آمرزش در ماه مبارک رمضان

ماه رمضان2 copy

پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : هر کس در ماه رمضان آمرزیده نشود ، پس در کدام ماه آمرزیده مى شود؟!
بحار الأنوار : 8 / 185 /147

شرح حدیث:

در حدیثی دیگر نیز آمده :
اگر کسی در ماه رمضان آمرزیده نشود، تا رمضان سال بعد آمرزیده نمی شود .

حال سوال این است که با توجه به این حدیث اگر کسی بعد از ماه رمضان تصمیم بگیرد از گناهان خود توبه کند . 1- آیا خداواند گناهان او را می بخشد ؟ 2- در صورت درست بودن این حدیث آیا راه برای توبه و بازگشت گناهکاران در ماهای و ایام دیگر سال بسته است ؟

احادیثی که دارای مضمون و محتوای ذکر شده هستند، نمی فرمایند که در‌های توبه در ماه‌های دیگر مسدود است. زیرا که خداوند «التوّاب الرحیم» یعنی بسیار توبه‌پذیر و مهربان است. هر انسانی در هر وقت، شب یا روز، ماه رمضان یا غیر آن توبه حقیقی کند و خود را مقیّد و پایبند به لوازم توبه نماید، نه تنها خداوند توبه‌اش را می‌پذیرد و گناهانش آمرزیده می‌شود، بلکه توبه کننده محبوب خدا می‌گردد:«إنّ الله یحبّ التوّابین؛(بفره222) خداوند توبه کنندگان را دوست
‌دارد».
این دسته روایات می‌خواهند بفرمایند از موقعیت عالی واستثنایی ماه مبارک رمضان استفاده کنید زیرا با توجه به این که اعمال این ماه مانند قرائت قرآن، انفاق و صدقه دادن، دعا و مناجات یا انجام هر کار خیری دیگر در این ماه هزار برابر ماه‌های دیگر پاداش دارد و خداوند خود را مهمان‌دار و میزبان بندگانش در این ماه معرفی کرده و سفره‌های لطف و رحمت و مغفرت خویش را پهن کرده و درهای تفضّل و توبه‌اش را گشوده است، تا از این فرصت استثنایی استفاده کنید، زیرا خداوند توبه بندگانش را در این ماه زود تر از ماه های دیگر می‌پذیرد. شیطان در محدودیت شدیدی قرار دارد، کمتر موفق می‌شود انسان را وسوسه کند. خداوند در این ماه بیش از هزار برابر ماه‌های دیگر توبه بندگانش را می‌پذیرد. وقتی توبه پذیرفته شد، محبوب و دوست خدا می‌شود.
آیا انسان در این ماه دوست و محبوب خدا شود، بعد دعا کند،‌قرآن بخواند و کارهای خیر دیگر انجام بدهد، بیشتر ارزش دارد و دعاهایش زودتر مستجاب می‌شود یا در ماه‌های دیگر، که معلوم نیست شیطان با آزادی که در ماه‌های دیگر دارد ،بگذارد و دست از وسوسه‌گری انسان بردارد.

پس جمع بندی این شد نه اینکه در ماه های دیگر توبه پذیرفته نمی شود بلکه توفیق توبه و شرایط توبه و پذیرش آن در ماه های کمتر است و کسی که توفیق توبه در این ماه پیدا نکند بعید است در ماه های دیگر پیدا کند.

منبع: پایگاه یاوران حضرت مهدی (عج)

دکمه بازگشت به بالا