بعضی از خانواده مذهبی ها حجاب را مانع صله رحم می دانند چونکه حجاب را مزاحم راحتی شان می دانند.آیا حجاب مانع صله رحم است؟

[ad_1]

حجاب در اسلام به معنی پوشش است و پوشش نه تنها مزاحم روابط اجتماعی نیست، بلکه این کار را ممکن می سازد. بدون پوشش ممکن است خانم ها مورد طمع و دستبرد هوس آلود دیگران قرار بگیرند، ولی پوشش به آنها امنیت و سلامت می دهد و همچنین امکان می دهد که به راحتی در جامعه حضور یابند و به وظایف اجتماعی خود بپردازند.
در مورد صله رحم نیز پوشش نه تنها مزاحم نیست؛ بلکه باعث برقراری روابط مشروع، آدمی و پاک می شود و پوشش لزوما به معنی چادر و یا پوشیدن لباس های متعدد نیست. به همین مقدار که بدن پوشیده باشد و محرک نباشد کافی است. این مقدار پوشش نه تنها موجب ناراحتی خانم ها در روابط فامیلی نیست، بلکه زمینه ارتباط راحت آنها را فراهم می آورد. صله رحم از نظر اسلام دارای اهمیت فراوانی است که نمی توان آن را به بهانه راحت طلبی و سختی پوشش فراموش نمود. در روایات اسلامی آمده است که حق رحم را هیچ چیزی قطع نمی کند (امام صادق(علیهم السلام: «حق الرحم لایقطعه شیی») ؛ (بحار، ج 74، ص 131).
و همچنین آمده است که قطع رحم، باعث مرگ زود هنگام می شود و به عکس صله رحم، اجل آدمی را به تأخیر می اندازد و موجب طول عمر آدم می شود. امام صادق(علیهم السلام در این زمینه فرمودند: یکی از معصیتانی که باعث مرگ زود هنگام می شود، قطع رحم است «الذنوب التی تعجل الفناء قطیعه الرحم» ؛ (بحار، ج 74، ص 94) و امام باقر(علیهم السلام فرمودند: «صله ارحام، اعمال را پاکیزه می کند و اموال را فراوانی می بخشد و بلا را دفع می کند و اجل را به فراموشی می اندازد.» (بحار، ج 74، ص 111)
[ad_2]

دکمه بازگشت به بالا