اگر دو آهن ربا مثل هم داشته باشیم چگونه می فهمیم کدام قویتر است

اگر دو آهن ربا مثل هم داشته باشیم چگونه می فهمیم کدام قویتر است را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

کلاس اول ابتدایی

فصل 13 : آهن ربای من

-1 آهن ربا چیست؟ وسیله ای است که اجسام آهنی را به خود جذب می کند.

-2 کدام قسمت آهن ربا بیشترجذب می کند؟ دو سرآن

-3از آهن ربا چه استفاده هایی می کنیم؟ با کمک آهن ربا چیزهایی را به درب یخچال می چسبانیم ویا برای بلند کردن چیزهای سنگین استفاده می کنیم. درب جا سنجاقی استفاده می شود.

-4کدام جذب آهن ربا می شود؟ مداد میخ تراش

-5آیا آهن ربا فقط یک شکل دارد؟ خیر، آهن ربا دارای شکل های مختلفی است.

-6کدام جذب آهن ربا نمیشود؟ سوزن کلید کاغذ

-7 دو آهن ربا وقتی که همنام باشند به هم نزدیک می شوند از هم دور می شوند

-8 دو آهن ربا وقتی که همنام نباشند به هم نزدیک می شوند از هم دور می شوند

-9 نام شکل های مختلف آهن ربا را بگویید؟ 1- نعلی 2- گرد 3- تخت

-10آهن ربا چه چیزهایی را جذب می کند؟همه ی چیز هایی که از آهن ساخته شده باشد.

-11چند چیز را نام ببر که آهن ربا جذب کند؟سنجاق – آچار- میخ- سوزن- براده ی آهن

-12چند چیز را نام ببر که آهن ربا جذب نمی کند؟مداد- پاک کن- نخ- چوب

-13 چندچیز را نام ببر ید که در آن ها آهن به کار رفته باشد؟یخچال- جا سنجاقی – بلند گو- قبله نما برای پیدا کردن قبله و قطب نما برای پیدا کردن جهت ها و مسیر ها چرخ گوشت برقی و تمام وسایل برقی که می چرخند آهن ربا دارند

-14از آهن ربا چه استفاده هایی می کنیم؟جمع کردن براده ی آهن جدا کردن وسایل آهنی ازسایر وسایل

-15چرا آهن ربا نباید کنار تلویزیون کامپیوتر – تلفن همراه و کارت پول و کار سوخت قرار داد ؟ چون باعث خراب شدن تلفن تلویزیون و کامپیوتر و سوختن کارت پول و کارت سوخت می شود

-16چگونه می توانیم سنجاقی را از داخل بطری پر آبی خارج کنیم بدون آن که آب بطری ار خالی کنیم یا دست داخل بطری ببریم ؟ با کمک آهن ربا

-17 اگر دو آهن ربای مثل هم داشته باشیم چگونه می فهمیم کدام قوی تر است ؟ آهن ربایی که چیز های بیشتری جذب کرده باشد قوی تر است

کلاس اول ابتدایی

فصل 14 : از گذشته تا آینده

-1از زمان های خیلی دورتا امروز مردم برای روشن کردن خانه های خود در شب از چه چیز هایی استفاده می کردند و می کنند ؟ از چربی حیوانات – با کشف آتش با روشن کردن مشعل شمع – چراغ های نفتی و امروزه از انواع لامپ های معمولی و کم مصرف و در میدان ها و مکانهای خیلی بزرگ از انواع پروژکتور انسان برای روشن کردن محیط اطراف در تاریکی شب استفاده می کند.

-2وقتی برق خانه قطع می شود مردم برای رهایی از تاریکی از چه وسایلی استفاده می کنند ؟ از شمع لامپ ها و چراغ های شارژی موتوربرق یا ژنراتور

-3اولین لامپ چه زمانی و به وسیله ی چه کسی اختراع شد ؟ حدود دویست سال پیش و به وسیله ی ادیسون

-4چرا وسایل روشنایی از گذشته تا امروز این قدر تغییر کرده اند ؟ چون عمل و دانش بشر مرتب در حال پیشرفت است.

-5آیا فکر می کنید وسایل روشنایی باز هم تغییر می کند ؟ بله چون علم و دانش پایانی ندارد و نیاز های بشر نیز با دانش و زمانی که در آن زندگی می کند در حال تغییر است پس در آینده وسایل تازه تری ساخته خواهند شده که ما امروز آنها را نمی بینیم.

فصل 13 : آهن ربای من (علوم)

در این فصل با آهن ربا و شکل ها  و اندازه های آن  آشنا می شوی  و کاربرد آن را یاد می گیری

.آهن ربا وسیله ای است که همه ی چیز های فلزی (آهنی ) را به سمت خود می کشد.شکل ها و اندازه ها ی مختلفی دارد.جذب فلزات بوسیله ی آهن ربا  به قدرت کشش و اندازه ی آنها بستگی دارد .از آهن ربا  در منزل ، محیط کار  و وسایل تزیینی  استفاده می کنیم.

باید مراقب باشیم که  آهن ربا را کنار تلویزیون ، رایانه ، تلفن همراه  و کارت پول  نگذاریم چون باعث  خراب شدن این وسایل می شود.

آهن ربا به بعضی وسایل می چسبد مانند سوزن ، تکه های فلز  و تمام وسایل فلزی دیگر  .ولی به بعضی وسایل دیگر نمی چسبد مانند کاغذ ،چوب ،وسایل پلاستیکی.

آهن ربا از پشت  بعضی وسایل  هم می تواند  وسایل فلزی را جذب کند مثلا آهن ربا از پشت کاغذ  یا شیشه  یا پارچه هم می تواند  سوزن فلزی را جذب کند.

دو سر آهن ربا  دو رنگ مختلف دارد که با حرف       N و S نشان داده می شود.دوسر آهن ربا از بقیه قسمت های آن قوی تر است دو سر هم نام دو آهن ربا  از هم دور می شوند و اگر دو سر غیر  هم نام یعنی یکی  N و دیگری  S را به هم نزدیک کنیم به هم می چسبند. آهن ربا ها شکل های متفاوتی دارند .بعضی مستطیل شکل  بعضی گرد و بعضی دیگر نعل اسبی هستند.

بعضی وسایل  هم از آهن ربا درست شده اند  مثل قطب نما که  جهت را نشان می دهد  و قبله نما که  جهت قبله برای خواندن نماز  را نشان می دهد.تمام وسایل برقی خانه  که می چرخند  آهن ربا دارند مثل چرخ گوشت.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

دکمه بازگشت به بالا