سوخت قطار چیست

سوخت قطار چیست

سوخت قطار چیست

سوخت قطار چیست

شاید برای شما هم سوال شده باشد که سوخت مورد استفاده‌ی قطارها چیست و چه تفاوتی با سوخت دیگر وسایل نقلیه دارد؟ 


بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی قطار را برای سفرهای‌شان انتخاب می‌کنند. قطار یکی از وسایل نقلیه بسیار محبوب بین مردم است و یکی از دلایل آن هم کیفیت سفر و امنیت بالای آن است. قطار تنها وسیله نقلیه‌ی پرکاربردی است که در کوپه‌های آن تخت وجود دارد و از این لحاظ برای سالمندان و افرادی که ترجیح می‌دهند در مسیر سفر به‌خواب بروند امکان بسیار مناسبی است. اگر شما هم از قطار به‌عنوان یکی از وسایل نقیله محبوب یاد می‌کنید و برای سفرهای‌تان بلیط قطار را رزرو می‌کنید در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

برویم سراغ سوال اصلی و پاسخ به آن…

اگر از قطارهای جدید و عجیبی که معرفی می‌شود بگذریم، سوخت بیش‌تر قطارهای ایرانی که در خطوط ریلی ایران فعالیت می‌کنند، سوخت فسیلی است که قیمت ارزانی دارد اما متاسفانه منبع تجدیدپذیری به‌حساب نمی‌آید و ممکن است در آینده برای تامین آن مشکلات زیادی به‌وجود بیاید.(یکی از علت‌های مناسب بودن قیمت بلیط قطار همین سوخت ارزان آن است) البته بسیاری از قطارها، از سوخت‌های فسیلی استفاده نمی‌کنند و به‌صورت برقی شارژ می‌شوند.

این دسته از قطارها دارای تکنولوژی جدیدتری هستند و می‌توانند سریع‌تر حرکت کنند. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید بیش‌تر متروهای سطح شهر تهران از نوع برقی هستند و به همین خاطر دارای سرعت بسیار بیش‌تری نسبت به قطارهای قدیمی هستند. البته قطارهای قدیمی دارای آلودگی‌های زیست محیطی زیادی نیز هستند که باعث شده است استفاده از آن‌ها در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، ممنوع باشد.

از تهران تا قشم با قطار چند ساعت است؟

اما شاید شما هم به‌دنبال دانستن مزایای استفاده از قطار هستید تا با خیالی راحت‌تر بتوانید رزرو بلیط قطار را انجام دهید و با آن سفر کنید. در ادامه‌ی این مطلب مهم‌ترین و جذاب‌ترین ویژ‌گی‌های قطارهای مسافربری را برای شما توضیح می‌دهیم. البته درنظر داشته باشید که قطارهای مختلف بسته به تعداد ستاره‌ای که دارند کیفیت‌های گوناگونی نیز دارند و از این رو ممکن است برخی امکاناتی که در ادامه شرح داده می‌شود در همه قطارها موجود نباشد و یا میزان کیفیت آن فرق کند.

اگر قصد سفر با قطار را دارید پیشنهاد می‌شود بلیط خود را به‌صورت آنلاین تهیه کنید؛ خرید بلیط قطار علی بابا باعث می‌شود که بتوانید حداقل قیمت قطار را رزرو کنید و آن را در کمترین زمان تهیه کنید.

۱ـ کوپه‌های اختصاصی برای خانواده و سفرهای دسته جمعی

اگر از گردشگران بپرسید که کدام‌یک از وسایل نقلیه را ترجیح می‌دهند ممکن است پاسخ‌های متفاوتی را از آن‌ها بشنوید. چراکه هر کدام از وسایل نقلیه دارای ویژگی‌های مثبت و منفی زیادی هستند. اما زمانی‌که از افراد در مورد سفرهای خانوادگی و دوستانه بپرسید، بیش‌تر آن‌ها توصیه می‌کنند که از قطار استفاده کنید. خوشبختانه کوپه‌های قطار درصورتی‌که همه‌ی افراد آن آشنا باشند، می‌تواند فضای صمیمی را برای افراد داخل کوپه به‌وجود بیاورد و از این رو بیش‌تر افراد ترجیح می‌دهند از کوپه‌های دربست قطار استفاده کنند.

کوپه‌های قطار دارای ظرفیت ۴ یا ۶ نفر است که بیش‌تر اوقات زمانی‌که تعداد افراد حاضر در کوپه به ۳ یا ۵ نفر می‌رسد افراد سعی می‌کنند هزینه یک نفر دیگر را بین افراد حاضر تقسیم کنند تا بتوانند درون کوپه آرامش بیش‌تری داشته باشند. پس اگر می‌خواهید به‌صورت دسته جمعی سفر کنید توصیه می‌شود رزرو بلیط قطار را به‌گونه‌ای انجام دهید که کوپه‌ی شما به‌صورت اختصاصی باشد.

۲ـ قیمت و امنیت مناسب نسبت به دیگر وسایل نقلیه

اگر به قیمت بلیط هواپیما نگاهی بیندازید متوجه می‌شوید که قیمت نسبتا زیادی نسبت به دیگر وسایل نقلیه دارد. در این بین قیمت بلیط قطار ارزان نیست اما باتوجه به کیفیت آن و در مقایسه با بلیط هواپیما قیمت معقول‌ تری دارد. همچنین بلیط هواپیما در برخی از بازه‌های زمانی به‌ شدت افزایش قیمت پیدا می‌کند اما بلیط قطار معمولا قیمت مناسب خود را در همه زمان‌ها حفظ می‌کند.

موضوع بعدی که باعث می‌شود رزرو بلیط قطار برای شما مناسب‌ باشد، امنیت بالای قطار در برابر دیگر وسایل نقلیه است. امروزه در همه جای دنیا، قطار یکی از امن‌ ترین وسایل نقلیه است چراکه روی ریل حرکت می‌کند و تقریبا هیچ مانعی بر سر راه آن وجود ندارد.

۳ـ نبود میزان حداکثر بار برای سفرتان

اگر تا به‌حال هزینه زیادی را برای اضافه بارهای‌تان پرداخت می‌کرده‌اید باید بدانید که بعد از رزرو بلیط قطار می‌توانید بدون هیچ محدودیتی بار به‌ همراه داشته باشید. جالب است بدانید که حتی درصورت نیاز می‌توانید خودروی‌ تان را نیز با قطار حمل کنید که هزینه‌ای در حدود ۲۰۰ هزار تومان دارد و کاملا مناسب به‌نظر می‌آید. زمانی‌که می‌خواهید سوار قطار شوید باید حواستان باشد که امنیت چمدان‌های‌ تان در طول سفر برعهده‌ی خودتان است اما هیچ گونه محدودیتی برای حمل بارهای‌تان ندارید.

در کوپه قطار دقت داشته باشید که بارها و چمدان‌های‌تان را در قسمت مشخص شده قرار دهید. همچنین برای امنیت بیش‌تر آن نیز می‌توانید از قفل چمدان موجود در کوپه‌ی قطار استفاده کنید. استفاده از این قفل چمدان بسیار آسان است اما اگر در استفاده از آن به‌ هر دلیلی به مشکل برخوردید می‌توانید از مهماندار قطار کمک بگیرید. اگر قصد مسافرت با قطار را دارید و خرید بلیط قطار علی بابا  را به‌صورت اینترنتی انجام داده‌اید مطمئن باشید که کمترین قیمت را خریداری کرده‌اید.

سوخت لکوموتیوهای مورد استفاده در قطار

انواع لکوموتیوهای مورد استفاده در ناوگان کشش راه آهن ایران که در سال ۱۳۳۶ ه. ش صرفاً لکوموتیوهای بخار بودند تا نخستین لکوموتیوهای دیزل که از سال ۱۳۳۶ وارد ناوگان راه آهن ایران شد و در حال که حاضر لکوموتیوهای دیزل الکتریک ساخت شرکت جنرال موتور آمریکا، لکوموتیوهای مانوری دیزل الکتریک هیتاچی و لکوموتیوهای دیزل الکتریک جنرال الکتریک ساخت کانادا و لکوموتیوهای دیزل الکتریک آلستوم درحال بهره برداری است همه جزء دارایی های راه آهن هستند، لذا اطلاع از مشخصات و مدل های لکوموتیوهای مورد استفاده در ناوگان کشش راه آهن خالی از لطف نیست.

لکوموتیوهای GMلکوموتیوهای دیزل الکتریک (GM) که در مدل های مختلف در خدمت راه آهن جمهوری اسلامی ایران است از یک موتور دیزل دو زمانه استفاده شده است که ترتیب تبدیل انرژی ها در این نوع لکوموتیوها بشرح ذیل است:

لکوموتیوهای G12 این لکوموتیو که به منظور حمل قطار و جایگزینی آنها به جای لکوموتیوهای بخاری بین سال های ۱۳۳۵ تا ۱۳۴۱ به ناوگان راه آهن ایران پیوستند و از نوع چهار محوره و سبک است و روی آنها یکدستگاه موتور دوازده سیلندر (V) شکل خروجینی مدل ۵SVC بلووری با سیستم انژکتور مستقل نصب و دارای نسبت تراکم ۱: ۱۶ بوده و با آب خنک می گردد.

این لوکوموتیو دارای دو سیستم روغن کاری مجزا (اصلی و خنک کننده پیستون) است. انتهای عقب موتور به یکدستگاه ژنراتور مدل D12 که برق تولیدی آن از نوع DC بوده و به مصرف چهار دستگاه تراکشن موتور مدل D-47B می رسد و این کوپلینگ به یکدستگاه کمپرسور هوا مدل WXO که به وسیله هوا خنک می شود و وظیفه تامین هوای فشرده مورد نیاز لکوموتیو و قطار را بعهده دارد، سر میل لنگ (جلو موتور) از طریق کوپلینگ باعث حرکت جعبه دنده پروانه خنک کننده رادیاتور آب موتور و یکدستگاه پروانه (ونتیلاتور) مخصوص هوارسانی جهت خنک کردن تراکشن موتورهای بوژی عقب می گردد.

یک دستگاه ژنراتور کمکی DC مدل A-7159 باتران ۱۰KW که از طریق کوپلینگ و چرخ دنده در وسط و قسمت عقب موتور نسب شده که وظیفه تامین برق فشار ضعیف جهت تجریک ژنراتور اصلی و شارژ باطری و سایر مصرف کننده های فشار ضعیف را بعهده دارد هم چنین دو دستگاه بلوور که در انتهای موتور و طرفین ژنراتور کمکی نصب شده که نیروی خود را از طریق چرخ دنده رابط از میل لنگ دریافت و هوای مورد نیاز احتراق موتور را تامین می کند.

فضای بین موتورخانه و اطاق راننده، کابین خودکارهای برقی قرار دارد و در جلوی اطاق راننده در قسمت پایین دماغه تجهیزات و ادوات ترمز و مخزن اصلی هوا و در بالا مقاومت های ترمز دینامیک و پروانه خنک کننده آن ها قرار دارد.

یکدستگاه پروانه (ونیتلاتور) که با محور ژنراتور کمکی از طریق کوپلینگ متصل شده است که هوای تولیدی آن وظیفه خنک کردن تراکشن موتورهای بوژی جلو و ژنراتور اصلی را بعهده دارد هوای خروجی از ژنراتور اصلی به فضای موتورخانه شده و باعثت فشار قرار دادن یکدستگاه موتورخانه می گردد.

مخزن سوخت در پایین در قسمت زیرشاسی نصب شدن یک دستگاه پمپ برقی جهت انتقال سوخت مصرفی موتور از این مخزن به مدار مربوطه را بعهده دارد، در قسمت فوقانی انتهای لکوموتیو چهار دستگاه رادیاتور به صورت سری و موازی نصب شده که آب خنک کننده موتور در آنها جریان می یابد و در قسمت زیرین آن در قسمت بالای اطاق راننده برق شیپوری و رنگ ناقوسی در زیرشاسی جلو لکوموتیو سمت راست قرار گرفته است.

اطاق راننده شامل پانل فرماندهی است که تجهیزات فرمان های حرکت و دینامیک و مارش و هم چنین ترمزهای سه دنده و شش دنده و کلیدها و نشان دهنده ها و روی آن نصب شده اند.

ضمناً تجهیزات رفاهی شامل بخاری، منقل، آبسردکن می باشد، بروی شیشه جلوی راننده و درب ها برف پاکن نصب شده است و مخزن شماره دو اصلی هوا و جعبه های باطری ها که شامل هشت عدد باطری اسیدی است در وسط و پایین شاسی لکوموتیو نصب شده است، استارت موتور از طریق سیم پیچ استارت داخل ژنراتور اصلی با برق باطری انجام می گردد، این لکوموتیو دارای دو بوژی دو محوره است بر روی هرکدام رو موتور الکتریکی (تراکشن موتور) مدل D-47-B نصب شده که نیروی محرکه لکوموتیو را تامین می کند.

 همچنین سیلندرهای ترمز و جعبه های سن و اهرم بندی در هر بوژی نصب شده است در قسمت انتهای لکوموتیوی در راه پله جهت دستیابی به سکوی بغل لکوموتیو و موتورخانه و از قسمت جلو پله قسمت چپ جهت ورود به اطاق راننده و پله سمت راست جهت مانورچی پیش بینی گردیده است در هر طرف شاسی عرضی دو تامپون زنجیر و قلاب سپر و همچنین شیر و لوله های هوا پیش بینی شده است.

شایان ذکر است لکوموتیوهای فوق تقریباً از رده خارج شده بود که بازسازی آنها با تغییراتی در اطاق موتور و افزایش توان آن در دست اقدام است که تعدادی هم بازسازی و در سرویس قرار گرفته است.

سوخت قطار چیست

  • مطلب جدید
  • 5 ژوئن 2022
دکمه بازگشت به بالا