برای بافت کلاه مردانه چند دانه سر بیندازیم

برای بافت کلاه مردانه چند دانه سر بیندازیم

برای بافت کلاه مردانه چند دانه سر بیندازیم را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

نکته مهم اندازه گیری کلاه ها ❤️❤️ تعداد دونه سر انداختن برای کلاه

خرید فالوور اینستاگرام

رنگ مو با دکلره و بدون دکلره

علائم بارداری پسر

عکس پروفایل

لباس شب

علایم ایدز در روزهای اول

مدل پالتو

عکس پروفایل شاد

عکس امام رضا

متن عاشقانه

صبح بخیر عاشقانه

شب بخیر عاشقانه

دیلیت اکانت اینستاگرام

دیکته شب کلاس اول

منبع مطلب : iranbanou.com

مدیر محترم سایت iranbanou.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

نکات مهم برای شروع بافتنی

نکات مهم برای شروع بافتنی توسط بانو دیباج  در سایت مابانو

همه چیز در مورد سر انداختن در بافتنی

خیلی از دوستان وقتی میخوان یه کلاه برای کسی ببافن که بهش دسترسی ندارن،نمیدونن چند تا دونه باید سر بندازن.تو این پست براتون اندازه تقریبی دور سر بچه ها رو میگم.

اندازه دور سر بچه ها بر حسب سانتیمتر در زیر قرار گرفته.

۳ ماهه : ۴۳ سانت

۶ ماهه : ۴۵ سانت

۱۲ ماهه : ۴۷ سانت

۱۸ ماهه : ۴۹ سانت

۲ ساله : ۵۱ سانت

۳ ساله : ۵۱٫۶ سانت

۴ ساله : ۵۲٫۲ سانت

۵ ساله : ۵۲٫۸ سانت

۶ ساله : ۵۳٫۴ سانت

۷ ساله : ۵۴ سانت

۸ ساله : ۵۴ سانت

۹ ساله : ۵۴٫۴ سانت

۱۰ ساله : ۵۴٫۸ سانت

۱۱ ساله : ۵۵٫۲ سانت

۱۲ ساله : ۵۵٫۶ سانت

همونطور که می بینید،برای سنینی که به هم نزدیک هستند اندازه دور سرها خیلی نزدیک هست.بنابراین اگه بچه ای تپل هست یا لاغر،نگران این نباشید که دور سرش بیشتر و یا کمتر از سن خودش باشه.

علاوه بر این موارد بهتره که همیشه دور سر رو یه مقدار کمتر از اندازه واقعیش بگیرید،چون بافت کش میاد و بعد از مدتی جا باز میکنه.

حالا اندازه ها رو دارید و میتونید با استفاده از پست (محاسبه تعداد دونه های لازم برای سر انداختن ) ،تعداد دونه هایی رو که باید سر بندازید بدست بیارید.این روش اندازه گیری برای زمانیه که میخواید یه کلاه رو از روی پیشونی شروع به بافت کرده و بطرف بالا ببافید.

البته گاهی اوقات شما میخواید کلاهی ببافید که از درز پهلو بافته میشه مثل کلاه شماره یک که در اینصورت تعداد دونه هایی که سر میندازید دیگه با اندازه دور سر بچه ها محاسبه نمیشهبرای اینکه بدونید برای هر لباس یا کلاه یا شال و یا هر چیز دیگه چند تا دونه باید سر بندازید،دو راه دارید یا باید بر اساس توضیحات بافت موجود در انواع کتابها و یا مجلات اینترنتی و … عمل کنید که در این صورت باید حتما نخ و میلتون منطبق بر همونی باشه که در اون توضیح ارائه میشه و یا اینکه با هر نخ و میلی که خودتون مایل هستید بر اساس اندازه های شخصی که میخواید براش ببافید ،خودتون دونه های لازم رو محاسبه کنید.

برای اینکه بدونید برای هر لباس یا کلاه یا شال و یا هر چیز دیگه چند تا دونه باید سر بندازید،دو راه دارید یا باید بر اساس توضیحات بافت موجود در انواع کتابها و یا مجلات اینترنتی و … عمل کنید که در این صورت باید حتما نخ و میلتون منطبق بر همونی باشه که در اون توضیح ارائه میشه و یا اینکه با هر نخ و میلی که خودتون مایل هستید بر اساس اندازه های شخصی که میخواید براش ببافید ،خودتون دونه های لازم رو محاسبه کنید.
برای این کار ،ابتدا با متر اندازه مورد نظر رو بگیرید.مثلا برای لباس باید دور کمر و یا باسن و یا سینه(هر کدوم که بزرگتر هست)رو اندازه بگیرید.البته مقدار گشادی مورد نیاز رو هم در نظر بگیرید.بعنوان مثال اگه دور کمر فرد مورد نظر ۸۰ سانت هست و میخواید ۴ سانت هم گشادی در نظر بگیرید، تعداد دونه های لازم رو باید بر اساس اندازه ۸۴ سانت محاسبه کنید و یا در مورد کلاه ،باید اندازه دور پیشونی رو بگیرید.در مورد شال پهنای شال دلخواه هست و برای آقایون پهنتر در نظر گرفته میشه.
بعد از اندازه گرفتن به کاغذ روی کاموا مراجعه کنید.در اکثر کلافها روی کاغذ موجود،مربعی وجود داره که روی اون نمونه بافت کشیده شده.یعنی در بین علامتهای موجود روی کاغذ،یک مربع وجود داره که زیر اون یک عدد و در سمت راست اون یک عدد دیگه نوشته شده و در سمت چپ یا بالای اون هم نوشته شده ۱۰*۱۰٫
مثلا زیر مربع نوشته شده ۱۰ و در سمت چپ نوشته شده ۱۵٫این به این معنی هست که اگه با کاموای مورد نظر و با شماره میلی که روی همون کاغذ مشخص شده، ۱۰ تا دونه سر انداخته و ۱۵ رج ساده ببافید یک مربع ۱۰ در ۱۰ سانت بدست میاد.و اما اگه این مربع روی کاغذ وجود نداشته باشه،(در بعضی از کامواهای ایرانی این اندازه ثبت نمیشه)،در این صورت خودتون ۱۰ تا دونه با کاموا و میل مورد نظرتون سر بندازید و چند رج ببافید،مثلا ۴ رج.
و بعد با متر اندازه این ۱۰ تا دونه رو بگیرید.
باز برای اینکه بهتر متوجه بشید من با ذکر یک مثال توضیح میدم.فرض می کنیم که من با میل و کاموای موردنظرم ۱۰ تا دونه سر انداختم و بعد از ۴ رج بافتن و اندازه گرفتن این ۱۰ تا دونه ،۷ سانت میشه.
فرض می کنیم که اندازه ای که قراره من براش چیزی رو ببافم ۴۰ سانت هست.ابتدا این اندازه رو بر اندازه ۱۰ تا دونه که بافته بودم تقسیم می کنم.
۵٫۶ = ۷ / ۴۰
و سپس عدد بدست اومده رو در تعداد دونه های سر انداخته ضرب می کنم.
۵۶ = ۱۰ * ۵٫۶
بنابراین باید ۵۶ تا دونه سر بندازم.این محاسبه برای تمام موارد ،انجام میشه.یعنی برای کلاه،بالاتنه لباس،آستین،و …
در مورد لباس باید دور کمر،دور آستین(دور بازو و دور مچ ) و قد لباس و قد آستین و قد بالاتنه تا زیر بغل اندازه گرفته بشه.
در مورد کلاه ،گرفتن اندازه دور سر یا پیشونی کافیه ،البته اگه قراره کلاه دقیقا به سر بچسبه و بالای کلاه اضافه تر از سر نباشه،باید بلندی سر یعنی از پیشونی تا فرق سر رو هم اندازه بگیرید.
در مورد شال پهنای شال مورد نیاز هست و بلندی شال.
در مورد شلوار،دور مچ پا ،دور ران،دور باسن،دور کمر ،قد شلوار و بلندی فاق.

نکته بسیار مهم اینه که اگه حوصله محاسبه همه این موارد رو ندارید میتونید مثلا در مورد شلوار اندازه دور باسن رو بگیرید و برای دور کمر از کشباف استفاده کنید تا بافت جمع بشه و گشاد نباشه.و برای دمپا هم اگه نمیخواید شلوار چسبون باشه هر مقدار که مایلید در نظر بگیرید و اندازه گیری نیاز نیست.
محاسبه تمام اندازه فقط در مواردی الزامیه که بخواید بافتتون کاملا فیت تن باشه.در غیر این صورت اندازه ها رو تقریبی در نظر بگیرید.
در مورد سر انداختن،نکات بیشتری وجود داره ،مثلا در مورد کلاهی که باید از درز پهلو بافته بشه،اینکه چطور باید اندازه بگیرید و چند تا باید سر بندازید.یا در مواردی که میخواید از انواع پیچ در بافت پوشاک استفاده کنید ،حتما میدونید که پیچ باعث جمع شدن بافت میشه و باید بدونید که اگه میخواید فقط یه ردیف پیچ در لباستون ایجاد کنید، یا اینکه بخواید سرتاسر لباس پیچ بافته بشه، روش محاسبه تعداد دونه ها برای سر انداختن تو هر دو مورد متفاوته و نکات زیاد دیگه که اونها رو تو یه پست جداگانه براتون توضیح خواهم داد.
نکته مهم یک: حتی اگه روی کاغذ دور کاموا مربع اندازه نمونه بافت ثبت شده باشه بهتره که شما خودتون با میلی که دارید، همین مراحلی که توضیح دادم رو انجام بدید چون ممکنه شما نسبت به اون چیزی که در استاندارد نوشته شده ،سفت تر و یا شل تر ببافید پس اندازه هاتون هم متفاوت خواهد شد.
نکته مهم دو: وقتی ۱۰ تا دونه رو سر انداختید و حدود ۵ رج بافتید ، برای اندازه گیری دور کلاه ، باید کمی ،خیلی کم بافت رو بکشید تا دونه ها هم یکم از هم فاصله بگیرن و بعد یک رج پایینتر از دونه های روی میل رو اندازه بگیرید.منظورم اینه که دونه های روی میل ملاک اندازه گیری ما نیستند.و از طرفی چون کلاه توی سر کش میاد، باید در همون زمان اندازه گیری کمی بافت رو بکشید و بعد اندازه بگیرید.در غیر اینصورت کلاهی که ببافید گشاد خواهد شد.
نکته مهم سه : ۱۰ تا دونه ای که بعنوان نمونه بافت سر میندازید تا اندازه گیریها و محاسبات رو انجام بدید باید دقیقا با همون مدلی بافته بشه که میخواید روی پوشاک اصلی ببافید.مثلا اگه میخواید یک لباسی رو با بافت تیغ ماهی ببافید، ۱۰ تا دونه رو باید حدود ۵ رج تیغ ماهی ببافید و بعد اندازه گیری کنید. اما در مورد کلاه باید اون بافتی رو انجام بدید که در پایین کلاه میخواید ببافید.مثلا اگه میخواید کشباف آمریکایی ببافید، در اینصورت ۱۰ تا دونه نمونه رو با کشباف آریکایی ببافید و بعد اندازه گیری کنید.
نکته مهم چهار : همیشه نمونه بافت رو خودتون انجام بدید چون دست شما با دست افراد دیگه متفاوت هست.
این نکته آخر رو به این علت گفتم که دو هفته پیش یکی از شاگردام کلاهی رو بافته بود که کوچیک شده بود و اصرار داشت که دقیقا همونطوری که من گفتم اندازه گیریها رو انجام داده.و هر چی ازش میخواستم کامل بهم بگه که چطور اندازه گیری رو انجام داده متوجه ایراد کارش نمیشدم، تا اینکه شروع کردم از اول یکبار دیگه همه نکات رو براش توضیح دادم و بعد در اونجا متوجه شدم که این هنرجو، نمونه بافتی رو که من توی کلاس برای توضیح درس و محاسبات بافته بودم رو برداشته و با همون محاسبات رو انجام داده.در حالیکه من با یک نخ و میل دیگه بافت رو انجام داده بودم.و همین بزرگترین ایراد کارش بود
پس یادتون باشه خودتون با همون نخ و میلی که میخواید ببافید، باید نمونه بافت و اندازه گیریها رو انجام بدید.

 
نحوه اندازه گیری سایز
به اندازه ی دور سر که دانه سر انداختیم به اندازه ی ۵ سانت یا هر اندازه ای که دلتان خواست کشبافت میبافیم یعنی یک دانه زیر یک دانه رو
حالا قسمت ساده رو شروع میکنیم یعنی یک رج زیر ویک رج رو
در نظر بگیرید بلندی سر شما ۲۰ سانت است. ۵ سانت کشباف بافته ایم ۱۵ سانت مانده است. ۱۵ سانت ساده میبافیم و شروع میکنیم به کم کردن. به این صورت که ده تا دانه میبافیم یکی کور میکنیم این کار را تا اخر رج تکرار میکنیم.
رج بعد ساده میبافیم
رج بعد مجددا ۹ دانه می بافیم یک عدد کم میکنیم
رج بعد ساده
رج بعد ۸ دانه میبافیم
انقدر تکرار میکنیم تا بالاخره همه دانه ها کور شود یا درنهایت ۳-۴ سانت بماند.نخ را میبریم و درز را میدوزیم
حالا چند تا نکته هست که باید در نظر بگیریم
اول اینکه نخ شما اگر ضخیم باشه این که قسمت کم کردن رو یک رج در میون انجام بدید خیلی کلاه بلند میشه. برای همین باید هر رج این کار رو انجام بدید. یعنی یه رج ده تا در میون. رج بعد ۹ تا در میون الی اخر
دوم اینکه اگر میخواین کلاهتون مثل کلاه بالا لبه ش برگرده باید اون قسمتی که بر میگرده رو جدای ارتفاع کلاه حساب کنید. یعنی ارتفاع کلاه به علاوه ی ارتفاع این قسمت که بر میگرده

حالا از همین کلاه ساده چند تا مدل در میاد.
مدل شما ره ۱- کلاه هایی که پشتشون اویزونه
نحوه ی بافتشون اینه که ارتفاع کلاه رو بلند ببافید یعنی اگر بلندی سر شما ۲۰ سانت هست شما ۳۰-۳۵ سانت ببافید یا بیشتر بستگی به مدل داره. این باعث میشه پشت کلاه شل بیفته
مثل این کار

مدل شماره ۲- یا اینکه قسمت ساده کلاه خیلی بزرگتر از سر باشه و کار گشاد باشه و بیفته مثل این که برای این کار اولین رج قسمت ساده رو که میخوایم شروع کنیم هر چند تا دونه که میبافیم یکی اضافه میکنیم. کلاه گشاد میشه

مدل شماره ۳ -کلاهتون میتونه کامل کشباف باشه مثل این

مدل شماره ۴- یا اینکه اصلا کشباف نداشته باشه

مدل شماره ۵- یا کشبافش کوتاهش باشه مثل این

مدل شماره ۶- یا اینکه بلند باشه مثل این

مدل شماره ۷ -کشبافش میتونه یکی زیر یکی رو باشه یا اینکه دو تا زیر دو تا رو مثل این

بقیه ی تغییراتی که وجود داره توی طرحی هست که برای بافت استفاده میشه
مدل شماره ۸- مثلا میتونه پیچ باشه

کلاههای مردانه

کلاه های مردانه خیلی تنوع نداره و همه توی همین مدل ها هست بیشتر رنگهاشون رو تغییر دادند
برای لبه دار کردن کلاه هم اگر میخواین لبه چین بخوره دو برابر اندازه ی دور سر دونه سر میندازید ۴-۵ سانت میبافید و رج بعد دو تا دوتا دونه ها رو باهم میبافید. بعد هم بقیه رو ساده میبافید

این بود روش کلی بافت انواع کلاه با دومیل

منبع مطلب : www.mabanoo.ir

مدیر محترم سایت www.mabanoo.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

نکته مهم اندازه گیری کلاه ها | جدول اندازه گیری کلاه

چند نکته در مورد اندازه گیری برای بافت کلاه:

اولین قدم برای درست کردن کلاه بافتنی، اندازه‌گیری است. این که آیا شما این کلاه را برای شخص بزرگسال یا یک کودک می‌بافید برای اندازه مهم است، پس ابتدا دور سر شخص را اندازه بگیرید.

اندازه‌های که در زیر گفته شده به طور عمومی است، اما شما برای قطعیت می‌توانید خودتان اندازه بگیرید.

نوزاد ۶ تا سه ماهه: دور سر = ۳۳-۳۶ سانتی‌متر و ارتفاع کلاه = ۱۸ – ۱۵ سانتی‌متر

نوزاد ۶ تا ۱۲ ماهه: دور سر = ۴۰-۴۸ سانتی‌متر و ارتفاع کلاه = ۱۸سانتی‌متر

کودک نوپا: دور سر = ۴۶-۴۸ سانتی‌متر و ارتفاع کلاه = ۲۰ سانتی‌متر

کودکان: دور سر = ۴۸ -۵۱ سانتی‌متر و ارتفاع کلاه = ۲۲ سانتی‌متر

نوجوانان: دور سر = ۵۳-۵۶ سانتی‌متر و ارتفاع کلاه = ۲۵ سانتی‌متر

زن بزرگسال: دور سر = ۵۵ -۶۰ سانتی‌متر و ارتفاع کلاه = ۲۸سانتی‌متر

مرد بزرگسال: دور سر = ۵۸-۶۱ سانتی‌متر و ارتفاع کلاه = ۲۸-۳۰ سانتی‌متر

اندازه دور کلاه باید کمی کوچک‌تر از دور سر باشد، حدود ۲٫۵ سانتی‌متر.

همونطور که می بینید،برای سنینی که به هم نزدیک هستند اندازه دور سرها خیلی نزدیک هست.بنابراین اگه بچه ای تپل هست یا لاغر،نگران این نباشید که دور سرش بیشتر و یا کمتر از سن خودش باشه.

علاوه بر این موارد بهتره که همیشه دور سر رو یه مقدار کمتر از اندازه واقعیش بگیرید،چون بافت کش میاد و بعد از مدتی جا باز میکنه.

حالا اندازه ها رو دارید،تعداد دونه هایی رو که باید سر بندازید بدست بیارید.این روش اندازه گیری برای زمانیه که میخواید یه کلاه رو از روی پیشونی شروع به بافت کرده و بطرف بالا ببافید.

تعداد دونه سر انداختن برای کلاه :

تعداد دونه سر انداختن برای کلاه, اندازه کلاه بافتنی

برای بافت کلاه مردانه چند دانه سر میندازیم :

با توجه به جدول بالا برای بزرگسال مرد یا زن اگر لاغر باشد دور سر را ۵۴ تا ۵۶ می گیریم اگر متوسط باشد ۵۶ تا ۶۰ می گیریم و اگر چاق باشد  ۶۰ تا  ۶۳ می گیریم

اگه مدل پیچ یا حصیری باشه چون کلاه جمع می شه بعد از کشباف چند دانه باید اضافه کرد به دونه ها

منبع مطلب : sepandjam.ir

مدیر محترم سایت sepandjam.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

دکمه بازگشت به بالا