دارند. مردمان خونگرم و مهربانی که با گویش محلی خود، می‌توانند نشان دهند که هنوز هم صفا، دوستی و محبت از بین نرفته و در دل‌ها وجود دارد. بد نیست بدانید که یکی از محصولات تولیدی مرغوب این روستا را می‌توان عسل‌های باکیفیت دانست که بسیاری از آن‌ها به دلیل مرغوبیت، خواص درمانی دارند.

این روستا که در دل کوه‌های البرز قرار دارد، می‌تواند به عنوان یک مکان بسیار زیبا برای گردشگری استان مازندران و شهر چمستان به حساب آید.

جنگل واز

جنگل واز هم یکی دیگر از مناطق دیدنی و فوق‌العاده جذاب چمستان است. این جنگل که یکی از مناطق باستانی و بسیار قدیمی از جنگل‌های هیرکانی محسوب می‌شود، مملو از درختان سر به فلک کشیده بلوط، افرا، راش و سایر پوشش گیاهی است و به دلیل صعب العبور بودن جاده آن، یکی از مناطق دست نخورده به حساب می‌آید.

گردشگران زیادی در هر سال به این منطقه سفر می‌کنند، اما نباید بدون کسی که منطقه را به خوبی بشناسد، دل به جنگل بزنید. در صورتی که قصد دارید از این مکان طبیعی دیدن کنید، می‌توانید مسافتی را با پای پیاده یا دوچرخه مخصوص وارد جنگل شوید و از طبیعت بکر آن، لذت ببرید.

روستای جوربند

روستای جوربند یکی دیگر از روستاهای چمستان است که زیبایی و طبیعت فوق‌العاده آن، می‌تواند نظر گردشگران زیادی را به خود جلب کند. زیبایی‌های این روستا را نمی‌توان در واژه‌ها گنجاند و پیشنهاد می‌کنیم با برنامه‌ریزی و حضور در جوربند، زیبایی طبیعت جوربند را به چشمان خود هدیه دهید.

این روستا دارای آب آشامیدنی باکیفیتی بوده که از چشمه‌های اطراف آن تامین می‌شود. تمام این چشمه‌ها دارای املاح معدنی هستند و می‌توانند خواص بسیار خوبی برای سلامتی داشته باشند. وجود این همه زیبایی و نعمت خدادادی در روستای جوربند باعث شده تا به یک قطب گردشگری تبدیل شود. در صورتی که تصمیم سفر به استان مازندران و شهر چمستان را دارید، حتما سفر به جوربند را هم در برنامه خود قرار دهید.

بهترین فصل سفر به چمستان

فاصله زیادی از تهران تا مازندران و شهر چمستان وجود ندارد. در حقیقت پایتخت‌نشینان می‌توانند آخر هفته‌ها و هنگام تعطیلات یک سفر کوتاه به چمستان داشته باشند، اما بهترین فصل سفر به این شهر توریستی، بهار و تابستان است، البته سفر کردن به چمستان در سایر فصل‌ها هم می‌تواند زیبایی و جذابیت خاص خود را داشته باشد و به همین علت، می‌توان در صورت مساعد بودن آب‌و‌هوا، فصل پاییز و زمستان را هم برای سفر انتخاب کرد.

شهرهای شلوغی همانند پایتخت، دغدغه‌های زیادی برای ساکنین دارد و همین مسئله می‌تواند علت اصلی سفر در آخر هفته‌ها و روزهای تعطیل باشد. سفر به مناطق شمالی برای فرار از آلودگی و کسب آرامش روحی با وجود جنگل‌های سر سبز و باران‌های همیشگی، جذابیت‌های خاص خود را داشته و توصیه می‌شود.

جمع‌بندی

چمستان یکی از بهترین شهرهای شمالی ایران است که در شهر مازندران واقع شده و هر سال گردشگران زیادی را از سراسر کشور به خود جذب می‌کند. این شهر که در جنوب شهرستان نور قرار گرفته، یکی از بخش‌های مهم مازندران شناخته می‌شود و به دلیل داشتن منابع طبیعی و چشم‌انداز فوق‌العاده، توانسته به یکی از قطب‌های گردشگری مازندران تبدیل شود.

در صورتی که قصد دارید به مازندران سفر کنید و کمی از دغدغه‌های زندگی دور شوید تا آرامش روحی برای خود به ارمغان آورید، ما شهر زیبای چمستان را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

چمستان

  • مطلب جدید
  • 5 ژوئن 2022
دکمه بازگشت به بالا