ابشار لاتون کجاست

ابشار لاتون کجاست

ابشار لاتون کجاست

ابشار لاتون کجاست

آبشار لاتون یا آبشار بارزاو از جاهای دیدنی آستارا در استان گیلان به شمار می رود و بلندترین آبشار استان گیلان و ایران است.


استان گیلان با داشتن طبیعت و جاذبه‌های تماشایی فراوان، یکی از مقاصد پرطرفدار میان گردشگران و مسافران است. یکی از معروف‌ترین دیدنی‌ های گیلان، آبشاری مرتفع و زیبا است که با ارتفاع ۱۰۵ متر به‌عنوان یکی از بلندترین آبشارهای ایران لقب گرفته است. این آبشار لاتون و در گویش محلی بارزاو نام دارد.

با آبشار لاتون بیشتر آشنا شوید:

معرفی آبشار لاتون

منبع عکس: خبرگزاری ایسنا (عکاس: پوریا پاکیزه)

در مجاورت کوه استوار اسپیناس و در میان جنگلی انبوه با گیاهان سرسبز، درختانی چون آلو، به، گلابی، گردو، فندق و سیب وحشی؛ آبشاری مرتفع و دیدنی جای گرفته است. این آبشار لاتون نام دارد و از فاصله ۵۰۰ متری نیز قابل مشاهده است. این آبشار چهار فصل و زیبا یکی از ۳۰ آبشار بلند جهان است و از بلندترین آبشار‌های ایران شناخته می‌شود. ارتفاع آبریز اصلی و فوقانی آبشار لاتون ۱۰۵ متر و عرض آن پنج متر است. همچنین آبریز تحتانی لاتون ۶۵ متر با پهنای ۱۰ متر است و درمجموع ارتفاع آن به ۱۰۷ متر می‌رسد.

آبشار لاتون از دامنه‌های شرق کوه اسپیناس یا اسپینه سرچشمه می‌گیرد و به رودخانه لوندویل که با طول ۱۷ کیلومتر خود نیز از کوه اسپیناس سرچشمه گرفته سرازیر می‌شود و با شیب تندی به‌سمت کوته کومه و لوندویل حرکت می‌کند و در آخر وارد دریای خزر می‌شود. حجم آب این آبشار در فصول مختلف سال متفاوت است؛ ولی در تمام فصول آب دارد.

آبشار لاتون به‌عنوان یک اثر طبیعی و ارزشمند در سال ۱۳۹۸ به شماره ثبت ملی ۶۴۵ که در فهرست میراث طبیعی کشور قرار گرفت.

آب و هوای لاتون

منبع عکس: خبرگزاری ایسنا (عکاس: پوریا پاکیزه)

آب‌وهوای لاتون مانند سایر مناطق شمالی کشور و گیلان است. فصل زمستان آب‌وهوایی سرد و نیمه دوم بهار و تابستان هوا شرجی است؛ بنابراین اگر تصمیم گرفتید به دیدن آبشار لاتون بروید، به غیر از این زمان این سفر را آغاز کنید.

آبشار لاتون کجاست؟

متمنبع عکس: خبرگزاری ایسنا (عکاس: پوریا پاکیزه)

نام و نشان آبشار لاتون می‌توانید در خطه شمالی کشور و در مرز دو استان گیلان و اردبیل پیدا کنید. این آبشار چشم‌نواز یکی از جاهای دیدنی آستارا است که در ارتفاعات این شهر بندری و ۱۵ کیلومتری جنوب آن در شهر لوندویل و ۶ کیلومتری روستای کوته کومه واقع است.

مسیر دسترسی آبشار لاتون

برای رسیدن به آبشار لاتون، ابتدا باید به شهر لوندویل در مسیر جاده تالش به آستارا بروید؛ سپس راه فرعی برای جنوب را در پیش گرفته و پس از طی چند کیلومتر به روستای کوته کومه خواهید رسید و سپس از آن باید راه مال‌رویی به طول تقریبی ۶ کیلومتر را در دل جنگل‌های زیبای منطقه طی کنید. از طریق مسیر دریاچه سوها به لاتون نیز امکان دسترسی به این آبشار وجود دارد

توجه کنید مسیر دسترسی به لاتون پرپیچ‌وخم و دره‌های عمیق دارد و بارها خطراتی برای افراد ناآشنا به منطقه ایجاد کرده است. به‌طور معمول در این مسیر خودروهای شاسی بلند بومی برای نقل‌وانتقال روستائیان تردد می‌کنند و عبور خودروها و موتورسیکلت‌های معمولی، با خطر سقوط به دره و خسارت‌های جانی و مالی همراه است.

نقشه مسیر سوها به لاتون (جی پی اس)

در سفر به آبشار لاتون کجا اقامت کنیم؟

منبع عکس: خبرگزاری مهر (عکاس: مهدی حسین نژادی)

بعد از دیدن آبشار زیبای لاتون و گشت‌وگذار در طبیعت بکر و دل‌نواز این منطقه اگر برنامه بازدید از مکان دیگری را ندارید، برای اقامت می‌توانید به روستای کوته کومه برگردید و شب را در این روستای جنگلی و تماشایی سپری کنید.

دیدنی‌های نزدیک آبشار لاتون

منبع عکس: خبرگزاری مهر (عکاس: مهدی حسین نژادی)

در طی مسیر رسیدن به لاتون مناظر و چشم‌انداز بی‌نظیری همچون آبشارها، تپه‌های جنگلی و بسیار زیبا با چشمه‌های فراوان با آبی خنک و نوشیدنی وجود دارد که از تماشای آن‌ها لذت خواهید برد.

پرسش‌های متداول

آبشار لاتون کجاست؟

مسیر دسترسی به آبشار لاتون چگونه است؟

آب و هوای لاتون چگونه است؟

در سفر به لاتون کجا اقامت کنیم؟

عکس کاور از مسعود سلیمی

آبشار لاتون آستارا چطور جایی است و از کجا باید رفت؟

معرفی بهترین مسیرها به همراه تصاویر آبشار

مسیرهای کوهپیمایی خوب که مقصد جالبی هم داشته باشند در ایران کم نیست. از قله‌ها تا ییلاق‌ها و آبشارهای مرتفع در هرجای ایران پیدا می‌شود اما کمتر جایی مثل آبشار لاتون در گیلان ترکیبی از چند جاذبه برای انتخاب به عنوان مقصد دارد.

در این مقاله از مجله گردشگری علی‌بابا آبشار لاتون را معرفی می‌کنیم اما این آبشار نماینده‌ای است برای جنگلی زیبا، دریاچه‌های میان کوهستان، ییلاق‌های بکر، رودخانه و فرصتی برای صخره‌نوردی. قبل از توضیح بیشتر به شما می‌گوییم آبشار لاتون بلند‌ترین آبشار ایران است پس ارزش یک سفر یک روزه را دارد.

حالا برویم سراغ این که این آبشار کجاست و از چه مسیرهایی می‌شود به این آن رسید.

ارتفاع قله اسپیناس لاتون چقدر است؟

۲۱۰۵ متر از سطح دریا.

قلعه لاتون واقعا قلعه است؟

اگر از دور به قله اسپیناس نگاه کنید شبیه یک قلعه باستانی است اما واقعا قلعه نیست.

مسیر سوها به لاتون از کجاست؟

مبدا مسیر از روستای «سوها» است. از شهر اردبیل یا نمین باید به شهر آبی‌بیگلو بروید و بعد از پشت سر گذاشتن سه روستا که میان مزارع هستند در نهایت به سوها می‌رسید.

مسیر کوته کومه به لاتون از کجاست؟

ابتدا باید به شهر لوندویل در مسیر جاده تالش به آستارا بروید؛ سپس راه فرعی جنوب را در پیش بگیرید تا بعد از چند کیلومتر به روستای کوته کومه برسید. از اینجای مسیر حدودا ۶ کیلومتر در راه گلی و جنگلی تا خود آبشار راه دارید.

آبشار لاتون کجاست؟

آبشار لاتون در غرب شهر لوندویل (یکی از بخش‌های آستارا) و در میان منطقه‌ای کوهستانی و مرتعی واقع شده است.

با این که آبشار در موقعیتی خاص و دور از شهر است اما وجود جاده و روستاها در مسیر باعث شده تا دسترسی به آن آسان باشد.

دسترسی به آبشار لاتون از دو مسیر امکان‌پذیر است.

مسیر لوندویل از طرف گیلان است و مسیر سوها از طرف استان اردبیل. سوها در اصل نام روستا و دریاچه‌‌ای است که گردشگرانی که از سمت اردبیل می‌خواهند به لاتون بروند آنجا مبدا سفرشان است.

این دو مسیر تفاوت‌هایی دارند.

۱. مسیر لوندویل به آبشار لاتون

فاصله لوندویل تا آبشار لاتون حدود ۱۴ کیلومتر است. تقریبا نصف این مسیر یعنی تا روستای «کوته کومه» آسفالت شده و بقیه آن تا حدود ۱ کیلومتری آبشار خاکی است. بعد از آن هم مسیر کوتاهی باید بین جنگل پیاده رفت تا به پایین آبشار رسید.

اگر می‌خواهید با خودروی سواری به لاتون بروید این مسیر در اکثر روزهای سال، اگر برفی نباشد تا روستای کوته کومه مناسب است بعد از آن هم جاده خاکی اگر باران نباریده باشد و زمین خشک باشد با خودروی سواری می‌شود تا انتهای راه را رفت. در روزهای بارانی به خاطر گل و لای و لغزنده شدن عبور خودرو سخت می‌شود. به ویژه چون جاده کوهستانی، با شیب‌ تند و بدون گاردریل است توصیه نمی‌شود.

اگر بدون خودرو سفر می‌کنید یا نمی‌خواهید مسیر خاکی را با خودروی سواری رانندگی کنید، اهالی روستا وانت (همان نیسان آبی خودمان) دارند که با پرداخت مبلغی شما را تا انتهای جاده می‌برند. اگر هم خودروی آفرود و دودیفرانسل دارید که مسیر چندان سختی نیست.

مسیر کوتاهی که باید پیاده بروید به خاطر رفت و آمدهای زیاد کاملا واضح است و هیچ دوراهی در مسیر نیست.

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین مسیرهای پیاده روی در ایران

۲. مسیر سوها به لاتون

این مسیر نسبت به مسیر گیلان چالشی است؛ چون بیشتر آن باید پیاده طی شود و جاده مشخصی هم ندارد. مبدا مسیر از روستای «سوها» است. از شهر اردبیل یا نمین باید به شهر آبی‌بیگلو بروید و بعد از پشت سر گذاشتن سه روستا که میان مزارع هستند در نهایت به سوها می‌رسید.

بعد از سوها تا دریاچه‌ای به همین نام جاده خاکی به طول ۳ کیلومتر هست که می‌توانید با کمک خودروی اهالی روستا بروید.

از دریاچه سوها تا آبشار لاتون روستا یا دهکده‌ای نیست و فقط یک استراحتگاه کلبه‌ای وجود دارد.

مسیر سوها تا لاتون جاده مشخصی ندارد و به همین دلیل توصیه می‌شود همراه با گروه‌های گردشگری یا به کمک راهنمای محلی سفر کنید. در هر صورت بهتر است از GPS برای پیدا کردن راه استفاده کنید و قبل از حرکت مسیرهای مناسب را از wikiloc پیدا کنید. با این که این مسیر زیباتر و هیجان‌انگیز است اما به افراد کم‌تجربه پیشنهاد نمی‌شود.

اکثر گروه‌هایی که مسیر سوها به آبشار را انتخاب می‌کنند برنامه سفرشان رفتن به روستای کوته کومه و بعد از آن لوندویل است به همین دلیل بدون خودروی شخصی سفر می‌کنند.

گروه‌های دوچرخه‌سواری کوهستان هم هر دو مسیر را چندین بار رفته‌اند و مشکلی وجود ندارد.

هر دو مسیر برای سفری یک روزه به شرطی که صبح زود حرکت کنید مناسب است. اگر تمایل به توقف و اقامت دارید، در روستای کوته کومه استراحتگاه و اقامتگاه وجود دارد. در همین نقاط توقف اقلامی مثل خوراکی، آب معدنی، چای، آب‌ جوش و غذای ساده‌ای می‌توانید تهیه کنید.

چرا باید به لاتون سفر کرد؟

اگر دنبال دلایل قانع کننده برای سفر به آبشار لاتون هستید فقط کافی است به تصاویر این طبیعت بکر و دیدنی توجه کنید. اگر تصاویر کافی نیستند پس با خواندن توضیحات حتما مشتاق رفتن می‌شوید.

دلیل اول و اصلی خود آبشار است. آبشاری به ارتفاع ۱۰۵ متر با آبی همیشه جاری که شاید در بعضی ماه‌ها از حجم آبش کم شود اما هیچ وقت قطع نمی‌شود. این آبشار از نظر ارتفاع بلندترین آبشار ایران است.

دلیل دوم مسیر زیبای آبشار لاتون است. چه مسیر لوندویل گیلان و چه مسیر سوها از اردبیل هردو زیبا و پر از منظره‌های دیدنی هستند. اگر روز آفتابی سفر کنید چشم‌انداز آبشاری که از ۱ کیلومتری دیده می‌شود برای عکاسی عالی است.

از مسیر سوها به لاتون هرچه بگوییم کم است. دریاچه و فضای باز اطراف آن، دشت‌های گل بابونه و شقایق بعد از دریاچه، جنگل انبوه هیرکانی پر از درختان ازگیل، انار ترش و بوته‌های توت‌فرنگی، ییلاق‌هایی که روستاییان دام‌های خود را برای چرا می‌برند، قله اسپیناس و رودخانه‌ای که منشا آبشار است خلاصه‌ای از زیبایی‌های این مسیر است.

اهالی منطقه تالشی هستند و شغل بیشترشان دامداری است. با سفر به این منطقه، زندگی روستاییان را از نزدیک می‌بینید و تجربه کوتاهی از زندگی ساده و بی‌آلایش دور از شهرها را خواهید داشت.

آب و هوای آبشار لاتون چطور است؟

آب و هوای کل گیلان معتدل و چهارفصل است اما مناطق کوهستانی سرد‌تر و مناطق جنگلی بیشتر روزهای سال مه‌آلود است. دمای هوا در گرم‌ترین روز تابستان تا حدود ۳۵ درجه بالا می‌رود و سرد‌ترین روزهای پاییز و زمستان حدود صفر درجه سانتی‌گراد است.

در کل بهترین زمان برای سفر به آبشار لاتون از اوایل بهار یعنی فروردین تا اوایل پاییز یعنی ماه مهر است. ماه تابستان با این که طبیعت کاملا سبزپوش و پرگل است اما هوای شرجی کمی‌ اذیت‌ کننده است.

قله اسپیناس

در بیشتر عکس‌های آبشار لاتون قله‌ای نمایان است مه گویی سازه‌ای مثل قلعه روی آن وجود دارد.

اسپیناس یا اسپینه با ارتفاع ۲۱۰۵ متر از سطح دریاهای آزاد دارد بلندترین قله در منطقه لوندویل و آستارا است. نوک قله صخره‌ای و دیواره‌هایی عمودی دارد که از دور شبیه قلعه‌ است. برخی افراد باور دارند در زمان‌های دور قلعه‌ای بالای کوه بوده و از آن برای دفاع از هجوم دشمنان استفاده می‌شد اما شواهد و مستندات کافی برای این ادعا وجود ندارد.

آنهایی که مسیر سوها به لاتون را انتخاب می‌کنند از کنار قله می‌گذرند و فرصت کوتاهی برای تماشای منظره کوه‌های کم ارتفاع و جنگل‌های هیرکانی را دارند.

دشت نیارق

هرچه به سمت اردبیل نزدیک شوید، از حجم جنگل کم می‌شود و دشت‌های باز بدون درخت بیشتر دیده می‌شود. مناطق مرتفع اطراف لاتون پر از ییلاق‌هایی است که بیشتر چراگاه دام اهالی هستند.

اگر فرصت کافی داشتید می‌توانید از کمپینگ و گردش در این ارتفاعات لذت ببرید. یکی از این مناطق به نام نیارق در شمال غربی آبشار است. نیارق نام یکی از روستاهای کنار روستای سوها است که در ابتدا به آن اشاره کردیم. چشم‌انداز زیبایی این ییلاق و دام‌هایی که در بهار و تابستان مشغول چریدن هستند و صدای زنگوله‌ها حس و حال خوبی دارد.

امکانات و اقامت در اطراف لاتون

همانطور که گفته شد سفر رفت و برگشت یک روزه به لاتون امکان‌پذیر است اما به هرحال اگر نیاز به اقامت شبانه داشتید در روستای کوته کومه چند اقامتگاه و اتاق اجاره‌ای هست.

چادر زدن برای اقامت شبانه توصیه نمی‌شود چون تغییرات جوی در کوهستان‌های گیلان سریع اتفاق می‌افتد و مهم‌تر این که حیوانات وحشی مثل گرگ و گراز در جنگل‌ها وجود دارد. هرچند حیوانات تا جایی که امکان داشته باشد از مناطق مسکونی انسان‌ها دور می‌مانند و علاقه‌‌ای هم به نزدیک شدن ندارند اما احتیاط شرط عقل است.

امکانات کلبه‌ها و استراحتگاه‌های واقع در مسیر مثل کلبه عمو یدالله خیلی ساده و صرفا برای تازه کردن نفس، خوردن غذا و پر کردن بطری‌های آب مناسب است. انتظار چیز زیادی نداشته باشید.

در طول هردو مسیر چشمه‌های کوچکی هستند که آب بعضی آشامیدنی است. به جهت بی‌نام و نشان بودن چشمه‌ها نمی‌توان به درستی گفت کدام آشامیدنی است؛ فقط محلی‌ها و آنهایی که زیاد در این مسیر رفته‌اند خوب می‌دانند.

ابشار لاتون کجاست

  • مطلب جدید
  • 5 ژوئن 2022
دکمه بازگشت به بالا