نماز یکشنبه ماه ذی القعده بدون غسل

نماز یکشنبه ماه ذی القعده بدون غسل

نماز یکشنبه ماه ذی القعده بدون غسل

نماز یکشنبه ماه ذی القعده بدون غسل

مرحوم شیخ عباس قمی در کتاب مفاتیح‌الجنان برای یکشنبه‌های ماه ذی‌القعده نماز با فضیلتی بیان کرده است.


توصیه رهبر معظّم انقلاب به خواندن نماز یکشنبه‌های ماه ذی‌القعده

مرحوم شیخ عباس قمی در کتاب مفاتیح‌الجنان برای یکشنبه‌های ماه ذی‌القعده نماز با فضیلتی بیان کرده است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، امروز یکشنبه ۸ تیر مصادف با ششمین روز از ماه ذی‌القعده؛ اولین ماه از ماه‌های حرام سال است. برای این ماه در کتاب مفاتیح‌الجنان اعمالی بیان شده که شاید برجسته‌ترین آن نمازی باشد که در یکشنبه‌های این ماه وارد شده است.

سید بن طاووس برای روز یکشنبه این ماه نمازی با فضیلت بسیار از رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله روایت کرده است. مختصر آن فضیلت این است که: هر که آن را بجا آورد، توبه‌اش پذیرفته حق و گناهش آمرزیده می‌شود، طلبکاران او در قیامت از وی راضی شوند و با ایمان از دنیا برود، ایمانش از او گرفته نشود و قبرش وسیع و نورانی شود و پدر و مادرش از او راضی شوند، آمرزش حق نصیب پدر و مادر و فرزندان و نژاد او شود و روزی او توسعه یابد و فرشته مرگ در وقت مردن با او مدارا کند و جانش را به آسانی بگیرد.

و کیفیت آن نماز چنین است:

روز یکشنبه غسل بجا آورد، وضو بگیرد و چهار رکعت نماز بخواند، در هر رکعت سوره «حمد» را یک مرتبه و سوره «توحید» را سه مرتبه و سوره «فلق» را یک مرتبه و سوره «ناس» را یک مرتبه بخواند و پس از نماز، هفتاد مرتبه استغفار کند و استغفار را با «لَاحَوْلَ وَلَا قُوَّهَ إِلّا بِاللّٰهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ؛ نیرویی جز به خدای والای بزرگ نیست» ختم کند.

سپس بگوید: «یَا عَزِیزُ یَا غَفَّارُ اغْفِرْ لِی ذُنُوبِی وَذُنُوبَ جَمِیعِ الْمُؤْمِنِینَ وَالْمُؤْمِناتِ فَإِنَّهُ لَایَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلّا أَنْتَ» ای توانا، ای آمرزنده، گناهان من و همه مردان و زنان مؤمن را بیامرز که گناهان را جز تو کسی نمی‌آمرزد.

رهبر معظّم انقلاب اسلامی در سال ۹۴ درباره اهمیت نماز یکشنبه‌های این ماه فرمودند:

«روزهای یکشنبه‌ ماه ذی‌قعده ایّام توبه و انابه است و عملی دارد که مرحوم عارف بزرگوار حاج میرزا جواد آقای ملکی در المراقبات نقل می‌کند از رسول مکرّم اسلام که خطاب به اصحاب خود فرمود: کدامِ از شماها مایلید توبه کنید؟ همه گفتند ما می‌خواهیم توبه کنیم -ظاهراً ماه ذی‌قعده بوده است- طبق این نقل و این روایت حضرت فرمودند که در روزهای یکشنبه‌ این ماه این نماز را -یک نمازی با یک خصوصیّتی در مراقبات ایشان ذکر می‌کنند- انجام بدهید. غرض، ایّام در ماه ذی‌قعده که اوّل ماه‌های حرام است در این سه ماه متوالی، ایّام و لیالی مبارک و متبرّکی است، پر از برکات است؛ باید از اینها استفاده کرد.» ۹۴۶۱۸

انتهای پیام

انجام نماز یکشنبه ذی القعده بدون غسل – انجام بخشی از نماز – خواندن این نماز با غسل و بدون وضو نمازهای مستحبی

سؤال:

محضر استاد بزرگوارم عرض سلام و ادب دارم

آیا می توان نماز روز یکشنبه ی ذی القعده که وارد شده غسل نموده و ۴ رکعت نماز (۲ نماز دو رکعتی) بخواند، بخشی از عمل را انجام دهد و بخشی را انجام ندهد؟

مثلا غسل نکند و فقط نماز را بخواند یا ۲ رکعت نماز را بخواند و ۲ رکعت دیگر را نخواند.

سوال دیگرم اینکه آیا با غسلی که قبل از نمازها میگیریم می شود نماز خواند یا وضو باید بگیریم؟

لطفا اگر اختلافی است، فتوای مراجع دیگر را هم بگذارید چون برای منبر و سخنرانی احتیاج دارم.

با تشکر فراوان از استاد معظمم

نام مرجع تقلید:

آیت الله العظمی سیستانی (حفظه الله تعالی)

پاسخ:

با عرض سلام و ادب؛

۱) به فتوای معروف مراجع معظم تقلید:

از آنجا که احتمال این می رود این اعمال به صورت عامّ مجموعی باشد، لذا انجام بخشی از عمل به صورت عمدی و التفات به مسأله جایز نیست و حرام می باشد (باید یا تمام عمل یعنی غسل و ۴ رکعت نماز و اعمال بعد نماز انجام شود، یا هیچ)؛ بله، برای درک ثواب می تواند بخشی از عمل را رجاءً و به امید رسیدن به ثواب (نه به نیت ورود) انجام دهد (مثلا فقط نمازها را بخواند و غسل را انجام ندهد) و انشاالله خداوند تفضّلاً ثواب اخروی به شما عنایت می فرماید.

شایان ذکر است؛ کار بسیار خوبی است (بعضی از مراجع: واجب است) اصل این عمل (غسل و ۴ رکعت نماز) را رجاءً انجام دهد.

۲) به فتوای معروف مراجع معظم تقلید:

غسلی که قبل از این نماز گرفته می شود، کفایت از وضو نمی کند و باید قبل یا بعد غسل وضو هم بگیرد و الا نماز باطل است. (مثل غسل جمعه نیست که بعضی از مراجع قائل اند غسل جمعه کفایت از وضو می کند.) ۱

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

۱ العروه الوثقی، ج۱، کتاب الطهاره، فصل فی مستحبات غسل الجنابه، ص۳۶۰ و ۳۶۱، با استفاده از م۱۵ همان، الاغسال المندوبه الفعلیه، ص۵۴۹، با استفاده از م۴ تحریر الوسیله، ج۱، القول فی واجبات الغسل، ص۷۶، با استفاده از م۲۲ تحریر المسائل، ص۸۹، با استفاده از م۲۷۵ منهاج الصالحین، ج۱، کتاب الطهاره، با استفاده از م۲۰۱ همان، الاغسال المندوبه، با استفاده از م۳۴۱ همان، ص ۱۹، با استفاده از م ۳۲ المسائل الشرعیه، ص۸۸، با استفاده از م۳۹۷ همان، ص۱۵۲، با استفاده از م۶۵۳ هدایه العباد، ج۱، ص۳۶، با استفاده از م۲۱۲ وسیله النجاه، ج۱، ص۶۵، با استفاده از م۲۲۱ توضیح المسائل مراجع، ج۱، ص۲۲۷، با استفاده از م۳۹۱ همان، ص۳۶۴، با استفاده از م۶۴۶ اجوبه الاستفتائات، ص۳۸، با استفاده از س۱۸۸ توضیح المسائل جامع، ج۱، ص۱۵۳، با استفاده از م۴۶۴ و ۴۶۵  همان، ص ۴۹، با استفاده از م ۱۹ احکام جوانان آیت الله وحید، با استفاده از ص۹۶ موسوعه فقهی تحقیقات و استفتائات واحد پاسخ به سوالات جامعه الزهراء(سلام الله علیها)، مجموع احکام۲، قسمت غسل، با استفاده از ص۲۲ استفتائات آیت الله سیستانی، ویژه نمایندگان، دفتر قم، با استفاده از ص۶۹  استفتاء خصوصی مکتوب از مراجع معظم تقلید

نماز یکشنبه ماه ذی القعده بدون غسل

  • مطلب جدید
  • 5 ژوئن 2022
دکمه بازگشت به بالا