شعر گردانی ای صبا نکهتی از خاک ره یار بیار ببر اندوه دل و مژده ی دلدار بیار

شعر گردانی ای صبا نکهتی از خاک ره یار بیار ببر اندوه دل و مژده ی دلدار بیار

شعر گردانی ای صبا نکهتی از خاک ره یار بیار ببر اندوه دل و مژده ی دلدار بیار را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

دریافت ای صبا نکهتی از خاک ره یار بیار مفهوم انشا صفحه 76 و 77 کتاب نگارش دوازدهم معنی

شعر گردانی صفحه ۷۶ و ۷۷ کتاب نگارش پایه دوازدهم ای صبا نکهتی از خاک ره یار بیار ببر اندوه دل و مژده دلدار بیار انشا مفهوم معنی دریافت تعبیر از سایت نکس لود دریافت کنید.

شعر گردانی ای صبا نکهتی از خاک ره یار بیار

با سلام خدمت شما دوستان عزیز در این مطلب قرار است که جواب شعر گردانی صفحه ۷۶ کتاب نگارش پایه و کلاس دوازدهم شعر حافظ با عنوان ای صبا نکهتی از خاک ره یار بیار ببر اندوه دل و مژده دلدار بیار نکته‌ای روح فزا از دهن دوست بگو نامه‌ای خوش خبر از عالم اسرار بیار تا معطر کنم از لطف نسیم تو مشام شمه‌ای از نفحات نفس یار بیار در ادامه مطلب برای شما عزیزان قرار داده ایم برای دریافت این شعر گردانی به ادامه مطلب مراجعه کنید.

معنی مفهوم شعر ای صبا نکهتی از خاک ره یار بیار

شعر گردانی ای صبا نکهتی از کوی فلانی به من آر……
این شعر وصف حال انسانی است که در شهری غریب است و محبوب او از او دور مانده است به طوری که دست به دامان باد صبا شده است و از او میخواهد که بوی خوشی را از کوی یار برای او بیاورد تا به واسطه آن اندوه را از دل بزداید و مژده وصل دلدار رابشنود.
از قول دوست که میتواند خداوند و یا معشوق او سخنی شادی بخش را بگویدو از سلامت جسم وروح او با خبر باشدکه این خبر برایش بسیار مهم است به طوری که آن رانامه ای از علم اسرار میپندارد.
میخواهد اندکی از بوی خوش یا را برایش بیاوردتا مشام را از بر کت آن بوی فرا انسانی معطر سازد و مانند حضرت یعقوب بوی پیراهن فرزندش او را به زندکی امید وارتر کند . امیدوارم همه ما انسانها از این بوی خوش استشمام کنیم وبرای رسیدن به محبوب ومعبود خود را آماده و مهیا گردانیم.

جواب بچه ها در نظرات پایین سایت

مهدی : باید دید، باید لمس کرد، باید نگاه کرد تا آرام گرفت! باید خبری از رسیدن یار شنید تا بدون بغض نفس کشید ! تا نفسی مملو از آرامش کشید. می آید ؟نمی آید؟ مسئله اینجاست. بیاید هم باید بماند باید بخواهد که بماند. نیاید هم که ایرادی ندارد ؛ فقط خبری از سلامتش بدهد، کافیست!یار که کنارت نباشد هر نسیمی که می وزد، بوی او را به مشامت می رساند. بوی تن او را، خنده های او را، حال خوش او را. همین را برای عاشق بس !عاشقی کردن آسان است ؛ عاشق ماندن دشوار! باید خیلی چیزها را به جان خرید و دم نزد ؛ فراق، دلتنگی، تنهایی، ملامت. آری اینها را تنها مبتلای عشق می داند. “با بوی خوش یار عاشق ماندن” عاشقی کردن راستین است.

عطا : آرزو میکنم که تمام خواهر بردار های عزیزم معنی واقعی عشق را بفهمند تا ببینند چه لذتی دارد.فقط خدا عاشقی را با جدا کردن وی از معشوقش امتحان نکند بخصوص جدایی که یک سویش بهشت باشد.

Z&Z : گاه باید رها کرد همه چیز را تا عشق نفس بکشد نفسی که بازدم ان با باد راهی خانه معشوق شود حالش را ب خوبی گل تازه شکفته کنند.

مهسا :‌
تمام دنیا را اگر به معشوق ببخشی واو سلطان بی چون و چرای عالم هم که باشد تامعشوق رادر بر نبیند وبو نکشد وحس نکند لطفی و‌شوقی برای او ندارد.

نویسنده :‌او دست به دامن باد صبا شده از او می خواهد بوی خوش یار را از دیارش به پیش او اورد تا با بو معشوقش دوباره جان بگیرد وعاشقی کند با بوی معشوقش احساس می کند به او نزدیک شده فراغ او دارد به پایان می رسد او از باد صبا خبر سلامتی معشوقش را می خواهد زیرا عاشق جز سلامتی معشوقش ارزوی دیگری ندارد حتی اگر معشوقش تن به امدن ندهد.

عاطفه رضایی : ای آنکه تویی مرا دلدار و دلخواه
خبرم بیاور از بودنت و ماندنت
ی لحظه هم مخواه شوی دور از ما
بیا و بیا و دست بگیر این دل مارا
خواهان نگاهِ تُ ام ای همراز من
بیا با دلِ سازم بزن ساز دلت را
تا رقصان شوم با تُ ای حضرتِ یار…
“سپاس از توجّه و لطف شما”.

پاسخ شعر گردانی صفحه 76 نگارش دوازدهم (ای صبا نکهتی از خاک ره یار بیار )

تا معطر کنم از لطف نسیم تو مشام / شمه‌ای از نفحات نفس یار بیار

معنی :

ای نسیم صبحگاهی از خاک پای راه معشوق عطری بیاور ( نشان ازمحبت اوست ).

غمی که بر روی دل من نشسته است مژده ی رسیدن و دیدار یار را برای من بیاور.

حرفی امیدبخش که انگار عاشق را زنده میکند از دهان یار برایم بیاور. از عالم اسرار خبری خوش و سخنی محبت آمیز را بیاور.

ای صبا ، اندکی از بوهای خوش نفس یار را به من برسان تا از لطافت بوی خوش نسیمت مشام جانم را معطّر کنم

معنی کلمات :

نکهت : بوی عطر ، بوی خوش.

نکته :لطیفه.

نکته روح فزا: لطیفه جان بخش .

عالم اسرار: دنیای اسرار عشق و محبت یار ، نقشه های محرمانه دوست

شمه یی : اندکی ، مقدارکمی .

نفحات: جمع نفحه ، بوی خوش .

پاسخ شعر گردانی :

ای باد صبا از طرف خداوند برای من نامه ای بیاور تا روح من از این زندان و قفسی که در آن هستم به سوی خداوند پر بگیرم. من همیشه در سعی و تلاش برای رسیدن به معشوق هستم تا در خدمت او باشم و روحم را در اختیار او بگذارم.

– بوی خوشی از طرف باد صبا از عالم اسرار می یاید و آنچنان خوش بو است که گویی میخواهد روح را از جسم جدا کند و آن را به سوی جایگاه ابدی و پیش معشوق واقعی ببرد و چه چیزی میتواند بهتر از دیدار انسان با معشوق واقعی و همیشگی خود باشد.

دوازدهمی ها شاید این مطالب به دردتان بخورد – اینجا کلیک کنید

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

دکمه بازگشت به بالا