مرگ مشکوک ایوب انتظاری

مرگ مشکوک ایوب انتظاری

مرگ مشکوک ایوب انتظاری

مرگ مشکوک ایوب انتظاری

انجمن فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف با انتشار بیانیه‌ای خبر درگذشت ایوب انتظاری، دانش‌آموخته هوافضای این دانشگاه را اعلام کرده است. انتظاری در یزد سکونت داشته و روز ۹ خرداد در گذشته است.


مرگ مشکوک ایوب انتظاری، از متخصصان یک مرکز موشکی و پهپادی در یزد

۱۴۰۱۳۱۴

مرگ مشکوک «ایوب انتظاری» دانشمند جوان سازنده پهپاد و موشک در یزد

به گزارش‌ آسیانیوز، ایوب انتظاری که «دانشمند هوافضا» معرفی شده هفته گذشته در شهر یزد به دلایل نامعلوم جان باخته است.

انتظاری، ۳۵ ساله و فارغ‌التحصیل رشته مهندسی هوافضا از دانشگاه صنعتی شریف، در یزد در زمینه ساخت پهپاد و موشک فعالیت می‌کرده است.

آن طور که از متن آگهی ترحیم ایوب انتظاری برمی‌آید، او روز ۹ خردادماه درگذشته است.

در حالی که هنوز هیچ مقام رسمی به مرگ این «دانشمند» ایرانی واکنش نشان نداده، بر اساس اطلاعاتی که در شبکه‌های اجتماعی از جمله تلگرام در دسترس است، علت مرگ ایوب انتظاری «مسمومیت غذایی» اعلام شده است. در همین شبکه‌ها، در مورد علت مرگ اعلام‌شده شک و تردید ابراز شده است.

آگهی درگذشت این مهندس جوان صنایع هوافضای ایران و چند خبر کوتاه در رسانه‌ها درباره آن، بازتاب گسترده‌ و سریعی در رسانه‌های اسرائیلی داشته است.

 رسانه‌های اسرائیل روز شنبه، ۱۴ خرداد، در گزارش‌های مربوط به مرگ این مهندس ایرانی، رویدادهای مشابه پیشین در ایران را ذکر کرده‌اند.

این رسانه‌ها همچنین با اشاره به برنامه‌های نظامی جمهوری اسلامی ایران در توسعه صنایع پهپادی با هدف تبدیل کردن آن به یک قدرت منطقه‌ای، یادآور شده‌اند که نظامیان ارشد رژیم ایران در روزهای گذشته یک پایگاه زیرزمینی پهپادی را رسانه‌ای کردند.

بر اساس آگهی فوت منتشره در رسانه‌های ایران، ایوب انتظاری، مهندس صنایع هوافضا، که اهل استان یزد بوده، روز نهم خرداد درگذشته و در آرامگاه «خلد برین» در زادگاهش خاک شده است.

در آگهی‌های تسلیت درگذشت او آمده است که مراسم یادبود از روز دهم خرداد در خانه پدری‌اش در خیابان کاشانی شهر یزد آغاز شده و مراسم مذهبی و یادبود تا روزهای ۱۵ و ۱۶ خرداد ادامه خواهد یافت.

در شبکه‌های اجتماعی دکتر انتظاری یکی از «نخبگان هوافضا» نامیده شده و آمده است که او دانش‌‌آموخته دانشکده مهندسی هوافضای دانشگاه صنعتی شریف بود. او دکترایش را در سال ۱۳۹۶ دریافت کرده بود.

در یک کانال تلگرامی نیز اشاره شده است که او «مسئول چند پروژه بزرگ در پردیس فن‌آوری یزد در حوزه هوافضا بوده است».

در چند سایت خبری نیز آمده است که «جزئیات بیشتری از علت فوت این نخبه کشور منتشر نشده است». در برخی از گزارش‌ها «مسمومیت غذایی» به عنوان احتمال درگذشت او ذکر شده است.

وب‌سایت اسرائیلی وای‌نت روز ۱۴ خرداد نوشت که گزارشی در مورد از بین بردن این فرد منتشر نشده، اما مرگ او نظر به مسئولیتی که از جمله در توسعه پهپادی و راکتی داشته، در کنار گزارش سوء قصدهای اخیر در ایران، مورد توجه است.

حسن صیاد خدایی فرمانده دیگر نیروی قدس دو هفته پیش در تهران با شلیک پنج گلوله کشته شد. رسانه‌های اسرائیل حسن صیاد خدایی را یکی از برنامه‌ریزان کشتن اسرائیلی‌ها و یهودیان در جهان نامیده بودند.

نیویورک تایمز نوشته بود که اسرائیل به آمریکا اطلاع داده که کشتن حسن صیاد خدایی کار این کشور بوده است.

روزنامه معاریو نیز روز ۱۴ خرداد خبر فوت ایوب انتظاری را در زمینه عکسی از حضور هفته گذشته محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، و عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش، از پایگاه زیرزمینی پهپادی منتشر کرد.

واکنش دادگستری یزد به خبر فوت ایوب انتظاری؛ وی نخبه نبوده!

دادگستری یزد اعلام کرد: خبر منتشر شده در برخی پیج‌ها و رسانه‌ها مبنی بر فوت مشکوک یک دانشمند هوا فضا صحت نداشته و فرد مذکور، کارمند معمولی یک شرکت صنعتی بوده و به جهت بیماری در بیمارستان فوت کرده است.

یکی از بستگان وی برای مطرح کردن خود در فضای مجازی، این شایعه را اولین بار در پیج خود منتشر کرده و باعث بازنشر گسترده آن در پیج‌های استان و متعاقبا در سطح کشور شده که با فرد مذکور برخورد لازم صورت خواهد گرفت.

مرگ مشکوک ایوب انتظاری

  • مطلب جدید
  • 5 ژوئن 2022
دکمه بازگشت به بالا