درد مقعدی بعد از مدفوع

درد مقعدی بعد از مدفوع

درد مقعدی بعد از مدفوع

درد مقعدی بعد از مدفوع

علت درد مقعدی هنگام مدفوع یا علت درد مقعد بعد از دفع نشانه چیست؟ درمان درد شدید و علائم که همراه این شرایط ایجاد میشود.


علت درد مقعدی هنگام دفع مدفوع چیست؟ درمان فوری

در این صفحه قصد داریم به بررسی علت درد مقعد هنگام مدفوع و نحوه درمان هریک از این بیماریها بپردازیم:

احساس درد مقعدی هنگام دفع مدفوع یا بعد از آن مشکل عادی نیست و اگر مکرراً تکرار میشود، باید مورد بررسی های دقیق پزشکی قرار گیرد. زیرا درد هنگام دفع مدفوع یک نشانه مهم از بیماریهای مقعدی است. خوشبختانه این درد معمولاً توسط بیماریهای خوش خیم و قابل درمان ایجاد میشود. بنابراین در صورت تجربه چنین علائمی سریعاً به پزشک مراجعه کنید تا از تشدید بیماری جلوگیری شود.

ویزیت آنلاین در واتساپ

جهت مشاوره و یا رزرو نوبت ویزیت به این شماره در واتساپ پیام دهید.

علت درد مقعدی بعد از دفع

درد هنگام مدفوع مشکل بسیار رایجی است که اغلب موارد در اثر عواملی مثل رژیم غذایی غلط، یبوست و کم تحرکی ایجاد میشود. اگر این درد بیشتر از ۲ روز ادامه داشت، باید برای بررسی علت این شرایط با پزشک مشورت کنید. مهمترین علل شایع برای درد مقعدی بعد از دفع شامل موارد زیر است:

یبوست

هنگامی که غذا با سرعت کافی در دستگاه گوارش شما حرکت نکند، روده بزرگ آب زیادی را جذب می کند و این باعث می شود مدفوع سفت و خشک شود، بنابراین دفع مدفوع باعث درد می شود.

عوامل بسیاری در ایجاد یبوست نقش دارند، از علت های یبوست می توانیم به این موارد اشاره کنیم :

با مصرف غذاهای غنی از فیبر، نوشیدن آب و ورزش می توان یبوست را درمان کرد. اگر یبوست با رعایت این نکات درمان نشد، لازم است پزشک در مورد درمان آن مشورت کنید در غیر این صورت یبوست مداوم می تواند عوارض جدی تری از جمله بواسیر را به همراه داشته باشد.

بیشتر بخوانید : درمان یبوست

 بواسیر یا هموروئید

بواسیر یا همان هموروئید شایع ترین بیماری مقعدی است که از هر ۴ نفر ۳ نفر به آن مبتلا میشوند. وقتی فشار زیادی را به مقعد وارد میکنید، دیواره رگ های مقعدی متورم می شوند و شبیه به زائده های گوشتی از مقعد بیرون می زنند، این بیماری بواسیر نام دارد.

بواسیر در انتهای رکتوم یا روده بزرگ و تقریبا در نزدیکی خروجی مقعد ایجاد میشود. بیماران مبتلا به بواسیر هنگام دفع مدفوع درد شدیدی را احساس می کنند. زیرا مدفوع هنگام خروج به بواسیر فشار وارد می کند و باعث درد میشود.

علت این بیماری معمولاً یکی از موارد زیر است:

 از علائم این بیماری می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

برای درمان بواسیر باید از متخصص جراح عمومی کمک بگیرید. بواسیر ها با درمان خانگی مثل مصرف فیبر درمان نمی شوند اما می توان با رعایت رژیم غذایی، ورزش و پماد ها علائم بیماری را کنترل کرد. برای درمان قطعی باید بواسیر با روشهای جراحی برداشته شود.

بیشتر بخوانید : بواسیر چیست؟

مشاوره با پزشک در واتساپ

جهت مشاوره رایگان و پرسش سوالات به این شماره در واتساپ پیام دهید.

شقاق مقعدی

شقاق یکی از مهمترین علتهای علت درد مقعدی هنگام مدفوع است. شقاق زخم، ترک یا بریدگی عمیقی است که در عضله ی مقعد ایجاد میشود. مقعد ناحیه ای مملو از اعصاب است، پس خیلی طبیعی است که زخم شدن آن درد بسیار شدیدی را ایجاد کند. 

دفع مدفوع می تواند به این زخم فشار وارد کرده و باعث درد شود.

از مهمترین علت های شقاق می توانیم به این موارد اشاره کنیم :

برای کاهش درد می توانید با مصرف فیبر و نوشیدن مایعات بیماری را کنترل کنید. این موارد باعث میشود، مدفوع راحت تر دفع شود و درد کاهش پیدا کند. اما معمولاً با این درمان های خانگی شقاق درمان نمیشود. اگر علائم در طی چند هفته برطرف نشد، لازم است برای درمان شقاق با پزشک مشورت کنید.

بیشتر بخوانید : شقاق چیست؟

رزرو نوبت ویزیت

برای مشاوره یا رزرو نوبت ویزیت تماس بگیرید.

بیماری التهابی روده

کولیت اولسراتیو یک نوع بیماری التهابی روده (IBD) است که باعث تورم، درد و زخم در روده بزرگ و راست روده می شود که دفع مدفوع را دردناک می کند. نوع دیگری از IBD، بیماری کرون نام دارد و علائم مشابهی با کولیت اولسراتیو دارد.

علت دقیق این بیماری مشخص نیست.

از دیگر علائم بیماری التهابی روده می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

کولیت اولسروز از بیماری مزمن است که درمان قطعی ندارد. اما داروهایی وجود دارند که با مصرف آنها می توان علائم بیماری التهابی روده را کنترل کرد. برخی از این دارو ها سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کنند.

 بیشتر بخوانید : التهاب روده خطرناک است! آن را جدی بگیرید.

بیماری های پوست

در برخی موارد مشکلات پوستی طولانی مدت مانند اگزما، پسوریازیس و زگیل می توانند علت درد مقعد بعد از مدفوع باشند.

 این بیماری ها علاوه بر درد قبل، بعد و هنگام مدفوع، می توانند باعث خارش و خونریزی ناحیه مقعد شوند.

اگر فکر میکنید، علت درد شما بیماریهای پوستی است، هرچه زود تر در مورد درمان آن با پزشک مشورت نمایید.

عفونت ها

برخی از عفونت ها می توانند باعث درد مقعد قبل، حین یا بعد از دفع مدفوع شوند. این عفونت ها عبارتند از:

اگر فکر می کنید عفونت دارید باید به پزشک مراجعه کنید. معمولاً عفونت ها با مصرف داروهای خوراکی یا موضعی برطرف میشوند. عفونت آبسه در صورت عمیق بودن نیاز به جراحی دارد. 

اندومتریوز

اندومتریوز به رشد بافت خوش خیم در داخل رحم گفته میشود. ممکن است این بافت به سایر اندام های لگن گسترش یابد. این بافت همانند دوره ماهانه باعث خونریزی میشود. از دیگر علائم این بیماری می توانیم به تورم، التهاب و درد مزمن و همچنین احساس درد قبل؛ بعد و هنگام دفع مدفوع اشاره کنیم.

 این بیماری معمولاً توسط هورمون درمانی و در برخی موارد با جراحی درمان میشود.

در صورت بروز هر یک از موارد زیر باید به پزشک خود مراجعه کنید:

سرطان مقعد

به ندرت علت درد مقعد بعد از مدفوع، سرطان مقعد است. سرطان مقعد به رشد بدخیم سلول ها در مقعد گفته میشود. وجود توده ی سرطانی در رکتوم باعث میشود, عبور مدفوع از مجرای مقعد همراه با درد باشد.

خونریزی اغلب اولین نشانه این بیماری است. سایر علائم این بیماری خارش مقعد، ترشحات و باریک شدن مدفوع است. اگر درد یا خونریزی برطرف نشد، یا اگر درد بعد از چند روز تشدید شد، به پزشک خود مراجعه کنید. 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت تجربه هر یک موارد زیر فورا به پزشک مراجعه کنید:

درمان درد مقعدی هنگام مدفوع

برای درمان قطعی درد بعد از دفع این شرایط باید متناسب با علت درد درمان مناسب را انجام دهید، اما چند روش وجود دارد که می تواند به شما در کاهش سریع و فوری درد قبل از مراجعه به پزشک کمک نمای. این راهکارها عبارتند از :

پیشگیری

جهت پیشگیری از درد مقعدی بعد از دفع رعایت نکات زیر الزامی است:

منبع : webmd.com

حرکات روده ای دردناک یا احساس درد هنگام دفع مدفوع در موارد خفیف خیلی غیرعادی و عجیب نیست اما وقتی این درد شدید باشد ناراحتی زیادی ایجاد می کند. عوامل زیادی به عنوان علت درد هنگام مدفوع شناخته می شوند که بعضی از آنها به راحتی قابل درمان هستند اما برخی دیگر می توانند جدی باشند.

شایع‌ترین دلایل درد هنگام دفع مدفوع

مثلا بخشی از دلایل معمول این درد شامل فعالیت های روزمره، استرس و ناراحتی و رژیم غذایی نادرست است. اما وقتی اجابت مزاج به یک عمل ناخوشایند و دردناک برای فرد تبدیل شود، باید بصورت جدی علت درد هنگام دفع مدفوع بررسی شود. در این وضعیت نیاز به مراجعه به پزشک است تا با بررسی علت به شما بگوید که برای تسکین و درمان این علائم چه کارهایی می توانید انجام دهید. معمولا بیماری های مقعدی به عنوان علل اصلی درد هنگام دفع مدفوع شناخته می‌شوند.

مشاوره آنلاین و تشخیص سریع علت

برای دربافت مشاوره آنلاین و کمک به تشخیص سریع علت درد هنگام مدفوع، از طریق واتساپ با مشاوران ما در تماس باشید.

بواسیر یا هموروئید

نوعی تورم در عروق ناحیه مقعد که تقریبا از هر ۴ نفر ۳ نفر به آن دچار می شوند و یکی از شایع ترین عارضه های نشیمنگاه به شمار می‌رود. عواملی مثل یبوست، زور زدن و فشار بیش از حد هنگام دفع مدفوع و نشستن طولانی در توالت می تواند در ایجاد این عارضه تاثیرگذار باشد.

البته هموروئید یا بواسیر در زنان کمی شایع تر است که علت آن را می توان زایمان و بارداری دانست. سایر علائمی که همزمان با بروز این عارضه نمایان می شود شامل خونریزی، خارش یا تورم اطراف مقعد و مشاهده زائده و بیرون زدگی در ناحیه مقعد است.

در مورد روش های درمان هموروئید بصورت سرپایی و یا عمل جراحی، در صفحه مربوط به آن بطور کامل توضیح داده ایم.

شقاق یا زخم مقعد

این عارضه همان پارگی و شکاف های کوچک و بزرگی است که در دهانه مقعد اتفاق می افتد و می تواند علت درد هنگام دفع مدفوع باشد. شقاق مقعدی اگر سطحی باشد در کمتر از یک ماه و با رعایت رژیم غذایی برای جلوگیری از یبوست از بین می رود. البته استفاده از پماد برای درمان شقاق هم در این مرحله توسط پزشک توصیه می شود. اما اگر بیش از ۶ هفته از بروز این عارضه گذشته باشد می تواند تبدیل به شقاق مزمن شود که درد و ناراحتی زیادی را برای بیمار بوجود می آورد. 

افراد مبتلا به فیشر مزمن دائما به دنبال راهی برای درمان سوزش و درد بعد از مدفوع هستند. درمان شقاق یا زخم مقعدی مزمن باید حتما به دستور پزشک انجام شود.

معمولا بهترین و سریع ترین راه برای درمان شقاق مقعدی بدون جراحی، روش سرپایی لیزر است که در صفحه مربوطه بطور کامل با آن آشنا خواهید شد.

یبوست

اگر در هفته کمتر از سه بار مدفوع کنید دچار یبوست شده اید. در واقع یبوست حالتی است که مدفوع خشک است و به سختی از مقعد خارج شود. همین خشکی مدفوع باعث ایجاد درد هنگام دفع مدفوع می شود و اگر ادامه دار باشد ممکن است عوارض جدی داشته باشد. برای پیشگیری از عوارض یبوست سعی کنید در همان ابتدا با تغییر در رژیم غذایی و مصرف فیبر بیشتر مشکل خود را برطرف کنید.

بیماری پروکتیت

التهاب رکتوم یا پروکتیت هم نوعی بیماری است که ممکن است ناشی از بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو باشد. هم چنین عفونت ها و بیماری های منتقله از راه جنسی هم می تواند عامل بروز این بیماری باشد. رکتوم دقیقا در بالای مقعد قرار دارد و وقتی ملتهب شود به سختی مدفوع را عبور می دهد. بنابراین این عارضه می تواند علت درد شکم هنگام دفع مدفوع باشد.

اسهال

اسهال به معنی مدفوع شل و آبکی است و اگر بیشتر از یک هفته ادامه داشته باشد به معنی اسهال مزمن است. اسهال و دفع بیش از حد و تمیز کردن زیاد ناحیه حساس مقعد می تواند باعث ایجاد التهاب و درد در این ناحیه شود.

HPV یا زگیل تناسلی

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یک عفونت ویروسی است که می‌تواند باعث ایجاد زگیل در نزدیکی مقعد، دستگاه تناسلی، دهان یا گلو شود. زگیل‌های مقعدی می‌توانند هنگام مدفوع تحریک شده و باعث احساس درد یا سوزش شوند. برخی از گونه های HPV یا زگیل تناسلی درمان نشده می تواند باعث سرطان مقعد و دهانه رحم شود.

در صفحه مربوطه به بررسی روش های درمان زگیل تناسلی، هزینه لیزر و کرایو زگیل و میزان اثربخشی آنها پرداخته ایم.

درمان بیماری شما در سریع ترین زمان

برای تعیین وقت و درمان سریع بیماری‌های مقعدی می توانید از طریق شماره های زیر خیلی سریع با کلینیک تماس بگیرید.

سرطان مقعد 

خیلی کم اتفاق می افتد که سرطان علت درد مقعد هنگام دفع مدفوع باشد اما یکی از احتمالاتی است که در صورت همراه بودن با علائم زیر باید در نظر گرفته شود:

تغییرات در رنگ و حالات مدفوع

ترشحات غیر معمول

خارش اطراف مقعد 

یبوست و اسهال پی در پی

مشاهده توده های غیر معمول در اطراف مقعد 

خونریزی مقعدی

پذیرش: از شنبه تا چهارشنبه فقط با تعیین وقت قبلی

لطفا از طریق تلفن یا فرم تعیین وقت اینترنتی نسبت به گرفتن وقت اقدام نمائید. با تشکر.

۰۲۱-۸۸۸۷۰۸۹۶ ۰۹۱۹۴۶۹۶۱۷۸

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۲ حتی روزهای تعطیل

درد مقعدی بعد از مدفوع

  • مطلب جدید
  • 6 ژوئن 2022
دکمه بازگشت به بالا