سخنرانی حسن خمینی در حرم امام ۱۴۰۱

سخنرانی حسن خمینی در حرم امام ۱۴۰۱

سخنرانی حسن خمینی در حرم امام ۱۴۰۱

سخنرانی حسن خمینی در حرم امام ۱۴۰۱

مراسم بزرگداشت سی و سومین سالروز ارتحال ملکوتی بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی ( ره) دقایقی پیش با حضور عاشقان پیر جماران در حرم مطهر امام راحل آغاز شد.


آغاز مراسم بزرگداشت سالروز ارتحال امام خمینی( ره)

مراسم بزرگداشت سی و سومین سالروز ارتحال ملکوتی بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی ( ره) دقایقی پیش با حضور عاشقان پیر جماران در حرم مطهر امام راحل آغاز شد.

به گزارش ایمنا، مراسم بزرگداشت سی و سومین سالروز ارتحال ملکوتی بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره) امروز شنبه با قرائت کلام الله مجید و اجرای سرود جمهوری اسلامی با حضور مقامات لشکری و کشوری آغاز شد.

عاشقان روح الله از ساعت‌ها قبل با حضور در حرم امام خمینی (ره) ارادت خود را به بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی نشان دادند.

از روزهای قبل تمامی دستگاه‌های مسئول در حوزه برگزاری مراسم ارتحال امام خمینی (ره) برای ایفای نقش خود در روز ۱۴ خرداد، همه امکانات پیش بینی شده خود را راهی اطراف حرم امام کرده‌اند تا از روز قبل به ارائه خدمات و استقرار در حوالی حرم بپردازند.

شهرداری، اورژانس، نیروی انتظامی، سپاه، بسیج، دانشگاه‌های علوم پزشکی، نیروهای امنیتی، مسئولان ستاد بزرگداشت و رسانه‌ها، هر کدام به نحوی در تلاش و تکاپو برای خدمت رسانی در این مراسم بودند و هستند.

امروز ۱۴ خرداد ۱۴۰۱، مراسم بزرگداشت مقام شامخ امام خمینی در حرم مطهر امام خمینی با تلاوت قرآن مجید آغاز شد و در ادامه مراسم مدیحه سرایی مداحان اهل بیت (ع)، خیر مقدم و سخنان حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی یادگار گرامی حضرت امام آغاز و سپس همه شیفتگان و زائران مرقد مطهر حضرت امام خمینی به سخنان مهم رهبر فرزانه انقلاب گوش جان می‌سپارند.

سی و سومین سالگرد ارتحال رهبر کبیر انقلاب اسلامی پس از ۲ سال وقفه (بواسطه فراگیری ویروس کرونا) امسال با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

منبع: ایرنا

سخنران مراسم سالروز رحلت امام خمینی (ره) در روز شنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۱ کیست؟

در این مطلب از صفحه اقتصاد، به توضیحاتی درباره سخنران مراسم سالروز رحلت امام خمینی (ره) در روز شنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۱، خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

شنبه، ۱۴ خرداد ۱۴۰۱ ۱۴۰۱۰۳۱۴

تاریخ دقیق سالروز رحلت امام خمینی (ره) در تقویم قمری برابر است با : روز شنبه ۴ ذی القعده سال ۱۴۴۳

۴ ذی القعده ۱۴۴۳ ۱۴۴۳۱۱۰۴

تاریخ دقیق سالروز رحلت امام خمینی (ره) در تقویم میلادی برابر است با : روز شنبه ۴ ژوئن سال ۲۰۲۲

۰۴ ju o2022 20220604

رحلت حضرت امام خمینی ۱۴۰۱ چند شنبه و چه روزی است؟

شنبه ۱۴ خرداد روز رحلت حضرت امام خمینی است.

ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی (ره) با صدور اطلاعیه‌ای برنامه‌های سی و سومین سالروز ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران را اعلام کرد.

متن این اطلاعیه بدین شرح است:

بسمه تعالی

راه امام خمینی (ره)

راه ما، هدف او هدف ما، و رهنمود او مشعل فروزنده‌ی ماست.

رهبر معظم انقلاب

در سی و سومین سالگرد ارتحال رهبر کبیر انقلاب اسلامی پس از دو سال وقفه ناخواسته (بواسطه فراگیری بیماری کرونا) و در آستانه برگزاری آئین‌های بزرگداشت بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (سلام الله علیه) بیش از هر زمان دیگر نیازمند استفاده از این فرصت برای خوانش دوباره اندیشه دینی و سیاسی، و آرمان‌های اخلاقی و انسانی آن بزرگمرد الهی هستیم. آنچه که این نیاز را دو چندان می‌سازد شرایط دشوار بین المللی، منطقه‌ای و داخلی است.

همان گونه که امام خمینی (ره) با ژرف اندیشی خویش در تبیین ماهیت نظام‌های استکباری و سلطه گر، پیش بینی کرده بود، امروز شاهد تشدید تضاد منافع قدرت‌های بزرگ در مناطقی از جهان، و شعله ور شدن آتش جنگ در بخشی از اروپا و کشتار انسان‌ها و آوارگی میلیون‌ها تن و افزایش رنج و گرفتاری ملت‌ها هستیم.

در خاورمیانه علیرغم آنکه امنیت و آرامش مردم سوریه و عراق و یمن و لبنان و افغانستان بر اثر پیامدهای لشکرکشی و دخالت‌های نامشروع آمریکا و هم پیمانان غربی آن، سلب گردیده است و فلسطین و قدس عزیز همچنان در اشغال صهیونیست‌ها، شاهد افزایش جنایت‌های رژیم صهیونیستی با حمایت‌های آشکار سران کاخ سفید و دولتهای غربی می‌باشد و با کمال تأسف خیانت اخیر چند دولت وابسته عربی در برقراری روابط رسمی با رژیم صهیونیستی نیز زخمی دیگر بر پیکر امت اسلامی وارد نمود، اما بیداری و مقاومت کم نظیر ملت‌های مسلمان در این مناطق و انتفاضه اعجاب انگیز مجهاهدان مظلوم فلسطینی مانع از تحقق اهداف نامشروع دولت‌های متجاوز استکباری و رژیم صهیونیستی گردیده و راهبردهای آنان‌را در این مناطق با بن‌بست های جدید و شکست مواجه نموده است.

این واقعیتی غیرقابل انکار و افتخارانگیز است که نظام جمهوری اسلامی و مردم شریف ایران در پرتو آموزه‌های مکتب امام خمینی نه تنها در این حساس‌ترین منطقه بحرانی جهان در چهل سال گذشته از کیان موجودیت و ثبات و امنیت کشور خویش در برابر هشت سال جنگ تحمیلی و صدها توطئه ناامنی و براندازی، با تدبیر و اقتدار، پیروزمندانه ایستاده است بلکه امروز بعنوان نظامی مقتدر و با ثبات در رأس محور مقاومت، سرمشق ملت‌ها و دولت‌های دیگر شده است.

به لحاظ شرایط داخلی نیز در نگاهی منصفانه این واقعیت را آشکارا می‌توان دید که علیرغم سنگین‌ترین تحریم‌های ظالمانه و تبلیغات شبانه روزی صدها بنگاه دروغ پردازی دشمنان انقلاب اسلامی، در چهل سال گذشته با تلاش دولت‌ها و دوایر نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران دست آوردهایی عظیم و غیرقابل مقایسه با شرایط قبل از پیروزی انقلاب در بخش‌های مختلف از صنعت و کشاورزی و خدمات و فناوری‌های نوین و دانش بنیان و توسعه صنایع فضایی و دفاعی و موشکی گرفته تا پیشرفت‌های آشکار در حوزه بهداشت و درمان و توسعه مراکز علمی، آموزشی و فرهنگی و هنری و ورزشی پدید آمده است.

با وجود همه این پیشرفت‌های غیرقابل انکار این واقعیت را نمی‌توان ناگفته گذاشت که هنوز در برخی زمینه‌ها بخصوص در بخش اقتصاد و توزیع عادلانه منابع و درآمدها و ایجاد سطحی مناسب در تأمین رفاه و معیشت مردم نه تنها با آرمان‌های مطلوب امام فاصله فراوانی وجود دارد بلکه بواسطه عوامل مختلفی همچون تحریم‌های ظالمانه و فشارهای خارجی و ناکارآمدی‌ها و روزمرگی‌ها و سیاست‌های نادرست و فسادها که خود معلول عوامل متعدد فرهنگی و سیاسی می‌باشند، متأسفانه شاهد گسترش خط فقر و افزایش فشار تورم بر جامعه خصوصاً طبقات محروم و مستضعف هستیم. عزم جدی بر تغییر این شرایط، مطالبه به حق ملت ایران است و یقیناً در این زمینه ظرفیت لازم برای ایجاد تحولی بنیادین در رویکردها و روش‌ها وجود دارد و البته رمز موفقیت در این راه بازگشت به آرمان‌ها و شعارهای انقلاب است که در رأس آنها وحدت و همدلی آحاد ملت و همصدائی و همراهی مسئولین با مردم در همه عرصه‌ها و پرهیز واقعی از خط کشی‌ها حزبی و جناحی و استفاده از تمامی ظرفیت جامعه و خصوصاً نخبگان آن و پشتیبانی مردم از سیاست‌ها و برنامه‌های عدالت محور دولت است.

برگزاری مراسم بزرگداشت رهبر کبیر انقلاب اسلامی در سی و سومین سالگرد رحلت آن عزیز در شرایط جهانی و منطقه‌ای و داخلی که اشاره شد بار دیگر تجلیگاه عزم و اراده ملت ایران در ابراز وفاداری به اهداف انقلاب عظیم خویش و عهد دوباره با آرمان‌های الهی مقتدای خود و صحنه تجدید بیعت با خلف شایسته امام راحل (س)، رهبر فرزانه انقلاب، حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظله) خواهد شد.

ستاد مرکزی بزرگداشت حضرت امام خمینی (سلام الله علیه) از اینکه به‌لحاظ دستورالعمل‌های بهداشتی ناگزیر از برگزاری مراسم ۱۴ خرداد در حرم مطهر حضرت امام با رعایت محدودیت جمعیت شرکت کننده می‌باشد از میلیون‌ها تن پیروان حضرت امام در سراسر کشور که مشتاق حضور در مراسم معنوی حرم مطهر آن حضرت می‌باشند عذرخواهی نموده و مقدم این عزیزان را در برنامه‌های بزرگداشتی که از سوی ستادهای استانی در شهرهای مختلف برگزار می‌گردد گرامی می‌دارد.

برنامه‌های مراسم بزرگداشت حضرت امام خمینی به شرح زیر است:

۱۳ خرداد ۱۴۰۱ مقارن با شب ارتحال امام عظیم الشأن، ساعت ۲۱:۳۰، در حرم مطهر امام خمینی، سخنرانی ریاست محترم جمهوری حجت الاسلام جناب آقای سید ابراهیم رئیسی.

روز ۱۴ خرداد ۱۴۰۱، شروع مراسم ساعت ۹ صبح در حرم مطهر امام خمینی، تلاوت قرآن مجید، مدیحه سرایی مداحان اهل بیت (ع)، خیرمقدم و سخنان حجت الاسلام سید حسن خمینی، یادگار گرامی حضرت امام و سپس همه شیفتگان و زائران مرقد مطهر حضرت امام خمینی (ره) به سخنان مهم رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (مد ظله) گوش جان می‌سپارند.

خلاصه ای از زندگی نامه امام خمینی (ره)

روح الله موسوی خمینی (ره) فرزند سید مصطفی موسوی در ۳۰ شهریور ۱۲۸۱ در شهرستان خمین دیده به جهان گشود و نهایتا پس از حدود ۱۰ سال رهبری انقلاب اسلامی، شبانگاه سیزدهم خرداد ۱۳۶۸ در سن ۸۹ سالگی روح امام برای همیشه آرام گرفت.

روح الله موسوی خمینی

خانواده

پدر ایشان سید مصطفی موسوی فرزند علامه سید احمد موسوی در ۲۹ بهمن ۱۲۴۱ ه.ش. در شهرستان خمین به دنیا آمد و در تاریخ اسفند ۱۲۸۱ در راه خمین به اراک مورد سوء قصداشرار قرار گرفت و بر اثر اصابت گلوله در چهل سالگی به شهادت رسید. هاجر خانم مادر امام خمینی، زنی از خاندان علم و تقوا و فرزند آیت الله میرزا احمد خوانساری است. امام خمینی پنجمین ماه عمر خود را با درد یتیمی آغاز کردند و از آن پس مادر و عمه بزرگوارشان، تربیت ایشان را عهده دار بودند. امام خمینی در سن ۲۷ سالگی ازدواج کردند. همسر ایشان، دختر حاج میرزا محمدثقفی از روحانیون تهران بود. اسامی فرزندان امام به این صورت است: مصطفی، صدیقه (خانم اشراقی)، فریده (خانم اعرابی)، زهرا (خانم بروجردی)، احمد.

شخصیت علمی و فرهنگی

تحصیل در خمین

امام خمینی در همان کودکی درس را آغاز کردند و پس از آن به مکتب رفتند. بعد از اتمام مکتب به مدرسه های جدید رفتند و با پایان آن، تحصیل علوم اسلامی را در محضر دایی و برادرشان آغاز کردند.

تحصیل در اراک

سال ۱۳۳۹ ه.ق امام خمینی برای تکمیل تحصیلات خود به واسطه حضور آیت الله عبدالکریم حائری یزدی به اراک رفتند. در این دوره در محضر اساتیدی چون شیخ محمدعلی بروجردی و شیخ محمد گلپایگانی تلمّذ کردند.

تحصیل در قم

همزمان با عزیمت آیت الله حائری به قم، امام نیز به قم رفتند و در ۲۵ سالگی سطوح عالیه حوزه را به پایان رسانیدند. پس از آن با شرکت در درس آیت الله حائری به درجه اجتهاد نائل آمدند. از میان همه اساتید امام آن که بیش از همه روح ایشان را اشباع می‌کرد، درس عرفان نظری مرحوم محمدعلی شاه آبادی بود. شش سال، گاه هر روز و گاه هر چند هفته یکبار، نزد او می‌رفتند تا کنار فقه و فلسفه، عرفان را نیز بیاموزدند.

اساتید

امام خمینی (ره) در طول دوران حیات اساتید فراوانی داشتند که از جمله آنها می‌توان به شیخ عبدالکریم حائری یزدی مؤسس حوزه علمیه قم، محمدرضا مسجد شاهی اصفهانی صاحب وقایه الاذهان، میرزا محمدعلی شاه آبادی، سید ابوالحسن رفیعی قزوینی، میرزا جواد ملکی تبریزی، سید علی یثربی کاشانی، سید محمدتقی خوانساری و…اشاره کرد.

تدریس

امام تدریس کتب فلسفی را در حالی که بیش از ۲۷ سال نداشتند، آغاز کردند و در کنار درس فلسفه به تدریس اخلاق همت گماردند. عمّال رضاشاه برای تعطیلی این درس فشار می‌آوردند که با مقاومت امام به نتیجه نرسیدند اما ناچار شدند برنامه درس اخلاق را از مدرسه فیضیه به مدرسه حاج ملاصادق در منطقه دوردست شهر منتقل کردند. در کنار این ها به تدریس دروس فقه و اصول می‌پرداختند.تدریس علوم منقول و خارج فقه و اصول را در سال ۱۳۲۵ ه.ش. همزمان با ورود آیت الله بروجردی به قم آغاز کردند.در تبعید در شهر نجف هم با اصرار طلبه ها درس را آغاز و بهمن ماه ۱۳۴۸ درس ولایت فقیه را در ۱۳ جلسه ارائه کردند.

کتاب ها

از جمله آثار امام خمینی در طول حیات می‌توان به کشف اسرار، تحریر الوسیله، چهل حدیث، ولایت فقیه، جهاد اکبر، مناسک حج، آداب الصلاه، سر الصلاه، تفسیر سوره حمد، طلب و اراده، شرح دعای سحر، کتاب البیع (۵ جلد) و… اشاره کرد.

حیات سیاسی و اجتماعی

در ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۲۳ و در اوضاع آشفته و فضای آزادی نسبی پس از رضا پهلوی، امام در پیامی به ملت، از قیام برای خدا صحبت کرده اند و آن را تنها راه اصلاح دو جهان نامیده اند. در همین سال در پاسخ به شبهات کتاب اسرار هزارساله، به رضاخان هم تاختند و در آن ایده حکومت اسلامی و ضرورت قیام برای تشکیل آن را مطرح ساختند. در دوران مرجعیت آیت الله بروجردی امام از طرف ایشان عضو هیات مصلحین بودند که ماموریت اصلاح حوزه را داشت و باعث تحولاتی در حوزه شدند. در مسائل گوناگون مورد مشورت آیت الله بودند، مخصوصا مسائل مربوط به حکومت. یک بار در ۱۳۲۹ از طرف آیت الله بروجردی برای جلوگیری از اعدام عده ای به دیدار شاه رفتند. در مهرماه ۱۳۴۱ لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی مورد تصویب دولت قرار گرفت که طبق آن سه شرط مسلمان بودن، سوگند به کلام الله مجید و مرد بودن رای دهندگان و انتخاب شوندگان حذف شده بود تا زمینه حضور بهائی ها فراهم شود. امام در تلگرافی به عَلَم نوشتند:”مجدداً به شما نصیحت می‌کنم که به اطاعت خداوند متعال و قانون اساسی گردن نهید، و از عواقب وخیمه تخلف از قرآن واحکام علمای ملت و زعمای مسلمین و تخلف از قانون بترسید؛ و بدون موجب، مملکت را به خطر نیندازید؛ والّا علمای اسلام درباره شما از اظهار عقیده خودداری نخواهند کرد.” پیام محکم امام در شرایط آن روز بی نظیر بود.

کپی شد!

سخنرانی حسن خمینی در حرم امام ۱۴۰۱

  • مطلب جدید
  • 5 ژوئن 2022
دکمه بازگشت به بالا