ظرفیت گرمایی ویژه به چه عواملی بستگی دارد

ظرفیت گرمایی ویژه به چه عواملی بستگی دارد

ظرفیت گرمایی ویژه به چه عواملی بستگی دارد را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

ظرفیت گرمایی ویژه

ظرفیت گرمایی ویژه

ظرفیت گرمایی ویژه (Specific heat capacity) یا ظرفیت گرمایی مقدار گرمایی است که واحد جرم برای بالا بردن دمای یک درجه سانتی گراد به آن نیاز دارد.  این اصطلاح برای اولین بار توسط فیزیکدان اسکاتلندی جوزف بلاک که روی واحد های اندازه گیری دما کار می کرد مطرح شد. ظرفیت گرمایی ویژه یک خاصیت فیزیکی ماده است که با دما ارتباط دارد و دما هم بستگی مستقیم به حرکت مولکول ها دارد که در ادامه بیشتر توضیح می دهیم.

یک ماده با ظرفیت گرمایی بالا انرژی بیشتری برای افزایش دما لازم دارد. به طور مثال هشت برابر انرژی بیشتری نیاز است تا دمای یک شمش منیزیم (گرمای ویژه1020  J/kg.K )را نسبت به شمش سرب (ظرفیت گرمایی ویژه   J/kg.K129) به یک اندازه تغییر دهیم.

واحد ظرفیت گرمایی ویژه

از آنجایی که در تعریف ظرفیت گرمایی ویژه با توجه به جرم، تعداد اتم یا تعداد مولکول بحث وجود دارد.

زمانی که جرم واحد مبنا باشد نماد ظرفیت گرمایی c بوده و هنگامی که مول واحد مبنا باشد با C نمایش داده می شود. از این رو در کاربردهای مهندسی واحد SI بر اساس واحد جرم ماده بیان می شود: گرم یا کیلوگرم ( J/kg.K)

در علوم شیمی سیستم SI این واحد را بر مبنای مول بیان می کنند ( J/mole.K).

اگر ظرفیت گرمایی یک ماده در فشار ثابت اندازه گیری شود با Cp و اگر آن را در حجم ثابت اندازه گیری کنند با Cv نشان داده می شود. نسبت این دو مقدار را با ɣ نمایش می دهند و معمولا در معادلات محاسبه سرعت صوت در {{گازایده آل}} به کار می برند. این نسبت معمولا ثابت نیست و به دما بستگی دارد.­ در اندازه گیری ظرفیت گرمایی فشار نیز اهمیت دارد یکی از مبناهای اندازه گیری فشار استاندارد اتمسفر 101.325 kpa در سطح آزاد دریا است.

Q=mcΔT

Q: مقدار گرما

m : جرم ماده

C: ظرفیت گرمایی ویژه

ΔT: اختلاف دما

عوامل موثر بر ظرفیت گرمایی

به طور مثال نیتروژن که یک مولکول دو اتمی است در دمای اتاق پنج درجه آزادی دارد. سه درجه آزادی انتقالی و دو درجه آزادی گردشی داخلی و می دانیم که هر اتم نیتروژن شش درجه آزادی دارد ولی هنگامی که با اتم دیگر پیوند برقرار می کند یک درجه آزادی آن کم می شود.

جدول ظرفیت گرمایی ویژه

ظرفیت گرمایی ویژه

منابع و پیوندها

گردآوری شده توسط دپارتمان پژوهشی شرکت پاکمن

http://www.iun.edu/~cpanhd/C101webnotes

http://www.factualworld.com

برای مشاهده آخرین ماهنامه الکترونیکی تاسیسات کلیک کنید

برداشت از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است

ظرفیت گرمایی از دید tebyan.net

همان طور که می ‏دانید دادن گرما به جسم باعث افزایش دمای آن می ‏شود اما سؤال این است که:

افزایش دما چه رابطه ‏ای با مقدار گرمای داده شده دارد؟

یا میزان افزایش دما به چه عواملی بستگی دارد؟

اجازه دهید سؤال فوق را به شکل دیگری مطرح کنیم:

   1ـ ظرف آبی را روی اجاق گاز روشن قرار دهید. آیا زمان لازم برای رساندن دمای آب از30 درجه به 40 درجه با زمان لازم برای رساندن دمای آب از  30 درجه به 90 درجه یکسان است؟ …ادامه

ظرفیت گرمایی از دید chem-edu-rajabi.blogfa.com

در ترمودینامیک اغلب از مولکول صحبت نمی شود و برای توجیه برخی از ویژگی های ترمودینامیکی از نظریه سنتیکی استفاده می شود . به طورکلی دو نوع ظرفیت گرمایی وجود دارد:

1-           Cv یا ظرفیت گرمایی در حجم ثابت  Cv=du/dt

2-           Cp یا ظرفیت گرمایی در فشار ثابت Cp=dH/dt

اختلاف این دو در حالت برابر است با Cp-Cv=n R   در اکثر منابع از ظرفیت گرمایی مولی استفاده می شود نه ظرفیت گرمایی ویژه

الف – ظرفیت گرمایی برای گازها :

مقدار انرژی درونی به ازای هر درجه انتقالی 1/2RT  و برای سه درجه آزادی 3/2RT می باشد که Cv=3/2R و Cp=5/2R  بدست می آید در جدول صفحه 42 شیمی سال سوم مقادیر ظرفیت گرمایی برحسب Cp داده شده است به عنوان مثال برای گاز ایدهال هلیم به صورت زیر محاسبه می شود :

Cp=5/2R=5/2(8.314)=20.8J/mol.k                                                              

مقدار انرژی درونی به ازای هر درجه آزادی چرخشی 1/2RT تعریف می شود لذا برای مولکول های H2,N2,O2 به علت وجود دو حرکت چرخشی Cp=7/2R=29.1j/k.mol تفاوت جزیی مفادیر داده شده به نوع پیوند مولکول مربوط است .در مولکول هایی مانند بخار آب و آمونیاک با افزایش تعداد پیوند و درجات آزادی مقدار Cp  افزایش می یابد …ادامه

ظرفیت گرمایی از دید hyperphysics.phy-astr.gsu.edu

The specific heat is the amount of heat per unit mass required to raise the temperature by one degree Celsius. The relationship between heat and temperature change is usually expressed in the form shown below where c is the specific heat. The relationship does not apply if a phase change is encountered, because the heat added or removed during a phase change does not change the temperature…more

منبع مطلب : www.packmangroup.com

مدیر محترم سایت www.packmangroup.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

ظرفیت گرمایی

ظرفیت گرمایی یا ظرفیت حرارتی یک کمیت فیزیکی برای یک ماده است، و آن مقدار گرمائی است که اگر به مقدار معینی از آن ماده داده شود دمای آن یک واحد افزایش خواهد یافت.[۱] یکای SI برای ظرفیت حرارتی جول بر کلوین (J / K) است.

ظرفیت گرما یک خاصیت شدتی است. تمرکز این خاصیت در یک مورد مربوط، ظرفیت گرمایی ویژه آن مورد است. تقسیم ظرفیت گرما بر مقدار ماده موجود در یکای مول، ظرفیت حرارتی مولی آن را به دست می‌دهد. ظرفیت گرمای حجمی ظرفیت گرما در هر حجم را اندازه‌گیری می‌کند. از ظرفیت گرما اغلب به عنوان ذخیره حرارتی در معماری و مهندسی عمران برای اشاره به ظرفیت گرمایی یک ساختمان استفاده می‌شود

ظرفیت گرمایی یا یک سامانه با C نشان داده می‌شود که عبارت است از نسبت گرمای مبادله شده با سیستم به تغییر دمای ناشی از مبادله گرما. مفهوم ظرفیت گرمایی فقط در مواردی به کارمی‌رود که مبادله گرما با سیستم تنها باعث تغییر دمای سیستم شود و در مواردی که تغییرفاز ایجاد می‌شود، به کار نمی‌رود. ظرفیت گرمایی به جنس و جرم یک ماده وابسته است.

ظرفیت گرمایی ویژه[ویرایش]

ظرفیت گرمایی ویژه مقدار گرمایی است که با واحد جرم کنترلی سیستم مبادله می‌شود تا دمای آن ۱ درجه سانتیگراد تغییر یابد. ظرفیت گرمایی ویژه یک ماده مقدار انرژی است که یک کیلوگرم از آن ماده دریافت می‌کند تا درجه حرارت آن ماده یک درجه سانتی‌گراد افزایش یابد. فرمول آن برابر است با:

واحدها[ویرایش]

ظرفیت گرمایی ویژه چند ماده[۳][ویرایش]

ظرفیت گرمایی ویژهٔ آب[ویرایش]

بالا بودن این ظرفیت گرمایی ویژهٔ آب = آب به گرمای بسیار زیادی نیاز دارد تا دمای آن بالا رود. فواید این خاصیت آب:

عوامل مؤثر بر ظرفیت گرمایی[ویرایش]

تئوری انیشتین در ظرفیت گرمایی جامدات[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

منبع مطلب : fa.wikipedia.org

مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

دکمه بازگشت به بالا