ما چه وظیفه ای در قبال گذشتگانمان داریم چطور روح آنها را شاد کنیم؟

[ad_1]

انجام کار خیر براى مردگان و گذشتگان از امورى است که در روایات بر آن تأکید فراوانى شده و آثار فراوانى براى آن ذکر کرده‏اند و جاى هیچ گونه شک و تردیدى وجود ندارد که این خیرات به آن‏ها مى‏رسد و موجب شادى و خوشحالى آن‏ها مى‏گردد و آن‏ها نیز براى ما در آن عالم دعا مى‏کنند و دعاى آن‏ها در حالات ظاهرى و باطنى ما مأثیر فراوان دارد.
در کتاب جامع‏الاخبار از پیامبر خدا(ص) روایت شده که فرمود: براى مردگان خود هدیه بفرستید. پرسیدند: هدیه براى مردگان چیست؟ فرمود: صدقه و دعا. و فرمود: ارواح مؤمنان هر شب جمعه به آسمان دنیا مى‏آیند و مقابل منزل‏هاى خود مى‏ایستند و با صداى محزون و گریه مى‏گویند: اى اهل من! اى اولاد من! اى پدر و مادر من! اى خویشان من! خدا شما را رحمت کند! بر ما مهربانى کنید با چیزى که الان عذاب و حسابش با ما و نفع و بهره آن براى غیرماست. بر ما به درهمى یا قرص نانى یا لباسى مهربانى کنید… و خلاصه روایات آن است که: هر کس هر عمل خیرى از نماز و روزه و حج و صدقه براى مرده به جا آورد، خداوند متعال اجر و ثواب آن را به او مى‏رساند و چندین برابر آن را به شخص عمل کننده مرحمت مى‏کند.
حضرت صادق(علیهم السلام مى‏فرماید: گاه مى‏شود که مرده در فشار و ناراحتى است، پس براى او گشایشى مى‏شود و به او مى‏گویند: این نتیجه هدیه‏اى است که فلان شخص در دنیا براى تو فرستاده است و گاه به خاطر بعضى انفاق‏ها، اجرها و پاداش‏هاى بزرگى نصیب مرده مى‏گردد.
البته باید توجه داشت که بهترین هدیه براى اموات در درجه اول، اداى قرض و قضاى نماز و روزه‏هاى فوت شده مرده است و نیز انجام حج واجبى که موفق به انجامش نشده و در درجه بعد، صدقه دادن در راه خدا براى مرده و دعا و طلب آمرزش براى آن‏ها مى‏باشد.
[ad_2]

دکمه بازگشت به بالا